logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Електротехнически Факултет » Катедра Електроснабдяване, електрообзавеждане и електротранспорт
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Електрически апарати
    • Електрически машини и индустриална електротехника
    • Електроенергетика
    • Електроснабдяване, електрообзавеждане и електротранспорт
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Електроснабдяване, електрообзавеждане и електротранспорт"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

Катедра „Електроснабдяване, електрообзавеждане и електротранспорт“ придобива сегашния си вид през 1997 г., след обединяване на катедра „Електроснабдяване и електрообзавеждане“ (1983), отделила се от създадената през 1946 г. катедра „Електрически централи, мрежи и системи“ и катедра „Електрически транспорт“ (1960).

Катедрата има четири направления: електроснабдяване, електрообзавеждане, осветителна техника и електрически транспорт.

Основните области на преподавателска, експертна, консултантска, научно-изследователска и инженерингова дейност са: електроснабдяване на промишлеността; електрообзавеждане на машини, агрегати и технологични процеси; светлинна и инсталационна техника; енергийна ефективност; качество на електрическата енергия; оптимизация на електроснабдителни системи; техническа експлоатация на електрически уредби; възобновяеми енергийни източници; микропроцесорни системи за управление на агрегати и технологични процеси; идентификация на електроенергетични системи; източници на светлина и пускорегулиращи апарати; осветителни тела и прожектори; светловодни системи за осветление; декоративно и рекламно осветление; повишаване ефективността на вътрешни, улични, тунелни, прожекторни и  специални осветителни уредби; електроснабдяване и електрообзавеждане на електрическия транспорт; тягови подстанции и контактни мрежи.

Катедрата отговаря за учебния процес на специализациите „Електроснабдяване и електрообзавеждане”, „Осветителна техника” и „Електрически транспорт” от широкопрофилната специалност „Електроенергетика и електрообзавеждане”, ОКС „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“ и участва в обучението на студентите от специалност „Електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници“, ОКС „Магистър“.

Катедрата осигурява обучението по 48 учебни дисциплини. Обучението на студентите се извършва в 10 учебни лаборатории.

През последните 30 години в областта на „Електроснабдяване и електрообзавеждане на промишлени предприятия” са се дипломирали над 2000 български и около 250 чуждестранни електроинженери, а в областта на „Електрически транспорт” - повече от 300 електроинженери. Под ръководството на членове от катедрата са защитени над 30 докторски дисертации в областта на „Електроснабдяване и електрообзавеждане на промишлеността, на транспорта” и „Светлинна техника и източници на светлина”. Преподаватели и докторанти от катедрата развиват „Научно изследователска, изпитателна и калибровачна лаборатория по осветителна техника”.

Интернет страница:http://tu-sofia.bg/department/preview/14?dep_id=9

  • Ръководител катедра

    viber_image_2023-12-15_11-26-21-931_325.jpg
    Име: Ива Петринска
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-2167
    Кабинет: 12138
    E-mail: ipetrinska@tu-sofia.bg

    Заместник ръководител

    Svetlana-Tzvetkova_1882.jpg
    Име: Светлана Цветкова
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-2171
    Кабинет: 12315
    E-mail: stzvet@tu-sofia.bg

Академичен състав

проф. д-р инж. Ангел Пачаманов
тел.:02 965-2181
E-mail: pach@tu-sofia.bg
проф. д-р инж. Захари Иванов
тел.:02 965-2169
каб.:12327
E-mail: zai@tu-sofia.bg
проф. д-р инж. Стоян Стоянов
тел.:02 965-2169
каб.:12327
E-mail: stdst@tu-sofia.bg
проф. д-р инж. Христо Василев
тел.:02 965-2173
каб.:12317
проф. д-р инж. Цанчо Цанев
тел.:02 965-2173
каб.:12317
E-mail: ttzanev@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Ангел Петлешков
тел.:02 965-2171
каб.:12315
E-mail: apetl@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Вълчан Георгиев
тел.:02 965-2175
каб.:12319
E-mail: vulchy@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Ива Петринска
тел.:02 965-2167
каб.:12138
E-mail: ipetrinska@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Иван Ангелов
тел.:02 965-2163
каб.:12125
E-mail: ivanang@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Николай Матанов
тел.:02 965-2179
каб.:12323
E-mail: nsm@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Светлана Цветкова
тел.:02 965-2171
каб.:12315
E-mail: stzvet@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Дилян Иванов
тел.:02 965-2167
каб.:12138
E-mail: dilyanivanov@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Петър Стоев
тел.:02 965-2177
каб.:12321
E-mail: pstoev@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р Явор Лозанов
тел.:02 965-2173
каб.:12317
E-mail: ylozanov@tu-sofia.bg

Докторанти

маг. инж. Валентин Тотев
каб.:12312
E-mail:valentintotev@tu-sofia.bg
маг. инж. Дженгиз Ибрам
каб.:12312
E-mail:dibram@tu-sofia.bg
маг. инж. Пламен Нанкински
тел.:02 965-2399
каб.:12310
E-mail:pnankinski@tu-sofia.bg

Помощно-технически персонал

маг. инж. Камен Георгиев
тел.:02 965-2183
каб.:12016
E-mail:kamen_g@tu-sofia.bg
техн.изпълнител Венцислав Стоев
тел.:02 965-2183
каб.:12016
E-mail:vstoev@tu-sofia.bg

  • Автоматизация и телеуправление в електрическия транспорт (MEPP12.6)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на специализацията "Електрически транспорт" и отнасящи се до особеностите на автоматизацията и телеуправлението на някои технологични процеси от електроснабдяването на електрическия транспорт. Част от тези особености са: автоматично повторно включване, автоматично включване на резервно захранване, автоматика в управлението на тяговите трансформатори, телеуправление на тяговите подстанции за постоянен и променлив ток и секционните постове.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Автоматизирани системи в електроснабдяването на промишлеността (ВЕРР48.2)
    • В дисциплината се разглеждат принципите на изграждане и режимите на работа на техническите средства, способстващи за сигурно и качествено електроснабдяване: системи за непрекъснато електрозахранване; статични източници и автоматични регулатори на реактивните товари и напрежението; диспечерски системи за управление - разработване на структури, вид и обем на обменяната информация, алгоритми за събиране на информацията и повишаване на шумоустойчивостта, конфигурация и вид на линиите за връзка. Избор, използване и програмиране на PLC контролери.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Николай Матанов

  • Автоматизирано електрозадвижване (ВЕРР40, СЕРР06, РЕРР11)
    • Целта на дисциплината е да осигури необходимата теоретична подготовка за анализ на статичните и динамични режими на електромеханичните системи, които формират съвременните електрозадвижвания. Да разясни на база теоретичния анализ класическите и модерните принципи на управление и да демонстрира тяхното практическо реализиране. Разгледани са класическите средства за управление на постояннотокови и променливотокови електродвигатели. Това е оправдано поради интензивното им използване. Основно внимание в курса се обръща на електрозадвижванията, изградени с високочестотни електронни системи за управление. Специално внимание е отделено на „векторното управление“ на променливотокови двигатели, заради неговата перспективност и масовото му навлизане в практиката.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

  • Декоративно и рекламно осветление (MEPP12.7)
    • В дисциплината се разглеждат светлината и цветът като елементи на пространствените структури. Показани са принципите за художествено и архитектурно осветление на фасади на сгради, паметници и монументи, както и възможностите за декоративно осветление на водоскоци, фонтани, водни площи и каскади. Дадени са принципи за осъществяване на светещи надписи, осветление на магазини, витринно осветление. Разгледани са начините за постигане на динамични светлинни и цветови ефекти, както и лазерни ефекти. Разгледани са съвременни светлинни източници, способстващи намаляването на енергийните разходи за декоративно и художествено осветление. 

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Диагностика на електрически системи (MEPP07)
    • В дисциплинaтa „Диагностика на електрически системи” се рaзглеждaт основни въпроси от теорията на експлоатацията - експлоатационната надеждност в зависимост от условията на експлоатация; стpуктуpaтa нa системите зa диaгностикa нa техническото състояние нa електрическите уредби; мaтемaтическо моделиpaне нa обектите зa диaгностикa - състaвянето и aнaлизa нa функционaлни и логически модели; състaвянето нa тaблици нa функциите нa неизпpaвностите нa електрически уредби, пpовеpявaщи и paзличaвaщи съвкупности от контpолни точки, диaгностични тестове и aлгоpитми зa техническa диaгностикa нa електрически уредби; оpгaнизaция и упpaвление нa диaгностичните пpоцеси.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

  • Електрическа тяга (ВЕРР52.4)
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да се запознаят с някои специфични въпроси на електрическата тяга, неизучавани в курса по дисциплината “Електрически транспорт”. Такива са техникоикономическите въпроси в транспорта, защитите против боксуване, различните видове електрически транспортни средства с автономно захранване и високоскоростни транспортни системи с техните особености и място в транспортната система.

      Лектори:

  • Електрическа част на роботизирани системи (BEPP47.2, СЕРР04)
    • В дисциплината се дават основни сведения за роботизираните системи: класификация, приложение, поколения роботи, структурни и кинематични схеми, видове задвижвания. Основно внимание е отделено на електрическата част на роботизираните системи. Разглеждат се въпросите, свързани с електромеханичните задвижвания, статичните и динамични натоварвания, както и системите им за управление; сензорните устройства, захващащите устройства; системите за управление на отделни роботи и роботизирани комплекси. В лабораторните упражнения студентите се запознават с методи за изпитване, настройка и експлоатация на задвижвания за промишлени роботи.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

  • Електрически транспорт (ВЕРР45)
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да получат теоретични и практически знания за електрическия транспорт и неговите основни съставящи – стационарните съоръжения и електрическите транспортни средства, както и за методите за решаване на уравнението на движение, а така също за енергетиката на транспортния процес. Знанията и уменията по „Електрически транспорт“ създават предпоставки за многостранна реализация на студените в традиционните предприятия на градския, промишления и железопътния електрически транспорт.

      Лектори:

  • Електрически транспортни системи за високи скорости (MEPP11.4)
    • “Електрически транспортни системи за високи скорости" запознава студентите със състоянието, переспективите на развитие и резултатите от изследванията, изпитанията и експлоатацията на електрически транспортни системи със скорости по-високи от двеста километра в час. В първата част на лекционният курс се разглеждат съществуващите високоскоростни влакове, тяхното устройство, принцип на работа, специфичните особености на конструкцията и експлоатацията на подвижния състав и стационарните съоръжения при високи скорости. Във втората част от курса се разглеждат разработките на транспортни системи с магнитно окачване при използване на явлението свръхпроводимост и линейни двигатели, стационарните съоръжения към тях и особеностите свързани с движението със скорости от порядъка на четиристотин километра в час.

      Лектори:

  • Електрически транспортни средства с автономни източници на енергия (MEPP06.4)
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да се запознаят с различните видове електрически транспортни средства с автономно захранване, с техните особености и място в транспортната система. Студентите се запознават с механиката, компановката и характеристиките на силовото електрообзавеждане на транспортните средства. Разглежда се съвместната работа на основните агрегати: източник на енергия, преобразувател и тягов двигател във всички режими на движение на транспортното средство.

      Лектори:

      Лектори:

  • Електромагнитна съвместимост в електроснабдителни системи (ВЕРР49.3)
    • В курса се разглеждат основните смущаващи въздействия на нелинейните, бързопроменливите и несиметрично разпределените товари в електроснабдителните системи; начините за количествена оценка на смущенията в характерни точки на електроснабдителната система и на клемите на консуматори с повишени изисквания към качеството на електроенергията; влиянието върху потребителите, нормите и начините за нормиране на смущаващите въздействия. Съществено внимание се отделя на изчисленията и избора на техническите средства за ограничаване на смущаващите въздействия с оглед подобряване на електромагнитната съвместимост в електромагнитните системи.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Николай Матанов

  • Електронни преобразуватели в електроенергийни системи (MEPP03)
    • В дисциплината се разглежда теорията и практиката на силовите електронни устройства и системи, използвани в различните области на електроенергетиката и електрообзавеждането. Разглеждат се преобразуватели с изход на постоянен и променлив ток, както с двойно, така и с едностепенно преобразуване на енергията. Специално внимание се обръща на съвместната работа на различните видове преобразуватели с двигателите като елемент от всички видове изпълнителни механизми и системи. Студентите ще получат теоретическа и практическа подготовка в областта на мощните управляеми токоизправители при работа с постояннотокови двигатели, на инверторите за управление на асинхронни електродвигатели и електротехнологични процеси, а също и използването им в системи за непрекъсваемо електрозахранване. Внимание се обръща и на променливотоковите и постояннотокови регулатори и управляващите системи изграждани с тях.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Николай Матанов

  • Електронни системи за автоматизация в електроенергетиката (MEPP04)
    • Дисциплината е с приложна насоченост. Разглеждат се аналогови и цифрови измервателни схеми, използвани в електроснабдяването и електрообзавеждането, както и прилагане на микропроцесорна техника за управление на процеси и механизми. Изучават се алгоритми на работа и схемотехническите особености на системите за управление и регулиране на специфични електрозахранващи и технологични устройства - постояннотоково и променливотоково задвижване, управление на възбуждането на синхронни генератори, зарядни устройства, системи за резервно захранване. Използвана е съвременна елементна база. Разглеждат се конкретни електронни системи за управление на зависими от захранващата мрежа и автономни преобразуватели на енергия.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

  • Електрообзавеждане (BEPP43, РЕРР17)
    • В дисциплинaтa „Електpообзaвеждaне” се изучaвaт особеностите нa различни мехaнизми и aгpегaти, постpоявaнето нa товapовите диaгpaми, методите зa избиpaне нa мощносттa нa двигaтелите към дaдени мехaнизми и aгpегaти, схемите зa упpaвление и aвтомaтизaция. Нaй-голямо внимaние е отделено нa мехaнизмите с общопpомишлено пpеднaзнaчение, които се сpещaт във всички пpедпpиятия и електрически централи и се използвaт зa тpaнспоpт нa детaйли, възли и мaшини, нaсипни, течни и гaзообpaзни мaтеpиaли. Към тези мехaнизми се отнaсят кpaнове, aсaнсьоpи, телфеpи, устpойствa зa нaземен тpaнспоpт, бaгеpи, метaлоpежещи мaшини, помпи, вентилaтоpи, компpесоpи. Paзглеждaт се също кpупни консумaтоpи нa електpическa енеpгия кaто електpодъгови пещи, устpойствa зa електpолизa, пpокaтни стaнове и дp. Отделено е внимaние нa особеностите нa тези консумaтоpи и товapите им, смущениятa, които създaвaт зa остaнaлите консумaтоpи, paционaлните им pежими нa paботa.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

  • Електрообзавеждане и автоматизация на технологични процеси (РЕРР22)
    • След преминаване на курса студентите ще познават и ще могат: да правят изводи за целесъобразността на съществуващото електрообзавеждане и за ефективността на режима му на работа; за специфичните особености при електрообзавеждане на производствени процеси в различни отрасли на промишлеността; съвременни статични източници и автоматични регулатори на реактивните товари и напрежението; ще знаят основните принципи свързани с изграждането на системи за контрол и управление на обектите в предприятията (SCADA системи); могат да проектират структурата и основните функции на автоматизирани системи за управление на технологични съоръжения, включващи: установяване на вида и обема на обменяната информация между обектите на различните йерархични нива.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Николай Матанов

  • Електрообзавеждане на електрически транспортни средства (ВЕРР47.3)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на обучаваните специалисти в специализация “Електрически транспорт”, като: специфичните особености на основни елементи от електрическата част на електрическите транспортни средства - тягови електродвигатели, тягови електрически апарати, силови електронни преобразуватели и др. Разглеждат се специфичните процеси в електронните преобразуватели и тяговите двигатели, характеристиките на тяговото електрозадвижване, възможностите за управление на режимите, ограничаващите условия и специфичните изисквания.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Електрообзавеждане на производствени процеси (ВЕРР52.3, СЕРР09)
    • Основните теми, разглеждани в дисциплината са: Електрически режими за работа на електрообзавеждането; Вероятностно-статистически характеристики на случайни процеси; Апаратура за експериментално изследване на режимите на работа; Апроксимиране на експериментални данни; Електрозаваряване; Електрическа дъга при заваряване с постоянен ток; Електрическа дъга при заваряване с променлив ток; Източниците за захранване на електрическа дъга; Електрообзавеждане в строителството; Електрообзавеждане на бетонови възли; Електрообзавеждане на хлебозавод; Електрообзавеждане в текстилната промишленост; Интензификация на електротехнологичния процес при електролиза; Нестационарни режими.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Борислав Бойчев

  • Електроснабдяване (ВЕРР44, СЕРР02, РЕРР18)
    • В курса се разглеждат основни въпроси свързани със структурата и свойствата на електроснабдителните системи; методите за пресмятане на изчислителните товари; определянето на местоположението, броят и мощността на подстанциите в промишлени и др. предприятия; изискванията за проектиране на електрическите инсталации на ниско напрежение; отчитане на особеностите в изчисляването на специални електрически инсталации; изборът на защитна и комутационна апаратура в електрическите инсталации на ниско напрежение. Съществено място е отделено на ефективното подобряването на фактора на мощността на потребителите на електроенергия и влиянието на качеството на напрежение върху работата на консуматорите, ефективни режими на консумация и икономията на електроенергия в електроснабдителните системи на предприятията.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Николай Матанов

  • Електроснабдяване на електрическия транспорт (ВЕРР49.4)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на специализацията „Електрически транспорт“ като системи за електроснабдяване на електрическия транспорт, методи за изчисляване на параметрите на електроснабдителните съоръжения за железопътен и градски електрически транспорт, за метрополитен, за електромобили и електрокари, влияние на тяговата мрежа и товара върху подземните съоръжения, съобщителните линии и енергийната система, късите съединения с участието на земята и специфични защити при постоянен и променлив ток.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Енергетична технология и екология (BEPP51.3)
    • В дисциплината „Енергетична технология и екология” се разглеждат основните видове енергоресурси и проблемите, свързани с тяхното разпределение и потребление. Разглеждат се въпросите за екологичните проблеми и тяхното решаване. Включени са и въпроси, засягащи енергийния мениджмънт и енергийната политика. Основно са застъпени въпросите за производството, преноса, разпределението, преобразуването и оползотворяването на различните енергийни ресурси, които пряко или косвено участват в технологичните процеси на промишлените предприятия, както и въпроси, свързани с приложението на възобновяеми източници на енергия.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ангел Петлешков

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Енергетична технология и екология (MRES10)
    • В дисциплината „Енергетична технология и екология” се разглеждат основните видове енергоресурси и проблемите, свързани с тяхното разпределение и потребление. Разглеждат се въпросите за екологичните проблеми и тяхното решаване. Включени са и въпроси, засягащи енергийния мениджмънт и енергийната политика. Основно са застъпени въпросите за производството, преноса, разпределението, преобразуването и оползотворяването на различните енергийни ресурси, които пряко или косвено участват в технологичните процеси на промишлените предприятия, както и въпроси, свързани с приложението на възобновяеми източници на енергия.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ангел Петлешков

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Енергетична технология, осветителни и облъчвателни уредби (РEPP23)
    • В курса се разглеждат основните видове енергоресурси и проблемите, свързани с тяхното разпределение и потребление. Основно са застъпени въпросите за производството, преноса, разпределението, преобразуването и оползотворяването на различните енергийни ресурси, които пряко или косвено участвуват в технологичните процеси на промишлените предприятия. Особено внимание се обръща на осветителните уредби за вътрешно и външно осветление, като съществен консуматор на електрическа енергия. Разглеждат се техните светлотехнически и електротехнически части, автоматизация на управлението, въпросите на експлоатация и обслужване на естественото и изкуственото осветление.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ангел Петлешков

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Идентификация на електроенергетични системи (MEPP09.2)
    • Дисциплината дава теоретични знания и способства формирането на практически умения при избора на методи и средства за определяне на параметрите и характеристиките на електрообзавеждането на енергетични системи. За индентификацията на системите се разглеждат основно въпроси свързани с условията, при които ще се извършва индентификацията, с избора на структура на математическия модел, с експериментално определяне на параметрите на модела (планиране и провеждане на експеримента), оценки и критерии за утвърждаване на модела.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

  • Измерване, контрол и комуникации в електроенергетични системи (MEPP10.2)
    • Разглеждат се методи за измерване, контрол и комуникации в електроенергетични системи и основни характеристики на средствата за измерване. Внимание е отделено на метрологичното обезпечаване и методите за контрол. Разглеждат се принципите на построяване на устройства за телеизмерване, телеуправление и телесигнализация чрез използването на цифрови прибори и преобразуватели. В лабораторните упражнения студентите добиват знания, умения и практически опит. При провеждането им се използват готови програмни продукти за обработка на резултатите от измерванията.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Борислав Бойчев

  • Надеждност на електроенергийни системи (MEPP08)
    • В дисциплината “Надеждност на електротехнически системи” основно се разглеждат методи за изчисляване и анализ на надеждността, на базата на статистическа извадка определяне на основните надеждностни показатели на отделните елементи на електроснабдителни, електрообзавеждащи, управляващи и на електроенергийната система като цяло, сравняване по надеждност и сигурност на различни технически решения. Получените знания могат да се прилагат в проектирането и експлоатацията на електроенергийни обекти.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

  • Облъчвателни уредби (MEPP12.8)
    • В дисциплината се разгледат методи за количествена оценка на излъчваното и преобразуваното лъчение, подбор на спектрален състав на източника на излъчване, светлотехнически изчисления и др. Изучават се основни процеси при облъчвателни уредби за инфрачервено нагряване и сушене, за облъчване на растения, за профилактично ултравиолетово облъчване на хора, за ултравиолетово дезинфекциране на въздух и повърхности в помещения.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Оптимизация на електротехнически системи (MEPP11.3)
    • Курсът дава познания за съставяне и решаване на оптимизационни задачи в областта на електроснабдителните, електрообзавеждащите, енергетичните, и други сложни електротехнически системи и процеси. Особено внимание се отделя на специализираното и практическото приложение на линейните, нелинейните, целочислените, динамични, стохастични и други методи, алгоритми и програмни продукти при решаване на оптимизационни задачи при проектиране, конструиране и управление на електроснабдителни системи, осветителни уредби, агрегати, технологични процеси и др.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Николай Матанов

  • Оптимизация на режимите на работа на електрически транспортни средства (MEPP10.3)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на обучаваните специалисти в специализация “Електрически транспорт”, като: принципи и основните методи за оптимално управление на режимите на работа на отделни агрегати, както и управлението на целия процес на движение на транспортно средство.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Осветителна и инсталационна техника (ВЕЕ34)
    • Осветителна и инсталационна техника е задължителен учебен курс и запознава студентите с основните въпроси на осветителната и инсталационната техника. В нея се разглеждат методите за изчисляване на вътрешни и външни осветителни уредби. Задълбочено се разглеждат методите за оразмеряване на осветителните и силовите електрически инсталации, както и начините за тяхното проектиране. В лабораторните упражнения се добиват знания и умения по изследване на светлинни величини, пусковорегулиращи апарати и системи за управление, осветителни тела, електроинсталационни компоненти, задълбочават се познанията по проектиране и експлоатация на осветителни уредби.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

  • Осветителна и инсталационна техника (ВЕЕЕ34)
    • Осветителна и инсталационна техника е задължителен учебен курс и запознава студентите с основните въпроси на осветителната и инсталационната техника. В нея се разглеждат методите за изчисляване на вътрешни и външни осветителни уредби. Задълбочено се разглеждат методите за оразмеряване на осветителните и силовите електрически инсталации, както и начините за тяхното проектиране. В лабораторните упражнения се добиват знания и умения по изследване на светлинни величини, пусковорегулиращи апарати и системи за управление, осветителни тела, електроинсталационни компоненти, задълбочават се познанията по проектиране и експлоатация на осветителни уредби.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Осветителна и инсталационна техника (ВЕРР39, РЕРР12)
    • „Осветителна и инсталационна техника“ е задължителен учебен курс и запознава студентите с основните въпроси на осветителната и инсталационната техника. В нея се разглеждат методите за изчисляване на вътрешни и външни осветителни уредби. Задълбочено се разглеждат методите за оразмеряване на осветителните и силовите електрически инсталации, както и начините за тяхното проектиране. В лабораторните упражнения се добиват знания и умения по изследване на светлинни величини, пусковорегулиращи апарати и системи за управление, осветителни тела, електроинсталационни компоненти, задълбочават се познанията по проектиране и експлоатация на осветителни уредби.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

  • Осветителни тела и пускорегулиращи апарати (MEPP09.4)
    • Разглеждат се материали, конструкциите и технологиите използвани при производство на oсветителни тела (ОТ) и пускорегулиращи апарати (ПРА). Провеждат се конструктивни изчисления на ОТ и ПРА. Изследва се електромагнитната съвместимост на ПРА. Конструират се системи за цифрово управление на осветителна уредба, като се избират контролер, интерфейс, ЕПРА, мултисензори, електрически връзки.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

  • Осветителни уредби (ВЕРР50.3, СЕРР03)
    • Дисциплината има за цел да запознае студентите с основните видове осветителни уредби, техните особености, количествени и качествени показатели и възможностите за управлението им с цел постигане на енергийна ефективност. Разглеждат се методите за изчисляване на вътрешни и външни осветителни уредби. Задълбочено се разглеждат начините на оразмеряване на осветителните и силовите електрически инсталации, както и начините за тяхното управление и проектиране на системите за управление. В лабораторните упражнения се добиват знания и умения по проектиране на осветителни уредби, пусковорегулиращи апарати и системи за управление, осветителни тела, електроинсталационни компоненти, задълбочават се познанията по проектиране и експлоатация на осветителни уредби.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Практическа схемотехника в електрическия транспорт (ВЕРР53.4)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на специализацията "Електрически транспорт" и отнасящи се до приложенията на маломощната електронна схемотехника в защитите, контрола и управлението на електроснабдяването и електрообзавеждането на тяговите подстанции за електрически транспорт и електрическите транспортни средства. Обръща се подчертано внимание на реализацията на алгоритми в аналогово, цифрово и микрокомпютърно схемно изпълнение.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Преходни процеси в електрически транспортни системи (MEPP05.3)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на специализация "Електрически транспорт" и отнасящи се до особеностите на преходните процеси в силовата електрическа част на системата електрическо транспортно средство - захранваща тягова мрежа и по-специално при наличие на вихрови токове и нелинейност в магнитните характеристики на тяговите двигатели. В такава система участват по-голяма част от тяговите електрозадвижвания на локомотивите, трамваите, тролейбусите и метрото със съответната им тягова мрежа, както и електрокарите и електромобилите.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Проектиране на електрическата част на електрически транспортни средства (BEPP51.4)
    • В дисциплината се разглеждат теми, свързани с проектирането на електрическата част на електрически транспортни средства за градски и железопътен транспорт, като избор на мощността на тяговите двигатели, проектиране и изчисляване на електрически транспортни средтсва за постоянен и променлив ток, проектиране на системата за електрическо спиране, проектиране на спомагателното обзавеждане, проектиране на силовите схеми на електрически транспортни средтсва.

      Лектори:

  • Рационално използване и качество на електрическата енергия (MRES06)
    • В дисциплинaтa „Рационално използване и качество на електрическата енергия” се разглеждат: нормативна база в областта на енергийната ефективност и качеството на електрическата енергия; структура на консумацията на електрическа енергия, баланс на електрическата енергия и мощност; въпросите за икономия на електрическа енергия при производство, трансформация, пренос, разпределение и потребление; теоретични и практически въпроси за повишаване на енергийната ефективност на електрообзавеждането на производствените агрегати и комунално-битовите сгради; качество на електрическата енергия и влиянието му върху енергийната ефективност; методи за подобряване на енергетичните показатели на електроснабдяването и електрообзавеждането за сметка на рационален избор на елементи, структури и методи за управление; въпросите за ефективно използване на елекрическата енергия за осветление посредством подходящ избор на ефективни светлинни източници, пускорегулиращи апарати и системи за управление на осветлението при проектиране и експлоатация на вътрешни и външни осветителни уредби; апаратура за измерване и оценка на енергийната ефективност и качеството на електрическата енергия.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Николай Матанов

  • Рационално използване на енергията (MEPP05.2)
    • В дисциплинaтa „Рационално използване на енергията” се разглеждат въпросите за икономия на електрическа енергия в промишления и комунално-битов сектор. Особено внимание е отделено на теоретичните и практически въпроси за повишаване на енергийната ефективност на електрообзавеждането на производствените агрегати и комунално-битовите сгради. Разглеждат се методи за подобряване на енергетичните показатели на електрообзавеждането за сметка на рационален избор на елементи, структури и методи за управление.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

  • Светлинни източници (MEPP05.4)
    • В дисциплината се разглеждат теми пряко свързани с профила на специалността от теорията на светлинните източници; устройство, параметри, характерни особености на различните видове светлинни източници, области на приложението им; методи за изчисление на основните параметри и принципи при конструирането и експлоатацията на топлинните, разрядните и полупроводникови източници на оптично лъчение.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

  • Специални осветителни уредби (MEPP12.5)
    • Основна цел на дисциплината е студентите да се подготвят за проектиране, монтаж и експлоатация на прожекторни осветителни уредби за осветяване на сградни фасади, културни и исторически паметници и забележителности, осветление на светещи реклами и надписи, осветление на зелени площи и паркове. Те се запознават с основните принципи на художественото и рекламно осветление и методите за проектиране на осветителни уредби от този тип. Задълбочено се разглеждат начините на оразмеряване на осветителните и силовите електрически инсталации, както и начините за тяхното управление. В лабораторните упражнения се добиват знания и умения по проектиране на осветителни уредби, пусковорегулиращи апарати и системи за управление, осветителни тела, електроинсталационни компоненти, задълбочават се познанията по проектиране и експлоатация на осветителни уредби. 

      Лектори:

      проф. д-р инж. Захари Иванов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Съвременни системи на електрозадвижване на електрически транспортни средства (MEPP09.3)
    • Разглеждат се електрически транспортни средства с импулсно управление, с колекторни двигатели – асинхронни, синхронни и линейни тягови двигатели. Разглеждат се теглителните и спирачни режими на работа, както и характеристиките в тези режими. За практическото усвояване на материала са предвидени семинарни и лабораторни упражнения.

      Лектори:

  • Техническа експлоатация на електрически уредби в промишлеността (BEPP53.3, СЕРР12, РЕРР24)
    • В дисциплината „Техническа експлоатация на електрически уредби в промишлеността” се разглеждат основните въпроси от теорията и практиката на експлоатацията (използване, поддържане и ремонт) на електрическите уредби в промишлените предприятия, а именно: основни въпроси от теорията на експлоатацията; експлоатационна надеждност в зависимост от условията на експлоатация; техническа диагностика; стратегии за профилактика; организация на снабдяването с резервни части; техническо обслужване; ремонтна дейност; мрежово планиране и управление и др. Отделено е внимание на експлоатацията на конкретни машини и съоръжения, както и на изискванията на нормативните документи, по отношение на експлоатацията на електрическите уредби в промишлените предприятия.

      Предвидените лабораторни упражнения имат за цел да се придобие известен практически опит в областта на техническата диагностика, оперативните превключвания, профилактичните изпитвания и настройка на електрическите уредби.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светлана Цветкова

  • Тягови подстанции и контактни мрежи (ВЕРР50.4, СЕРР11)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на специализацията "Електрически транспорт" като електрообзавеждане на тягови подстанции за електрически транспорт, методи за изчисляване на съоръженията в тях на топлинно и електродинамично натоварване, методи за изчисляването на механично натоварване от опън, вятър и лед на различни видове контактни мрежи за електроснабдяване на електрическия транспорт, избор и оразмеряване на съпътстващите съоръжения, статични и динамични взаимодействия между контактната мрежа и токоприемник, както и с конструктивните им особености. 

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Управление и автоматизация на електрически транспортни средства (ВЕРР48.3)
    • В дисциплината се разглеждат теми, пряко свързани с профила на обучаваните специалисти в специализация “Електрически транспорт”, като: изискванията към системите за управление, специфичните ограничения на координатите, структурата, устойчивостта и динамичните свойства на отворени и затворени системи за управление. Засягат се и въпроси от оптимизацията на управлението на електрически транспортни средтва, включително и оптимално използване на сцеплението.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Ангелов

  • Управление на процеси по разход на енергия (MRES11)
    • Чрез инженерно прилагане на втория закон на термодинамиката се анализират основните енергоемки процеси в енергийните стопанства на промишлените предприятия и възможностите за икономия на енергия при компресиране, нагряване, охлаждане, изпарение, вентилация и кондициониране.  Разглеждат се системи за управление и контрол на топлосилово стопанство, компресори, хладилно и масообменно оборудване, климатични инсталации в сгради и др.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

  • Управление на технологични процеси по разход на енергия (MEPP06.3)
    • Чрез инженерно прилагане на втория закон на термодинамиката се анализират основните енергоемки процеси в енергийните стопанства на промишлените предприятия и възможностите за икономия на енергия при компресиране, нагряване, охлаждане, изпарение, вентилация и кондициониране. Разглеждат се системи за управление и контрол на топлосилово стопанство, компресори, хладилно и масообменно оборудване, климатични инсталации в сгради и др.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Фотометрия и колориметрия (MEPP10.4)
    • Дисциплината “Фотометрия и колориметрия” подготвя студентите за метрологичното осигуряване на промишлеността и научните изследвания в областта на светлотехниката. Програмата има теоретична и практическа насоченост с оглед усвояване на принципите на измерване на светлинните и енергетичните величини, спектралните и цветовите измервания, техниката и навиците при фотометричния и колориметричния експеримент

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ива Петринска

  • Цифрова и микропроцесорна техника (ВЕРР27)
    • Дисциплината е приложно ориентирана, затова се разглеждат само необходимият минимум от математическите основи на цифровата техника – логически променливи, множества и функции и операциите с тях. Следват типовете логика и характеристики на цифровите сигнали. По-голямата част от курса е съсредоточена върху основни елементи на цифровата техника – логически елементи, тригери, броячи, дешифратори, мултиплексори, преобразуватели на аналогови и цифрови сигнали, серийни интерфейси. В упражненията се работи със същите елементи в интегрално изпълнение. В края на курса, студентите се запознават с основните елементи на микропроцесорна система и нейния начин на работа.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Вълчан Георгиев

  • Енергийна ефективност на сгради : монография. Т. 1
  • Design variants assessment of street LED device based on virtual prototyping
  • Concept and Virtual Prototyping of Cooling Module for Photovoltaic System
  • Енергийна ефективност на сгради : монография. Т. 2
  • Енергийна ефективност на сгради : монография. Т. 3
  • Hybrid Energy Storage System To Increase Energy Efficiency During Regenerative Braking Of Urban Electrical Transport
  • Coal Share Reduction Options for Power Generation during the Energy Transition: A Bulgarian Perspective
  • ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ НА ПРОМИШЛЕНИ СИСТЕМИ ТОМ 1 и ТОМ2
  • ПЕРСОНАЛНО УСТРОЙСТВО ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ВЪЗДУХ, ВКЛЮЧВАЩО ПОЛУМАСКА С ДИХАТЕЛНА КАМЕРА
  • МОДЕЛ НА ЕЛЕКТРОСНАБДИТЕЛНА СИСТЕМА С ПРОМЕНЛИВА СТРУКТУРА И ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ТОВАРИ
  • ФОРМАЛИЗИРАНО МАТЕМАТИЧЕСКО ОПИСАНИЕ НА СТРУКТУРАТА И ТОВАРИТЕ НА ЕЛЕКТРОСНАБДИТЕЛНА СИСТЕМА
  • Study of the impact of induction motors starting on the supply voltage
  • Remote Electricity Metering Systems
  • Operating Modes Optimization of the Capacitor Banks in Electrical Power Systems
  • Determination of the capacitive output power of shunt passive filters
  • Dimming Control of LED Lighting Fixtures Powered with Photovoltaic Modules
  • Методически указания за извършване на обследване за енергийна ефективност и оценка на енергийни спестявания на промишлени системи и предприятия.
  • Developments and Challenges for Electric Vehicle Charging Infrastructure
  • Modeling of the Electric Vehicle Charging Process - Part1
  • Electrical loads and profiles of public buildings
  • Modern aspects of the digitalization in distribution systems
  • Algorithm for selection of passive harmonics filters
  • Modeling of the Electric Vehicle Charging Process - Part 2
  • Digital substations - the backbone of smart grids
  • Simulation Model of a Street Lighting System with LEDs
  • Medium and low voltage distribution network model
  • Sample Solutions for Digitization of Distribution Substations
  • Management of Electric Loads When Charging Electric Vehicles
  • A study of load unbalance on low voltage grid
  • Simulations of Control Algorithms in Intelligent Substations
  • Application of micro and mini photovoltaic systems in the household
  • Optimizing Lighting Energy Savings in Public Buildings through Maximal Use of Daylight
  • Real time monitoring of HV electrical machines driving powerful pump aggregates
  • Operating regimes of a rooftop photovoltaic installation
  • Computer modeling and experimental verification of a hybrid electromagnetic system with magnetic flux modulation
  • Regenerative braking of electric vehicles
  • Thermal analysis and design of lighting equipment
  • Efficiency of regenerative braking in electric vehicles
  • Determination of the leakege parameters of synchronous hydrogenerators
  • Eлектрически автомобили-текущо състояние и тенденции
  • Optimization of a permanent magnet needle actuator
  • Some aspects of heating analysis of electrical equipment
  • Optimal Control of Reactive Load in Road Tunnels
  • Optimization of medium voltage backup power supply strategies for high power pump aggregates
  • Optimization of light distribution of office luminaires
  • Influence of the excitation regime of turbo-generators on the own needs supply stable operation
  • Optimization of an axisymmetric linear electromagnetic valve actuator
  • Specifying optimal maintenance factor in internal lighting applications
  • Lighting in High Temperature Industrial Enviroment
  • Dynamic Characteristics of a Bistable Linear Actuator with Moving Permanent Magnet
  • Stand for experimental studying of regenerative braking
  • Control of Reactive Power of a Single-Phase Photovoltaic Inverter
  • Reactive power of nonlinear sign – changing loads
  • Reactive Power Compensation in Grid Connected Photovoltaic System Using Static Synchronous Compensator
  • Modelling of regenerative braking
  • Modelling of Space Vector Pulse - Width Modulation for Electric Vehicles Application
  • Lighting control system for public premises, based on evolutionary optimization algorithm
  • Simulation of the dynamic behaviour of a permanent magnet linear actuator
  • Influence of the shape of the input pulses on the characteristics of hybrid electromagnetic system with magnetic flux modulation
  • 3D coupled electromagnetic-thermal analysis of a hybrid electromagnetic system with magnetic flux modulation
  • Матод и система за магнитна модулация
  • Electromagnetic Field Analysis of a Hybrid Electromagnetic System with Magnetic Flux Modulation with One Permanent Magnet and Two Collecting Coils
  • Optimization of a hybrid electromagnetic system with magnetic modulation
  • Comparative analysis of two simulation models for reactive power compensation in grid tied single-phase photovoltaic systems
  • Control and Compensation of Reactive Power of road tunnels
  • Batteries of Electric Vehicles
  • A Study on Regenerative Braking of the System Battery – Power Converter – Electric Motor of Electric Vehicles
  • Comparison of different types of space vector modulation for electric vehicle's application
  • Utilization of photovoltaic installation to optimize electric vehicle's loads
  • Braking Modes Energy Utilization in DC Public Transportation
  • Modelling of Own Needs' Equipment during Faults
  • A Study on the Operation of Own Needs' Equipment under Fault Conditions
  • Optimization of Energy Consumption of Road Tunnels
  • Control of loads of road tunnel Zheleznitsa,
  • Dynamic characteristics of a permanent magnet electromagnetic valve actuator
  • Influence of the Orientation of PV Installations Without Energy Storage on Their Operational Efficiency
  • Modeling of the influence of different parameters of the power supply system on the magnitude of the stray currents in DC electrified transport
  • Assessment of Electricity Production in Photovoltaic Power Plants with Optimal Tilt and Orientation, Sun-Tracking, and East-West Orientation
  • Възможности за повишаване на енергийната ефективност на външно осветление на база проектиране по мезопична яркост
  • Типови решения и оценка на енергийната ефективност на улично осветление, проектирано по мезопична яркост
  • Измерване на скотопична и мезопична яркост
  • Филтри за спектрална корекция на фотоприемници при измерване на мезопична яркост
  • Оптимизационни модели за спектрална корекция на фотоприемници чрез пълно и частично филтриране на потока
  • Уред за измерване на мезопична яркост
  • Хибридна система за дневно адаптационно осветление на пътни тунели
  • Photovoltaic roof systems for educational buildings
  • Rehabilitation and Remote Control of Municipalities Street Lighting
  • Annual use of luminaire groups for the entrance area according to the orientation of the road tunnel
  • Dimming of street lighting systems with current reactive energy control
  • Individual Control of Street Luminaries by Speed of Change of Natural Light in the Evening and by Calendars in the Morning
  • Management of street lighting by relative value of the rate of change of natural light
  • UVC Irradiators for Sterilization of Recirculated Air in Workrooms
  • Относно точността при измерване на светлинен поток на светодиодни модули с интегрален фотометър
  • ВЛИЯНИЕ НА ОГЛЕДАЛОТО НА РАЗПРЕДЕЛИТЕЛЕН ФОТОМЕТЪР ВЪРХУ ТОЧНОСТТА ПРИ ФОТОМЕТРИРАНЕ НА ОСВЕТИТЕЛИ
  • Яркомери за контрол и управление на тунелно осветление
  • Renewable Energy Sources and Reduction of Operating Costs for Public Lighting in Municipalities
  • Rehabilitation of Street Lighting Systems According to EU Green Public Procurement Criteria
  • Internet Monitoring of Lighting Systems Using the Power Grid as a Communication Medium
  • Cloud Service Module for Lighting Equipment Monitoring
  • Opportunities for Using Photovoltaic Power Stations
  • Autonomous Intelligent Control for LED Street Lighting
  • Physical Model of AC Traction Networks for Simulating Emergency Modes
  • Short Circuits Through an Electric Arc for a Physical Model of AC Traction Networks
  • Intelligent Control of Ski Slope Lighting Systems
  • ВЛИЯНИЕ НА ЕЛЕКТРООБЗАВЕЖДАНЕТО ВЪРХУ КАЧЕСТВОТО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА ЕНЕРГИЯ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЕФЕКТИВНОСТТА НА ЕЛЕКТРОЗАДВИЖВАНИЯ НА АСИНХРОНЕН ДВИГАТЕЛ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА ЕНЕРГИЯ В ЕЛЕКТРОСНАБДИТЕЛНА СИСТЕМА НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ
  • НЕПРЕКЪСНАТОСТ НА ЕЛЕКТРОСНАБДЯВАНЕТО В РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНА МРЕЖА СРЕДНО НАПРЕЖЕНИЕ
  • Thermographic study of the heating of a pulse-controlled magnetic-technological device
  • Faults in photovoltaic modules and possibilities for their detection by thermographic studies
  • A methodology for processing of thermographic images for diagnostics of electrical equipment
  • Influence of the measurement parameters in thermographic study of electrical equipment
  • Study of the effectiveness of a variable frequency drive of an induction motor
  • Capabilities for diagnostics of pump system's electrical equipment via frequency converters
  • Modeling of thermal transient processes in frequency-controlled induction motor
  • Assessment of the electrical energy quality indicators of 20/0, 4kV transformer station
  • Estimation of the electrical energy quality indicators in the power supply system of an optical cable manufacturer
  • Trends of changing the indicators on the continuity of electricity supply in Bulgaria
  • Качество на електрическата енергия в електроснабдителна система, захранваща обособени консуматори
  • Processing of thermographic images
  • Use of machine learning techniques for classification of thermographic images
  • Change of power supply continuity indices due to force majeure circumstances
  • Harmonics of voltage and current in an electric power supply system for vertical cement mill
  • Influence of the type of electrical distribution network on the indices of continuity of the power supply
  • Electric Power Quality Indicators in a Company Producing Power Electronics
  • Determination of the Periodicity for Thermographic Tests of the Electrical Equipment
  • Interruptions of the Power Supply in Low Voltage Cable Networks
  • Thermal Diagnostic Model of Induction Motor Operating in Steady State Mode
  • Influence of PV Power Stations on the Indicators for Power Supply Continuity in Bulgaria
  • Organization of the Operational Management and Change of the Indicators for Continuity of the Electric Power Supply in Bulgaria
  • Preventive Maintenance for Industrial Application
  • Quality of electric energy in a facility for production of electronic control systems
  • Optimal programs for technical diagnostics
  • Analysis of the costs for ensuring the quality of electric energy in electrical distribution networks
  • Analysis of the impact of current investments on the quality of electricity supply in electricity distribution networks
  • Simulation Model For Evaluation Of Power Quality Indicators In Industrial Power Supply Systems With Grid-Tied PV System
  • Faults analysis of the electrical equipment in a company from the mining industry
  • Optimizing operating expenses for critical sites in remote desert areas
  • Thermal Management of Battery Energy Storage Systems
  • Assessment of the Quality of Electrical Energy in a Group of Buildings of the Internal Order Forces - A Case Study
  • Study of the faults in a photovoltaic power plant
  • Simulation modeling of microgrid with battery energy storage and fuel cells integration
  • Modeling of Power Quality Disturbances Caused by EV Charging Stations with Integration of PV Systems
  • Faults of the Electrical Equipment of Facilities Operating in Underground Mines
  • Влияние на пълното или частично разпадане на електроенергийната система върху организацията на електроснабдяването в България
  • Определяне на периодичността на провеждане на изпитвания на електрообзавеждането
  • Анализ на влиянието на пандемията от „Ковид 19“ върху показателите за непрекъснатост на електроснабдяването в България
  • Thermographic assessment of the technical condition of photovoltaic power plants – A case study
  • Management of material stocks for preventive maintenance of electrical equipment
  • Model-comparative analysis of MPPT algorithms for control of DC/DC converters used in PV systems
  • Влияние на промяната на захранващото напрежение върху светлинния поток на разрядни лампи
  • Параметри и режими на работа на антипаралелно свързани светодиоди при захранване с постоянно и променливо напрежение
  • Modelling of the behavior of high pressure discharge lamps in circuits with ballast
  • Възможности за аналитично представяне на електрическите и светлотехническите показатели на разрядни лампи в зависимост от захранващото напрежение
  • Влияние на промяната на захранващото напрежение върху светлинния поток на разрядните лампи
  • Analysis of the interruptions in a section of power distribution network medium voltage 20 kV
  • Intelligent Lighting Control System for Educational Buildings
  • ОЦЕНКА НА ОТРАЖАТЕЛНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА МАТЕРИАЛИ ЗА ФАСАДНИ ПОКРИТИЯ
  • МЕТОДИ ЗА ОЦЕНКА НА КОЛИЧЕСТВЕНИТЕ И КАЧЕСТВЕНИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ НА ДНЕВНАТА ЕСТЕСТВЕНА СВЕТЛИНА
  • Изследване на някои качествени характеристики и показатели на светодиодни ретрофит лампи
  • Feasibility Study of the Reflective Properties of Façade Materials for Architectural Lighting Design
  • Artistic and Architectural Lighting of the Building of the Faculty of Electrical Engineering of Technical University of Sofia, Bulgaria
  • Estimation of the uncertainty in measurement of light distribution of luminaires by means of telecentric photometer
  • Influence of the Position of LED Luminaires on their thermal regimes in photometrical measurements with a telecentric photometer
  • Energy efficient lighting solutions for educational buildings and classrooms
  • Human Centric Lighting System – Change of Quality and Quantity Parameters with Dimming and Control
  • Investigation of the electrical and photometric parameters of industrial LED luminaire fed by different drivers
  • Photometric flicker of LED luminaires according to driver type
  • Estimation of the Light Pollution, Introduced by the Architectural Lighting of an Educational Building
  • Architectural Lighting Development when Financial Restrictions Apply
  • Photobiological Safety of LED Lighting Systems Applicable in Educational Buildings
  • Investigation of the Photobiological Risk from Blue Light of a Human-Centric Lighting System - Case Study
  • Estimation of Flicker of Contemporary LED Lamps and Luminaires
  • Integrated Biologically Effective Lighting and Heating Installation for Sport Facilities
  • Development of Educational Laboratory Equipment for Estimation of the Photometric Flicker Caused by LED Light Sources
  • Investigation of the Color Rendering of LED Luminaires for Human Centric Lighting
  • Energy Efficient and Economically Effective Reconstruction of the Lighting System of a Lecture Hall
  • Color Consistency of Retrofit LED Lamps
  • Illuminance Meters Calibration - Deviation of the Readings with Time
  • Influence of the Operational Temperature on the Characteristics of LED Retrofit Lamps
  • Good Practices for Efficient Industrial Lighting
  • Difference Between Measured and Real Value in Illuminance Estimation
  • Effect of the Color of the Room Surfaces in a Machine Hall on the Energy Efficiency of the Lighting Installation
  • Investigation of the Non Image Forming Effects of Existing Human Centric Lighting Systems
  • Investigation of the Color Shift of White Road Markings
  • Measurement of the Variables Determining the Amount of Stray Currents in Electrified Urban Surface Transport in Sofia
  • Spectral Power Distribution of Artificial Light Sources Leading to Alpha Opic Influence on Humans
  • Illuminance Meters-Influence of the Battery Load on the Readings-Case Study
  • LEDS -Non - Image Forming Effects and Energy Efficiency
  • LED Retrofitting for Fluorescent Troffers with Minimum Enviromental Impact - Case Study
  • Analysis of the possibilities for implementation of charging columns of electric cars at gas stations
  • Comparison by economic indicators of vehicles with various driving systems
  • Оценка на остатъчния ресурс на димируеми класически осветители
  • Energy efficient and biodynamic lighting for science and education establishments
  • Design and Implementation of a Luminaire for Use in Science and Education Establishments
  • Methods to Improve Quantitative and Qualitative Indicators of Lighting in Classrooms
  • Lighting Design for Ski Slopes in Foggy Weather Conditions
  • Master Plan of Dupnitsa City
  • Calibration of Luminance Meters for Lighting Control in Road Tunnels
  • correlated color temperature , LED lighting
  • Architectural Lighting Design of the Technical University Educational Campus
  • Design and Control of Sports Lighting Projects
  • The possibility of building energy management in municipal and residential buildings
  • Enhancing energy efficiency through the implementation of photovoltaics in municipal and household buildings
  • Energy Audit of Buildings
  • Reliability assessment of variable speed induction motor drive with fault tree analysis
  • Optimization of algorithms for diagnostics of electrical systems
  • Assessment of the technical condition of electric contact joints using thermography
  • A Model Based Comparison on the Efficiency of Electric Vehicles to Conventional Vehicles

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР