Начало » Университетът » Факултети » Факултет Електронна техника и технологии » Специалности » Интелигентни системи за дома, офиса и медицината
Специалността обхваща акредитирани факултети в професионално направление 5.2. Електротехника, електроника и автоматика – Факултет Електронна техника и технологии и Факултет Aвтоматика, а също така и преподавателски състав от партньорските университети със съответния преподавателски състав и нужната експертиза и наукометрия. В обучаващите звена е налична лабораторната база, като се предвижда иновативни тематики да се представят пред студентите и от водещи специалисти в индустрията, създаваща интелигентни системи за дома офиса и медицината.
Съвременните тенденции на пазара на труда в Р. България и чужбина показват, че има нужда от подготвени инженери, които да могат да прилагат мултидисциплинарни знания от области, като: системотехника на електронни системи, хардуерно и софтуерно осигуряване на вградени системи, отдалечен мониторинг на физиологични параметри, електронни системи за телемедицина, алгоритми за управление, комуникационни протоколи, алгоритмично и програмно осигуряване на човеко-машинните интерфейси, невронни мрежи и машинно самообучение за обработката на гласови команди и жестове, изграждане на модели, които могат да опишат сложни закономерности в големи набори от данни, сензорно-базираното управление, автономни и интелигентни технологии, моделно-базираният подход за проектиране и моделиране чрез CAD системи, сензори и сензорни системи, проектиране и технологии на микро- и наносензори, електронни технологични системи за неиндустриални приложения.
Електронната и софтуерна индустрии, изискват специалисти с познания и умения за проектанти и системни интегратори на електронни системи в интелигентни системи за дома офиса и медицината. Разработваните системи за сградна автоматизация са насочени основно към повишаване на комфорта и енергийната ефективност.
Специалността е надграждаща и специализираща в професионално направление (ПН) 5.2 „Електротехника, електроника и автоматика”. Тя е естествено продължение на бакалавърски специалности, изучавани в ТУ-София, и партньорите по проекта: ТУ-Варна, Бургаски университет „Асен Златаров“, ТУ-Габрово, както и от други университети, подготвящи бакалаври по специалности от област 5. Технически науки и даващи основа за продължаване в ПН 5.2.
Разработените учебни програми на английски език и дигитализираните учебни дисциплини по проект № BG05M2OP001-2.016-0028, „Модернизация на висшите училища“, създават възможност за привличане на чуждестранни студенти.
Специалността "Интелигентни системи за дома, офиса и медицината", за ОКС "Магистър", съчетава фундаментални теоретични познания и формира умения в студентите при проектиране, внедряване и експлоатация на интелигентни електронни системи, навлизащи все по-широко в дома, офиса и медицината. Учебният план е изготвен в съответствие с нормативните изисквания и има за цел, да осигури адекватно на пазара на труда качество на обучение на специалисти в една динамична и иновативна област. Необходимостта от подготвянето на инженери, които намират професионална реализация в тази бързо развиваща се индустрия, нараства с навлизането в бита офиса и медицината на все повече интелигентните системи, повишаващи комфорта и качеството на живот.
Обучението в специалността се осъществява основно чрез специализираща подготовка с отчитане и на интердисциплинарния характер на базовите знания и умения, необходими за успешната реализация на специалисти в тази област. Подготовката на студентите включва обучение в направления, като: алгоритми за управление на сградни инсталации, изкуствен интелект и невронни мрежи, комуникационни мрежови устройства и обмен на данни, сензорни мрежи, системи с интелигентно поведение, моделиране и CAD системи, електронни технологични системи с неиндустриално приложение, дигитално здраве и телемедицина, проектиране и технологии на микро- и наносензорни елементи, киберфизически системи за обработка и управление при инженерни и медицински процеси. Компетенциите, получени при обучението ще позволят на студентите да извършват проектантска, конструктивно-технологична и изследователска дейности за високотехнологични системи.
Покриването на такъв широк спектър от знания предполага наличието на сериозна инфраструктура и кадрово обезпечаване, което е постигнато чрез обединяването на усилията на три университета - Техническия университет - София, Технически университет - Варна и Университет "Асен Златаров" - Бургас.
Международното сътрудничество на ФЕТТ се разширява значително през последните години. Факултетът участва в много двустранни Еразъм споразумения с партньори от Австрия, Чехия, Полша, Белгия и в други съвместни европейски програми. През 2010 г. бе открита съвместна лаборатория между ТУ - София и Университета в Лайден, Холандия. Факултетът организира в сътрудничество с Техническия университет в Делфт, Холандия Международна научна конференция "Електроника» Тези контакти дават възможност за студентска мобилност и разширяване на опита.
Завършващите специалност “Интелигентни системи за дома офиса и медицината”, ОКС "Магистър" притежават задълбочени теоретични знания, умения за решаване на инженерни проблеми, умения за постоянно самоусъвършенстване чрез анализ и обучение през целия живот. Магистър-инженерите, които завършат специалността трябва да са пълноценно подготвени за една нова и бързо развиваща се област, да притежават умения, които да прилагат върху обектите на своята работа, като:
- да формулират и самостоятелно да решават задачи, отнесени към обектите на съответната специализация; да прилагат в своята практика придобитите теоретични познания; да осъществяват комплексен технико-икономически подход и да прилагат съвременни компютърни методи и средства при решаване на инженерни задачи;
- да проектират и конструират електронни модули и системи с приложение в дома, офиса и медицината и да разработват съответната техническа документация;
- да провеждат експериментални изследвания с използване на съвременни измервателни и развойни средства и да анализират резултатите от изследванията, да разработват необходимата документация;
- да организират и извършват проучване, моделиране и оптимизация на параметри на електронни, микроелектронни и микроелектромеханични модули и системи;
- да организират производството и да управляват дейността на производствените звена, свързани с обектите на съответната специализация, да организират използването, поддържането и ремонта на съответните обекти;
- да разработват, контролират и оценяват проекти, както на национално, така и на европейско ниво;
- да разкриват проблемите в своята област, да определят начални и ограничителни условия и да прилагат системен подход при решаване на проблемите;
- да ръководят производствени колективи, да организират повишаване на квалификацията на работниците и служителите;
- да ръководят проектантски или изследователски колективи от национален или международен мащаб.
Реализацията на завършващите специалността е да ръководят проектирането, изследването и конструирането на интелигентни електронни модули и системи за дома, офиса и медицината; да асемблират и извършват системна интеграция на интелигентни електронни системи; да организират и управляват технологичната подготовка на производството; да експлоатират и поддържат интелигентни системи; да провеждат научно-изследователска дейност; да изпълняват и други мениджърски функции в компании, административни и публични органи; да бъдат преподаватели в техническите университети, както и да бъдат обучавани в ОНС “Доктор”.
Магистър-инженер
5.2. Електротехника, електроника и автоматика
Форма на обучение:
Редовно - 1 година
Задочно - 1 година
маг. инж. Красимира Герасимова
Email: fett-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
Силвана Табакова
Email: silvi.t@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
маг. ик. Адриана Николова
Email: adi@ecad.tu-sofia.bg
Кабинет: 1332-А
Тел.:02 965 2220
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР