Сегментът Сградна Автоматизация изисква специалзирани инженери с творчески подход към проблемите, който води до положителен синергичен ефект от постигнатото управление на потреблението на енергия, осигуяването на комфортни условия за живот и работа, управлението на алармени системи и блокировки, контрол на достъпа и мн.др.
Инженерът по специалност „Сградна Автоматизация“ ще получи интердисциплинарно образование, което освен основните парадигми на автоматизацията, включва ключови за съвременната сградна индустрия области като софтуерно инженерство, автоматизирани системи, комуникационни системи, човеко-машинни системи и др. Това е гаранция, че той ще има базова подготовка и в тези области и ще може како да продължи образованието си в по-горното образователно ниво и доктор във всяка една от тях, така и да реализира познанията си в реални проети по управление на сградни инсталации.
Специалността “Сградна автоматизация” ще осигури на икономиката и обществото кадри готови за координатори и мениджъри, които да ръководят специалисти от различни области, да дават експертиза в областта на авттоматизираните сградни решения. Те ще намират възможности за професионална и кариерна реализация в големи компании, тъй като ТУ-София и ФА поддържат дуални връзки по отношение на разработката на научни и дипломни проекти.
Специалността “Сградна автоматизация” има актуален интердисциплинарен характер. Участието на професионалисти от различни звена на ТУ-София способства а обмяна на опит и идеи с цел реализация на отлични инженерни кадри. Необходимост, която гарантира разпознаваема и конкурентна позиция на ТУ-София и ФА при даването експертни оценки.
Добрата координация и комуникация с подкрепящите специалността компании ще допринесе на ТУ-София и ФА да реализат редица научно-приложни проеки, чрез които ще се постигне разпознаваемост, свързаност и цитируемост на иновативните решениия на международно ниво.
за завършили образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“
по специалности от професионални направления Област 5. Технически науки
Област 4. Природни науки, математика и информатика,
професионални направления
Обучението по специалността „Сградна Автоматизация" се изгражда на базата на взаимодействие между теоретичният фундамент на принципите на Автоматиката и Кибернетиката и тяхното практическо приложение в проектиране и настройка на реални системи за управление на сградни инсталации. В специалността ще се включат курсове свързани с: технически средства в системите за управление на сградни инсталации, програмиране на контролери за сградна автоматизация, проектиране на Building Management Stations (BMS), комуникационни системи в сградните инсталации, симулационно моделиране на сгради, постигане на енергийна ефективност чрез методите за управление и др., необходими за формиране на базови знания по прилагане на принципите и методите на автоматизирано управление, при имплементиране в сградните технологии.
Специализиращите знания, даващи облика на специалността ще са разпределени в основни групи от общи задължително-избираеми и проектно-ориентирани дисциплини.
Общите дисциплини осигуряват необходимия синергичен ефект за постигане на ефективно функциониращи системи за сградна автоматизация.
Задължително-избираемите дисциплини ще са изборни, което дава възможност на студентите сами да определят направлението на обучението си според индивидуалните си интереси.
Проектно-ориентираните дисциплини ще са насочени към развитие на процеса на инженерното проектиране чрез решаване група конкретни задачи с приложна насоченост, обхващащи основните направления от лекциите, заложени в учебната програма.
по програмата Еразъм+
Абсолвентите ще са готови за координатори и мениджъри, които да ръководят специалисти от различни специалности, участващи в даден проект. Те ще намират възможности за професионална реализация в следните области:
• Научни изследвания: Разработване на математически и физически методи и модели в областта на сградните технологии. Разработване и изпитване на нови изделия и подобрение на известни методи и продукти. Задълбочените знания по основните науки са предпоставка за това.
• Развойна дейност: Създаване на концепции, изчисляване и конструиране на системи, устройства и съоръжения в лабораториите, инженерните и конструкторски бюра. Разработване на програми за системи или създаване на компютърен софтуер за осъществяване на дейностите в сградите технологии.
• Производство: Проектирне, внедрване, изпитване и експлоатация на системи за сградна автоматизация
• Проектиране: Избор на технически средства и проектиране на системи за управление по изисквания на възложителя и изпълнителите до достигане на готовност за изпълнение.
• Дистрибуция: Дистрибуция на системи и елементи за сградна автоматизация, включително консултиране на клиенти.
• Експлоатация: Координиране на дейностите по експлоатация, поддръжка и ремонт на системи за сградна авоматизация.
• Монтаж: Планиране, координация и контрол при изграждане и въвеждане в експлоатация на системи за сградна автоматизация, както и на свързаните с тях съоръжения, и предаването им на възложителя.
• Мониторинг: Дейности свързани със спазване на изискванията за безопасност при монтажа, пускането и експлоатацията на системите за сградна автоматизация.
• Изпитателни лаборатории и маркетинг.
Инженерите завършили специалността ще имат базови познания, които ще им позволят бързо адаптация при потенциална реализация и в други области на индустрията като индустриална автоматизация, комуникационни системи, софтуерно проектиране и други
магистър-инженер
5.2. Електротехника, електроника и автоматика
Форма на обучение:
Редовно - 1 година
маг. инж. Соня Асенова
Email: fa-umo@tu-sofia.bg
Кабинет: 2325
Тел.:02 965 2612
маг. Камелия Манова
Email: fa-umo@tu-sofia.bg
Кабинет: 2325
маг. инж. Мая Стойчева
Email: maiast@tu-sofia.bg
Кабинет: 2340
Тел.:02 965 2406
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР