Начало » Университетът » Факултети » Електротехнически Факултет » Специалности » Електрически апарати
Катедра „Електрически апарати” има дългогодишен опит в обучението на докторанти в редовна, задочна и самостоятелна форма на обучение по научна специалност ”Електрически апарати”. Докторската програма по научната специалност ”Електрически апарати” предлага широки възможности за провеждане на изследвания по иновативни и социално значими теми и позволява да се развиват идеи в среда с най-съвременни изследователски техники в лабораториите на катедра ”Електрически апарати”.
Обучението продължава 3 г. за редовна и 4 г. за задочна и самостоятелна форма на обучение след успешно издържан кандидат-докторантски изпит по Електрически апарати и по чужд език. Определя се ръководител на докторанта, който е хабилитирано лице от катедра ”Електрически апарати”, и тема на дисертационния труд на докторанта. Под ръководството на ръководителя се извършват задълбочени теоретични и практически изследвания в областта на избраната тема. Докторантът работи заедно с други изследователски групи, индустриални партньори и изследователски институции, в зависимост от темата на дисертацията. Завършилите докторанти след успешна защита на дисертацията придобиват образователна и научна степен (ОНС) ”Доктор” в професионално направление „5.2. Електротехника, електроника и автоматика”, научна специалност „Електрически апарати”.
Темите, по които се обучават докторантите по научна специалност ”Електрически апарати”, са актуални и се определят от националните приоритети в професионално направление 5.2 Електротехника, Електроника и автоматика и от стратегията за научно-изследователско развитие на ТУ-София и катедра Електрически апарати, а именно: разработване на методи и средства за иновативно проектиране и подобряване на параметрите и характеристиките на електромагнитни и електромеханични устройства и системи за приложение в електротехническата индустрия, енергетиката, медицината, роботиката, бита, военната индустрия, научните изследвания и др. чрез създаване и приложение на нови материали; чрез моделиране, симулиране и визуализация на полета, процеси и явления; чрез разработване и приложение на прецизни измервателни методи и техники.
В последните години се изследват възможностите за приложение на новите материали като нано магнитни материали, ферофлуиди, магнитни еластомерни материали, графен, метаматериали и др. В катедра ”Електрически апарати” се разработват и прилага съвременни хардуерни и софтуерни продукти за моделиране, симулиране, визуализация и за CAD системи, използват се компютърните и информационни технологии като IoT, невронни мрежи, обработка на сигнали и обработка на изображения. В катедра „Електрически апарати” се изследват енергоефективни устройства, системи и технологии като електромагнитни актуатори; магнитни редуктори; сензори за въртящ момент, биоимпедансни сензори и др.; системи за съхранение на енергията.
Получаването на докторска степен по Електрически апарати ще осигури отлична стартова позиция за академична кариера или работа в индустрията като има възможност докторантът да:
- продължи научната си кариера в университета;
- развие бизнес под формата на стартъп;
- работи в бизнеса.
Целта на обучението по докторска програма „Електрически апарати“ е докторантът:
- да придобие нови академични знания и умения в специфични области, които надграждат получените в магистърската степен;
- да получи развитие на професионалната квалификация и компетенции след защита на дисертацията;
- да се изгради като висококвалифициран учен, които самостоятелно да решават комплексни задачи от теорията и практиката в областта на Електрическите апарати;
- да изгради умения за бъдещо академично развитие в сферата на висшето образование.
Като обучаващо звено катедра „Електрически апарати” разполага с модерна експериментална база във високо специализирани лаборатории, даващи възможност за реализиране на планираната научната дейност за постигане на целите на докторската програма. Подготовката на докторантите се осъществява чрез съвременни образователни форми и методи, при използване на научните постижения на екип от висококвалифицирани учени - хабилитирани преподаватели. Реализираните научни постижения се представят в защитени научни трудове и престижни научни публикации, признати от голям брой специалисти не само в България, но и в чужбина.
Обучението на докторантите се осъществява строго регламентирано чрез спазване на необходимите законови изисквания, съгласно Закона за Висше Образование, Закона за Развитие на Академичния Състав в Република България, Правилника за приложение Закона за Развитие на Академичния Състав в Република България и нормативната база на ТУ-София, свързана с обучението на докторантите в ТУ-София.
Изискванията към подготовката на специалисти с образователна и научна степен “Доктор” по докторски програми в катедра „Електрически апарати” са:
● да имат отлична подготовка в областта на електротехниката и електротехнологиите;
● да притежават специфични познания в областта на електрическите апарати и електротехнологиите;
● да имат познания в съвременната измервателна техника;
● задълбочено и творческо познаване и използване на литература в конкретната област, в която е формулирана темата на дисертацията;
● изява на творческо мислене;
● придобиване на високо ниво на умения, знания и квалификация за теоретична и/или експериментална изследователска работа.
11 май 2023 г.5.2. Електротехника, електроника и автоматика
Катедра Електрически апарати
маг. инж. Соня Асенова
Кабинет: 2312
Тел.: 2592
email: sasenova@tu-sofia.bg
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР