Начало » Университетът » Факултети » Факултет Електронна техника и технологии » Специалности » Електронни информационни системи
Специалността „Електронни информационни системи“ - ЕИС, за бакалавър, съчетава теоретичен фундамент и приложна насоченост при формирането на знания и умения в обучаваните студенти. Учебният план е изготвен в съответствие с нормативни изисквания и има за цел да осигури адекватно на пазара на труда качество на обучение на специалисти в една динамична и иновативна област. Факт е, че през последните години секторът на електронните информационни технологии се развива с бурни темпове и делът му надхвърля 10% от БВП. Към настоящия момент фирмите от този сегмент са повече от 300, а очакваният ръст от квалифицирани кадри за следващите пет години е 50%.
Интердисциплинарният обхват на обучение по специалността, е предпоставка за широк инженерен поглед и възможност за правилно интерпретиране и решаване на комплексни задачи. Допълнително предимство на дипломирания бакалавър инженер по електронни информационни технологии е способността за лесно адаптиране в нова или непозната среда и включване в научни и развойни екипи.
Специалност ЕИС ще замести съществуващата специалност „Електроника“ в професионално направление 5.2. Тя ще е интердисциплинарна и ще включва дисциплини от областите на фундаменталните природни науки, електрониката и микроелектрониката, информационните и комуникационните технологии, техническото законодателство и стандартизация, стопанското управление. Структурата на учебният план ще се състои от: първи три семестъра еднакви с тези в ПН 5.3; четвърти семестър с две дисциплини от направление 5.3 и три от 5.2, от пети до осми семестър ще се запази съдържанието на текущия учебен план за специалност „Електроника“. В пети до осми семестър се изучават предимно специализирани курсове (групирани в избираеми дисциплини), които ще ползват като основа знанията от първата и втората година. Разпределението по отношение на брой на часовете, седмично натоварване, кредити, форма на контрол и т.н., е аналогично със съществуващото в настоящия план и не води до генериране на допълнително натоварване и разходи. Предимството е във възможността да се осъществи естествено съчетание на компетенции в хардуерното и софтуерното инженерство. Учебният план ще позволи на студентите да придобият оптимален набор от знания за разработването на програмируеми електронни модули и системи за следене и управление на процеси в тяхната пълнота – от регистрирането на различни величини и предаването им посредством съвременни комуникационни интерфейси, до формирането на бази данни и последваща обработка.
Кандидатстването за ОКС „бакалавър“ във Факултета по електронна техника и технологии става, както в останалите факултети на Техническия Университет, а именно чрез подаване на кандидатстудентски документи и класиране на кандидатите. Класирането на подалите в съответните срокове, документи кандидати, е въз основа на резултатите от успешно издържаните държавни зрелостни изпити /матури/ по математика или физика, или български език и литература и/или конкурсен изпит. Конкурсният изпит е тест по математика. В класирането участват само кандидати с успешно издържан изпит /тест по математика/ или държавни зрелостни изпити /матури/. Допълнителна и по-подробна информация може да намерите в кандидатстудентския справочник на ТУ-София.
Обучението в специалността се осъществява чрез фундаментална и специализираща подготовка с отчитане на интердисциплинарния характер на базовите знания и умения необходими за успешната реализация на специалистите в тази област. Фундаменталната подготовка включва общовалидни, за университета, дисциплини от професионалните направления 5.2. „Електротехника, електроника и автоматика“ и 5.3. „Комуникационна и компютърна техника“ като: математика, физика, базови програмни езици, платформено-независими програмни езици, електротехника, полупроводникови елементи, теория на електронните схеми и аналогова схемотехника. Специализиращата подготовка включва обучение в дисциплини, като: цифрова и микропроцесорна схемотехника, микроелектроника, сензори и актуатори, електронни регулатори, избираеми специализиращи дисциплини в три модула – „Електронно и медицинско уредостроене“, „Силова електроника“, „Микроелекроника“,
В рамките на специализиращата подготовка обучението се провежда в тясно сътрудничество с фирми от бранша – VISTEON, MELEXIS, SENSATA, KOSTAL, FESTO, BERR HELLA, DAHUА, GLOBAL FOUNDRIS, SMARTCOM и др. Темите за курсови проекти, както и заданията за дипломни работи, се формулират съвместно с представители на фирмите, които се включват като консултанти.
Абсолвентите получават диплома за бакалавър инженер по електронни информационни технологии.
Международното сътрудничество на ФЕТТ се разширява значително през последните години. Факултетът участва в много двустранни Еразъм споразумения с партньори от Австрия, Чехия, Полша, Белгия и в други съвместни европейски програми. Факултетът организира в сътрудничество с Техническия университет в Делфт, Холандия Международна научна конференция "Електроника". Тези контакти дават възможност за студентска мобилност и разширяване на опита.
Завършилите бакалавърската специалност „Електронни информационни системи“ са подготвени да работят като:
(1) Разработчици, проектанти, системни дизайнери, при създаването и внедряването на нови електронни модули и системи;
(2) Специалисти по тестване, настройка и поддръжка на електронни системи и цялостна инфраструктура;
(3) Софтуерни инженери при проектиране на електронни информационни модули и вградени системи;
(4) Аналитици, специалисти по контрол на качеството, продуктови консултанти в развойни центрове, филиали, търговски представителства;
(5) Експерти, консултанти и др. в държавни структури (министерства, агенции, ведомствени организации) свързани с електронните информационни системи и технологии, както и приложението им в различни сфери на промишлеността, здравеопазване, екология, транспорт, строителство и др.
Инженер по електронни информационни системи
5.2. Електротехника, електроника и автоматика
Форма на обучение:
Редовно - 4 години
маг. инж. Красимира Герасимова
Email: fett-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
Силвана Табакова
Email: silvi.t@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
маг. ик. Адриана Николова
Email: adi@ecad.tu-sofia.bg
Кабинет: 1332-А
Тел.:02 965 2220
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР