Начало » Университетът » Факултети » Факултет Електронна техника и технологии » Специалности » Силови електронни системи
Учебният план по специалността Силови Електронни Системи за ОКС «магистър», редовно обучение е година и половина, като хорариума на учебните дисциплини отговаря на 75 ECTS кредита и дава на студентите необходимите умения за успешно решаване на широк спектър от инженерни задачи в областта на силовата електроника.
Учебния процес включва курсове по: схемотехника на силови електронни преобразуватели на постояннотокова и променливотокова енергия; параметри и особености на силовите електронни активни и пасивни елементи; методи за анализ и моделиране при използване на специализирани софтуерни продукти за автоматизирано проектиране; източници на електроенергия – батерии, акумулатори, горивни клетки, водородни клетки, ветрогенератори и фотоволтаични системи; силови електронни преобразувателите на енергия за електротехнологии и електрозадвижване; енергийните показатели и електромагнитна съвместимост на силови електронни устройства; схемотехника на специализирани енергоспестяващи и компенсиращи системи, активни филтри, непрекъсваеми захранващи системи (UPS); диагностика и контрол в силовата електроника. По този начин обучаемите ще придобият навици за самостоятелна работа и възможности за провеждане на задълбочени научни изследвания. В рамките на учебния процес преподавателите споделят своите знания и опит със студентите и ги подготвят за предизвикателствата на съвременната индустрия и технологии в областта на силовата и индустриална електроника. Част от учебните заниятия се провеждат от представители на фирми, работещи в областта на силовата електроника.
В магистърската степен по специалност Силови Електронни Системи се дава възможност да кандидатстват и студенти завършили други специалности, но при определени условия и правила утвърдени от Ръководството на Факултета по електронна техника и технологии.
Магистърското обучение цели студентите да се подготвят за научноизследователска работа и за решаване на комплексни инженерни проблеми в областта на съвременната силова електроника.
1.1.Държавна поръчка
Приемането на студенти във Факултета по електронна техника и технологии при преминаването от ОКС „бакалавър“ в ОКС „магистър“ става с конкурс по документи. Необходимо е кандидатите да имат успех не по-малък от „добър“ . Този успех се формира като среден успех от дипломната защита и курса на обучение. Право да кандидатстват за държавна поръчка имат всички студенти, които са завършили степен „бакалавър“ в ТУ-София, специалност „Електроника“, както и бакалаври, завършили същата специалност в други университети. Класирането се извършва по низходящ ред на състезателния бал. Състезателният бал се определя от електронна техника и технологии. Изчислява се по точкова система, като максималният брой точки е 100. Продължителността на обучението е една година и половина.
1.2. Платено обучение
Право да кандидатстват в платено обучение имат лицата, които имат успех не по-малък от „добър“, формиран от среден успех от дипломната защита и курса на обучение. След като местата, определени за държавна поръчка се попълнят, следващите класирани кандидати могат да продължат обучение си срещу заплащане.
Продължителността на обучението е една година и половина.
За обучение могат да кандидатстват и завършилите ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по други специалности, но след преминато изравнително обучение във ФЕТТ.
Учебният процес включва курсове по схемотехника на силови електронни преобразуватели на постояннотокова и променливотокова енергия; параметри и особености на силовите електронни активни и пасивни елементи; методи за анализ и моделиране при използване на специализирани софтуерни продукти за автоматизирано проектиране; източници на електроенергия – батерии, акумулатори, горивни клетки, водородни клетки, ветрогенератори и фотоволтаични системи; силови електронни преобразувателите на енергия за електротехнологии и електрозадвижване; енергийните показатели и електромагнитна съвместимост на силови електронни устройства; схемотехника на специализирани енергоспестяващи и компенсиращи системи, активни филтри, непрекъсваеми захранващи системи (UPS); диагностика и контрол в силовата електроника. и др.
Международното сътрудничество на ФЕТТ се разширява значително през последните години. Факултетът участва в много двустранни Еразъм споразумения с партньори от Австрия, Чехия, Полша, Белгия, а също и в други съвместни европейски програми. Тези контакти дават възможност за студентска мобилност и разширяване на опита.
Младите специалисти, завършили ФЕТТ, получават задълбочена теоретична и практическа подготовка и познания в областта на силовите електронни системи и възможностите за тяхното приложение. Утвърждаването на силовата електроника като ключов инструмент за реализацията на съвременни технологии в телекомуникациите и компютърните системи; енергийната, машиностроителната, хранително-вкусовата, химическата и отбранителната промишленост; в здравеопазването, банковото и финансово дело, транспорта и др. създава широко поле за професионална изява на инженерите с тази специалност.
Магистър- инженер
5.2. Електротехника, електроника и автоматика
Форма на обучение:
Редовно - 1,5 години
маг. инж. Красимира Герасимова
Email: fett-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
Силвана Табакова
Email: silvi.t@tu-sofia.bg
Кабинет: 1331
Тел.:02 965 3063
маг. ик. Адриана Николова
Email: adi@ecad.tu-sofia.bg
Кабинет: 1332-А
Тел.:02 965 2220
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР