Начало » Университетът » Факултети » Факултет по транспорта » Специалности » Автомобилно инженерство (на английски език)
Специалността „Автомобилно инженерство” с обучение на английски език на Факултета по транспорта към Технически университет-София подготвя машинни инженери със задълбочени познания в областта на автомобилната техника и автомобилния транспорт. По време на курса на обучение студентите получават общоинженерна теоретична и практическа подготовка и изучават дисциплини в областта на автомобилното машиностроене, техническата експлоатация и ремонта на автомобилната техника и технологията и управлението на автомобилния транспорт.
Нашите възпитаници намират реализация държавни и частни предприятия и институти в областта на машиностроенето, автомобилния транспорт, науката и организацията на транспорта в България и чужбина.
Професионалното направление „Транспорт, корабоплаване и авиация“ в Технически университет-София, към което спада специалността, е с най-високата оценка според рейтинговата система на висшите училища в България на Министерство на образованието и науката на Република България.
Завършилите специалността са сред най-търсените машинни инженери, тъй като получените знания и умения им позволяват да намерят реализация в държавни и частни предприятия и институти в областта на производството, ремонта и сервизното обслужване на автомобилната техника; автомобилния транспорт; енергетиката; механизацията на селското стопанство; строителното и минното дело; образованието и др.
Кандидатстването и постъпването в специалността е регламентирано от Наредбата за прием на студенти в Технически университет-София. Технологията за приемане съответства на обявената, а специфичните изисквания се обявяват заедно с общите условия.
Актуална информация за приема можете да получите на интернет страницата на Технически университет-София: http://priem.tu-sofia.bg/university/174
През първите четири семестъра на обучението си студентите получават много добра фундаментална общоинженерна подготовка, необходима за всеки машинен инженер: математика, физика, материалознание, механика, съпротивление на материалите, основи на конструирането, машинни елементи, термодинамика и топлопренасяне, механика на флуидите, хидро- и пневмозадвижване, технологията на машиностроенето, технически измервания, както и в областта на електротехниката, електрониката, информатиката, автоматичното управление.
През следващите семестри студентите изучават множество специални дисциплини, чрез които получават знания и практически умения в областта на:
За разширяване и утвърждаване на теоретичните знания, в течение на семестриалното обучение студентите преминават учебни практики по двигатели с вътрешно горене, автомобилна техника и диагностика на автомобилната техника.
Възможностите за студентска мобилност, предоставени по програма „Еразъм“ и двустранните договори между Факултета по транспорта и съответните организации, позволяват на студентите да посещават по време на следването си редица университети и предприятия в Германия, Франция, Италия, Словакия, Чехия, Полша, Ръмъния, Турция и др.
Обменните програми са с минимална продължителност 3 месеца и имат за цел обучение, практика или подготовка на дипломна работа, като предоставят възможност за разширяване на възможностите за продължаване на образованието и професионална реализация в България и чужбина.
Завършването на специалността предоставя възможности за реализация в областта на проектирането и производството, ремонта и техническата експлоатация на автомобилната техника, енергетиката, механизацията на селското стопанство, строителното и минното дело, образованието, автомобилното застраховане, организацията на автомобилния транспорт в страната и в чужбина.
Автомобилен инженер
5.5. Транспорт, корабоплаване и авиация
Форма на обучение:
Редовно - 4 години
маг. инж. Десислава Петрова
Email: d_petrova@tu-sofia.bg
Кабинет: 9308
Тел.:02 965 2602
маг. Виржиния Райчева
Email: v.raycheva@tu-sofia.bg
Кабинет: 9308
Тел.:02 965 2602
маг. инж. Елена Павлова
Email: esp2002@tu-sofia.bg
Кабинет: 9310
Тел.:02 965 2342
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР