Име на проекта: ДФНИ Е 02/12 от 12.12.2014 г. „Изследване на методи и средства за приложение на “облачни технологии” за измерване и управление в електроенергийната система“
Продължителност: 12.12.2014 - 28.11.2017
Финансирано от:
Фонд „Научни изследвания“ към Министерство на образованието и науката
Анотация:
Управлението на съвременните електроенергийни системи (ЕЕС) е изправено пред редица предизвикателства вследствие въвеждането на възобновяеми енергийни източници, бързо променящи се товари и либерализацията на пазарите. Това изисква прилагането на иновативни подходи в системите за автоматизация, целящи повишаване енергийната ефективност, устойчивостта и безопасността. От ключово значение за преодоляването на тези предизвикателства са изграждането на мрежи от интелигентни сензорни устройства и съхраняването и обработването в реално време на голямото количество данни, генерирани от тях.
Съвременно направление в развитието на разпределени системи за автоматизация при работа с голям брой сензори и големи масиви от данни е използването на мрежи и интернет технологии, основаващи се на Web услуги (Service Oriented Architectures - SOA) и „облачни технологии”.
Цел на проекта:
Целта на проекта е изследване и адаптиране на „облачни технологии” при проектирането и реализирането на индустриални информационни системи в електроенергийната система. Изпълнението на целта включва създаването на методи, апаратни и програмни средства, базирани на Web услуги и интернет приложения за изграждане на разпределена система за наблюдение и управление в електроенергетиката от типа SCADA и свързаните с нея електронни записи за стойностите на величините, архивиране, средства за анализ и обработка на информацията.
Основни постижения в резултат на изследванията в проекта:
1. Научни:
1.1. Предложени са два модела на специализиран облак на измервателните устройства. Той е предназначен да управлява процеса на измерване и събиране на данни от интелигентни сензори, разпределени във всички дислокации на ЕЕС и достъпни през Интернет като комуникационна инфраструктура.
1.2. Предложен е модел на комуникациите на интелигентните сензори със специализирания облак, който осигурява висока сигурност на информацията без използване на значителни изчислителни ресурси.
2. Научно-приложни:
2.1. Предложени са и са реализирани и изследвани модели на интелигентно измервателено устройство, което директно може да се свързва към облака –т.нар. Cloud-ready (Smart-meter).
2.2. Проектирана е софтуерната архитектура на интелигентно измервателно
устройство за ЕЕС, върху която е имплементиран програмен модул, реализиращ функциите на интелигентен измерител/адаптер.
3. Приложни:
3.1. Проектирана е и е изградена експерименталната мрежа, базирана на Web услуги и облачни приложения, разположена в Катедра „Електронна техника” на ТУ-
София и Катедра „Компютърни системи и технологии” на ТУ-София, Филиал Пловдив, върху която могат да се реализират прототипи на многослойни модели на Интернет базирани системи за разпределена автоматизация.
3.2. Реализирани са експериментални мрежи от интелигентни измерители в разпределени обекти от електроенергийната система на базата на многослоен
модел клиент/сървър.
Екип от ТУ-София:
Екип от ТУ-София:
проф. д-р инж. Гриша Спасов, проф. д-р инж. Галидия Петрова, доц. д-р инж. Николай Каканаков, ас. инж. Николай Тюлиев, ас. инж. Атанас Йовев, доц. д-р инж. Митко Шопов, маг. инж. Димитър Грозев, маг. инж. Стефан Стоянов
Координатор на проекта: доц. д-р инж. Петър Якимов
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР