logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Факултет по машиностроене и уредостроене » Катедра Машиностроителна техника и технологии
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Математика, физика, химия
    • Машиностроителна техника и технологии
    • Транспортна и авиационна техника и технологии
    • Машиностроене и уредостроене
    • Индустриален мениджмънт
    • Механика
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Машиностроителна техника и технологии"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

 Катедра “Машиностроителна техника и технологии“ е профилираща към ФМУ и отговаря за обучението на студентите от специалности “Машиностроителна техника и технологии” и "Компютърно моделиране и технологии в машиностроенето". Срокът на обучение е четири години за машинни инженери – бакалаври и една година за магистри, завършили бакалавърска степен. Катедрата обучава и по следните специализации: “Машиностроителни технологии”, “Машиностроителна техника”, “Материалознание и технология на маталите”, “Технология на машиностроенето в специалното производство”, “Технология на металите в специалното производство”. 

 

 

 

Катедра “Машиностроителна техника и технологии” води началото си от създаването на Факултета по специална подготовка през 1985г., а на ТУ София, филиал Пловдив през 1986г. Първото наименование е Обединена катедра “Машиностроене”, след което е създаден Научно учебен център “Машиностроителни технологии”. Научно учебният център е преобразуван в катедра “Машиностроителни технологии и производствена техника”, а от 2005г. носи сегашното си име. 

От Обединена катедра “Машиностроене” се отделят като самостоятелни учебни центрове “Машиностроителни технологии”, “Механично уредостроене” и “Верижни и колесни машини”. 

Катедра МТТ работи по научно-изследователски проекти в три основни направления: 

- Технология и автоматизация на машиностроенето;  

- Рязане, инструменти и металорежещи машини; 

- Материалознание и технология на машиностроителните материали. 

 

Специалност: “МАШИНОСТРОИТЕЛНА ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИИ” 

Код по ЕСТК: BMTT; MMTT 

 

Образователно-квалификационни степени: бакалавър и магистър 

 

Форми на обучение: редовно 

 

Срок на обучение: 

4 години за степен “бакалавър”, 

1,5 години за степен “магистър” след “бакалавър” 

 

Завършване: с дипломен проект при всички форми и степени на обучение 

 

Прием: за ОКС “бакалавър” - чрез конкурсен изпит по математика и матура по математика или физика; 

Прием за ОКС “магистър” – чрез конкурс по документи. 

 

Достъп до по-нататъшно обучение: завършилите ОКС “бакалавър” могат да продължат обучението си за ОКС “магистър”; 

завършилите ОКС “магистър” могат да продължат обучението си за образователна и научна степен “доктор”. 

 

Специалността, по която се обучават студентите е с широк спектър на реализация в индустриалното производство. Необходимостта от специалисти с висше образование по специалност МТТ нарасна чувствително с въвеждането в съвременното производство на сложна производствена техника и модерни компютърно интегрирани технологии, които изискват висока професионална квалификация при подготовката и осъществяването на производството. Съществено нараства ролята на инженерните кадри в научните изследвания и внедряване на съвременни технологии, в които преобладаваща роля имат интелектуалните ресурси. 

Всичко това определя актуалността на специалност МТТ. 

 

Студентите от специалност ”Машиностроителна техника и технологии”, образователно квалификационна степен “бакалавър”, се подготвят като широко профилни специалисти, годни да работят в почти всички отрасли на машиностроенето. Те преминават през една добре балансирана фундаментална, общо професионална, общо специална и специална инженерна подготовка: В основата на обучението са фундаменталните знания по математика, физика, химия, механика, информатика, чужд език; следват общи за професионалното направление дисциплини приложна геометрия и инженерна графика, материалознание и технология на материалите, съпротивление на материалите, теория на механизмите и машините, метрология и измервателна техника, машинни елементи, подемно-транспортна техника, механика на флуидите, топлотехника, хидро и пневмо задвижване, електротехника и електроника, управление на производствена техника, икономика, индустриален мениджмънт, инженерна екология, техническа безопасност. Общо специалната подготовка се извършва с получаване на знания по: рязане на металите, термична обработка на металите, технология на леярското производство, обработване на металите чрез пластична деформация, режещи инструменти, металорежещи машини, технология на машиностроенето, технологична екипировка, автоматизация на машиностроителното производство. Специалната инженерна подготовка се извършва по девет избираеми дисциплини в две относително обособени части на специалността: технология на машиностроенето и металорежещи машини и технология на металите и металообработваща техника. За свързване на теоретичната подготовка с практиката са предвидени учебна, учебно-производствена, специализираща и пред дипломна практики, които са разпределени равномерно по време на следването. 

 

Завършилите специалността могат да работят във всички отрасли на промишлеността, изискващи висше образование и професионална подготовка по машиностроителна техника и технологии, Те могат да разработват и осъществяват технологични процеси за производството на машиностроителни изделия, да проектират технологична екипировка, да извършват диагностика и да организират поддръжката на производствена техника, да осъществяват контрол и управление на технологични процеси, да проектират и осъществяват технологични процеси на машини с ЦПУ, да осъществяват организация и управление на дейността на производствени звена и малки фирми, в това число с използване на компютърна техника и технологии. 

 

Обучението по специалността “Машиностроителна техника и технологии” в образователно-квалификационната степен “магистър” осигурява задълбочена фундаментална подготовка, съчетана с профилиране в областта на машиностроенето. Студентите получават знания по: математически и компютърни методи за инженерни изследвания, проектиране на машини, процеси и системи, маркетинг и мениджмънт на машиностроенето. Профилиране според предпочитанията на обучаваните се извършва с избор на набор от 5 избираеми дисциплини, с което се получава задълбочена професионална подготовка по: високо ефективни машиностроителни технологии; проектиране и експлоатация на високо производителна производствена техника; технологии за металообработване чрез леене, пластична деформация, заваряване и химико термично обработване. 

 

Завършилите магистърска степен могат: да провеждат и ръководят извършването на научно-изследователска работа; да ръководят проектирането на високо ефективни технологии и техника в областта на машиностроенето; да разработват, внедряват и широко да използват съвременни методи за моделиране и изследване чрез компютърни продукти и техника за автоматизация на инженерния труд; да формират техническа и технологична политика на фирмите; да ръководят или заемат отговорни длъжности във фирми от областта на машиностроенето; да участват в конкурси и да работят като “асистенти” във висшите училища. 

 

 

Интернет страница:

17 май 2024 г.

  • Ръководител катедра

    IChetrokov_19137.jpg
    Име: Илия Четроков
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 032-659611
    Кабинет: 4203
    E-mail: chetrokov@tu-plovdiv.bg

Академичен състав

доц. д-р инж. Ангел Ленгеров
тел.:032-659613
каб.:4201
E-mail: anlen@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Ангел Попаров
тел.:032-659619
каб.:4216
E-mail: poparan@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Боян Дочев
тел.:032-659615
каб.:4220
E-mail: dochev@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Георги Левичаров
тел.:032-659624
каб.:4232
E-mail: glevi@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Илия Четроков
тел.:032-659616
каб.:4219
E-mail: chetrokov@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Съби Събев
тел.:032-659614
каб.:4221
E-mail: sabi_sabev@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Десислава Димова
тел.:032-659615
каб.:4220
E-mail: d.dimova@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Константин Чукалов
тел.:032-659618
каб.:4217
E-mail: chukalov@tu-plovdiv.bg
ас. маг. инж. Агоп Измирлиян
тел.:032-659619
каб.:4216
E-mail: izmirliyan@tu-plovdiv.bg

Хоноруван преподавател

доц. д-р инж. Илия Попов
тел.:032-659614
каб.:4221
E-mail:ilgepo@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Тодор Петров
тел.:032-659616
каб.:4219
доц. д-р инж. Иван Панов
тел.:032-659624
каб.:4232

Помощно-технически персонал

маг. Ирена Спасова
тел.:032-659612
каб.:4202
E-mail:irena_spasova@tu-plovdiv.bg
Васил Петков
тел.:032-659605
каб.:4106
Георги Шпиталов
тел.:032-659609
каб.:4101

  • 3D модел на размерния анализ
  • Алгоритъм за прилагане на 3D модела на размерния анализ
  • Computer control the accuracy of the parts processed on CNC machine tools based on statistical process control
  • Автоматизирано оразмеряване конструкциите на възли от машиностроителните изделия при използване на компенсатори
  • AUTOMATED DIMENSIONING OF ASSEMBLY STRUCTURES OF MACHINE TOOLS BY USING COMPENSATORS
  • Адаптивно управление и активен контрол в машиностроенет
  • EXPERIMENTAL STUDY OF SURFACE ROUGHNESS IN VIBRO-IMPACT CUTTING OF OPTICAL SLUGS
  • Study about the Influence of the Process Parameters of Vibro Impact Cutting of Optical Slugs on the Productivity of the Process
  • Study of the Kinematic and Dynamic of Interaction of a Vibrating System for Cutting Optical Slugs
  • Усъвършенстване на технологични подходи за автоматизирано проектиране на екипировка за обработка на детайли чрез рязане
  • Експериментално изследване на точността при обработване на външни ротационни повърхнини на заготовки установени върху дорник
  • Оптимизиране на технологичните параметри на процеса рязане при разстъргване на сложнопрофилни вътрешни ротационни повърхнини
  • Investigation of the microstructure of the aluminum-silicon alloy surface turned
  • Improvement of Technological Processes to Reduce Total Inaccuracy during Boring Deep Holes
  • On the Influence of Ion Carbonitriding on the Wear Resistance of Materials.
  • Wear Resistance of Nitrided Steels.
  • INFLUENCE OF ION NITRIDING ON WEAR RESISTANCE OF ВН11 STEEL
  • INFLUENCE OF MULTICOMPONENT ENRICHMENT OF STEELS WITH NITROGEN AND CHROMIUM ON MICROHARDNESS OF THE FORMED COATING.
  • ЙОННО АЗОТИРАНЕ И КАРБОНИТРИРАНЕ НА СТОМАНИ
  • PROPERTIES OF THE SURFASE LAYER OF HEAT TREATED AND NITRIDED TOOL STEELS
  • Methodology for Designing the Parameters of Technological Nitriding Regime with Respect to the Relative Wear Resistance of Tool Steels for hot Working
  • Analysis of Multiple Indicators of Ion Nitrided Layers of BH11 Steel
  • HIGH-PROCESSING METHODS FOR LATHES DETAILS USING CNC MACHINES
  • АВТОМАТИЗАЦИЯ НА МОРФОЛОГИЧНИЯ МЕТОД ЗА АНАЛИЗ
  • СТАТИСТИСТИЧЕСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА СТРУКТУРАТА И КОРОЗИОННИТЕ СВОЙСТВА НА СПЛАВ ALSI18
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ МЕХАНИЧНИТЕ СВОЙСТВА НА НАДЕВТЕКТИЧНА АЛУМИНИЙ-СИЛИЦИЕВА СПАВ ALSI18
  • Abrasive Wear of A Hypereutectic Alloy AlSi18, Modified By Different Modifiers
  • Effects Of Nanomodifiers on The Wear Resistance of Aluminum-Silicon Alloy AlSI18 In Tribosystems In Case of Reversive Friction And Lubrication
  • Корозионно поведение на алуминиева сплав AlSi18.
  • Effect of P modifiers, SiC nanomodifiers and combinations them on the structure of a hypereutectic aluminum-silicon AlSi18 alloy
  • Influence of a P modifier, a nanosized SiC modifier, and a combination of them on the mechanical properties of a hypereutectic aluminium-silicon alloy AlSi18
  • Investigation of the potential of simultaneous modification of hypereutectic aluminum-silicon AlSi18 alloy with conventional and nano-modifier
  • Microstructure and mechanical properties of a hypereutectic alloy AlSi18, modified by a nanodiamond and phosphorus
  • МОНОГРАФИЯ, ''Влияние на наномодифициращи добавки върху структурата и свойствата на алуминиеви сплави''
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА СТРУКТУРАТА НА НАДЕВТЕКТИЧНА АЛУМИНИЙ-СИЛИЦИЕВА СПЛАВ ALSI15, АРМИРАНА С НЕОРГАНИЧНИ МАТЕРИАЛИ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА МЕХАНИЧНИТЕ СВОЙСТВА НА НАДЕВТЕКТИЧНА АЛУМИНИЙ-СИЛИЦИЕВА СПЛАВ ALSI15, АРМИРАНА С НЕОРГАНИЧНИ МАТЕРИАЛИ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВЛИЯНИЕТО НА МОДИФИКАТОРИ ФОСФОР, АНТИМОН И КОМБИНАЦИЯ ОТ ТЯХ ВЪРХУ СТРУКТУРАТА И СВОЙСТВАТА НА НАДЕВТЕКТИЧНА АЛУМИНИЙ-СИЛИЦИЕВА СПЛАВ ALSI25
  • COMPARATIVE STUDY OF THE INFLUENCE OF SOME NANOMODIFIERS ON THE MICROSTRUCTURE AND CORROSION PROPERTIES OF ALSI18 ALLOY
  • Анализ на процесите на кристализация на немодифицирана и модифицирана надевтектична алуминий-силициева сплав AlSi18
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ВЛИЯНИЕТО НА НАНОДИАМАНТИ (ND), ВЪРХУ СТРУКТУРАТА НА НАДЕВТЕКТИЧНИ АЛУМИНИЕВИ СПЛАВИ ALSI18 И ALSI25
  • Investigation of the influence of the modifiers P, Sr, Ti and combinations of them on the structure and mechanical properties of AlSi25 alloy
  • Investigation of the influence of different modifiers on the eutectic Si in the composition of AlSi18 alloy
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ВЛИЯНИЕТО НА МОДИФИКАТОРИТЕ ФОСФОР И СТРОНЦИЙ ВЪРХУ СТРУКТУРАТА И МЕХАНИЧНИТЕ СВОЙСТВА НА СПЛАВ ALSI18Cu3CrMn
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ВЛИЯНИЕТО НА СТЕПЕНТА НА ПЛАСТИЧНА ДЕФОРМАЦИЯ И РЕКРИСТАЛИЗАЦИОННОТО ОТГРЯВАНЕ ВЪРХУ СТРУКТУРАТА И МЕХАНИЧНИТЕ СВОЙСТВА НА СПЛАВ AlCu4Mg2 (Д16)
  • Study of the Influence of Combinations of Modifiers on the Structure and Mechanical Properties of AlSi18Cu5Mg Alloy Used in Tribological System
  • Study of AlSi18Cu3CrMn Alloy, Suitable for Use in Friction Pairs in Automotive Industry
  • STUDY OF THE BEHAVIOUR OF ALUMINIUM-SILICON ALLOYS INTERFUSED WITH CU AND MG AT HIGH TEMPERATURES
  • DETERMINATION OF THE TENSILE STRENGTH AT HIGH TEMPERATURES OF NON-STANDARD PISTON HYPEREUTECTIC ALUMINIUM-SILICON ALLOYS
  • Study of wear intensity of solid nanocoatings deposited on steel 1.2080 (X12)
  • Investigation of the Influence of Heat Treatment on the Structure and Properties of Aluminum-Silicon Alloy AlSi18Cu3CrMn
  • Comparative Study of Corrosion of Aluminum Alloy AlSi25 Used in the Automotive Industry
  • High-temperature tests of piston hypereutectic aluminum-silicon alloy AlSi18Cu3CrMn
  • Investigating the possibility of alloying an alloy AlSi25Cu5Cr with Co, Cr and Mo Using Metal Powder
  • Investigation of the wear of aluminium-silicon alloys tribosystems under reversible friction with lubrication
  • Investigation of the effect of heat treatment on the microhardness and wear resistance of an alloy АlSi18Cu3CrMn
  • Investigation of the Influence of the Reduced Temperature of Eutectic Crystallization on the Composition of the Eutectic of Aluminum-Silicon Alloys
  • Study of the Retention of the Modifying Effect of a Nanodiamond Nanomodifier on the Structure of AlSi18 Alloy
  • Investigation of the Structure and Mechanical Properties of Alloys AlSi25Cu4Cr and AlSi25Cu5Cr Alloyed with Refractory Metals
  • Ротационно изтегляне (спининговане) на машини с ЦПУ
  • МЕТОДИКА ЗА ПОСТРОЯВАНЕ НА ЗЪБНАТА ДВОЙКА НА ГЕРОЛКОВА БЕЗСЕПАРАТОРНА ХИДРОМАШИНА
  • МЕТОДИКА ЗА ПОСТРОЯВАНЕ НА ЗЪБНАТА ДВОЙКА НА ХИДРОМАШИНА ЧРЕЗ ХИПОЦИКЛОИДА
  • МЕТОДИКА ЗА КОНСТРУИРАНЕ ГЕРОЛКОВА ХИДРОМАШИНА КАТО ОПРЕДЕЛЯЩИ СА РАЗМЕРИТЕ НА РОЛКИТЕ
  • DECIPHERING AN EXISTING DESIGN GEROTOR HYDRAULIC GEAR PAIR
  • ОСНОВНИ ВИДОВЕ РОТАЦИОННИ ХИДРОМАШИНИ
  • Подобряване на техническите параметри на хидромотор, чрез промяна на профила на геторната двойка
  • РАЗРАБОТВАНЕ НА РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ЗЪБНИ ДВОЙКИ БЕЗ СЕПАРАТОР ЗА ХИДРОМОТОР
  • ЕКСПЛОАТАЦИОННО ИЗПИТВАНЕ НА РОЛКОВА ЕДНОПОСОЧНА РАДИАЛНА ЛАГЕРНА ОПОРА /РЕРЛО/
  • ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗРАБОТВАНЕ НА СТЕНД ЗА ИЗПИТВАНЕ НА ЕДНОПОСОЧНИ СЪЕДИНИТЕЛИ
  • EXPERIMENTAL COMPARISON OF WEAR RESISTANCE AND CYCLIC LOADING TO BENDING BETWEEN CYCLOID AND INVOLUTE GEARS
  • МЕТОДИ ЗА МОДИФИЦИРАНЕ НА ТЕЧНАТА ФАЗА ЧРЕЗ ВПРЪСКВАНЕ НА НАНОПРАХОВЕТЕ Al2O3 И TiCN ПО МЕТОДИ ВИГ И ИВИГ
  • An experimental and numerical study of forces and residual stresses in AISI 316L stainless steel joints due to conventional and pulse gas tungsten arc welding
  • Определяне на динамичния модул на ъглови деформации на алуминиеви сплави
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ДИНАМИЧНИЯ МОДУЛ НА ЛИНЕЙНИ ДЕФОРМАЦИИ НА АЛУМИНИЕВИ СПЛАВИ
  • ЯКОСТНО-ДЕФОРМАЦИОНЕН АНАЛИЗ ЗА СТАТИЧНОТО ПОВЕДЕНИЕ НА ТЯЛО НОСЕЩО НА ММ С ЦПУ ОТ ПОЛИМЕР БЕТОН
  • The Effect of Feed Rate and Cutting Speed to Surface Roughness during hole boring of Aluminum with anti-vibration boring bar
  • 3D modeling, simulation and analysis of anti-vibration boring bar
  • АЛГОРИТЪМ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА СОБСТВЕНИТЕ ЧЕСТОТИ НА АТИВИБРАЦИОННА БОРЩАНГА
  • ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗРАБОТВАНЕ НА СТЕНД ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТАТИЧНИЯ МОДУЛ НА ЕЛАСТИЧНОСТ
  • Role of CAD systems in the context of Industry 4.0
  • Study about dynamic modulus of linear deformations during the hardening of polymer concrete composition
  • Determination of the dynamic modulus of elasticity Ed of AlSi18Cu3CrMn alloy
  • The influence of feed rate and cutting speed to surface roughness during hole boring of AISI 304 with anti-vibration boring bar
  • МЕТОДИКА ЗА АДАПТИВНО УПРАВЛЕНИЕ И АКТИВЕН КОНТРОЛ В ПРОЦЕСА НА ФРЕЗОВАНЕ НА ПРАВОЪГАЛЕН ДЖОБ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ СТАБИЛНОСТТА ПРИ ОБРАБОТВАНЕ НА ВЪТРЕШНА РОТАЦИОННА ПОВЪРХНИНА НА СТРУГ С ЦПУ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА ДИНАМИЧНИЯ МОДУЛ НА ЕЛАСТИЧНОСТ ПО ВРЕМЕ НА ВТВЪРДЯВАНЕ НА ПОЛИМЕРБЕТОНЕН СЪСТАВ
  • ПРИЛОЖЕНИЕ НА МЕТОДОЛОГИЯТА НА ТАГУЧИ ЗА АНАЛИЗ ТОЧНОСТТА НА РАЗМЕРА ПРИ 3D ПЕЧАТ
  • Influence of Adding Polypropylene(PP) into Polyethylene (PE) on Mechanical Properties of Geocells
  • Determination of the Dynamic Modulus of Linear Deformations of Reinforced Highly Filled Polymer Concrete Composites During Curing
  • Research into 3D Printing Layer Adhesion in ABS Materials
  • Research into the Accuracy of Holes in 3D Printing Using Taguchi Method
  • Simulation study of the effect of coolant temperature on injection molding quality
  • Quality management system-ISO 9001 in the context of industry 4.0
  • Investigation on durability testing of polyethylene (PE) geocells
  • Investigation of the Influence of the Microstructure of AlSi25Cu4Cr and AlSi25Cu5Cr Alloys on the Roughness Class in Machining
  • Designing a laboratory stand for testing impact resistance of plastic films by free-falling dart drop according ASTM D1709
  • Optimizing tensile strength at MAG welding process of S235JR steel
  • Optimizing 3D printing parameters to improve dimensional accuracy
  • Optimizing 3D printing parameters to improve hardness and surface roughness
  • The Effect of Feed Rate and Cutting Speed to Surface Roughness during hole boring of 32CrMoS4 with anti-vibration boring bar
  • Research on the impact of extrusion temperature, printing speed and layer thickness in 3D printing using material deposition technology
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ПАРАМЕТРИТЕ НА ВИГ ЗАВАРЯВАНЕ ПРИ НЕРЪЖДАЕМА СТОМАНА AISI 304 ВЪРХУ ЯКОСТТА НА ОПЪН
  • ПОВИШАВАНЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА ЧРЕЗ ОПТИМИЗАЦИЯ НА КОНСТРУКЦИЯТА С DESIGN STUDY НА SOLIDWORKS
  • Възможности за повишаване точността на активния контрол при струговане на ММ с ЦПУ чрез адаптивно управление на точността
  • Математически модел за минимизиране на празните ходове при обработване на сложни повърхнини на 3-осни фрезови машини с ЦПУ при смяна на обработвания участък
  • Възможност за управление на технологични процеси за механично обработване на основа дигитални модели
  • Algorithm for optimization of idle tool moves when milling complex surfaces on a triaxial CNC milling machine
  • Алгоритъм за оптимизиране на празните ходове на инструмента при фрезоване на сложни повърхнини на 3-осна фрезова машина с ЦПУ
  • Стратегии за управление на технологични процеси за механично обработване
  • Относно задачата за оптимално разполагане на обекти в производствен участък
  • Определяне границата на умора на алуминиева сплав с помощта на специализиран софтуер
  • Изследване влиянието на наномодификатор SiC върху структурата и свойствата на надевтектична алуминий-силициева сплав AlSi18
  • Study of the influence of both a modifier P and a nanomodifier ND on the structure of a hypereutectic aluminium-silicon alloy AlSi18
  • Изследване влиянието на модификатор фосфор върху структурата на сплав AlSi18 и сплав AlSi18Cu5Mg
  • Изследване влиянието на модификатор берилий върху структурата на сплав AlSi18Cu5Mg
  • Изследване влиянието на термичната обработка върху структурата и механичните свойства на сплав AlSi18Cu5Mg
  • ТЕХНОЛОГИЧНИ ОСОБЕНОСТИ ПРИ КОМБИНИРАНО МОДИФИЦИРАНЕ НА СПЛАВ ALSI18Cu5Mg с Be, Ti, B и Р
  • Изследване поведението на алуминиева сплав при сложно напрегнато състояние
  • Определяне температурният интервал на кристализация на легирани алуминий-силициеви сплави
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ВЛИЯНИЕТО НА РАЗЛИЧНИ КОНЦЕНТРАЦИИ ФОСФОР ВЪРХУ СТРУКТУРАТА И МЕХАНИЧНИТЕ СВОЙСТВА НА ЛЕГИРАНИ С Cu АЛУМИНИЙСИЛИЦИЕВИ СПЛ
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА КОРОЗИОННОТО ПОВЕДЕНИЕ НА АЛУМИНИЕВА СПЛАВ AlSi18Cu5Mg
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ВЛИЯНИЕТО НА ТЕРМИЧНАТА ОБРАБОТКА ВЪРХУ УЯКЧАВАЩИТЕ ФАЗИ В СТРУКТУРАТА НА СПЛАВ ALSI11Cu5Mg
  • Изследване процеса на кристализация на надевтектична алуминий-силициева сплав AlSi25Cu3Cr
  • Изследване структурата на комплексно модифицирана нестандартна бутална сплав AlSi18Cu5Mg
  • Changes in the Surface Texture of Thermoplastic (mono-mer-free) dental materials, Due to Some Minor Alterations of the Laboratory Protocol – Preliminary Study
  • Изследване влиянието на термичната обработка Т5 и Т7 върху механичните свойства на сплавите AlSi25Cu4Cr и AlSi25Cu5Cr
  • Изследване на механичните свойства на надевтектични алуминий-силициеви сплави AlSi25Cu4Cr и AlSi25Cu5Cr с помощта на специализиран софтуер
  • Изследване на корозията на алуминиеви сплави AlSi25Cu4Cr и AlSi25Cu5Cr в 3% NaCl
  • Корозия на алуминиеви сплави AlSi25Cu4Cr и AlSi25Cu5Cr в кисела среда
  • Changes in the Surface Texture of Thermoplastic (Monomer-Free) Dental Materials Due to Some Minor Alterations in the Laboratory Protocol-Preliminary Study
  • Investigation of the Corrosion and Electro-chemical Behaviour of AlSi18Cu5Mg Alloy Modified with Be in Acidic Media
  • Термичен анализ на алуминий-силициеви сплави AlSi25Cu4Cr и AlSi25Cu5Cr модифицирани с различни концентрации фосфор
  • ИЗСЛЕДВАНЕ МИКРОГЕОМЕТРИЯТА НА СПЛАВ AlSi18Cu5Mg МОДИФИЦИРАНА С РАЗЛИЧНИ КОНЦЕНТРАЦИИ БЕРИЛИЙ
  • Investigation on erosive wear of biodegradable thermpolastic polymer samples produced by 3D printing
  • Investigation of the Structure of AlSi25Cu4Cr and AlSi25Cu5Cr Alloys
  • Study of the structure and mechanical properties of test bodies from alloy AlCu4Mg2 after plastic deformation
  • Investigation of the microgeometry of the surfaces of АlSi25Cu4Cr and АlSi25Cu5Cr alloys after turning
  • Investigation of the Corrosion Resistance of Complex Alloyed Hypereutectic Aluminium-Silicon Alloys
  • INVESTIGATION OF THE WEAR RESISTANCE OF TRIBOLOGICAL SYSTEMS COMPOSED OF ALUMINIUM-SILICON ALLOYS: PART 1
  • In Vitro Study of the Surface Roughness, Hardness, and Absorption of an Injection-Molded Denture Base Polymer, Manufactured under Insufficient Mold Solidification
  • INVESTIGATION OF THE WEAR RESISTANCE OF TRIBOLOGICAL SYSTEMS COMPOSED OF ALUMINIUM-SILICON ALLOYS: PART 2
  • Investigation of the influence of artificial aging parameters on the micro and macro hardness of AlSi12Cu5MgCr and AlSi12Cu5Mn alloys
  • Investigation of the influence of the manufacturing process on the structure of hypereutectic aluminium-silicon alloys
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ МЕХАНИЧНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СТОМАНИ 40Х И 42CrMo4 ПРИ РАЗЛИЧНИ РЕЖИМИ НА ТЕРМООБРАБОТКА
  • Investigation of the influence of different modifiers on the corrosion rate of AlSi18Cu3CrMn alloy
  • Investigation of the Possibilities of Deposition of Ceramic Coatings on 3D Printed Polymer Samples
  • Influence of the coefficient of shape of welding over strength of internal structural junctions of geocells
  • Подход за изграждане на производствена машина (хибрид) за работа в условията на „Индустрии 4.0“
  • STUDY OF THE INFLUENCE OF THE HEAT TREATMENT MODE PARAMETERS ON THE CORROSION RATE OF AlSi18Cu3 CrMn ALLOY
  • ВЛИЯНИЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА НА РЕКРИСТАЛИЗАЦИОННОТО ОТГРЯВАНЕ ВЪРХУ СТРУКТУРАТА НА ДЕТАЙЛИ ОТ CU 99.9 С ВИСОКА СТЕПЕН НА ДЕФОРМАЦИЯ

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР