Име на проекта: №КП-06-ПН47/27 - 30.09.2020 Изследване възможностите за повишаване киберсигурността на системите в Индустрия 4.0 посредством изкуствен интелект
Продължителност: 15.12.2020 - 15.12.2023
Финансирано от:
Фонд „Научни изследвания” към Министерство на образованието и науката
Анотация:
В развитието на цифровото общество в последните години се проявява т.н. цифрова трансформация на индустрията – резултат от все по-масовото навлизане на Интернет на нещата (IoT), роботиката, 3D-принтирането, облачните решения и когнитивните технологии, базирани на изкуствен интелект. Всички тези технологии в съвкупност формират „Индустрия 4.0“, обусловена не само в проектирането и производството, но и във връзките на последното с пазара и потребителите.
В индустрия 4.0 постигането на достатъчно високо ниво на кибер-сигурността е от изключителна важност за надеждното ефективно функциониране на индустриалните системи. Особено това се проявява в т.н. „критични инфраструктури“, осигуряващи жизнено важни функции на икономиката и обществото (енергетика, транспорт и пр.)и са ключов аспект от националната сигурност. Съвременните атаки през интернет са комплексни, организирани и използват широк спектър от „съвременни упорити заплахи“, с продължителен скрит период. Те често са насочени към високо стойностни, но недобре защитени цели/обекти и могат лесно да ескалират от кибер-инцидент в кибер-криза.
Резултатите от проекта ще се базират на анализа на специфичните за индустриалните системи кибер-атаки и приложение на методите на ИИ за противодействие или тяхното своевременно локализиране. Ще бъде предложен оптимален подход за превантивното откриване на кибер-атаки.
Всички научни резултати от тези дейности ще доведат до ново знание в областта на информационните и комуникационни технологии за повишаване нивото на кибер-сигурността на индустриалните системи на Индустрия 4.0 посредсвом изкуствен интелект.
Цел на проекта:
Целта на проекта е да се систематизират, анализират, експериментират и оценят различните видове приложения на „изкуствения интелект“ в киберсигурността на индустриални системи, преди всичко на техните кибер-физични компоненти. Вследствие на това да се изберат най-перспективните за националната практика методи и да се изготвят препоръки за тяхното използване. За постигането на тази цел са формулирани следните подцели:
Анализ и оценка на специфичните за индустриалните системи кибер-заплахи, в т.ч. агентите на заплахата, векторите и фазите на заплахата, използваните инструменти и пр. В същото време, детайлният анализ на възможните заплахи (в т.ч. със средствата на т.н. кибер-разузнаване), се явява най-важен фактор при избора на средствата за защита.
Избор на „базов“ модел за изграждане на приложение, свързано с кибер-защитата на индустриална система, основан на „базов“ метод на изкуствения интелект, най-подходящ за това конкретно приложение, съгласно подбраните критерии;
Експериментиране на приложението чрез изградена експериментална постановка. Анализ на ефективността на детектирането на заплахите и отразяването на съответните атаки.
Създаване на „хибриден“ модел за подобряване ефективността на „базовото“ приложение чрез надграждане с друг метод на изкуствения интелект. Експериментиране и анализ на „хибридното приложение.
Основната хипотеза на идеологията, съдържаща се в проектното предложение, е тенденцията към изграждане на многослойна защита на потребителите или операторите на индустриалните мрежи. Т.е. на модерните настойчиви заплахи (АРТ) адекватно да се противопоставят модерни многослойни средства за защита.
Екип от ТУ-София:
Екипът от ТУ - София включва преподаватели и докторанти от Факултет Компютърни системи и технологии - проф. д-р инж. Огнян Наков,проф. д-р инж. Даниела Гоцева, проф. д-р инж. Милена Лазарова-Мицева, проф. д-р инж. Георги Попов, доц. д-р инж. Славчо Манолов, доц. д-р инж. Сергей Недев, доц. д-р инж. Валентин Христов, гл. ас. д-р инж.Галя Павлова, гл. ас. д-р инж. Георги Цочев, гл. ас. д-р инж. Камелия Райнова, маг.инж. Евгени Събев ,. маг.инж. Пламен Наков, маг. инж. Александър Христов
Координатор на проекта: Проф. д-р Румен Трифонов, ръководител на катедра „Информационни технологии в индустрията“, Факултет по Компютърни Системи и Технологии
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР