Начало » Университетът » Факултети » Енергомашиностроителен Факултет » Специалности » Проектиране и технологии за облекло и текстил
Специалност „Проектиране и технологии за облекло и текстил " има 60 годишна история и е сред най-старите в Технически университет – София. Специалността е традиционна и масова, поради което е винаги актуална и търсена. Основна цел на специалността е подготовката на висококвалифицирани специалисти с висше образование в областта на облеклото и текстила. Акцентът е насочен към:
Стремежът на екипа на катедра „Текстилна техника“ е максимално да отговори на изискванията на фирмите, на съвременното ниво на развитие на бизнеса и на желанията на младите хора за по-голяма мобилност.
Специалност „Проектиране и технологии за облекло и текстил " е едновременно инженерна и творческа. Бакалавърската програма по „Проектиране и технологии за текстил” дава много добри шансове на инженерите, завършили катедрата, да се реализират на българския и европейския пазар на труда. Завършващите тази специалност имат профил на подготовка, който отговаря на нуждите на практиката. Студентите получават знания и умения в област, която никога няма да изгуби приоритета си в ежедневието на хората: облеклото и храната са съпътствали и ще съпътстват винаги развитието на човешкото общество. Завършилите ТУ – София имат по-добри предложения за работа и са по-търсени като специалисти в сравнение с конкурентните университети.
изпити, които трябва да държи кандидат-студента: Тест по математика
балообразуващи оценки. Оценките по математика и физика от дипломата за средно образование и от оценката от матурата по български език и литература, математика или физика, умножена по 2.8 или от теста по математика (предварителен или редовен), умножена по 3
за 20% от местата се състезават кандидат-студенти, завършили 4-годишни професионални гимназии по специалността, както и гимназиите, с които ТУ – София има договори за сътрудничество
Обучението включва академични курсове за общотеоретична и за специална подготовка.
Общотеоретичната подготовка се осъществява през първите две години, чрез изучаването на фундаментални и общотехнически дисциплини и чужди езици, с овладяване на широкопрофилни познания.
Специалната подготовка е свързана с усвояването на теоретичните основи и придобиването на практически умения за информационно и технологично управление, в областта на текстилната и модна индустрия. Обучението се извършва по задължителни и избираеми дисциплини в профилирани интерактивни форми, стимулиращи развитието на инженерните и дизайнерски способности. В учебния план са включени дисциплини по мода и дизайн, проектиране на изделия, работа с CAD/CAM системи, колористика и облагородяване, неконвенционални технологии, организация и управление и др.
Подробна характеристика на академичните курсове от специалната подготовка на студентите може да видите в рубриката Катедри/ Текстилна техника/ Дисциплини за бакалавър.
Бакалавърът добива следните професионални умения:
творчески прилага в практиката придобитите теоретични знания, като за целта използва съвременни методи и средства;
конструира нови изделия с помощта на иновативни софтуерни продукти;
провежда експериментални изследвания и разработва технологична документация;
проектира и планира производството на текстилни изделия и облекла, извършва контрол върху качеството на продукцията.
Договорите за сътрудничество в рамките на програмата Еразъм за академична мобилност позволяват на студентите да проведат учебен семестър или да разработят дипломна работа в партньорски университет в чужбина. Програми за студентска мобилност:
ERASMUS-SOCRATES
ENSISA, Мюлуз – Франция
ENSAIT, Рубе – Франция
Висше училище на Нидеррайн – Германия
Технически университет, Аахен – Германия
Висше училище Райн Ваал, Клеве – Германия
Университет Улудаг, Бурса – Турция
Каунски технологичен университет – Литва
В България работят над 3000 фирми в областта на производството на текстил и облекла, както и на търговията с текстил, облекла, машини и консумативи. Всички по-големи европейски и световни фирми имат свои представителства у нас, които също търсят за своите офиси инженери, завършили специалността „Проектиране и технологии за облекло и текстил”. Новите учебни планове включват необходимия минимум технически и икономически познания за създаване на собствен бизнес в областта на производството и търговията с текстил и облекло. Това е една от областите, в които предприемчивите могат да създадат малък или семеен бизнес, който да носи добри доходи.
Завършилият ОКС „бакалавър” е подготвен да работи във всички области, изискващи висше образование по специалността в националната и световната икономика, пряко или косвено свързани с текстилната и конфекционната промишленост. Той е конкурентноспособен на пазара на труда не само като специалист в сферата на облеклото и текстила, но и като машинен инженер, притежаващ нужните умения да използва, управлява и поддържа техника с различни области на приложение. Той може да заема различни изпълнителски длъжности в производствената сфера.
Машинен инженер
5.1. Машинно инженерство
Форма на обучение:
Редовно - 4 години
Теодора Петкова
Email: emf-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 2346
Тел.:02 965 3292
Ася Стоянова
Email: emf-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 2346
Тел.:02 965 3292
маг. инж. Людмила Балтова
Email: lbaltova@tu-sofia.bg
Кабинет: 2344
Тел.:02 965 3290
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР