Начало » Иновативни разработки » Автоматизиран реактор за определяне на активността на фотокаталитични покрития, базиран на 3Д принтирани компоненти и Arduino
Божидар Стефанов е главен асистент в катедра "Химия" (ФЕТТ). Основните му научни интереси са в областта на наноструктурираните материали, функционалните покрития и фотокатализа. Фотокатализаторите са материали, които при поглъщане на светлинна енергия могат да инициират химични реакции на повърхността си. Основно приложение намират в технологиите за отстраняване на замърсители от вода и въздух (например самопочистващи се покрития за прозорци и фотокаталитичен паваж за отстраняване на замърсители от въздуха в градската среда).
Основен момент при разработката на нови фотокатализатори е определянето на тяхната активност - най-често това се прави, чрез измерване на скоростта, с която фотокатализаторът разгражда моделен замърсител във въздух или течна фаза. Божидар Стефанов разработва автоматизиран реактор за скоростно определяне на активност на фотокаталитични покрития. Определянето става във водна фаза с моделен замърсител - багрилото Метиленово синьо, чиято концентрация може да се проследява в реално време по поглъщането на лазерен лъч от разтвора. Устройството разполага с три реакционни клетки и позволява успоредно провеждане на три експеримента, като резултатите за фотокаталитичната активност могат да са налични в рамките на 90 минути. Всички структурни компоненти на реактора са произведени чрез 3Д принтиране, използвани са достъпни и евтини оптични компоненти, а електрониката е базирана на микроконтролерна развойна платка Arduino. Разработката е в рамките на успешно приключил проект 201ПР0013-03 „Фотокаталитична активност на нанопорести TiO2/Al2O3 композити" по програма „Перспективни ръководители" на НИС при ТУ-София и е представяна на XXIX Международна научна конференция Електронна техника - ЕТ2020.
Линкове:
Публикация по темата https://e-university.tu-sofia.bg/e-publ/search-det.php?id=4485
Интервю за БГ Наука: https://www.youtube.com/watch?v=g_rJyE5vHf4
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР