logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Машиностроителен факултет » Катедра Основи и технически средства за конструиране
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Автоматизация на дискретното производство
    • Прецизна техника и уредостроене
    • Основи и технически средства за конструиране
    • Машинни елементи и неметални конструкции
    • Инженерен дизайн
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Основи и технически средства за конструиране"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

През 1942 г. се основава ВИСШЕ ТЕХНИЧЕСКО УЧИЛИЩЕ, към което през 1944 г. се обособява катедра „Металознание” с ръководител доц. Карл Славомиров и катедра „Дескриптивна геометрия” с ръководител проф. Г. Узунов. През 1945 г. се основава ДЪРЖАВНА ПОЛИТЕХНИКА със специалности: „Машинно инженерство”, „Електро инженерство”, „Индустриална химия”. Катедра „Машинни елементи” обучава и по „Машинно чертане” и е с ръководител проф. Г. Ангелов и асистенти: Б. Попов, Кр. Дживанов, А. Моллов, Д. Христов, С. Бояджиев, А. Жълтов, Вл. Дивизиев, Ал. Вригазов. През 1953 г. се създава МАШИННО-ЕЛЕКТРОТЕХНИЧЕСКИ ИНСТИТУТ. Катедра „Дескриптивна геометрия и машинно чертане” с ръководител доц. Георги Петров се създава през 1956 г. , а през 1962 г. се основава катедра „Машинно чертане” с ръководител доц. Д. Вълков. През 1974 г. катедрата се преименува „Основи и технически средства за конструиране”.

Първият учебник по „Машинно чертане”, с автори проф. Г. Ангелов и доц. С. Бояджиев, излиза през 1954 г.

През годините ръководители на катедрата са: проф. М. Попов (1967 г. – 1978 г. и 1985 г. – 1989 г.), доц. П. Ангелов (1978 г. – 1985 г.), проф. Бр. Сандалски (1989 г. – 1996 г. и 2000 г. – 2007 г.), проф. М. Лепаров (1996 г. – 2000 г.), доц. М. Георгиев (2007 г. – 2011), проф. Б. Туджаров (2011 г. – 2015 г.) и доц. Г. Станчев (2015 г. – до сега).

Интернет страница:http://otsk.tu-sofia.bg/

06 юни 2023 г.

  • Ръководител катедра

    IMG_7363_535.jpg
    Име: Боряна Илиева
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3785
    Кабинет: 4517
    E-mail: bilieva@tu-sofia.bg

    Заместник ръководител

    goranov1_530.png
    Име: Петър Горанов
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3451
    Кабинет: 4515
    E-mail: pvgor@tu-sofia.bg

Академичен състав

доц. д-р инж. Боряна Илиева
тел.:02 965-3785
каб.:4517
E-mail: bilieva@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Васил Пенчев
тел.:02 965-2790
каб.:4519
E-mail: vasil_penchev@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Георги Станчев
тел.:02 965-3449
каб.:4620
E-mail: gstanchev@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Елена Тодорова
тел.:02 965-3789
каб.:4618
E-mail: etodorova@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Ирена Ценколовска
тел.:02 965-2786
каб.:4514
E-mail: inikolova@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Мариета Янчева
каб.:4607
E-mail: myancheva@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Петър Горанов
тел.:02 965-3451
каб.:4515
E-mail: pvgor@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Радка Петкова
тел.:02 965-3789
каб.:4618
E-mail: petkova@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Десислава Георгиева
тел.:2412
каб.:4616
E-mail: desy@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Десислава Колева
тел.:02 965-2786
каб.:4514
E-mail: koleva_ds@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Мариана Митова
тел.:02 965-2782
каб.:4516
E-mail: mariana_mitova@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Николай Рачев
каб.:4410
E-mail: nikolayrachev@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Росица Манолова
тел.:02 965-3783
каб.:4609
E-mail: rositza_manolova@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Светлана Янева
тел.:2412
каб.:4616
E-mail: svetlana_ianeva@tu-sofia.bg

Хоноруван преподавател

доц. д-р инж. Маруся Теофилова
каб.:4518
E-mail:mat@tu-sofia.bg

Помощно-технически персонал

маг. инж. Йордан Йорданов
тел.:02 965-2784
каб.:4617
д-р инж. Милчо Георгиев
тел.:02 965-3787
каб.:4521
E-mail:mtge@tu-sofia.bg

  • Анализ и оценка на риска на работното оборудване
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническа безопасност на работно оборудване”. Целта на дисциплината е да запознае студентите със същността на риска, методите за идентификация на опасностите при работа и нормативните документи за оценката на риска. Изучават се същността, характера и правната уредба за трудовите злополуки и професионалните болести, процедурата за тяхното установяване, разследване, регистриране и отчитане. Усвояват се знания за същността на риска и методите за идентификация на опасностите при работа, както и практически инструменти за оценка на риска. Придобиват се знания за принципите, техниките и моделите по управление на риска. Разглеждат се принципите за контрол и програми за минимизиране на риска на работното място. Особено внимание се отделя на психосоциалните рискове и стресът на работното място, които са сред най-големите предизвикателства за безопасността и здравето при работа.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Илиева

  • Безопасност на продуктите
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене”. Целта на дисциплината е да запознае студентите със законовата рамка на Европейския съюз за оценяване на съответствието на продуктите с изискванията за тяхната безопасност, принципите на Европейския подход за техническа хармонизация и стандартизация, процедурите за оценяване на съответствието преди пускане на продуктите на пазара, както и механизмите за надзор след пускането на продуктите на единния Европейски пазар. Основни теми: Система за оценяване на безопасност на продуктите, законодателство; Структура и функции в системата за оценяване на безопасност на продуктите; Основни дейности при оценяване на съответствието на промишлени продукти; Означаване на безопасността на продуктите. Маркировка „СЕ“; Нотифицирани органи за оценяване на безопасност, принципи и разпоредби; Документиране на съответствието в системата за оценяване на безопасност на продуктите; Модулен подход за оценяване на съответствието, принципни разпоредби; Модулен подход за оценяване на съответствието, описания на модулите; Видове модулни процедури; Европейски разпоредби за отговорност на продукта; Европейски разпоредби за обща безопасност на продукта; Европейско законодателство за защита на потребителите; Система RAPEX и защита на потребителите; Европейско законодателство по надзор на пазара; Условия и дейности при изпълнение на надзор на пазара.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

  • Геометрична точност и функционално оразмеряване
    • Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”. Целта на учебната дисциплина е бъдещите магистри да получат задълбочени знания и умения за извършване на анализ на геометричната точност на машиностроителни изделия и да записват резултатите от този анализ в техническата документация. Съвременните технологични процеси за производство на механично изделие са източник на вариации на геометричните параметри. Разбирането на тези вариации, тяхното количествено определяне и влиянието им върху функционирането на изделието е съществена част от процеса на конструиране. Допуските са инженерни спецификации на приемливото ниво на вариациите в геометричен аспект. Те се записват в техническата документация или се дефинират в CAD модела. Служат за контрол на неточности на формата или размерите на конкретен геометричен елемент или на взаимното разположение или ориентация на няколко геометрични елемента. Анализът на геометричната точност позволява да се изчисли сумарният ефект от неточностите на отделните елементи и да се гарантира, че този ефект е приемлив.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Петър Горанов

  • Дескриптивна геометрия
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Инженерен дизайн”. Дисциплината “Дескриптивна геометрия” формира у студентите механизмите за изобразяване на геометрични обекти, развива пространствено въображение и умения за възприемане, разчитане и възпроизвеждане на геометрични обекти и реални тела и им предоставя апарата от изобразителни средства, необходими за всички дисциплини на инженерния дизайн, изучавани в следващите семестрии. Основни теми: Видове проектиране, свойства на успоредното проектиране. Изобразяване на основни геометрични обекти по метода на Монж. Отношения между геометрични обекти – равнинно сечение на ръбести и ротационни повърхнини, взаимно пресичане на повърхнини, методи. Построяване на разгъвки. Аксонометрично проектиране. Перспектива – видове. Линейна перспектива върху вертикална  проекционна равнина – методи за построяване на перспективни изображения  на основни геометрични елементи и реални обекти, преход от монжова проекция към перспектива.  Построяване на сянка на прости и сложни геометрични обекти при централно и успоредно осветление. Сферична перспектива – проекционна система, правила за изобразяване в сферична перспектива.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Маруся Теофилова

  • Европейско техническо законодателство и стандартизация
    • Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Машиностроене”. Целта на дисциплината е да запознае студентите със законовата рамка на Европейския съюз (ЕС) за свободно движение на техническите продукти в единния Европейски пазар (ЕЕП). Основни теми: 1.               Институционална система на Европейския съюз, процес на вземане на решения; Правна система на ЕС – първично и вторично законодателство; Свободно движение на стоките в ЕЕП; Законова рамка на ЕС за техническа хармонизация; Нов подход за техническа хармонизация – принципи, характеристики; Директиви от Нов подход – стандартни елементи, съществени изисквания;  Европейска стандартизация и стандарти; Европейски организации за стандартизация – характеристика, цели, задачи; Видове европейски стандарти, хармонизирани стандарти; Системата на ЕС за оценяване на съответствието; Процедури и модули за оценяване на съответствието; Техническа документация, ЕС декларация за съответствие; Акредитация, предимства, принципи; Нотифицирани органи, надзор на пазара.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

  • Законодателство на Европейския съюз и единен пазар
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на дисциплината е да запознае студентите с институционалната и правна система на Европейския съюз (ЕС), процесът на вземане на решения, основните източници и принципи на правната система на ЕС, общите политики на ЕС и на структурните фондове, същността на единния европейски пазар и механизмите за неговото функциониране. Основни теми: Историческо развитие на европейската интеграция. Европейски общности; Институционална система на ЕС; Процес на вземане на решения; Бюджет на ЕС. Източници на финансиране, разпределение на средствата; Източници и основни принципи на правната система на ЕС; Източници на първичното право; Агенции на ЕС; Регионална политика. Цели, принципи, реформа; Структурни фондове; Програми на ЕС; Икономическа интеграция; Изграждане на единен европейски пазар – същност, предпоставки; Свободно движение на стоки, хора, услуги и капитал; Икономически и валутен съюз. Етапи на изграждане; Политика в областта на конкуренцията. Цели и нормативна основа.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Илиева

  • Компютърно 3D проектиране
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Инженерен дизайн”. След завършване на курса студентите трябва да притежават знания за формализацията на основни дейности на инженерното проектиране и да могат да създават и визуализират геометрични модели с помощта на различни CAD системи. Основни теми: Структура на процеса на проектиране и на компютърното проектиране - ефекти и явления в инженерната дейност, йерархични описания на технически обект; Съвременни системи за автоматизирано проектиране- използвани технологии и техники; Геометрични модели; Пресмятания в процеса на проектиране на изделията; Компютърна графика; Цветови модели в системите за автоматизирано проектиране; Файлови формати- обмен на файлове; Създаване на реалистични изображения; Методи за модификация на детайли и сглобени единици; Евристични методи за решаване на проектни задачи; Характеристика и основни функции на съвременни системи за двумерно и тримерно автоматизирано проектиране; Средства за презентация - характеристика и основни функции.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

  • Оценяване на безопасността на работно оборудване
    • Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническа безопасност на работно оборудване”. Целта на обучението по дисциплината е да даде на студентите знания за основните понятия, с рамката на Европейския съюз за оценяване и осигуряване на безопасността на работното оборудване, което се произвежда и пуска на пазара на съюза. Дисциплината включва основните понятия, свързани с оценяване безопасността на работно оборудване. В нея се изучават европейските и националните нормативни актове, които определят изискванията към характеристиките за оценяване на безопасността на работното оборудване, стандарти, хармонизираните стандарти към съответните нормативни актове, наредби, и други документи за удовлетворяване на нормативните изисквания.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Илиева

  • Приложение на компютърните технологии при проектиране на машиностроителни изделия
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”. Целта на обучението по Приложение на компютърните технологии при проектиране на машиностроителни изделия (ПКТПМИ) е студентите да се запознаят с основните принципи на компютърно подпомогнатото проектиране и производство. Студентите се запознават с възможностите за проектиране, изследване и оптимизиране на машиностроителни изделия с помощта на CAD/CAE системи. Изучава се последователността на работа при автоматизирано генериране на управляващи програми за обработване на детайли върху CNC машини с използване на CAM системи.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      д-р инж. Милчо Георгиев

  • Програмиране в CAD среда и автоматизация в геометричното моделиране
    • Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”. След завършване на курса студентите трябва да могат да създават генериращи детайли и сглобени единици, да създават приложни програми с Visual Basic for Applications (VBA), да разширяват функционалността и да приспособяват CAD системата към спецификата на решаваните задачи. Основни теми: работа с параметри, генериращи модели на детайли и сглобени единици, геометрични модели с правила; обектно-ориентиран модел на API на CAD система, средства на API за моделиране на детайли и сглобени единици, за работа с технически чертежи, атрибути и справочна информация, достъп до API посредством VBA.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Петър Горанов

  • Секторно техническо законодателство и стандартизирани системи за управление
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта на дисциплината е да запознае студентите с техническото законодателство в основни сектори като околна среда, здравословни и безопасни условия на труд, безопасност на храните, информационна сигурност, както и с изискванията и условията за изграждане на стандартизирани системи за управление. Основни теми: Секторно техническо законодателство по: околна среда - EMAS, изисквания към организациите, проверяващи по околна среда, компетентни органи; здравословни и безопасни условия на труд – изисквания, задължения, организация и управление на дейността; безопасност на храните - изисквания към храните, опаковане и етикетиране, производство и търговия, контрол; информационна сигурност - Европейска агенция за мрежова и информационна сигурност, организация и дейност по информационна сигурност. Системи за управление на: околна среда (СУОС); здраве и безопасност при работа (СУЗБР); на безопасността на хранителните продукти (СУБХП); на сигурността на информацията (СУСИ); изисквания, изграждане и внедряване, одит и сертификация.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ирена Ценколовска

  • Система за оценяване на безопасността на продуктите
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. След завършване на курса студентите трябва да знаят и умеят да реализират задължителните изисквания и условията, при спазването на които български продукти ще могат успешно да се пускат в Единния е вропейски пазар. Основни теми: Безопасност на продуктите и оценяване на съответствието. Отраслов подход. Нов подход. Директиви и процедури. Хармонизирани стандарти. Основни дейности при оценяване на съответствието на технически изделия.  Избор на хармонизирани стандарти. Съдържание на документацията. Принципи на СЕ маркирането. Продукти, подлежащи на СЕ маркиране. Знакът СЕ и други знаци. Оценяване на съответствието и нотифицирани органи. Принципи за нотификация. Процедури за нотификация и отмяна на нотификация. Общи отговорности на нотифицираните органи. Отговорност за продукта. Въведение, термини и определения. Европейски директиви в тази област. Закон за защита на потребителите и за правилата за търговия. Отговорност за продукта във фирмата. Отговорност за продукта при конструиране, производство и вътрешен контрол. Същност на надзор на пазара. Характеристики и принципи за надзор на пазара. Дейности при надзор на пазара. Наблюдение на продуктите, пуснати на пазара. Поставяне и изпълнение на коригиращи действия. Защитна клауза. Предназначение и условия за задействане на защитна клауза. Прилагане, администриране и последствия. Системи при надзор на пазара за бърз обмен на информацията за опасни продукти. Условия за административно сътрудничество при надзор на пазара. Сътрудничество с трети страни.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Илиева

      Лектори:

  • Стандартизация и оценяване на съответствието
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. След завършване на курса студентите трябва да овладеят и придобият умения за разработване на фирмени стандарти и оценяване съответствието на продуктите с изискванията на европейските, международните и българските стандарти. Основни теми: Развитие на стандартизацията. Видове стандарти, статут и функции на стандартите. Работни органи, цели и задачи на СЕН/СЕНЕЛЕК. Фирмена стандартизация. Развитие, значение и организация. Ноу-хау и интелектуална собственост. Процедура за разработване и одобряване на международни и фирмени стандарти. Оценяване на съответствието, понятия и критерии. Система за оценяване на качество и видове Органи. Акредитация. Стандарти за акредитация на Органи, оценяващи качество. Контрол на продукти. Процедура за Контрол на продукти. Стандартизирани изисквания към Органите за Сертификация на продукти. Процедура за Сертификация на продукти. Процедура за Сертификация на СУК.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Илиева

  • Технически надзор на работно оборудване
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническа безопасност на работно оборудване”. Целта на дисциплината е да предостави на студентите необходимите знания върху основните принципи, понятия и дейности на надзор на пазара и технически надзор на работно оборудване. Предмет на изучаване е актуалното законодателство за надзор на работно оборудване. Изучават се актуалните изисквания към надзор на пазара и техническия надзор на работно оборудване. Разглежда се организацията и структурата на органите за надзор на национално равнище, както и отговорностите на държавните-членки на европейския съюз относно надзора. Представят се: националното законодателство за технически надзор; изисквания за издаване на лицензии за осъществяване на технически надзор, както и регистрацията на съоръжения с повишена опасност; технически надзор на асансьори, повдигателни съоръжения, въжени линии, съоръжения под налягане, газови съоръжения и др.; изискванията за придобиване и признаване на правоспособност за упражняване на

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Мариана Митова

  • Техническо законодателство
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническо законодателство и управление на качеството”. Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат техническите нормативни актове на Европейския съюз, ролята им за функциониране на Единния европейски пазар, въвеждането им в законодателството на Република България и в съответствие със своите потребности и интереси да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област. Основни теми: Въведение в техническото законодателство; Технически нормативни актове на Европейския съюз; Основни принципи на техническото законодателство на Европейския съюз – интегриране в законодателството на Република България; Приемане, въвеждане и прилагане на техническите нормативни актове; Продукти, обхванати от технически нормативни актове; Предлагане на пазара на продукти; Задължения на икономическите оператори; Законодателни изисквания на техническите нормативни актове; Модули и процедури за оценяване на съответствието.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ирена Ценколовска

  • Техническо законодателство и право
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Машиностроене и уредостроене”.  Дисциплината “Техническо законодателство и право” има за цел да запознае обучаващите се с общата теория на правото и основите на правната система в РБ и основните постановки за създаване и прилагане на нормативните актове в двете насоки:

      - основополагащите разпоредби и казуси на конституционното, гражданското и търговското право;

      - задължителните и доброволни изисквания за производство и предлагане на пазара на безопасни и с доказано качество машиностроителни продукти. Основни теми: понятие за правото. източници на правото; конституцията като основен източник на правото; групи правни системи; частно и публично, материално и процесуално право; правна норма; юридически акт. субекти на правото; представителство; тълкуване на правните норми; право на собственост; индустриална и интелектуална собственост; търговски дружества; икономически обединения; европейско техническо законодателство и европейска стандартизация; начини и механизми на европейския подход за допускане на продуктите на Единния Европейски пазар.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ирена Ценколовска

  • Техническо законодателство и стандартизация (Инженерна логистика)
    • Избираема учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС “бакалавър”, специалност “Инженерна логистика”.Целите на дисциплината са да запознае студентите със законовата рамка на Европейския съюз (ЕС)за свободно движение на промишлени продукти в единния Европейски пазар (ЕЕП), принципите на Европейския подход в стандартизацията и техническата хармонизация за оценяване на безопасността на продуктите. Основни теми: Институционална система на Европейския съюз, процес на вземане на решения; Правна система на Европейския съюз – обща характеристика, първично и вторично законодателство; Свободно движение на стоките в единния Европейски пазар; Законова рамка на Европейския съюз за техническа хармонизация; Нов подход за техническа хармонизация – принципи, характеристики; Директиви от Нов подход – стандартни елементи, съществени изисквания;   Европейски организации за стандартизация – характеристика, цели, задачи; Система на Европейския съюз за оценяване на съответствието; Модули за оценяване на съответствието, маркировка CE; Нотифицирани органи, надзор на пазара.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

  • Техническо законодателство и стандартизация (Техническа безопасност на работно оборудване)
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническа безопасност на работно оборудване”. Целта е студентите да се запознаят с европейското и националното техническо законодателство, както и с ролята и значението на стандартизацията за осигуряване на безопасността и качеството на продуктите, и те да могат да прилагат тези знания. Основни теми: Технически нормативни актове на Европейския съюз; Стар подход; Нов подход и Модулен подход; Нова законодателна рамка; Предоставяне на пазара; Задължения на икономическите оператори; Съществени изисквания; Характеристики, методи и подходи на стандартизацията; Функции на стандартите; Международна и европейска стандартизация; Хармонизирани стандарти; Национална и фирмена стандартизация.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ирена Ценколовска

  • Управление на жизнения цикъл на мехатронни продукти
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност „Мехатроника”. Целта на обучението по „УПЖЦМП” е студентите да се запознаят с основните понятия и принципи на работа с CAD/CAM/CAE системи, намиращи приложение в управлението на жизнения цикъл на мехатронни продукти. Студентите ще придобият теоретични и практически знания свързани с проектирането и управлението на жизненият цикъл на мехатронни изделия.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      д-р инж. Милчо Георгиев

  • Управление на здравето и безопасността при работа
    • Задължителна учебна дисциплина от учебния план за обучение на студенти за ОКС „магистър“, специалност “Техническа безопасност на работно оборудване”. Целта на дисциплината е да запознае студентите с нормативната уредба и системите за управление на здравето и безопасността при работа.  Изучават се законодателството и нормативните документи за осигуряване на здравето и безопасността при работа. Представят се акцентите на националната политика по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Разглеждат се нормативните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятията, отговорностите и задълженията на държавата, работодателите и работниците. Основен елемент в системата за управление на здравето и безопасността при работа е службата по трудова медицина, която изпълнява предимно превантивни функции. Изучава се общият модел на система за управление на здраве и безопасност при работа. Придобиват се знания за изискванията, изграждането, внедряването и  функционирането на системата. Разглеждат се кодекси на „добри практики”; технически правила и ръководни принципи по безопасност и здраве при работа с работно оборудване.

      16 март 2022 г.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ирена Ценколовска

  • Свободно движение и техническа конкурентоспособност на продуктите в ЕС
  • Systematization of data related to directives and standards of new and/or global approach
  • MODEL OF INFORMATION ASSURANCE WITH EUROPEAN SAFETY REQUIREMENTS FOR LIFTS
  • Role of Standardization for Developing Single European Market
  • Methodology for ensuring the safety of machines
  • Expert Information Assurance of Selected Groups of Machine with European Requirements and Safety Norms
  • Определяне на съществените изисквания от директивите и нормите в хармонизираните стандарти, отнасящи се до тях, за съоръжения под налягане
  • СИСТЕМА ГЕОМЕТРИЧНИ ИНТЕРФЕЙСИ ЗА ИНТЕГРИРАНЕ НА КОНЦЕПТУАЛНОТО ОПИСАНИЕ В CAD МОДЕЛА
  • ОБЕКТНО-ОРИЕНТИРАН МОДЕЛ НА СГЛОБЕНА ЕДИНИЦА НА НИВО ПОЗИЦИОНИРАНЕ
  • ГЕНЕРИРАЩО ОПИСАНИЕ НА ДЕТАЙЛ ПОСРЕДСТВОМ НЕГОВИТЕ ГЕОМЕТРИЧНИ ИНТЕРФЕЙСИ
  • КОНЦЕПТУАЛЕН МОДЕЛ НА ОБЕКТНО-ОРИЕНТИРАНА БИБЛИОТЕКА ОТ МЕХАНИЧНИ КОМПОНЕНТИ
  • Ръководство за упражнения и курсова работа по Основи на конструирането и CAD
  • Ръководство за упражнения и курсова работа по Инженерна графика и CAD
  • Top-down design methodology utilizing abstraction of mechanical interfaces
  • An analysis if the structure of harmonized standards towards „Product desicn-safety requirements” mapping
  • Concept for CAD provision with requirements of harmonized standards
  • Lectures-student interaction in distance learning: a case study on engineering graphics practicals
  • Концепция на система за информационно осигуряване на процеса на проектиране с изискванията за безипасност
  • Анализ на законодателството и изискванията за безопасност към материалите за опаковки на храни
  • Относно интегриране на съществените изисквания в CAD модела
  • Сравнителен анализ на присъствена и дистанционна форма на обучение в училищното образование
  • Относно пресмятане на размерни вериги със звена хлабини
  • Методика за пресмятане на система размерни вериги с MS excel
  • Възможни грешки при размерен анализ с TOLANALYST
  • Информационна система за резултатите и прогреса на студентите в среда на EXCEL
  • Концепция на система за контрол на статуса на студентите
  • Contemporary 2D and 3D Technologies and E-learning on Applied Geometry and Engineering Graphics
  • PLM-Technologies-correct lanning an governance of industrial production, economics, ecology and business
  • Software and management in CAD technologies of production systems and related information-management processes
  • Проектиране на зъбни предавки с CAD/CAM системи. І част – Геометричен CAD синтез на спрегнати зъбни предавки
  • PLM – Technologies – Correct Lanning a Governance of Industrial Production, Economics, Ecology and Business
  • Основни свойства на цилиндричноперспективното проектиране
  • Ръководство за упражнения и курсова работа по ОСНОВИ НА КОНСТРУИРАНЕТО и CAD - част 1
  • Ръководство за упражнения и курсова работа по Инженерна графика
  • Приложение на 3D PDF на модел на детайл в дистанционното обучение по инженерна графика
  • Инженерна графика-ръководство за упражнения и курсова работа
  • НАЧАЛНИ СТЪПКИ В ОБУЧЕНИЕТО НА СТУДЕНТИТЕ ПО ИНЖЕНЕРНА ГРАФИКА
  • „CLOUD” СИСТЕМА ЗА ДОКУМЕНТИРАНЕ, АНАЛИЗ И ВИЗУАЛИЗАЦИЯ НА ПЪТНО – ТРАНСПОРТНИ ПРОИЗШЕСТВИЯ
  • Политики и практики прилагани в изпитването на технически средства за измерване на скорост
  • ДИГИТАЛНО ОБУЧЕНИЕ ПОСРЕДСТВОМ CAD СИСТЕМИ
  • ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА СТАБИЛНОСТ НА СРЕДСТВА ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА СКОРОСТ
  • ПОДХОД ЗА РЕШАВАНЕ НА ПОЗИЦИОННИ ЗАДАЧИ
  • Възможности за приложение на съвременни средства при анализа на пътнотранспортни произшествия
  • Методи и средства за документиране на находки при оглед на пътнотранспортни произшествия
  • Подход за решаване на метрични задачи
  • Ръководство за курсова работа по ОСНОВИ НА CAD
  • Декоративни прахови покрития в индустриалният дизайн
  • Електростатични методи за нанасяне на покрития в индустриалният дизайн
  • GOOD PRACTICES IN EDUCATION
  • INNOVATION IN EDUCATION
  • DIGITALIZATION IN EDUCATION
  • МЕТОДИ НА БЕЗРАЗРУШИТЕЛЕН КОНТРОЛ ЗА КРИМИНАЛИСТИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА МАТЕРИАЛИ, ВЕЩЕСТВА И ИЗДЕЛИЯ
  • STAB RESISTANCE OF BULLETPROOF VESTS. A CONCEPTUAL MODEL OF TEST BENCH
  • BALLISTIC RESISTANCE OF BULLETPROOF VESTS LEVEL IIIA. DEVELOPMENT OF TESTING METHODOLOGY
  • ИЗИСКВАНИЯ ЗА БАЛИСТИЧНА УСТОЙЧИВОСТ НА БРОНИРАНИ ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА, ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ ГОСТ Р 50963-96 И STANAG 4569. СЪПОСТАВКА И АНАЛИЗ
  • БЪЛГАРСКИ БОЕЦ НА 21 ВЕК - СЪДЪРЖАНИЕ И СТРУКТУРА
  • FIRE AND EXPLOSVE HAZARDS FOR EXPLOSIVES AND AMMUNITION STORAGE
  • НЕОБРАТИМОТО ДЕЗАКТИВИРАНЕ НА ОРЪЖИЯТА - ЕЛЕМЕНТ НА СИГУРНОСТТА
  • SAFETY OF THE TECHNOLOGICAL PROCESS IN THE PRODUCTION AND STORAGE OF EXPLOSIVES AND AMMUNITION
  • INVESTIGATION OF THE POSSIBILITIES FOR PLANNING THE PROTECTION OF THE SITES FROM THE CRITICAL INFRASTRUCTURE AND ADEQUATE RESPONSE IN THE EVENT OF INCIDENTS NEAR THEM
  • Ensuring the safety of people, facilities and buildings from the harmful impact of the explosion
  • Индивидуални средства за защита на главата използвани при военни и антитерористични действия в обекти от критичната инфраструктура (Individual head protection equipments used in military and anti-terrorists actions in the critical infrastructure objects)
  • Определяне на пиезоелектричното напрежение при мемс с двойно-запъната греда и сплетени електроди
  • Specific requirements for objects for production and storage of explosives and ammunition
  • Материали използвани в средствата за индивидуална балистична защита. Анализ, предимства и недостатъци
  • Analysis and evaluation of the EU action plan to enhance preparedness against chemical, biological, radiological and nuclear security risk and the national program for its implementation
  • Анализ на структурата на защитните панели на съвременната бронежилетка
  • Конструктивни изискванията към дизайна и структурата на съвременната бронежилетка
  • Types of bulletproof vest. Classification
  • Testing and evaluation of the resistance to puncture and the protective properties of flexible ballistic panels of bulletproof vests
  • Testing and evaluation of the ballistic resistance of flexible ballistic panels of bulletproof vests
  • Main Directions for the Development of Protection Equipment of Dynamic Type Using Electrical Energy
  • Сравнителен анализ на NIJ 0115.00 - Stab resistance of personal body armor и HOSDB 2007 - Part 3. Knife and spike resistance
  • Съвременните заплахи от огнестрелни оръжия
  • МАТЕМАТИЧЕН МОДЕЛ ЗА ПРОНИКВАНЕ НА ТВЪРДО, ПЛОСКО, ОСТРО ТЯЛО В ЗАЩИТЕН МНОГОКОМПОНЕНТЕН СЛОЙ
  • Ергономични изисквания към индивидуалната екипировка на антитерориста, използвана в обекти от критичнатара инфраструктура
  • Изисквания за балистична устойчивост на бронежилетки, произтичащи от различни международни стандартизационни документи
  • Състав и маскировъчни свойства на материали използвани за изработване на калъфи за бронежилетки
  • Изследване на функционалността и възможностите на някои платформи, използвани за присъствено обучение в електронна среда
  • Методи за обучение, приложимост и функционалност в процеса на присъствено обучение в електронна среда
  • Основни принципи за проектиране на индивидуалното снаряжение на антитерориста
  • Влиянието на влагата върху мекия панел на бронежелетката и неговата балистична устойчивост
  • Приложение и използване на нанотехнологии в екипировката на антитерориста
  • Материали използвани за бронеплочи. Балисртична устойчивост на бронеплочите
  • Изследване степента на възприятие на учебния материал и удовлетвореността на студентите от проведеното присъствено обучение в електронна среда
  • Структура и състав на пожарникарска екипировка използвана в обекти от критичната инфраструктура
  • ИНЖЕНЕРНА ГРАФИКА. РЪКОВОДСТВО ЗА УПРАЖНЕНИЯ И КУРСОВИ ЗАДАЧИ ЗА СТУДЕНТИТЕ ОТ ФЕТТ И СФ НА ТУ-СОФИЯ
  • Изисквания към полевите камуфлажни облекла, произтичащи от характеристиките на бойната среда и изпълняваните задачи
  • Основни понятия и теоретични постановки от статистиката, използвани при изследване функционалните характеристики на полевите камуфлажни облекла
  • Ученически олимпиади. Изисквания и особености в процеса на организиране и провеждане
  • Анализ на резултатите oт националната ученическа олимпиада по техническо чертане за периода 2017-2023 година
  • Изследване на функционалните характеристики на полевите камуфлажни облекла. Условия на средата, обект и метод на изследването
  • Изследване на функционалните характеристики на полевите камуфлажни облекла. Методика за обработка и анализ на анкетни карти
  • Features quality assessment safety and functional purpose of machines
  • Инженерна графика, ръководство за упражнения и курсови задачи за студентите от ФЕТТ и СФ , трето преработено и допълнено издание
  • Изследване на функционалните характеристики на полевите камуфлажни облекла. Анализ на анкетните карти
  • Инженерна графика ръководство за упражнения и курсови задачи за студентите от ФЕТТ и СФ на ТУ-София, второ преработено издание
  • Изисквания към полевите камуфлажни облекла на сухопътните войски участващи в операции по поддържане на мира
  • Законодателно осигуряване на безопасността на строителни продукти
  • Изследване на функционалните характеристики на полевите камуфлажни облекла. Анализ по показателя „ергономичност”.
  • European requirements in the production of food packaging products
  • Автоматизиране на процеса на проектиране на принципни електрически схеми и печатни платки за електронни устройства с CAD системи
  • Виртуален анализ на технологичността на лопаткови помпи
  • CAD геометрично моделиране на хидравлична зъбна помпа и оптимална структурна система за сглобяване
  • ОПРЕДЕЛЯНЕ ОБЕМА НА ИЗВАДКИТЕ ПРИ СТАТИСТИЧЕСКИ КОНТРОЛ НА ПРОЦЕСИ СЪС ЗАДАДЕН РИСК ЗА НЕПРАВИЛНО ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЕ
  • СИСТЕМАТИЗАЦИЯ НА СТАНДАРТИЗИРАНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УСТРОЙСТВОТО, МОНТАЖА И ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ГАЗОВИТЕ СЪОРЪЖЕНИЯ И УРЕДИ
  • АНАЛИЗ И СИСТЕМАТИЗАЦИЯ НА НОРМАТИВНАТА БАЗА ЗА СЪОРЪЖЕНИЯ ПОД НАЛЯГАНЕ
  • Автоматизиране на процеса на проектиране на корпуси за електронни устройства с CAD системи
  • НОРМАТИВНА БАЗА ЗА ТЕХНИЧЕСКИ КОНТРОЛ И НАДЗОР НА СЪДОВЕ ПОД НАЛЯГАНЕ
  • РАЗРАБОТВАНЕ НА ФИРМЕНА ПРОЦЕДУРА ЗА ИЗБОР НА ДОСТАВЧИЦИ НА СТОКИ И УСЛУГИ
  • РАЗРАБОТВАНЕ НА ФИРМЕН СТАНДАРТ ОТНОСНО ФУНКЦИЯ НА СЪОТВЕТСТВИЕТО В ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО
  • РАЗРАБОТВАНЕ НА ФИРМЕНА ПРОЦЕДУРА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТИ
  • Оценяване на съответствието на плавателни съдове предназначени за отдих
  • ПРИОРИТЕТИ ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА СТАНДАРТИЗАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО И ПОЛИТИКИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
  • РАЗВИТИЕ НА ЕВРОПЕЙСКА СТАНДАРТИЗАЦИЯ
  • Интелигентна информационна система за технически надзор и техническа поддръжка на съоръжения с повишена опасност
  • An Application of Wireless Standards for Remote Monitoring of Electric Drive Systems
  • Remote Wireless Monitoring of an Electric Drive System
  • Method and Algorithm for Automatically Targeting of Unmanned Aerial Vehicle with Vertical Landing on Mobile Landing Site
  • Система за самообезвъздушаване, защита и управление на помпени напоителни системи
  • Decision Making Support System for Multicriteria Discrete Optimization of Technical Products
  • CAD Optimal Design, Dokumentation and Automated Assembly of Mechanical Product
  • Геометрично моделиране и конструкторско документиране на заварени зъбни колела
  • Metrological Examination of a Reference System for Speed Measurement Based on GPS Signals
  • АНАЛИЗ НА ТЕХНИКО-РАБОТНИ ПАРАМЕТРИ НА ВИБРАЦИОНЕН СЕПАРАТОР С ГЛАДКА НЕПЕРФОРИРАНА ПОВЪРХНОСТ
  • Триене и износване при пътни и строителни машини – динамичен коефициент на триене на зърнести материали по гладка повърх-ност
  • Идентификация на динамичния коефициент на триене на зърнест мате-риал по гладка неперфорирана вибрираща повърхност
  • Влияние на честотата и амплитудата на вибрациите на сепаратор с гладка неперфорирана повърхност върху динамичния коефициент на триене между работната маса и сепариращия материал
  • Повишаване на енергийната ефективност на сепаратор с гладка неперфо-рирана повърхност
  • Влияние на въздушното съпротивление върху взаимо-действието на час-тици ситов материал с вибрираща гладка неперфорирана повърхност
  • АВТОМАТИЗИРАНО ПРОЕКТИРАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВА КОНСТРУКЦИЯ НА ЕЗИЧКОВА ИГЛА ЗА ПЛОСКОПЛЕТАЧЕН АВТОМАТ
  • АВТОМАТИЗИРАНО ПРОЕКТИРАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВА КОНСТРУКЦИЯ НА ИГЛЕНО ЛЕГЛО ЗА ПЛОСКОПЛЕТАЧЕН АВТОМАТ
  • АВТОМАТИЗИРАНО ПРОЕКТИРАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВА КОНСТРУКЦИЯ НА ИЗПЛИТАЩИ СИСТЕМИ ЗА ПЛОСКОПЛЕТАЧЕН АВТОМАТ ЧАСТ 1 КОНСТРУИРАНЕ НА ИЗПЛИТАЩ МЕХАНИЗЪМ СЪСТОЯЩ СЕ ОТ ПОВДИГАЩИ И СНЕМАЩИ КЛИНОВЕ ОФОРМЯЩИ ТРАЕКТОРИИТЕ НА ПЛЕТАЧНИТЕ ИГЛИ.
  • АВТОМАТИЗИРАНО ПРОЕКТИРАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВА КОНСТРУКЦИЯ НА ИЗПЛИТАЩИ СИСТЕМИ ЗА ПЛОСКОПЛЕТАЧЕН АВТОМАТ ЧАСТ 2 КОНСТРУИРАНЕ НА ЗАДВИЖВАНЕ ЗА ИЗПЛИТАЩ МЕХАНИЗЪМ СЪСТОЯЩ СЕ ОТ ПОВДИГАЩИ И СНЕМАЩИ КЛИНОВЕ ОФОРМЯЩИ ТРАЕКТОРИИТЕ НА ПЛЕТАЧНИТЕ ИГЛИ.
  • ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА АВТОМАТИЗИРАНО ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗРАБОТВАНЕ НА БЕЗШЕВНИ ОБЛЕКЛА НА ПЛОСКОПЛЕТАЧНИ АВТОМАТИ
  • АВТОМАТИЗИРАНО ПРОЕКТИРАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВА КОНСТРУКЦИЯ НА СЕЛЕКТОРЕН МЕХАНИЗЪМ ОТ ИЗПЛИТАЩИ СИСТЕМИ ЗА ПЛОСКОПЛЕТАЧЕН АВТОМАТ
  • AUTOMATED DESIGN OF PROPOSAL FOR NEW CONSTRUCTION KNITTING UNIT CONSISTING OF A NEEDLE BED, NEEDLES AND CAM SYSTEMES FOR FLAT KNITTING AUTOMATIC MACHINE
  • АВТОМАТИЗИРАНО ПРОЕКТИРАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВА КОНСТРУКЦИЯ НА НИШКОВОДАЧ ЗА ПЛОСКОПЛЕТАЧЕН АВТОМАТ
  • Автоматизирано проектиране на предложение за конструкция на водеща шина и задвижване на нишководачите при плоскоплетачен автомат
  • Автоматизирано проектиране на предложение за нови конструкции на системи осъществяващи основните процеси на бримкообразуване за плоскоплетачен автомат
  • Анимиране и автоматизирана симулация на процеса разглобяване и сглобяване на ниш-ководач за плоскоплетачен автомат и представянето му в добавена реалност
  • ВГРАЖДАНЕ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА 3D ОБЕКТ ОТ SOLIDWORKS В ДОБАВЕНА РЕАЛНОСТ
  • АНИМИРАНЕ И АВТОМАТИЗИРАНА СИМУЛАЦИЯ НА ПРОЦЕСА РАЗГЛОБЯВАНЕ И СГЛОБЯВАНЕ НА НИШКОВОДАЧ ЗА ПЛОСКОПЛЕТАЧЕН АВТОМАТ В SOLIDWORKS COMPOSER
  • ВГРАЖДАНЕ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА АНИМАЦИЯ ОТ SOLIDWORKS SCOMPOSER В ДОБАВЕНА РЕАЛНОСТ
  • ПРЕДСТАВЯНЕ НА 3D ОБЕКТИ ОТ SOLIDWORKS ЧРЕЗ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ EDRAWINGS
  • Елементи на компютърна реализация на експертна информационна система с европейски изисквания за безопасност
  • Analysis and Structure of the Regulatory Framework of Market Surveillance in Bulgaria
  • Analysis and approach for developing of electronic system for the automatic reproduction of documents
  • Анализ на процеситепри работа на система за аварийно спиране при асансьорите
  • Динамичен модел за изследване, анализ и прогнозиране на процесите при аварийно спиране на асансьорите.
  • Методика за изследване, изпитване и настройка на захващащи механизми за асансьори
  • Оценка на проблемите за информационно осигуряване на европейските изисквания за безопасност
  • Towards to sustainability of education: the mutual cooperation with partners in Smart city project
  • Иновационен Европейски Технологичен Университет INNO EUt+
  • Advancements in Photovoltaic Panel Recycling: Processes and Challenges

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР