Начало » Университетът » Факултети » Факултет Електронна техника и технологии » Специалности » Електроника
Специалността „Електроника“, за ОКС (образователно-квалификационна степен) „магистър“, съчетава теоретичен фундамент и приложна насоченост, при формирането на знания и умения в обучаваните студенти. Учебният план на специалност „Електроника“ е 1 година, включва 60 ECTS кредита, при редовна форма на обучение, и дава на студентите необходимите знания и умения за успешно решаване на широк спектър от инженерни задачи. Допълнително предимство на дипломирания магистър-инженер, по електроника, е способността за лесно адаптиране в нова или непозната среда и включване в широкопрофилни научни и развойни екипи.
В магистърската степен по специалност Електроника се дава възможност да кандидатстват и студенти завършили други специалности, но при определени условия и правила утвърдени от Ръководството на Факултета.
Магистърското обучение цели студентите да се подготвят за научноизследователска работа и за решаване на по - сложни инженерни проблеми в областта на информационните и електронни технологии.
1.1.Държавна поръчка
Приемането на студенти във Факултета по електроника при преминаването от ОКС „бакалавър“ в ОКС „магистър“ става с конкурс по документи. Необходимо е кандидатите да имат успех не по-малък от „добър“ . Този успех се формира като среден успех от дипломната защита и курса на обучение. Право да кандидатстват за държавна поръчка имат всички студенти, които са завършили степен „бакалавър“ в ТУ-София, специалност „Електроника“, както и бакалаври, завършили същата специалност в други университети. Класирането се извършва по низходящ ред на състезателния бал. Състезателният бал се определя от Факултета по електроника. Изчислява се по точкова система, като максималният брой точки е 100. Продължителността на обучението е една година.
1.2. Платено обучение
Право да кандидатстват в платено обучение имат лицата, които имат успех не по-малък от „добър“, формиран от среден успех от дипломната защита и курса на обучение. След като местата, определени за държавна поръчка се попълнят, следващите класирани кандидати могат да продължат обучение си срещу заплащане.
Продължителността на обучението е една година.
За обучение могат да кандидатстват и завършилите ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по други специалности, но след преминато изравнително обучение във ФЕТТ.
Обучението в специалността се осъществява основно чрез специализираща подготовка с отчитане и на интердисциплинарния характер на базовите знания и умения, необходими за успешната реализация на специалисти в тази област. Подготовката на студентите включва обучение в дисциплини, като: приложни електронни системи с изкуствен интелект и невронни мрежи, мрежови архитектури и защита на данни, медицински системи за отдалечен мониторинг, силови електронни енергийни преобразуватели, системи за проектиране в микроелектрониката, дисплеи, наноматериали и др. Покриването на такъв широк спектър от знания предполага наличието на сериозна инфраструктура и кадрово обезпечаване, което е по силите на голяма научна и научноизследователска структура, каквато е ТУ-София.
В рамките на подготовката на студентите са предвидени дейности свързани с прякото участие в процеса на обучение на водещи фирми от бранша – MELEXIS, LEM, SENSATA, GLOBAL FOUNDRIES, FESTO, CENTILLION, BOSCH, BERR HELLA, YAZAKI, HANON, София Тех Парк и др. Съвместната работа ще се съсредоточи в изработване на курсови проекти и дипломни работи по задания и с прякото участие в процеса на изработване и представяне на фирмите.
Завършилите магистърския курс на обучение получават диплома за „Магистър – инженер“ по „Електроника“.
Международното сътрудничество на ФЕТТ се разширява значително през последните години. Факултетът участва в много двустранни Еразъм споразумения с партньори от Австрия, Чехия, Полша, Белгия и в други съвместни европейски програми. През 2010 г. бе открита съвместна лаборатория между ТУ - София и Университета в Лайден, Холандия. Факултетът организира в сътрудничество с Техническия университет в Делфт, Холандия Международна научна конференция "Електроника» Тези контакти дават възможност за студентска мобилност и разширяване на опита.
Завършилите ОКС „Магистър“ на специалност „Електроника“ се подготвят да провеждат научно-изследователска дейност; да ръководят проектирането, изследването и конструирането на електронни модули и системи; да организират и управляват технологични процеси; да изпълняват и други ръководни функции във фирмите и държавните организации; да бъдат преподаватели в техническите университети, както и да бъдат обучавани в ОНС “Доктор”.
Магистър-инженер
5.2. Електротехника, електроника и автоматика
Форма на обучение:
Редовно - 1 година
маг. инж. Красимира Герасимова
Email: fett-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
Силвана Табакова
Email: silvi.t@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
маг. ик. Адриана Николова
Email: adi@ecad.tu-sofia.bg
Кабинет: 1332-А
Тел.:02 965 2220
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР