Начало » Университетът » Факултети » Факултет по транспорта » Специалности » Аерокосмическо инженерство (на английски език)
„АЕРОКОСМИЧЕСКО ИНЖЕНЕРСТВО“
Обучението по специалността „Аерокосмическо инженерство“ се извършва с водещата роля на катедра „Въздушен транспорт“ към Факултета по транспорт. Тя осигурява специалисти с висше образование за почти всички сфери на въздухоплавателните и космическите транспортни средства.
Нарастването на комерсиалния космически сектор и развитието на космически програми в целия свят, има нарастваща потребност от квалифицирани аерокосмически инженери. Последните разработки повишиха търсенето на аерокосмически инженери, особено в страни от Южна Азия като Китай и Индия, които инвестират сериозно в аерокосмическа инфраструктура и местни производствени възможности, като по този начин отварят нови пътища за авионика, космически технологии и изследвания в областта на отбраната. По-специално, NASA, ISRO, частни компании като SpaceX и Blue Origin и международни сътрудничества активно преследват пилотирани мисии до космически дестинации.
Завършилите специалността могат да се реализират в различни фирми свързани с проектиране, производство, експлоатация и поддръжка на въздухоплавателни средства и прилежащата и инфраструктура.
Кандидатстването в специалност „Аерокосмическо инженерство“ за ОКС „Бакалавър“ е въз основа на резултатите от кандидат-студентски тест по математика и оценки от положените матури.
Критериите за образуване на състезателния бал на кандидат-студентите в специалност „Аерокосмическо инженерство“ (на английски език) са:
1. Оценки от дипломата за образуване на състезателен бал:
2. Оценка от дипломата или от удостоверение за завършен първи гимназиален етап (10 клас) (избира се най-високата оценка) по:
3. Допълнителна оценка от: (избира се най-високата оценка от профилираната или общообразователната матура) по:
Първите две години от програмата се основават на основни общоинженерни дисциплина, които осигуряват знания и умения необходими за специализираните дисциплини изучвани в трети и четвърти курс.
Предлагат се възможности за обучение към Европейският технологичен университет (EUt+) и обмен на студенти по програмата Еразъм+ в Arts et Metiers ParisTech, Париж, Франция, Politecnico di Milano, Милано, Италия, ECAM-Strasburg, Страсбург, Франция, University of Defence, Бърно, Чехия, Warszaw University of Technology, Варшава, Полша, Koсaeli University, Турция
Завършилите специалността могат да работят като инженери при конструиране, производство, експлоатацията и поддръжката на въздухоплавателни (дронове, автожири, ракети, вертолети, самолети, ракети за извеждане в космоса на космически кораби и апарати и др.) и космически средства, както и на инфраструктурата за експлоатация и поддръжка. Също така те могат да участват в разработват нови технологии за използване в авиацията, отбранителните системи и системи за изследването на космоса.
бакалавър
5.5. Транспорт, корабоплаване и авиация
Форма на обучение:
Редовно - 4 години
маг. инж. Десислава Петрова
Email: d_petrova@tu-sofia.bg
Кабинет: 9308
Тел.:02 965 2602
маг. Виржиния Райчева
Email: v.raycheva@tu-sofia.bg
Кабинет: 9308
Тел.:02 965 2602
маг. инж. Елена Павлова
Email: esp2002@tu-sofia.bg
Кабинет: 9310
Тел.:02 965 2342
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР