logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Факултет по машиностроене и уредостроене » Катедра Механика
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Математика, физика, химия
    • Машиностроителна техника и технологии
    • Транспортна и авиационна техника и технологии
    • Машиностроене и уредостроене
    • Индустриален мениджмънт
    • Механика
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Механика"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

Катедра „Механика“ е водеща катедра за специалност “Полиграфия“, като тя отговаря за обезпечаването на учебния процес с подходящи преподаватели и учебно-методична лабораторна база. Катедрата осигурява значителна част от фундаменталната общотехническа подготовка на студентите от двата факултета в  Технически университет, София – Филиал Пловдив в трите образователно-квалификационни степени: бакалавър, магистър, доктор. Катедра "Механика" има научна компетентност  при обявяване на конкурси за заемане на академични длъжности и придобиване на научни степени по следните специалности: Теоретична механика и Приложна механика в професионално направление 5.1. „Машинно инженерство”; Механика на флуидите и Енергопреобразуващи технологии и системи в професионално направление  5.4. „Енергетика”. Освен това, катедрата има и научна компетентност  при обявяване на конкурси за заемане на академични длъжности по „Полиграфия“ в професионални направления 5.1. „Машинно инженерство” и  5.13. „Общо инженерство”. В катедрата се обучават понастоящем 3 редовни и 1 задочен докторант, както и 2  докторанти на самостоятелна подготовка, които са асистенти в катедрата.

                      

           В катедрата се води интензивна научно-изследователска работа по няколко научни направления, от които по-важни са: Приложна механика, Съпротивление на материалите, Термофлуидна динамика, Полиграфия, Инженерен дизайн, Динамика на машини, Синтез и точност на механизмите, Проектиране на машини и съоръжения, Компютърни методи в механиката. Научно-изследователската работа в катедра "Механика" е: теоретична и експериментална. За теоретичната работа не се предполага някаква специална лабораторна база освен компютърна. Компютърната техника е закупена със средства на Филиала, и със средства заработени по договори. Експерименталната работа обикновено се извършва във външни организации – в страната или в чужбина и само малка част от нея е финансирана от средства по научно-изследователски проекти с ТУ и/ или МОН. 

               

Образователно-квалификационната степен „бакалавър“ на специалността „Полиграфия“ е акредитирана от Националната агенция за оценяване и акредитация, с оценка „Мн.добра“ през 2010 год. за срок от 6 години. Обучение по специалност „Полиграфия“ за образователно-квалификационна степен „бакалавър“ - срок на обучение: 4 години .

Преподаватели от катедрата осигуряват следните дисциплини за специалността: Основи на полиграфията, Цветознание, Механика, Материали за полиграфията І и ІІ част, Предпечатни процеси І и ІІ част, Печатни машини І и ІІ част, Печатни технологии І и ІІ част, Механика на флуидите, Копирна и размножителна техника, Топлотехника и топлинни процеси в полиграфията, Качество и надеждност в полиграфията, Графичен дизайн

Обучение по специалност „Полиграфия“ за образователно-квалификационна степен  „магистър“. Срок на обучение: 1,5 години след ОКС „бакалавър“.  Преподаватели от катедрата осигуряват следните дисциплини: Подготвителни процеси, Печатни процеси, Цвят и цветовъзпроизвеждане, Качество и стандартизация в печата, Графичен дизайн на широкоформатни изображения.

Обучение по други специалности от ФМУ и ФЕА при ТУ-София, филиал Пловдив. Преподаватели от катедрата осигуряват следните дисциплини:Механика, Механика на английски език, Механика на флуидите, Механика на флуидите на английски език, Топлотехника, Топлотехника на английски език, Съпротивление на материалите на английски език, Техническа механика, Термодинамика и топлопренасяне, Хидро и пневмо задвижвания, Избрани глави от механиката, Избрани глави от динамиката, Машинна механика.

                           

Текущи докторантски проекти по НИС: Проект по договор № 131ПД0039-34 „Пространствени трептенияна мотокар с хидравличен манипулатор с две транслации и две ротации“ с ръководител доц.д-р инж. Пепо Иванов Йорданов и с участието на гл.ас.д-р инж. Деян Въчев Желев; Проект по договор № 132ПД0023-24 „Конструиране и изследване на латентен акумулатор като част от хибридна система за климатизация“ с ръководител доц.д-р инж. Александър Георгиев Георгиев; Проект по договор № 131ПД0022-24 „Създаване и изследване на хибридна система със земно базирана термопопма“ с ръководител доц.д-р инж. Александър Георгиев Георгиев и с участието на ас.Емил Тошков Тошков.

Сключени са няколко договора за съвместно сътрудничество: с Московския държавен институт по полиграфия,със Съюза на българската печатарска индустрия, с фирма „Автопринт“ ООД Пловдив, с печатница „Делта Хай принт“ Пловдив, както и двустранни споразумения по европейската програма Еразъм с Университета в Загреб, Хърватия; с ЕНСАМ, Париж, Франция; с Университета на Валенсия, Испания; с  Университета в Хановер, Германия; с Университета в Гьотинген, Германия.

               

Практики на студентите: Практическите познания на студентите в реални технологични и производствени условия, освен в лабораториите на Филиала, се получават в различни полиграфически бази в Пловдив, които са на високо съвременно ниво, където могат да се видят конкретни технологични производствени схеми по всички видове печатни технологии, актуални към настоящия момент –„Булвест принт“-Пловдив, „Ротопринт“- Пловдив, „Автопринт“ ООД Пловдив, „Полиграф комерс“ЕООД Пловдив, „Делта Хай принт“,  „Дунапак Родина АД Пловдив, „Идеал АС“-Пловдив, “Жанет-45” АД, Пловдив, “Юрий Гагарин БТ” АД, Пловдив и други. В по-голямата част от тези предприятия се провежда учебна, учебно-производствена и преддипломна практика на студентите. Изготвена е Програма и Правилник за провеждане на практиките, както е и определен преподавател от катедрата за Ръководител на практиките за специалността.

 
 

Интернет страница:http://www.tu-plovdiv.bg/department.php?department=19

  • Ръководител катедра

    Silvina_Ilieva_2043.jpg
    Име: Силвина Илиева
    Научна степен: доц. д-р
    Телефон: 032-659625
    Кабинет: 4233
    E-mail: silvina@tu-plovdiv.bg

Академичен състав

доц. д-р инж. Райчо Райчев
тел.:032-659623
каб.:4231
E-mail: rpraichev@tu-plovdiv.bg
доц. д-р Силвина Илиева
тел.:032-659625
каб.:4233
E-mail: silvina@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Валери Бакърджиев
тел.:032-659519
каб.:4116
E-mail: bakardzhiev@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Чавдар Пашински
тел.:032-659622
каб.:4230
E-mail: pashinski@tu-plovdiv.bg
ас. маг. инж. Александър Георгиев
тел.:032-659513
каб.:4237
E-mail: a_georgiev@tu-plovdiv.bg
ас. маг. инж. Георги Джурков
тел.:032-659622
каб.:4230
E-mail: george.djurkov@tu-plovdiv.bg
ас. маг. инж. Георги Райнов
тел.:032-659513
каб.:4237
E-mail: raynov@tu-plovdiv.bg
ас. маг. инж. Иванка Делова
тел.:032-659623
каб.:4231
E-mail: ivankadelova@tu-plovdiv.bg
ас. д-р инж. Христо Недев
тел.:032-659623
каб.:4231

Хоноруван преподавател

маг. инж. Владимир Ангелов
маг. инж. Георги Божанов
доц. д-р инж. Златко Златанов
тел.:032-659634
каб.:3108
E-mail:zlatanov@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Емил Тошков
тел.:032-659634
каб.:3108
маг. инж. Надежда Василева
тел.:032-659513
каб.:4237

Помощно-технически персонал

Катя Додова
тел.:032-659625
каб.:4233
E-mail:katiadodova@tu-plovdiv.bg

  • Графичен дизайн
    • "Графичен дизайн е задължителен учебен курс от бакалавърската програма на специалност “Полиграфия”. Знанията и уменията по дисциплината "Графичен дизайн" създават   предпоставки за реализация на студентите в традиционните дейности на графичния дизайн и предпечатната подготовка. "Графичен дизайн"  е задължителна дисциплина от учебния план на бакалавърския курс на специалност “Полиграфия”.Целта на учебната дисциплина е студентите да придобият умения за изпълняване на прости задачи в областта на визуалната комуникация, съобразени с основните художествени и естетически принципи на графичния дизайн. В края на обучението си студентът ще притежава минимум познания за изработване на различни проекти в сферата на графичния дизайн и мултимедийните комуникации.

      Лектори:

      доц. д-р Силвина Илиева

  • Довършителни процеси в полиграфията
    • „Довършителни процеси в полиграфията“ е задължителен учебен курс от ОК С"бакалавър" от програмата на специалност “Полиграфия”. Дисциплината е с  профилиращ характер, свързан с технологии за довършителни процеси в полиграфията. Дисциплината е с  практическа насоченост. Същата дава познания за използваните технологии за различни довършителни процеси в полиграфията. Довършителните процеси са неразделна част производството на книжната продукция на полиграфските предприятия. Явяват се завършващ етап в производствения цикъл на изделието. Разделят се условно на брошурни и книговезки процеси. Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат основните довършителни процеси в полиграфията. Да се запознаят с редица технологични операции използвани в довършителните процеси. Лабораторните упражнения формират практически усет, знания и умения при работа, поддръжка и избор на довършителна техника.  Свързват се теоретичните познания с реалните механизми. Придобиват се навици за самостоятелно ползване на справочна литература.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Валери Бакърджиев

  • Качество и надеждност в полиграфията
    • „Качество и надеждност в полиграфията“ е задължителна дисциплина от учебния план на бакалавърския курс на специалност "Полиграфия". Знанията и уменията по качество и надеждност в полиграфията ще създадат възможност на студентите да се реализират в производствени дейности от областта на машините, агрегатите и процесите на полиграфическото производство. Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат основните дейности по контрола и управлението на качеството в промишлеността като цяло и в частност - в полиграфическата. За целта студентите изучават основните термини и определения в областта на качеството и надеждността, различните методи за осигуряване и подобряване на качеството, системите за управление и сертифициране, европейските изисквания, стандарти, директиви и тяхното приложение. В края на обучението си студентът ще познава основните понятия от теорията и практиката в областта на качеството и надеждността в полиграфията;има необходимия обем от знания и умения за тотален мениджмънт на качеството, знания за системите за управление и сертифициране на база стандартите ISO 9000-9004,  (2005-2008);може да прилага статистическите методи за анализ и контрол на качеството в полиграфическата продукция;събира, обработва и анализира данни за надеждност на машини и агрегати на полиграфическото производство.

      Лектори:

  • Копирна и размножителна техника
    • Целта на учебната дисциплина е да се изучат технологии и конструкции на устройства свързани с отпечатване и размножаване на документи в неголеми тиражи или единични екземпляри. Комплексно се разглеждат въпроси свързани с функционалността и конструкцията,  експлоатацията и ремонта им. Лабораторните упражнения формират практически усет, знания и умения при работа, поддръжка и избор на печатаща и размножителна техника. Свързват се теоретичните познания с реалните механизми. Придобиват се навици за самостоятелно ползване на справочна литература.

      Лектори:

  • Материали за полиграфията І част
    • “Материали за полиграфията” I част е задължителна дисциплина от учебния план на бакалавърския курс на специалност “Полиграфия”. В дисциплината се излагат теоретичните основи на най-важните материали за полиграфията (хартия и картони). Разграничени са различните видове материали според особеностите на технологичните процеси, както и според видовете печатни способи. Изложени са и съвременните тенденции по отделните теми. Дисциплината е основна преди да се пристъпи към изучаване на дисциплините “Печатни технологии” и “Печатни машини”. В лабораторните упражнения студентите придобиват умения за измерване на основни качествени показатели на материалите, а така също и посещават определени печатници с високо технологично развитие, където нагледно получават познания за наученото.

      Лектори:

      гл.ас. д-р Калина Камарска

  • Материали за полиграфията ІІ част
    • “Материали за полиграфията” II част е задължителна дисциплина от учебния план на бакалавърския курс на специалност “Полиграфия”. В дисциплината се излагат теоретични основи на най-важните материали (мастила, пластини, лепила, лакове и др.) за полиграфията. Разграничени са различните видове материали според особеностите на технологичните процеси, както и според видовете печатни способи. Изложени са и съвременните тенденции по отделните теми. Дисциплината е основна за изучаването на дисциплините “Печатни технологии” и “Печатни машини”.

      Лектори:

      гл.ас. д-р Калина Камарска

  • Машини за довършителни процеси в полигтрафията
    • „Машини за довършителни процеси в полиграфията“ е задължителен учебен курс от ОКС бакалавър от програмата на специалност “Полиграфия”. Дисциплината е с  профилиращ характер, свързан с машини, съоръжения и линии за довършителни процеси в полиграфията. Дисциплината е с  практическа насоченост. Същата дава познания за конструкцията и принципите на действие на различни групи машини за довършителни процеси. Разглеждат се основните модули от които се изграждат тези машини, системите свързани с безопасност на труда и изграждането на автоматизирани модули и линии с които се  реализира цялостният довършителен цикъл на едно полиграфическо предприятие.Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат основните машини, модули и линии, да получат познания по устройството и експлоатацията им, възможните неизправности и необходимия  ремонт на полиграфическото оборудване. Комплексно се разглеждат въпроси свързани с материали, технология и конструкция.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Валери Бакърджиев

  • Механика
    • Дисциплината изгражда инженерно-техническа култура в студентите и развива знания и умения за самостоятелна работа и инженерна оценка на различни видове технически проблеми. Лабораторните упражнения разширяват практическите знания и умения по изучаваната дисциплина. Основни теми: Основни понятия и обекти; Кинематика на равнинни движения и механизми; Сили и действия с тях. Характеристики на телата; Якост на телата. Съединения; Съединители; Лагери, лагерни опори и валове; Геометрия на зъбното зацепване и фрикционни предавки; Машинна динамика.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Чавдар Пашински

  • Механика на флуидите
    • Целта на учебната дисциплина е да въведе студентите в основните постановки залегнали в съвременната трактовка на механиката на течностите и газовете, с оглед на нейното практическо приложение, като е обърнато особено внимание на примерите, които представляват задачи на реални инженерни проблеми. В края на обучението си студентите ще са запознати с основните свойства на течностите и газовете; с основните закони за запазване на маса, енергия и количество на движението за едномерни идеални течения и ще ги прилагат за различни флуидни течения; ще са запознати и с теорията на размерностите и физичното подобие и приложението й, както и с видовете течения спрямо числото на Рейнолдс - ламинарно и турбулентно. Ще могат да определят линейните и местни загуби на налягане от триене в тръби.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Емил Тошков

  • Опаковъчна техника
    •  „Опаковъчна техника” е задължителен учебен курс от ОКС бакалавър от програмата на специалност “Полиграфия”. Дисциплината “Опаковъчна техника”  има както профилиращ характер, свързан с опаковки от  хартия и картон, така и общо технически характер, свързан с останалите видове опаковки. Дисциплината е с  практическа насоченост.Целта на учебната дисциплина е да се изучат технологии и конструкции на устройства свързани с изработването на опаковки. Особено внимание се обръща на опаковките изработени от хартия, картон и вълнообразен картон. Комплексно се разглеждат въпроси свързани с материали, технология и конструкция.Лабораторните упражнения формират практически усет, знания и умения при работа, поддръжка и избор на опаковъчна техника.  Свързват се теоретичните познания с реалните механизми. Придобиват се навици за самостоятелно ползване на справочна литература. Разработват се опаковки от хартия, картон и вълнообразен картон.

      Извън аудиторната работа е свързана с проучване на литературата отнасяща се до разгледаните в лекциите въпроси, изготвянето на протоколи за проведените лабораторни упражнения и подготовка за предстоящите.

      Програмата е разработена и съобразена в съответствие със съвременните достижения в областта.

       

      Лектори:

      гл.ас. д-р инж. Аделина Василева

  • Основи на полиграфията
    • "Основи на полиграфията” е задължителна дисциплина от учебния план на бакалаварския курс на специалност Полиграфия. Целта е да се запознаят бъдещите инженери с основите на полиграфическата технология и техника. Курсът е структуриран в посока на получаване  предимно на теоретична подготовка по основните процеси в областта на печатните технологии. Разграничени са различните видове печатни способи, техните предимства и недостатъци, приложение днес, както и съвременните тенденции в развитието на печатните способи. Разгледан е въпросът за мястото на печатните технологии в семейството на информационните технологии и тяхното интегриране. Дисциплината е основна, преди да се пристъпи към изучаване на дисциплините  “Материали за полиграфията”, “Печатни технологии” и “Печатни машини”. Курсът е лекционен в един семестър, с един изпит.

      Лектори:

  • Печатни машини І част
    • Курсът по “Печатни машини І част“ обхваща общите принципи и методи на конфигуриране и устройство на различни видове листови и ролни печатни системи, както и принципите на действие според вида на печатната технология и продукта на производство. Разглеждат се специфични структурни елементи и механизми (печатен апарат, мастилен апарат, воден апарат, фалцапарат и др.), техните основни характеристики, показатели, конструиране и приложение. В лабораторните упражнения студентите получават нагледни знания за печатните машини, интегрирането на отделните им възли и механизми, според предназначението им.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Валери Бакърджиев

  • Печатни машини ІІ част
    • В курсът по “Печатни машини ІІ част“ се излагат общите принципи и методи на конфигуриране и устройство на различни видове цифрови системи, както и принципите на действие според вида на печатната технология, вида на използваната хартия и продукта на производство. Разглеждат се основните структурни елементи и възли – печатащ и мастилен апарат, техните основни характеристики, показатели, избор на приложение. В лабораторните упражнения студентите получават нагледни знания за печатните машини, интегрирането на отделните им възли и механизми, според предназначението им.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Валери Бакърджиев

  • Печатни технологии І част
    • «Печатни технологии I част» е задължителна дисциплина от учебния план на бакалавърския курс на специалност “Полиграфия”.Тя включва основните теми по теория на печатната технология, особеностите на печатния процес и неговата еволюция през годините, основните физикохимични явления в процеса на получаване на отпечатъка, взаимодействието между печатната форма, мастилото и хартията. Дисциплината е основна при изучаването на специалността “Полиграфия” и се предшества от дисциплината “Материали за полиграфията” и е паралелно преподавана с дисциплината  “Печатни машини”. Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат основните печатни способи като технология и да прилагат усвоените знания при решаване на конкретни производствени  проблеми.

      Лектори:

  • Печатни технологии ІІ част
    • "Печатни технологии II част е задължителна дисциплина от учебния план на бакалавърския курс на специалност “Полиграфия”. Тя включва втория раздел на дисциплината и обхваща темите по различни видове печатни технологии –офсетова, флексографска, дълбокопечатна и др. Разгледани са интегрираните печатни процеси, сушилните методи и областите на приложение. Подробно място е отделено за новите дигитални  методи за печат - електрофотография, inkjet, магнитография и др. От тази гледна точка са дадени и перспективи за развитие на печатните технологии и тяхното интегриране с другите информационни технологии. Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат основните видове технологични способи за печат, да прилагат знанията за решаване на конкретни производствени  проблеми в условията на различни технологии.

      Лектори:

  • Предпечатни процеси І част
    • Дисциплината дава на студентите познания в областта на предпечатните процеси, да опознаят средствата за композиране на текст, макетиране на страници, да усвоят работата с графични изображения и интегрирането на текст и графика и да преминат през всички етапи от предпечатната подготовка в рамките на един издателски процес. Дисциплината си поставя за цел да се научат студентите да работят практически с комплекса от компютърни програми и съответните технологии, предназначени за създаване на печатни издания; да даде на студентите теоретични знания и практически умения за справяне с всички етапи от предпечатната подготовка в издателския процес.

      Лектори:

  • Предпечатни процеси ІІ част
    • Дисциплината дава на студентите познания в областта на предпечатните процеси и процедурите, протичащи между предоставянето на писмен ръкопис с илюстрации-оригинали и готовите за отпечатване на печатарска машина форми (образи за възпроизвеждане).Основни знания свързани с подготовката за печат - категории шрифтове с техните параметри; правила за набор и оформяне на наборните страници; избор на подходяща цветова схема; видове моаре и начините за неговото избягване; цветоотделяне и др. Параметри и начини за оформяне на отделните елементи на печатните издания - корица, наборни и бели полета; колон елементи; титулни страници, баркод и др. Основни елементи от дизайна - разполагане на графики, таблици и изображения; работа с цвят, текст, изображения и др. Допълнителна информация свързана с видовете печатни технологии, довършителните процеси в полиграфията, принципа на работа и приложението на различните принтери и скенери и други. Особености при оформянето на книга; вестник; списание; диплянка. Запознава и с терминологичен речник на основните и на някои по-малко популярни термини употребявани в издателско-полиграфическата работа.

       

      Лектори:

  • Топлотехника и топлинни процеси в полиграфията
    • Задачата на учебната програма по “Топлотехника и Топлинни процеси в полиграфията” е да запознае студентите с основните закони за преобразуване, пренасяне и акумулиране на енергията, методите за анализ на кръговите процеси в енергопреобразуващите системи, пресмятането на топлинните потоци в техническите съоръжения. Дисциплината е разделена на три части. В първата част, Термодинамика, се изучават основните закони на Термодинамиката и тяхното приложение към анализа на кръговите процеси, пресмятането на термодинамичните свойства на твърдите и течните материали и техните сплави и др. Във втората част, Топлопренасяне, се разглеждат физическите закони на топлопренасянето. Изучават се различни начини на пренос на топлина: чрез топлопроводност, конвекция и излъчване. Разглеждат се и частни задачи на топлообмен в различни енергопреобразуващи системи. В третата част, Топлинни процеси в полиграфията се засягат проблемите, свързани с физико-химични свойства на хартията и влиянието на различни параметри върху технологичните и свойства

      Лектори:

  • Фотография
    • Дисциплината „Фотография” е задължителен учебен курс от бакалавър­ската програма на специал­ността „Полиграфия”. В края на обучението си студентите ще познават устройството, параметрите и характеристиките на съвременната фото­графска техника и фотоматериали, ще познават основните принципи при снимане и печат на снимки и ще могат да обработват снимки със специализираните компютърни програми.Основни теми: Фотохимични процеси в класическата фотография. Основни параметри и характеристики на използваните фотоматериали. Физични принципи на работа на фотопреобразувателите, използвани в цифровите фотоапарати и техните основни параметри и харак­теристики. Формиране на изображение във фотоапаратите и основни параметри и характеристики на фотографските обективи. Предназначение и физични принципи на работа на елек­тронните фотосветкавици Предназначение и физични принципи на работа на елек­тронните фотосветкавици. Предназначение и принципи на работа на елек­тронните фотосветкавици. Режими на работа на автоматичните много програмни фотоапарати – ръчен, приоритетна скорост, приоритетна диафрагма, режим „Експозиционна вилица”, режими „Спорт”, „Портрет”, „Пейзаж” и др. Основни принципи и подходи в художествената фотография.

      Лектори:

      доц. д-р Силвина Илиева

  • Цветознание
    • Учебния курс дава фундаментални теоретични познания и практически умения в областта на цвета, засягащи физическите закони на цвета, психологичните проблеми на цветовото възприятие, историко-естетическите проблеми на цветовото изграждане в творческия процес и цвета като функционално-естетически фактор в материалната среда. Обхващат се физическите свойства на светлината, нейното естество, свойства на светлинните лъчи, характера и значението на светлината за възприемането на цвета. Разглеждат се адитивното и субтрактивно смесване на цвета, параметрите на цвета и видовете контрасти на цвета. Така се обогатява художествената култура за приложението на цвета в изкуството и професионалните умения за постигане на цветова хармония в практиката на дизайнерското проектиране, както с традиционните методи и със средствата на компютърното проектиране. Дава фундаментални познания и практически умения в областта на цвета засягащи историко-естетическите проблеми на цвета в изкуството, значението на светлината за възприемането на цвета, физическите закони на цвета, психо-физиологическите проблеми на цветовото изграждане в творческия процес. Цвета е и един от основните фактори в изграждане на функционално-естетическата организация на обществената среда и като такъв е и в сферата на визуалната комуникация в предметната среда на изкуството и дизайна

      Лектори:

      доц. д-р Силвина Илиева

  • Experimental installation for investigation of latent heat accumulator as a part of hybrid system for air-conditioning
  • MEASURING SYSTEM OF А HYBRID INSTALLATION WITH GROUND SOURCE HEAT PUMP AND SOLAR COLLECTORS
  • МЕТОДИКА ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЛАТЕНТЕН ТОПЛИНЕН АКУМУЛАТОР КАТО ЧАСТ ОТ СЛЪНЧЕВА ТОПЛИННА СИСТЕМА
  • Investigation methods of hybrid Ground Source Heat Pump system with solar collectors
  • Optimal position sensor for orientation of photovoltaic plants
  • Long term experience and research on hybrid thermal systems
  • Study of Hybrid Ground-Source Heat Pump System with Solar Collectors
  • Parameter Estimation of Borehole Thermal Properties using Artificial Intelligence Methods
  • Specialized measuring system for analysing thermal fields in hybrid systems
  • Simulation of hybrid thermal installations
  • Laboratory SCADA Systems – the State of Art and the Challenges
  • Study of hybrid thermal system with photovoltaic panels using virtual instruments
  • Novel flue gases waste heat recovery methodology avoiding wet gas cleaning technologies in thermal power plants
  • On the efficiency of cooled solar panels
  • ХИДРАВЛИЧЕН СТЕНД ЗА ИЗПИТВАНЕ НА АВТОМОБИЛНИ АМОРТИЗАТОРИ
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ ЧЕСТОТАТА НА СОБСТВЕНИ ТРЕПТЕНИЯ НА ГРЕДА С МЕТОДА НА ГРАНИЧНИ ЕЛЕМЕНТИ (МГЕ)
  • Математичен модел на ударен демпфер чувствителен към ускорение
  • Изследване на математичния модел на ударен демпфер чувствителен към ускорение
  • Structural and electro-physical parameters of n-GaAs
  • Build-up of hybrid installation with ground source heat pump and solar collectors
  • Изследване на хибридна система със земно базирана термопомпа и слънчеви колектори
  • In-situ measurements of ground thermal properties around borehole heat exchangers in Plovdiv, Bulgaria
  • Investigation of a hybrid system with ground source heat pump and solar collectors: Charging of thermal storages and space heating
  • Deposition and tribomechanical study of nanolaminate Ti/TiN/AlTiSiN/(AlTiSiN/TiAlSiN)n/AlTiSiN hard coating
  • МАТРИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА СТАТИЧЕСКИ НЕОПРЕДЕЛИМА РАВНИННА РАМКА ПОД ДЕЙСТВИЕ НА СТАТИЧЕН ТОВАР
  • Study of a two-spring electromagnetic harvester
  • STUDY OF PIEZOELECTRIC SPRING HARVESTERS
  • Определяне границата на умора на алуминиева сплав с помощта на специализиран софтуер
  • Study of two-spring piezoelectric harvesters
  • СТАТИСТИСТИЧЕСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА СТРУКТУРАТА И КОРОЗИОННИТЕ СВОЙСТВА НА СПЛАВ ALSI18
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ МЕХАНИЧНИТЕ СВОЙСТВА НА НАДЕВТЕКТИЧНА АЛУМИНИЙ-СИЛИЦИЕВА СПАВ ALSI18
  • Study of two- and four- spring electromagnetic harvesters
  • Study of a Linear Generator, Converting Sea Wave Energy into Electricity
  • Study of a Coupled Piezo-Electromagnetic Harvester
  • Study of four-spring electromagnetic harvesters
  • Study of a linear generator with permanent magnets converting sea wave energy into electricity
  • Определяне коефициента на концентрация на напрежения при призматичен и цилиндричен пробен образец, с помощта на специализиран софтуер
  • ИЗСЛЕДВАНЕ КОНЦЕНТРАЦИЯТА НА НАПРЕЖЕНИЯ ПРИ ПЕРФОРИРАНА ПЛОЧА, С ПОМОЩТА НА СПЕЦИАЛИЗИРАН СОФТУЕР.
  • Изследване поведението на алуминиева сплав при сложно напрегнато състояние
  • Methods for reducing the stress concentration in cylindrical specimens, at axial loading
  • Reduction of the Stress Concentration Factor of Prismatic SpecimensThrough the Use of Topological Optimization
  • НАМАЛЯВАНЕ КОНЦЕНТРАЦИЯТА НА НАПРЕЖЕНИЯ ПРИ ПРИЗМАТИЧНИ И ЦИЛИНДРИЧНИ ПРОБНИ ОБРАЗЦИ С ПОМОЩТА НА СПЕЦИАЛИЗИРАН СОФТУЕР
  • ИЗПОЛЗВАНЕ НА ТОПОЛОГИЧНА ОПТИМИЗАЦИЯ ЗА НАМАЛЯВАНЕ КОНЦЕНТРАЦИЯТА НА НАПРЕЖЕНИЯ ПРИ ПЕРФОРИРАНИ ПЛАСТИНИ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА СТАНДАРТНИ ПРОБНИ ТЕЛА С НАЛИЧИЕ НА V-ОБРАЗНИ НАДРЕЗИ ПРИ ОСОВО НАТОВАРВАНЕ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ГРАНИЦАТА НА УМОРА ПРИ СТАНДАРТНИ ПРОБНИ ТЕЛА С НАЛИЧИЕ НА НАДРЕЗИ
  • Study of linear generators with and without rotating permanent magnets in their stator windings
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ НА ПУКНАТИНОУСТОЙЧИВОСТ ПРИ ПРИЗМАТИЧНИ И ЦИЛИНДРИЧНИ ПРОБНИ ОБРАЗЦИ, С ПОМОЩТА НА СПЕЦИАЛИЗИРАН СОФТУЕР
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ НА ПУКНАТИНОУСТОЙЧИВОСТ ПРИ ПРАВОЪГЪЛНИ ПЛАСТИНИ, С ПОМОЩТА НА СПЕЦИАЛИЗИРАН СОФТУЕР
  • Намаляване на механичните напрежения при пробни образци, подложени на сложно натоварване
  • Изследване на механичните напрежения при перфорирани пластини, подложени на сложно натоварване
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ПОВЕДЕНИЕТО НА НЕСТАНДАРТНИ АЛУМИНИЙ-СИЛИЦИЕВИ СПЛАВИ AlSi11Cu5Mg И AlSi18Cu5Mg ПРИ КОМБИНИРАНИ НАТОВАРВАНИЯ
  • СОФТУЕРНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА МЕХАНИЧНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СПЛАВ AlSi18Cu3CrMn
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ ПУКНАТИНОУСТОЙЧИВОСТТА НА АЛУМИНИЙ-СИЛИЦИЕВА СПЛАВ ЧРЕЗ СПЕЦИАЛИЗИРАН СОФТУЕР
  • Study of the Influence of the Translational Magnets on the Electrical Parameters of Linear Generators with Rotating Magnets in the Stator Windings
  • Piezoelectric Springy Wind Generator
  • Changes in the Surface Texture of Thermoplastic (mono-mer-free) dental materials, Due to Some Minor Alterations of the Laboratory Protocol – Preliminary Study
  • Changes in the Surface Texture of Thermoplastic (Monomer-Free) Dental Materials Due to Some Minor Alterations in the Laboratory Protocol-Preliminary Study
  • СОФТУЕРНО ОПРЕДЕЛЯНЕ ПАРАМЕТРИТЕ НА ПУКНАТИНОУСТОЙЧИВОСТ ПРИ СТАНДАРТНИ ОБРАЗЦИ, ПОДЛОЖЕНИ НА УДАРНО НАТОВАРВАНЕ
  • СОФТУЕРНО ОПРЕДЕЛЯНЕ ПАРАМЕТРИТЕ НА ПУКНАТИНОУСТОЙЧИВОСТ ПРИ СТАНДАРТНИ ОБРАЗЦИ, ПОДЛОЖЕНИ НА ЦИКЛИЧНО НАТОВАРВАНЕ.
  • Determination of the influence of the windings on the electrical parameters of linear generators with rotating stator magnets
  • A 3D-Simulation Study of the Deformation, Tension, and Stress of 3D-Printed and Conventional Denture Base Materials after Immersion in Artificial Saliva
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ МЕХАНИЧНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СТОМАНИ 40Х И 42CrMo4 ПРИ РАЗЛИЧНИ РЕЖИМИ НА ТЕРМООБРАБОТКА
  • Изследване границата на умора при стомана 42CrMo4 с модифицирана структура
  • Софтуерно определяне на критичната пукнатина при шарнирен болт.
  • Софтуерно определяне параметрите на пукнатиноустойчивост при шарнирен болт с модифицирана структура
  • Уникално-универсално! Възможната комбинация - резюме на художественотворческите постижения второ издание
  • Вкусът на цветовете и дизайнът на опаковки за хранителната промишленост.
  • Задачи и проблеми свързани с проектирането на експозиционни щандове, представени чрез реализации с универсални модулни конструкции
  • Вкусът на цветовете
  • ВЗАИМОВРЪЗКАТА МЕЖДУ ЦВЯТ И ВКУС В ОПАКОВКИТЕ НА ХРАНИ ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ГРАФИЧНИТЕ ДИЗАЙНЕРИ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВРЪЗКАТА МЕЖДУ ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ГРАФИЧНИЯ ДИЗАЙН, УСЕЩАНЕТО ЗА АРОМАТ И ЖЕЛАНИЕТО ЗА ПОКУПКА В ОПАКОВКИ ЗА ПАРФЮМИ С ЦИТРУСОВ АРОМАТ
  • ЗА ПРОЕКТИРАНЕТО НА ВИЗУАЛНА ИДЕНТИЧНОСТ И ИЗГРАЖДАНЕТО НА ГРАФИЧЕН СТАНДАРТ НА ТУ-СОФИЯ, ФИЛИАЛ ПЛОВДИВ
  • Изложба #nexTlevelUp
  • ЦВЕТЪТ И ВКУСЪТ В ОПАКОВКИТЕ НА ХРАНИ ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ГРАФИЧНИТЕ ДИЗАЙНЕРИ
  • THE IMPACT OF VISUAL COMMUNICATION ON STUDENT ENGAGEMENT AND LEARNING
  • РЕКЛАМНИЯТ КАЛЕНДАР - ИНСТРУМЕНТ ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА ВРЕМЕТО, ПАЗИТЕЛ НА ТРАДИЦИЯТА ИЛИ КЛЮЧ КЪМ ТЪЛКУВАНЕТО, АНАЛИЗИРАНЕТО И ЗАПОМНЯНЕТО НА ИСТОРИЯТА НА БРАНДА.
  • Изложби на специалнос ДПК - пролет 2022, #nexTlevelUp
  • Юбилейна изложба "70 годинии УХТ" - май 2023
  • Arc bond sputtering equipment for deposition of innovative industrial coatings
  • Установка за изследване на клиноремъчен вариатор
  • Low temperature quaternary hard coatings with Cr- to Ti-based transition composition
  • Investigation of properties of novel multilayer Cr/CrN/CrTiN/CrTiAlN hard coating with four bilayers
  • Nanohardness and module of elasticity of Cr-based nitride coatings deposited at temperatures below 200°C
  • Mechanical tests of gradient Ti/TiN/TiCN hard coating intended for tool production
  • Elastic-Plastic Properties of hard Cr-Based Nitride Coatings Deposited at Temperatures Below 200°C
  • Investigation of the properties of Ti/TiN/TiCN gradient hard coating deposited on Stavax ESR steel
  • Планетен карусел за задвижване на образци в устройство за физично парно отлагане
  • Замаскирано устройство за самозащита
  • Rapid Design of Carousels for PVD Equipment: Some Considerations
  • Лабораторна установка за изследване на фрикционен вариатор
  • Влияние на тока на титановите таргети върху адхезията на твърди покрития CrTiAlN, получени чрез разбалансирано магнетронно разпрашване в затворено поле
  • Inertial converters of torque and preliminary calculations of their basic parameters
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВРЪЗКАТА МЕЖДУ ТЕМПЕРАТУРАТА НА ОСНОВАТА НА 3Д ПРИНТЕРА И ДЕФОРМАЦИЯТА НА 3Д МОДЕЛА ПРИ ПОЛИМЕРА ABS.
  • ПРИЛОЖЕНИЕ НА МЕТОДОЛОГИЯТА НА ТАГУЧИ ЗА АНАЛИЗ ТОЧНОСТТА НА РАЗМЕРА ПРИ 3D ПЕЧАТ
  • Influence of Adding Polypropylene(PP) into Polyethylene (PE) on Mechanical Properties of Geocells
  • Determination of the Dynamic Modulus of Linear Deformations of Reinforced Highly Filled Polymer Concrete Composites During Curing
  • Research into 3D Printing Layer Adhesion in ABS Materials
  • Research into the Accuracy of Holes in 3D Printing Using Taguchi Method
  • Designing a laboratory stand for testing impact resistance of plastic films by free-falling dart drop according ASTM D1709
  • Optimizing 3D printing parameters to improve dimensional accuracy
  • Optimizing 3D printing parameters to improve hardness and surface roughness
  • The Effect of Feed Rate and Cutting Speed to Surface Roughness during hole boring of 32CrMoS4 with anti-vibration boring bar
  • Research on the impact of extrusion temperature, printing speed and layer thickness in 3D printing using material deposition technology
  • АНАЛИЗ НА МЕТОДИТЕ ЗА ПОЛИРАНЕ НА МИКРООПТИЧНИ ДЕТАЙЛИ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ВЛИЯНИЕТО НА ЪГЛОВАТА СКОРОСТ НА ПОЛИРАЩИЯ ИНСТРУМЕНТ ВЪРХУ ВРЕМЕТО ЗА ПОЛИРАНЕ
  • Изследване на механичните свойства на надевтектични алуминий-силициеви сплави AlSi25Cu4Cr и AlSi25Cu5Cr с помощта на специализиран софтуер
  • ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ИЗГРАЖДАНЕТО НА ВИЗУАЛНА ИДЕНТИЧНОСТ ЗА ИНСТИТУЦИИ ВЪВ ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР