logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Енергомашиностроителен Факултет » Катедра Топлоенергетика и ядрена енергетика
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Топлоенергетика и ядрена енергетика
    • Топлинна и хладилна техника
    • Хидроаеродинамика и хидравлични машини
    • Текстилна техника
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Топлоенергетика и ядрена енергетика"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

 

 

     Катедра "Топлоенергетика и ядрена енергетика" е основана през 1948 година под името "Парни котли и двигатели" в състава на Машинно технологичния Факултет на Държавната Политехника (сега Технически Университет - София). Неин основател и пръв ръководител е проф. инж. Яким Иванов Якимов (тогава доцент), който ръководи катедрата до своята смърт през 1965 година. Първите редовни асистенти на проф. Я. Якимов са: инж. Симеон Батов и инж.Стефан Дончев.

     Първоначално (1948 година) проф. Я. Якимов чете само две дисциплини: парни двигатели и парни котли пред студентите от отдела по машинно инженерство, а упражненията се водят от асистентите С. Батов и Ст. Дончев. През 1950 година в катедрата постъпва като асистент по парни двигатели инж. Марин Опрев. По това време в състава на катедрата е и групата от направление подвижен железопътен състав с отговорници: инж. Светослав Матакиев (1950-53 година) и инж. Александър Атанасов (по късно професор). От 1960 година тази група се обособява като самостоятелна катедра.

     Преломен момент в развитието на катедра "Парни двигатели и котли" е 1953 година когато се създава Машинно Електротехническия Институт (МЕИ) и в състава на машиностроителния факултет се обособява специалността "Топлотехника". Това налага разширяването на учебната дейност, при което се въвеждат курсовете по парни двигатели, парни котли и горивна техника, кондензационни уредби, топлотехнически измервания и уреди, газови турбини и автоматично управление на топлинни процеси. Паралелно с това академичният персонал се насочва към четене на нови курсове и пред студентите -нетоплотехници. Така възникват дисциплините:

топлотехника и топлинна част на ТЕЦ - за електроинженери (С. Батов)
топлотехника - за машинни инженери - нетоплотехници (М. Опрев)
топлотехника - за инженер - химици (Ст. Дончев)
топлосилови централи - за хидроинженери (С. Батов) и други

     През 1953 година постъпват като асистенти: инж. Никола Тодориев и инж. Гарабед Мумджиян, които започват да четат лекции съответно по топлотехнически измервания и уреди и по кондензационни уредби. От 1955г. по предложение на проф. Я. Якимов е утвърдено ново име на катедрата "Топлоенергетика". Независимо от това обаче студентите продължават да се обучават в рамките на общата специалност "Топлотехника" като насочването им към профила по топлоенергетика става по време на изготвяне на дипломната работа. Това продължава до 1962 година, когато е създадена специалността "Топлоенергетика".

     През периода 1953-1962 година катедра "Топлоенергетика" се развива постепенно като водещо звено в енергетиката на България. Нейният състав се увеличава със следните асистенти: инж. Д. Узунов (1958 година), инж. хим. М. Йовчев (1959 година), инж. Ив. Чорбаджийски, инж. Е. Пангелов, инж. Г. Глухов и инж. Ст. Стоянов (1961 година), инж. Ст. Ножарова (1962 година), инж. Т. Баръмов и инж. Н. Хаджигенова (1963 година). Паралелно с това стават и някои промени в преподаваните основни дисциплини. През 1959-1960 година Н. Тодориев става титуляр на дисциплината парни котли и горивна техника, М. Опрев - на дисциплината парни двигатели и С. Батов - на дисциплината топлосилови централи (ТЕЦ). Въвеждат се и новите дисциплини: икономика на енергетиката и атомна енергетика (Ст. Ножарова, 1962 година) и автоматично регулиране за специалностите ПТ и МАХХП (Г. Мумджиян, 1962 година).

     След смъртта на проф. Я. Якимов през 1965 година за ръководител на катедра "Топлоенергетика" е избран доц. Симеон Батов (от 1969 година професор), който остава такъв до 1985 година Катедрата продължава да се развива по пътя на усъвършенстване на преподаваните дисциплини и въвеждане на нови дисциплини за нуждите на изгражданата вече в България ядрена енергетика. Привлечени са нови асистенти (Т. Ганчев – 1965 година, К. Шушулов – 1966 година, Ал. Кирий и М. Маринов – 1967 година, М. Лаков – 1968 година) и са въведени нови курсове по ядрени енергийни съоръжения (Г. Глухов, 1968година), водоподготовка и воднохимичен режим на ТЕЦ и ЯЕЦ (М. Йовчев, 1969 година), и дозиметрия и защита от излъчвания (М. Лаков, 1970 година). По този начин се създават предпоставки за прерастването на специалността "Топлоенергетика" в специалност "Топлоенергетика и Ядрена енергетика", което е оформено юридически през 1973 година. От тогава и до днес (1998 година) катедрата запазва и защитава своето име "Топлоенергетика и Ядрена енергетика". Нещо повече тя успява и да запази своята единствена във България специалност "Топлоенергетика и ядрена енергетика", която последователно преминава през различни етапи на развитие. През 1984 година, във връзка с въвеждането на т.нар. тристепенно обучение, към основната специалност се формират специализациите "Топлоенергетика", "Ядрена енергетика" и "Промишлена топлоенергетика". През 1988 година вече се обособяват две самостоятелни специалности "Топлоенергетика" и "Ядрена енергетика". През 1992-1993 година тези специалности се вливат в широкопрофилната специалност "Енергийна техника и технологии". От 1995 година с решение на АС на ТУ се възстановява специалността "Топлоенергетика и Ядрена енергетика" с две специализации: топлоенергетика и ядрена енергетика. От 1998-1999 година катедрата единствена в България получава правото да подготвя инженер - бакалаври и инженер - магистри по Топлоенергетика и Ядрена енергетика. Тя запазва правото си да подготвя и доктор-инженери по същата специалност.

     През целия този период от време (1973-1998 година) катедра "Топлоенергетика и ядрена енергетика" води своя нормален академичен живот. Подготвят се и се четат нови курсове. Обучават се докторанти и специализанти. Защитават се дисертации (за доктор-инженери и доктори на науките). Модернизират се лабораториите. Компютърната техника става рутинна дейност за студентите. Паралелно с това катедрата развива активна научна дейност като ръководи и участвува в научни и международни проекти, организира научни конференции и форуми, от които популярната НТКМУ "Топло и ядреноенергийни проблеми на РБ" достига до своето осмо издание и т.н. Развива се и израства академичния персонал на катедрата . Постъпват нови колеги. Напускат ни подготвени специалисти за да работят в други страни (САЩ, Канада). Интересно е да се проследи това движение на "кадрите" в условията на свободен обмен и международна реализация, както и при променящите се условия в областта на висшето техническо образование през последните 30 години. Статистическите данни сочат следното:

1973-1980 година - Постъпват: П. Гаджанов, В. Станчев
1981-1985 година - Постъпват: В. Палазов, Б. Бонев, Д. Попов, Г. Рампов Напуска: Кр. Попов
1986-1990 година - Постъпват: Ив. Геновски, Ал. Григоров, А. Асенов, Т. Тотев, Е. Енчев, М. Ковачев, Н. Петков, Й. Йорданов. Напускат: доц. Г. Ганчев (пенсионер), проф. С. Батов (пенсионер), проф. М. Опрев (починал), Й. Йорданов
1991-2000 година - Постъпват: Г. Петков, Н. Станков, Ц. Цанов. Напускат: проф. Г. Мумджиян (пенсионер), доц. Д. Узунов (пенсионер), доц. Е. Пангелов (починал), доц. Н. Хаджигенова (починала), доц. Е. Енчев, М. Ковачев, В. Палазов, Н. Петков
2001-2003 година - Напускат: проф. Ив. Чорбаджийски (пенсионер), проф. М. Йовчев (пенсионер), доц. Г. Глухов (пенсионер), доц. М. Маринов (пенсионер)

     Определени промени в цялостната работа на катедрата настъпиха след преместването и от сградата при паметника на булевард “В.Левски” в бл. №2 на Технически университет - София (в кв. Дървеница). Наложи се на практика да започне изграждането на нова учебно-технологична материална база съобразно новите лабораторни дадености и изискванията за минимизация на енергийните разходи. Усилията на катедрата са насочени към създаване на учебна база със следните характеристики:

Съвременни малогабаритни икономични стендове с развита информационно - управляваща част.
Използване на реалнодействуващи енергийни съоръжения ( отоплителни тела, елементи от абонатни станции и др.) след тяхното осъвременяване и адаптация за осъществяване на учебна работа.
Формиране на специализирани компютърни класове за трите основни учебно-изследователски направления в катедрата, разполагащи със съвременен специализиран софтуер.
Използване на създадени в катедрата или предоставени за ползуване симулатори на енергийни обекти (блокове).
Широко използване на информационната база, макети и илюстративни материали на енергийните фирми партниращи на катедрата.
Създаването на тази база се осъществява ( макар и трудно) в резултат на действието на следните фактори:
Спонсориране от държавните и частни фирми, явяващи се потребители на инженерни кадри в областта на "ТЯЕ" каквито са: ТЕЦ-овете, АЕЦ, топлофикационните дружества, МЕЕР, АЯР, ДКЕР, фирми свързани с изграждане и обслужване на енергийни обекти - доставка на горива, съоръжения и резервни части, ремонтна дейност, инженерингово и научно обслужване и др.
Международни и национални изследователски и инженерингови проекти изпълнявани от членовете на катедрата.
Активна работа на докторанти и изявени студенти по създаване на учебната база.

     Като цяло стремежът е катедрата да се превърне в съвременен център (обезпечен кадрово и технически) за обучение и изследователска работа в областта на топло и ядрената енергетика. Естествено е акцентирането върху следните характеристики на топло и ядрено енергийните обекти: екологичност, ядрена безопасност, енергийна ефективност.

     Поколенията се сменят, сменят се и ръководителите на Катедрата, но тя остава със същото име, със същия авторитет, на същото място и на същия адрес.

     Не е възможно, а и не е необходимо в тези кратки бележки да се проследи половинвековната дейност на катедра "Топло и ядрена енергетика". Важното е да се подчертае обаче, че винаги академичният персонал подпомогнат от своите инженери, техници, майстори-специалисти и лаборанти се е стремил да даде на своите възпитаници не само конкретни съвременни и конвертируеми технически знания, но и да подготви инженери с високо чувство на отговорност пред България - инженери годни да работят в един от най-трудните отрасли на индустриалното общество - Топлоенергетика и Ядрената енергетика.

 

Интернет страница:https://dtnpe.tu-sofia.bg/

23 септември 2021 г.

  • Ръководител катедра

    070171 1_BW_357.jpg
    Име: Калин Филипов
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-2297
    Кабинет: 2332
    E-mail: filipov@tu-sofia.bg

    Заместник ръководител

    Boicheva_352.png
    Име: Силвия Бойчева
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-2537
    Кабинет: 2354-Б
    E-mail: sboycheva@tu-sofia.bg

Академичен състав

проф. д-р инж. Бончо Бонев
тел.:02 965-3438
каб.:2342
E-mail: bibonev@tu-sofia.bg
проф. д-р инж. Димитър Попов
тел.:02 965-2303
каб.:2368
E-mail: dpopov@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Александър Григоров
тел.:02 965-2253
каб.:2358
E-mail: grigorov@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Асен Асенов
тел.:02 965-2249
каб.:2360
E-mail: a.asenov@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Иван Геновски
тел.:02 965-2247
каб.:2362
E-mail: genovski@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Калин Филипов
тел.:02 965-2297
каб.:2332
E-mail: filipov@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Силвия Бойчева
тел.:02 965-2537
каб.:2354-Б
E-mail: sboycheva@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Борислав Игнатов
тел.:02 965-2245
каб.:2364
E-mail: b_ignatov@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Емил Кичев
тел.:02 965-3430
каб.:2354A
E-mail: ekichev@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Иван Спасов
тел.:02 965-2301
каб.:2326
E-mail: spasov@tu-sofia.bg
ас. маг. инж. Борислав Ангелов
тел.:02 965-2245
каб.:2364
E-mail: b_angelov@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р Калоян Христов
E-mail: k.hristov@tu-sofia.bg

Хоноруван преподавател

Светлин Филипов
Ивелина Хинова
Стоян Стоянов

Помощно-технически персонал

маг. инж. Анелия Божилова
тел.:02 965-2359
каб.:2348
E-mail:a_slanova@tu-sofia.bg

  • Анализ на надеждността и риска в ЯЕЦ
    • Код: MNPE07

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения, Курсова задача

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Курсът “Анализ на надеждността и риска в ЯЕЦ” е задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност “Ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта на дисциплината е да даде знания на студентите-магистри по „Ядрена енергетика” за теорията и практиката на вероятностното моделиране и пресмятане на надеждността и риска в ЯЕЦ.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Курсът дава теоретична основа и практическа подготовка за системен анализ на безопасността на ЯЕЦ. Разглеждат се източниците за изпускане на радиоактивност, грешни действия на оператор, разработване на подробни вероятностни модели за оценка на надеждността на системите на ЯЕЦ.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити по математика, физика, термодинамика, ядрена техника и технология, и проектните характеристики на ядрени енергийни реактори и оборудването на ЯЕЦ.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на черна/бяла дъска и с помощта на видеотехника, графични материали, диапозитиви, схеми, вероятностни модели на системи и оборудване на ЯЕЦ. Лабораторни упражнения, провеждани на лабораторията по ядрена енергетика с компютърни програми за анализ на надеждността и риска под ръководството на асистента.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ: Двучасов писмен изпит с помощта на тест, включващ всички основни теми от анализа на надеждността и риска в ЯЕЦ.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български (с основни термини на английски и руски).

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Hiromitsu Kumamoto and Ernest J. Henley, 1996, Probabilistic Risk Assessment and Management for Engineers and Scientists, Second Edition, IEEE Press, 1/597 (1996)., 2. Швыряев Ю. В. и др., 1992, Вероятностный анализ безопасности атомных станции. Методика выполнения, М.: ИАЭ им. Курчатова, 1992. – 266с.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Иван Спасов

  • Водоподготовка и водохимичен режим на топлоенергийни и ядреноенергийни системи
    • Код: BTNPE48

      Семестър: 8

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-3 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 4

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност  “Топло- и ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Основна цел на дисциплината е да се изучат негативните воднохимични процеси в ТЯС (накипообразуване, корозия, замърсяване на парата и др.) и методите за тяхното предотвратяване, включващи дълбоко обезсоляване на водата и управление на водохимичните режими.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината се състои от четири основни части изучавани в следната последователност: 1. Водата като топлоносител в ТЯС; 2. Воднохимични процеси в ТЯС; 3. Водоподготовка в ТЯС; 4. Водохимичен режим на ТЯС. Изучаваните въпроси осигуряват необходимите базови знания, свързани с повишаване на надеждността на ТЯС от химична и физико-химична гледна точка.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни дисциплини: Химия, Енергийни парогенератори, Ядрени енергийни реактори, Tермични и ядрени централи.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с визуализация на схеми, уравнения, процеси. Лабораторни упражнения изпълнявани в химическа лаборатория на к-ра ТЯЕ.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит под форма на тест.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ:Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Йовчев М., Водоподготовка и воднохимичен режим на топлоенергийни инсталации, С., Техника, 1986. 2. Добревски Ив., Технология на водата, Част първа, Водоподготовка, С., Техника, 1983, 3. Мартинова О., Водоподготовка, Процеси и апарати, М., Атомиздат, 1977, 4. Йовчев М., Корозия на топлоенергийни и ядреноенергийни обекти, С., Техника, 1985.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Силвия Бойчева

  • Горивна техника и технологии
    • Номер: BTNPE33

      Семестър: 5

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни студенти от специалност „Топло и ядрена енергетика” и „Топлотехника” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен „бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА:  Получаване на минимум знания необходими на инженера топлоенергетик и топлотехник за конструиране, настройка и експлоатация на горивни устройства и съоръжения.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА:  Дисциплината “Горивна техника и технологии” е основна дисциплина в която се дават познания по основния енергопреобразуващ процес в топлоенергетиката – горенето на органичните горива, както и за техниката която се използва за неговата реализация. Разглеждат се основните горивни технологии и изходните данни необходими за избора  и оразмеряването на елементи от горивната техника.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни или съпътствуващи дисциплини: химия, физика, топлопренасяне, термодинамика , механика на флуидите, машинни елементи.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции – изнасяни по класически метод.

      Лабораторни упражнения – провеждат се в лабораторията по „Водоподготовка и горива” и в лабораторията по „Газоснабдяване и газова горивна техника”

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Текущ контрол и контролна работа в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1.Тодориев Н., Ив.Чорбаджийски. Енергийни парогенератори. С., Техника, 1983. 2. Хзмалян Д.М., Я.А.Коган. Теория  горения и топочные устройства. М., Энергия, 1976.

      Лектори:

  • Експлоатация на ТЕЦ
    • Код: MTPE08

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции и лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ - 2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за студентите по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енерго- машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава знания върху проблемите и инженерните задачи възникващи при експлоатацията на ТЕЦ

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината Експлоатация на ТЕЦ цели да даде познания на студентите за инженерната същност на най-важните преходни режими в работата на  основните съоръжения в ТЕЦ. На тази база се изграждат алгоритми и графици за технологичните операции изпълнявани при пускане, работа и спиране на различни видове котелни и паротурбинни и газотрубинни инсталации. Подробно се разглеждат и специфичните проблеми възникващи при експлоатацията на парогенераторите и парните и газовите турбини.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити при изучаването на дисциплините Термодинамика, Топло и масопренасяне, Топлообменни апарати, Енергийни парогенератори, Технологични съоръжения и системи в ТЕЦ и ЯЕЦ, Парни и газови турбини;

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на черна дъска и с помощта на видеотехника. Лабораторни упражнения, провеждани в лабораториите на кат/ „Топло и ядрена енергетика” и ТЕЦ .

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на II семестър

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Попов Д., Парни и газови турбини. С., 2010; 2. Усов С., С. Казаров., “Режимы тепловых электростанций”. Энергоатомиздат  1985, 3. Тодориев Н., И. Чорбаджийски., “Парогенератори за ТЕЦ и ЯЕЦ”

      Лектори:

      Лектори:

      проф. д-р инж. Димитър Попов

  • Енергийни парогенератори
    • Код: BTNPE35

      Семестър: 6

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л -3 часа, ЛУ – 2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” и “Топлинна и хладилна техника” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Придобиване на знания по проектирането и експлоатацията на основни съоръжения в ТЕЦ-парогенераторите.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината обхваща следните части: Баланс и загуби на топлина при генерацията на пара; Видове пещи и парогенератори ; Топлинни изчисления на парогенераторите; Вътрешно-парогенераторни процеси-прегряване на парата; Хидродинамика в нагревните повърхности; Процеси по газовата страна на нагревните повърхности-замърсяване, износване, корозия, движение на въздуха и газовете; Експлоатационни проблеми-промени с метала, почистване; Режими на работа, пускане и спиране, преходни процеси и изпитване.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити в: Горивна техника и технологии, Химия, Термодинамика, Топлопренасяне, Металознание, Хидро и аеродинамика.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ:  Лекции изнасяни по класическия метод на черна дъска. Лабораторни упражнения.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНИ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на V семестър.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ:  български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Тодориев Н., И. Чорбаджийски, Енергийни парогенератори, С., Техника, 1983., 2. Резников М.И., Ю.М.Липов, Паровые котлы тепловых электростанции, М., Энергоиздат, 1981., 3.Липов Ю.М., и др., Ръководство за курсово проектиране на парогенератори в ТЕЦ и ЯЕЦ, С, Техника, 1982.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Бончо Бонев

  • Енергийни парогенератори- проект
    • Номер: BTNPE44

      Семестър: 7

      Вид на обучението: Курсов проект

      Часове за седмица: КП- 2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Придобиване на знания по проектирането и експлоатацията на основни съоръжения в ТЕЦ-парогенераторите.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината обхваща следните дейности: Баланс по маса на реагиращите вещества . Определяне на енталпията на продуктите на горене. Избор на топлинна схема и компановка на парогенератора. Предварителен график за изменение параметрите на пароводната и газовата среда. Определяне коефициента на полезно действие и разхода на гориво. Пресмятане на радиационни и полурадиационни нагревни повърхности. Пресмятане на конвективните нагревни повърхности (първичен и вторичен паропрегревател, економайзер и въздухоподгревател). Чертожна работа по основния разрез и допълнителните проекции на парогенератора. Якостни пресмятания на елемент от паропрегревателя. Оформяне и защита на курсовия проект.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити в: Горивна техника и технологии, Химия, Термодинамика, Топлопренасяне, Металознание, Хидро и аеродинамика.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Курсов проект.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Текущ контрол; Защита на курсов проект в края на VII семестър.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ:  български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Тодориев Н., И. Чорбаджийски, Енергийни парогенератори, С., Техника, 1983. 2. Резников М.И., Ю.М.Липов, Паровые котлы тепловых электростанции, М., Энергоиздат, 1981. 3. Липов Ю.М., и др., Ръководство за курсово проектиране на парогенератори в ТЕЦ и ЯЕЦ, С., Техника, 1982.

      Лектори:

  • Енергпреобразуващи технологии и системи
    • Номер: MNPE05

      Семестър: 1

      Вид на обучението: Лекции и Семинарни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНАТА ПРОГРАМА: Задължителна дисциплина за редовни  студенти по специалност “Топлоенергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА Студентът да получи знания за технологии приложими както в “голямата” енергетика така и в промишлената топлоенергетика. Особено внимание е отделено на енергийната ефективност и на екологичните характеристики на разглежданите технологии.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА:  Дисциплината “Енергопреобразуващи технологии и системи” се явява естествено продължение на следните специализиращи дисциплини от бакалавърския курс на специалност “Топло и ядрена енергетика”: “Горивна техника и технологии”, “Енергийни парогенератори”. Чрез тази дисциплина студентите обучаващи се за придобиване на образователно-квалификационната степен “магистър” ще получат знания в областта на енергийните технологии свързани с оползотворяване на органични горива.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са познания по “Горивна техника и технологии” и “Енергийни парогенератори”.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с използване на слайдове и демо-програми, лабораторните упражнения с протоколи.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Две едночасови писмени текущи оценки в средата и края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Б. Бонев, Т. Тотев, Изгаряне на енергийни горива, Кота, София, 2002., 2. Б. Бонев, Т. Тотев, Изгаряне на органични горива и екология, „Св. Иван Рилски”, София, 2006., 3. Integrated Pollution Prevention and Control (IPPC), Draft Reference Document on Best Available Techniques for Large Combustion Plants, World Trade Center, Isla de la Cartuja s/n, E-41092 Seville – Spain;

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Борислав Игнатов

  • Икономика и мениджмънт на ТЕЦ
    • Код: MTPE10

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции и семинарни упражнения

      Часове за седмица: Л – 2 часа, СУ – 2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНАТА ПРОГРАМА: Задължителна дисциплина за редовни  студенти по специалност “Топлоенергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ - София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА са след завършване на курса студентите да получат познания за основните технико-икономически показатели за работата на ТЕЦ, същността и състава на основните и оборотните фондове в енергетиката, икономичното разпределение на натоварването между паралелно работещи енергогенериращи мощности; за същността, основните свойства, предназначението, целите и задачите на оперативното управление (ОУ).

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината "Икономика на ТЕЦ" включва теми, свързани с определяне на топлинни баланси и икономика по време на работата на инсталациите, парни и газови турбини. Определяне на специфичните разходи на условно гориво за производство на електрическа и топлинна енергия. Особености при определяне на себестойността на произведената от ТЕЦ топлинна и електрическа енергия. В частта мениджмънт е отделено внимание на трудовата заетост и създаването на експертни системи с изкуствен интелект за избор и оценка на управленските решения.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания по дисциплините „Енергийни парогенератори”, „Парни и газови турбини, „Термични и ядрени електроцентрали”, и избираемата дисциплина „Мениджмънт и маркетинг”.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с използване на слайдове и демо-програми, семинарни упражнения с протоколи.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Две едночасови писмени текущи оценки в средата и края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. http://sopko.tu-sofia.bg >> Дисциплини >> Експертни системи; 2.http://sopko.tu-sofia.bg >> Дисциплини >> Икономика на ТЕЦ; 3. Марков А., Николова В., Технико-икономически показатели на ТЕЦ, Техника, София, 1983; 4. Батов С., Икономика на енергетиката, Техника, София, 1979; 5. Ненов М., Оперативно управление, С., 1987; 6. Станчев, В., Експертни системи, С., “ТУ – София”, 2006, ISBN 954-438-535-5.

      Лектори:

  • Парни и газови турбини
    • Код: BTNPE31

      Семестър: 5

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-3 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енерго- машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта на курса е да се дадат знания на студентите от специалност “Топло и ядрена енергетика” за процесите в парните и газовите турбини, както и теоретичните основи на експлоатацията им. Проведените лабораторни упражнения са практическа реализация на някои теоретични изводи.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината е изградена върху базата на редица общо технически дисциплини: термодинамика, топло и масообмен, механика на флуидите, якост на металите и металознание. Експлоатацията на парните турбини в ТЕЦ и ЯЕЦ изисква задълбочено познаване на процесите в проточната част и влиянието на различните фактори върху икономичността и надеждността им.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити в: Термодинамика, Топло и масообмен, Механика на флуидите и Материалознание.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни по класическия метод на черна дъска и лабораторни упражнения.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на V семестър.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Опрев М., Парни и газови турбини, С., 1990; 2. Маринов М., Узунов Д., Ръководство за лабораторни упражнения и курсово проектиране на парни турбини, С., 1990; 3. Самойлович Г.С., Трояновский Б.М., Переменые и переходные режимы в паровых турбинах, Энергоатомиздат, М., 1982; 4. Рунов Б.Т., Исследование и устранение вибрации паровых турбоагрегатов, М., Энергоатомиздат, 1982.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Димитър Попов

  • Парни и газови турбини- проект
    • Код: BTNPE39

      Семестър: 6

      Вид на обучението: Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енерго- машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава знания необходими му за работа в ТЕЦ и АЕЦ и други задачи свързани с проектирането, развитието и експлоатацията на парни и газотурбинни инсталации и съоръжения.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Студентът по специалност “Топло и ядрена енергетика” получава познания за процесите в парните и газовите турбини, както и теоретичните основи на експлоатацията им. Включените въпроси имат приложна насоченост. Подробно се изучават различните фактори влияещи върху икономическата и надеждна работа на парните турбини.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни дисциплини :

      Термодинамика, Механика на флуидите, Парни и газови турбини.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Курсов проект.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Защита на курсов проект

      ПРЕПОДАВАНЕ: български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Опрем М., Парни и газови турбини, С., 1990; 2. Маринов М., Узунов Д., Ръководство за лабораторни упражнения и курсово проектиране на парни турбини, С., 1990;

      Лектори:

      проф. д-р инж. Димитър Попов

  • Проектиране, експлоатация и извеждане от експлоатация на ЯЕЦ
    • Код: MNPE08

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност “Ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта на дисциплината е да даде знания на студентите-магистри по „Ядрена енергетика” за проектирането, експлоатацията и извеждането от експлоатация на системите на ЯЕЦ.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Курсът дава теоретична основа и практическа подготовка, съответстващи на изискванията за контрол и управление на процесите в ЯЕЦ по време на жизнения им цикъл – проектиране, експлоатация, техническо обслужване, ремонт и извеждане от експлоатация.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания по физика, термодинамика, ядрена техника и технология, а също така познаване на проектните характеристики на ядрени енергийни реактори и оборудването на ЯЕЦ.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на черна/бяла дъска и с помощта на видеотехника, графични материали, диапозитиви, схеми, снимки и макети на оборудването на ЯЕЦ. Лабораторни упражнения, провеждани на лабораторията по ядрена енергетика с компютърен симулатор на ВВЕР-1000 под ръководството на асистента.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ: Писмен изпит с помощта на тест, включващ всички основни теми от проектирането, експлоатацията и извеждането от експлоатация на ЯЕЦ.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български (с основни термини на английски и руски).

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Тепловые и атомные электрические станции: Справочник -М.: Энергоатомиздат, 1989., 2. Овчинников Ф.Я., Семенов В.В., 1988, Эксплуатационные режимы водо-водяных энергетических реакторов, М.: Энергоатомиздат, 1988., 3. Frank J Rahn, Acheless G. Adamantiades, John E. Kenton, Chaim Braun, 1989, A Guide to Nuclear Technology, A Wiley-Interscience Publication, New York.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Калин Филипов

  • Промишлена топлоенергетика
    • Код: МТРЕ06

      Семестър: 1

      Вид на обучението: Лекции и лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност  “Топлоенергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава знания върху проблемите и изграждането на топлинното стопанство при генерирането на топлина и нейното ефективно оползотворяване.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината Промишлена топлоенергетика е сборна дисциплина, която запознава студентите с промишлените парни и водогрейни котли, способите за повишаване на тяхната ефективност и изискванията при обслужването и експлоатацията им. Специално внимание е отделено на кондензните котли, като високоефективни съоръжения при генерацията на топлинна енергия, способите за проверка на ефективността им, студопроизводството,  възможностите за оползотворяване на отпадните топлини от производствените процеси. Във втората част на дисциплината са разгледани устройствата и средствата за високоефективно усвояване на толинната енергия в производствените процеси, отстраняването на вредните включвания, методите за пресмятане на топлинното и кондензно стопанство, определяне на загубите в топлинните стопанства и възможните технологични решения за тяхното отстраняване.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити при изучаването на дисциплините Термодинамика I и II част, Топло и масопренасяне, Топлинни апарати, Енергийни парогенератори, Термопомпени инсталации, Кондензационни уредби, утилизатори на отпадна топлина, Помпи, компресори и вентилатори, Технологични съоръжения и системи в ТЕЦ и ЯЕЦ,.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на черна дъска и с помощта на видеотехника. Лабораторни упражнения, провеждани на лабораторията за газово стопанство, изградена със съдействие на фирмата RIELLO.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНИЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит.

      Език на преподаване: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Пенев П..,   За парата, С., 2004 г.; 2. Wayne C. Turner, Energy management handbook   The Fairmont Press., 1992 3. Фирменни каталози на фирмите: Viessman; Spirax Sarco, Armostrong.

      Лектори:

  • Радиационна защита
    • Код: BTNPE50

      Семестър: 8

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-1 часа

      Брой кредити: 3

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта на дисциплината е да даде знания на студентите от специалност ТЯЕ за системите за радиационен контрол в ЯЕЦ, средствата за защита от йонизиращи лъчения и методите за тяхното оразмеряване.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Технологичните процеси в ядрените електроцентрали се съпровождат от йонизиращи лъчения, представляващи опасност както за обслужващия персонал, така и за околната среда. В лекционния курс се изучава физическата природа и взаимодействието на йонизиращите лъчения с веществата, методите за индентификация и количествени измервания на лъченията, биологично действие и допустими нива на облъчване.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания, придобити при изучаването на дисциплините “Ядрена техника и технологии” и “Ядрени енергийни реактори”.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ и оценяване: Лекции изнасяни на черна/бяла дъска и с помощта на видеотехника. Лабораторни упражнения, провеждани в лабораторията по ядрена физика.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ: Писмен изпит.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български (с основни термини на английски и руски).

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Георги Петков, Радиационна защита, ТУ-София, 120с., 2004. 2. Манушев, Б. П., Практическа метрология на ядрените лъчения, 592с., 2001. 3. В. Козлов, Справочник по радиационной безопасности, Энергоатомиздат, М. 1999.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Иван Спасов

  • Регулиране и управление на топлинни процеси
    • Код: BTNPE46

      Семестър: 7

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност  “Топло- и ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта на дисциплината “Регулиране и управление на топлинни процеси” е да даде знания на студентите от специалност “Топло- и ядрена енергетика” по основни теоретични и приложни въпроси на регулирането и управлението на топлинни процеси и технологии, с което да се създадат предпоставки за  реализация на студените в традиционните области на промишлената топлоенергетика, ТЕЦ, както и в конвенционалната част на ЯЕЦ, където е налице управление на отговорни технологични процеси.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината “Регулиране и управление на топлинни процеси” е въвеждаща в теоретичната и приложна област на системите за регулиране и управление на топлинните процеси в топлотехнически и топлоенергийни  обекти.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити при изучаването на математика, физика, топло и масопренасяне, топлообменни апарати, горивна техника и технологии.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: 1. Лекции изнасяни на черна дъска и с помощта на видеотехника. Лабораторни упражнения, провеждани на лабораторни стендове и на компютри с използване на специализиран софтуер.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Изпитът се провежда на два етапа:

      1. Писмен изпит - тест.
      2. Събеседване по писмената работа и по допълнителни въпроси за оценка на знанията на студента с продължителност 10 мин.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Григоров А., Регулиране и управление на топлинни процеси, ИТУС, 2009.2. Мумджиян Г.С., Автоматично управление и регулиране на топлинни процеси, Техника, С., 1987.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Александър Григоров

  • Симулационно моделиране в ЯЕЦ
    • Код: МNPE10

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции и Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите и методите на симулационното моделиране на реакторите, както и да добият познания върху различни аварийни режими.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА:  Дисциплината е свързана с моделните изследвания на работни и аварийни режими в различни типове ядрени енергийни реактори. Разглеждат се принципите на работа и на създаване на симулационни модели на ядрени реактори и на специализирани програмни продукти за провеждане на термохидравлични пресмятания на ядрени реактори.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания, придобити от предходни или съпътствуващи дисциплини: Ядрена техника и технологии, Топлопренасяне, Ядрени енергийни реактори, Топлофизика на ядрените реактори.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции – изнасяни по класически метод на черна дъска и презентационна техника. Лабораторни упражнения – провеждат се в компютърната лаборатория по Ядрена енергетика (използват се компютърни симулатори на ядрени реактори и специализиран софтуер).

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Велев В., Топлофизика на ядрените реактори, Ифо дизайн, София 2003., 2. Маринов М., К.Авджиев, Топлохидравлични аспекти на безопасността на атомни реактори ВВЕР-440., Херон Прес, 1999., 3. WWER-1000 Reactor Simulator - WORKSHOP MATERIAL, INTERNATIONAL ATOMIC ENERGY AGENCY,2003

      Лектори:

  • Системи за мониторинг и управление в електроцентралите
    • Номер: MTPE09

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции и лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН:  На специалност “ТОПЛОЕНЕРГЕТИКА”, професионално напрравление: 5.4. Енергетика за завършилите образуветелно-квалификационна степен “бакалавар” по специалност “Топло и ядрена енергетика”. 

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава необходимите знания и умения за следващите конструктивни дисциплини в инженерното обучение и системите за мониторинг и управление на процесите в енергийния отрасъл.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината “Системи за мониторинг и управление в електроцентралите” разглежда методите и средствата прилагани при обособяването и изграждането на иерархичната структура на информационно-управляващите системи. Изучават се стандартите за унификация на сигналите и видовете комуникационни протоколи за предаване на информацията на водещи фирми в областа.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни дисциплини – Топлотехнически измервания и уреди, Регулиране и управление на топлинни процеси Топлотехника, Хидро и аеродинамика.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни по класическия метод на черна дъска и мултимедия. Лабораторни упражнения-провеждат се в лаборатория “топлотехнически измервания и уреди”, в ОЦ- “Земляне” и ТЕЦ София на конкретни системи за мониторинг и управление.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Текуща оценка в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Ал. Кирий, А. Асенов ”Топлотехнически измервания и уреди” – II-ро пр еработено издание – в електрон вид, 2007 г., 2. А. Асенов, ”Измерване на разход на флуиди”, София, 2007 г., 3. Ал. Кирий, А. Асенов ”Системи за контрол на технологичните процеси в топлоелектрическите централи” – учебен филм на УВКЦ при ТУ София , 1991 г.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Асен Асенов

  • Системи и устройства за опазване на околната среда в топлоенергийни обекти
    • Код: MTPE04

      Семестър: 1

      Вид на обучението: Лекции и лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 4

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност  “Топлоенергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Основна цел на дисциплината е да се изучат механизмите на генериране на замърсители от топлоенергийни обекти, физико-химичните основи на методите, както и базиращите се на тях съвременни технологии, съоръжения и системи за ограничаване на емисиите (прахоулавяне, редукция на азотни оксиди, сероочистване, неутрализация на отпадни водни потоци, улавяне на тежки метали, улавяне и съхранение на въглеродни емисии). 

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината се състои от четири основни модула, изучавани в следната последователност: 1. Топлоенергийните обекти като замърсител на околната среда. 2. Очистване на газообразни замърсители от топлоенергийни обекти. 3. Системи за обработване на течни и твърди отпадъци от топлоенергийни обекти. 4. Нормативна уредба за контрол на замърсяванията от топлоенергийни обекти. Изучаваните въпроси осигуряват необходимите базови знания, свързани с технологиите и съоръженията за ограничаване на праховите, газообразните и течни замърсители при производството на топло- и електроенергия

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни дисциплини: Химия, Горивна техника и технологии, Енергийни парогенератори, Tермични и ядрени централи.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с визуализация на схеми, уравнения, процеси. Лабораторни упражнения, изпълнявани в химическа лаборатория на к-ра ТЯЕ.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит под форма на тест.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. http://sopko.tu-sofia.bg >> Дисциплини >> Системи и устройства за опазване на околната среда в топлоенергийни обекти, 2. Б. Бонев, Т. Тотев, Изгаряне на органични горива и екология, Изд. “Св. Иван Рилски” Минно-геоложки Унивеситет, София, 2006. 3. Внуков, А.К. Теплохимические процессы в газовом тракте паровых котлов, Москва, 1981. 4. М. Хокинг, Съвременни химични технологии и контрол на емисиите, Университетско издателство “Св. Кл. Охридски”, София, 2002.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Силвия Бойчева

  • Съвременни ядрени реактори
    • Код: МNPE09

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции и Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите и методите на ядрената безопасност относно решаването на принципни проблеми при конструирането на ядрени реактори от ново поколение.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА:  Дисциплината “Съвременни ядрени реактори” дава знания относно типовете конструкции на ядрените реактори от новите поколения, историята и развитието на реакторостроенето и тенденциите за повишаване на безопасността. Предлага задълбочени знания по отношение на последните поколения енергийни и други типове ядрени реактори. Представя различни подходи при конструирането на системите за нормалната експлоатация и на системите за безопасност.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания, придобити от предходни или съпътствуващи дисциплини: Ядрена техника и технологии, Ядрени енергийни реактори, Ядрена безопасност.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции – изнасяни по класически метод на черна дъска и презентационна техника. Лабораторни упражнения – провеждат се в компютърната лаборатория по Ядрена енергетика (използват се компютърни симулатори на ядрени реактори и специализиран софтуер).

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Текущ контрол с писмени работи по време на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Глухов Г., Ядрени енергийни реактори, С., Ифо Дизайн, 2004., 2. Велев В., Топлофизика на ядрените реактори, ИФО Дизайн, 2003г., 3. Велев В., Филипов К., Ядрени горива, ИФО Дизайн, 2008г.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Калин Филипов

  • Термични и ядрени електроцентрали
    • Код: BTNPE42

      Семестър: 7

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-3 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност  “Топло и ядреня енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава знания върху проблемите на изграждането, системите и съоръженията и експлоатацията на ТЕЦ и ЯЕЦ.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината ТЕЦ и ЯЕЦ е сборна дисциплина, която заключва въпроси касаещи графиците на енергийните товари, топлинни и технологични схеми на ТЕЦ и ЯЕЦ, топлинна ефективност на кондензационни електроцентрали, методи за отпускане на топлина от ТЕЦ и ЯЕЦ, инсталации и системи на основните съоръжения в ТЕЦ и ЯЕЦ, проектиране и изграждане на ТЕЦ и ЯЕЦ, спомагателни съоръжения и системи, проблеми на експлоатацията и на опазване на околната среда от ТЕЦ и ЯЕЦ. Включените въпроси имат приложна насоченост и са неотменна част от специална подготовка на инженерното образование по специалност “Топло и ядрена енергетика”.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити при изучаването на дисциплините Термодинамика I и II, Топло и масопренасяне, Топлинни апарати, Енергийни парогенератори, Технологични съоръжения и системи в ТЕЦ и ЯЕЦ, Парни и газови турбини, Ядрени енергийни реатори.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на черна дъска и с помощта на видеотехника и лабораторни упражнения, провеждани на лабораторията за Ядрена енергетика.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНИЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит.

      Език на преподаване: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Батов С.Г., Топлоелектрически и ядрени централи, Техника, С., 1986; 2. Хаджигенова Н.П., Термична чата на ТЕЦ и ЯЕЦ, Техника, С., 1994; 3. Рыжкин В.Я., Теплавые электрические станции , Энергоатомиздат, М., 1987; 4. Маргулова Т.Х., Атомние электрические станции, „Высшая школа”, М., 1984.

      Лектори:

  • Технологични съоръжения и системи в ТЕЦ и ЯЕЦ
    • Номер: BTNPE37

      Семестър: 6

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНАТА ПРОГРАМА: Задължителна учебна дисциплина за студентите по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енергомашиностроителния факултет за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: След завършване на курса студентите трябва да познават конструкциите и принципа на работа на технологични системи и съоръжения от топлинната схема на ТЕЦ и ЯЕЦ. Студентите придобиват знания за топлинно пресмятане на съоръжения, с които те се срещат в инженерната си практика.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Основни теми: Кондензационни инсталации – предназначение, конструкции, процеси, топлинно оразмеряване; Отвеждане на некондензиралите газове от кондензатора – устройство, принцип на работа и пресмятане на ежекторни инсталации; Подгреватели ниско и високо налягане  за подгряване на кондензата и питателната вода - особености на конструкцията, топлообменни процеси, топлинно оразмеряване; Деаерация на кондензата – конструкции, принцип на работа на деаераторните инсталации; Системи за охлаждане на циркулационната вода – отворена и затворена система; Изпарителни и паропреобразувателни инсталации – конструкция и принцип на работа; Масло- и газоохладители – конструкция и принцип на работа; Редукционно охладителни уредби – конструкция и принцип на работа и др.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Физика, Математика, Термодинамика, Топло и масопренасяне., Механика на флуидите, Топлообменни апарати

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на дъска с използване на печатни материали, слайдове и демо-програми, лабораторни упражнения с протоколи и защита.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ:  Писмен изпит по лекционния материал (80%) и протоколи от лабораторните упражнения (20%)

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: български

      ЛИТЕРАТУРА: 1. Шушулов К. Н. Спомагателни топлоенергийни съоръжения, Техника, 1984 г. 2. Геновски И.К. Проектиране на ТЕЦ, Ръководство за курсово проектиране, АВС Техника,1999 г. 3. Бойко Е. А. Тепловые электрические станции, Кр., 2006 г.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Геновски

  • ТЕЦ и ЯЕЦ - проект
    • Код: BTNPE49

      Семестър: 8

      Вид на обучението: Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: ЛУ – 2 часа

      Брой кредити: 3

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енерго- машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава знания върху проблемите на изграждането, системите и съоръженията и експлоатацията на ТЕЦ и ЯЕЦ.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината ТЕЦ и ЯЕЦ е сборна дисциплина, която заключва въпроси касаещи графиците на енергийните товари, топлинни и технологични схеми на ТЕЦ и ЯЕЦ, топлинна ефективност на кондензационни електроцентрали, методи за отпускане на топлина от ТЕЦ и ЯЕЦ, инсталации и системи на основните съоръжения в ТЕЦ и ЯЕЦ, проектиране и изграждане на ТЕЦ и ЯЕЦ, спомагателни съоръжения и системи, проблеми на експлоатацията и на опазване на околната среда от ТЕЦ и ЯЕЦ. Включените въпроси имат приложна насоченост и са неотменна част от специална подготовка на инженерното образование по специалност “Топло и ядрена енергетика”.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити при изучаването на дисциплините Термодинамика I и II, Топло и масопренасяне, Топлообменни апарати, Енергийни парогенератори, Технологични съоръжения и системи в ТЕЦ и ЯЕЦ, Парни и газови турбини, Ядрени енергийни реактори.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на черна дъска и с помощта на видеотехника. Лабораторни упражнения, провеждани на лабораторията за Ядрена енергетика.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: защита на курсов проект

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Батов С.Г., Топлоелектрически и ядрени централи, Техника, С., 1986; 2. Рыжкин В.Я., Теплавые электрические станции , Энергоатомиздат, М., 1987; 3. Маргулова Т.Х., Атомние электрические станции, „Высшая школа”, М., 1984.

      Лектори:

      Лектори:

  • Топлоснабдяване и газоснабдяване
    • Код: BTNPE41

      Семестър: 7

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения, Курсова работа

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност “Индустриално: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” и “Топлинна и хладилна техника”за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Да запознае студентите с основите на изграждане и експлоатация на системите за битово и промишлено топлоснабдяване и газоснабдяване.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Топлинни товари; Производство на топлинна енергия; Абонатни станции; Топлопреносни мрежи; Централно, местно и индивидуално регулиране; Топлинно счетоводство; Хидравлично и топлинно пресмятане на топлопреносни мрежи; Хидравличен режим;Добив, състав и свойствана на природния газ; Магистрална газотранспортна  система; Селищни газоснабдителни системи; Газопроводи; Газоснабдяване на жилищни сгради; Газоснабдяване на промишлени обекти.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Знания по: хидро- и газодинамика, термодинамика, топлопренасяне и др.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни на дъска, с печатни материали, мултимедия и учебни помагала. Лабораторни упражнения провеждани в лаборатории на катедрата и в учебна лаборатория в ТЕЦ”София-изток”.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ и оценяване: Писмена работа по лекционния материал и самостоятелно разработена задача

      Език на преподаване: Български

      Препоръчителна ЛИТЕРАТУРА: 1. Стамов Ст. Справочник по отопление, топлоснабдяване и газоснабдяване, Техника, 2000г. 2. Günter Gerbe, Otto Carlowiz, Gerd Hölzer, Günter Knauf. Grundlagen der Gastechnik. Carl Nanser Verlag Munchen Wien. 3. Геновски И.К. Ръководство по топлоснабдяване и газоснабдяване,, ТУ - София,1999 г. 4. Николов Г.К. Разпределение и използване на природен газ, Юнокомикс, 2007 г.5. Соколов Е.Я. Теплофикация и тепловые сети. Энергоатомиздат, 2001. 6. Йонин А.А. Газоснабжение, Стройиздат, 1989.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иван Геновски

  • Топлотехнически измервания и уреди
    • Номер: BTNPE45

      Семестър: 7

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнени

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 4

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” и “Топлинна и хладилна техника” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава необходимите знания и умения за следващите конструктивни дисциплини в инженерното обучение и системите за измерване в енергийния отрасъл.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината Топло технически измервания и уреди разглежда методите за измерване на топлинни, хидравлични и механични величини. Основно внимание е отделено на принципите на действие на измервателните уреди, на свойствата които определят избора и областта на приложението им и на основните източници на грешки и методите за тяхното намаляване.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни дисциплини – Физика, Математика, Топлотехника, Хидро и аеродинамика.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни по класическия метод на черна дъска и мултимедия. Лабораторни упражнения-провеждат се в лаборатория “топлотехнически измервания и уреди” на обособени стендове за разход, температура, налягане, ниво и регистрация.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Текуща оценка в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Ал. Кирий, А. Асенов ”Топлотехнически измервания и уреди” – II-ропреработено издание – в електронен вид, 2007 г. 2. А. Асенов, ”Измерване на разход на флуиди”, София, 2007 г. 3. Ал. Кирий, А. Асенов ”Системи за контрол на технологичните процеси в топлоелектрическите централи” – учебен филм на УВКЦ при ТУ София , 1991 г.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Асен Асенов

  • Топлотехнически изпитания на съоръжения в ТЕЦ
    • Код: MTPE07

      Семестър: 2

      Вид на обучението: Лекции и лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л – 2 часа, ЛУ – 2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНАТА ПРОГРАМА: Задължителна дисциплина за редовни  студенти по специалност “Топлоенергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентите да изучат основните топлотехнически изпитания, които се изискват от стандартите, да бъдат провеждани в ТЕЦ. Да се запознаят с обема и същността на „предварителните”опити – тарировка на сечения; оценка на просмукванията на въздух в различни съоръжения и др. Разглеждат съдържанието на същинските изпитания, както и се запознават с някои специфични изпитания, които се реализират при изследване на основни и спомагателни съоръжения в ТЕЦ.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА:  Дисциплината “Топлотехнически изпитвания на съоръжения в ТЕЦ” включва лекционен курс с 2 модула: Модул „Парогенератори” и Модул „Парни турбини”. В модул „Парогенератори” са разгледани последователно въпроси свързани с тарировка на сеченията; вземане и приготвяне на средни проби гориво, въглищен прах и остатъци след изгарянето и обработване на получените данни; разгледано е съдържанието на същностните изпитания на парогенераторите; разгледани са и някои специални измервания – определяне точката на росата и др. В модул „Парни турбини”, са разгледани аналогични въпроси свързани с измервания характерни за парните турбини.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са познания по “Горивна техника и технологии”, “Енергийни парогенератори”; „Парни и газови турбини”; „Топлотехнически измервания и уреди” от бакалавърския курс.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с използване на слайдове и демо-програми, лабораторните упражнения с протоколи.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Две едночасови писмени текущи оценки в средата и края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. http://sopko.tu-sofia.bg >> Дисциплини >> Топлотехнически изпитания на съоръжения в ТЕЦ; 2. Тодориев Н., Чорбаджийски Ив., Енергийни парогенератори, Техника, София, 1983; 3. Хаджигенова Н., Термична част на ТЕЦ, Техника, София, 1980; 4. Антонов, Ив., Гориво-технически изпитвания и настройка на парогенератори, Техника, София, 1988; DIN 1942; DIN 1943;

      Лектори:

  • Топлофизика на ядрените реактори
    • Код: МNPE03

      Семестър: 1

      Вид на обучението: Лекции и Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите и методите на реакторната физика и топлофизиката на реакторите, както и да добият познания върху развитието на различни аварийни режими и процесите, които протичат при тяхното възникване.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА:  Дисциплината “Топлофизика на ядрените реактори” е свързана с изследването на топлофизичните процеси на ядрени централи с реактори с топлоносител вода. В нея се разглеждат термохидравличните пресмятания на активната зона и на основния контур като цяло. Тя е свързана пряко с топлофизичната надеждност на активната зона, както и с определени аспекти на ядрената безопасност на ЯЕЦ.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания, придобити от предходни или съпътствуващи дисциплини: Ядрена техника и технологии, Ядрени енергийни реактори, Ядрена безопасност.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции – изнасяни по класически метод на черна дъска и презентационна техника. Лабораторни упражнения – провеждат се в компютърната лаборатория по Ядрена енергетика (използват се компютърни симулатори на ядрени реактори и специализиран софтуер).

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Велев В., Топлофизика на ядрените реактори, Ифо дизайн, София 2003.2. Маринов М., К.Авджиев, Топлохидравлични аспекти на безопасността на атомни реактори ВВЕР-440., Херон Прес, 1999.

      Лектори:

  • Управление на процесите в ТЕЦ и ЯЕЦ
    • Код: BTNPE 47

      Семестър: 8

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения, Курсова работа

      Часове за седмица: Л-3 часа, ЛУ-2 часа, КР

      Брой кредити: 4

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни  студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енергомашиностроителния факултет на ТУ – София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентът получава основни познания: за принципните схеми за управление на основните и спомагателни величини на конвенционален и ядрен енергиен блок; за контрол на основни технологични параметри и управление на мощността на ЯЕР; за приложение на АСУТП в ТЕЦ и АЕЦ; за цифрово и размито управление на технологични процеси.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината “Управление на процесите в ТЕЦ и АЕЦ” включва следните теми: задачи на управлението на процесите в ТЕЦ; управление на процесите на парогенератор с естествена циркулация (горивен процес, налягане на парата, температура на прегрята пара, захранване с вода); управление на процесите на правотоков парогенератор (топлопроизводство и захранване с вода и температура на прегрята пара); управление на топлопроизводството на паралелно работещи котли и САР на енергиен блок "парогенератор-турбогенератор"; ядрен енергиен реактор (ЯЕР), работещ на топлинни нива на мощност (видове топлоотделяне, коефициенти и ефекти на реактивност, еквивалентни динамични структури на реактора).

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от дисциплините “Енергийни парогенератори”, “Ядрени енергийни реактори” и “Регулиране и управление на топлинни процеси”.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции, изнасяни по класическия метод на черна дъска и с използване на слайдове и демо-програми; Лабораторни упражнения; Курсова работа.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Изпит през лятната сесия на 8 семестър.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Станчев В., Ал. Григоров, Управление на процесите в ТЕЦ и ЯЕЦ, С., “ТУ – София”, 2003. 2. Станчев В, Управление на процесите в ТЕЦ и ЯЕЦ - Съвременни системи и методи за управление на процесите в ТЕЦ, С., “ТУ – София”, 2004.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Александър Григоров

  • Ядрена безопасност
    • Код: BTNPE 43

      Семестър: 7

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 5

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за студентите по специалност  “Топло и ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Основна цел на дисциплината е да даде на студентите да изградят разбиране, навици и умения за количествена оценка на безопасността, постановка и решаване на конкретни задачи по надеждност и ядрена безопасност.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Технологичните процеси в ядрените енергийни реактори са съпроводени от известен риск, свързан преди всичко с възможността за неконтрулируемо развитие на неутронно – физическите и топлохидравличните режими. В резултат на такива процеси е възможно  настъпване на ядрени аварии с последващо радиоактивно натоварване на околната среда.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни дисциплини: “Ядрена техника и технологии” и “Ядрени енергийни реактори”.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции изнасяни по класически метод, включително с ползване на мултимедия и лабораторни упражнения изпълнявани в лаборатория на к-ра ТЯЕ.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит.

      ЕЗИК ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Български език.

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. IAEA Safety Standards, № SF-1, “Fundamental Safety Principles”, IAEA, Vienna, 2006; 2. “Сборник от нормативни актове по безопасно използване на ядрената енергия”, Том I и Том II, Първо издание, 2005 г. София;3. “Basic Safety Principles for Nuclear Power Plants”, 75-INSAG-3 Rev. 1, INSAG-12, IAEA, Vienna, 1999; 4. “Безопасность Атомных Электростанции: Проектирование”, Nо NS-R-1, Венна, Австрия, 2000; 5. “Безопасность Атомных Электростанции: Эксплуатация”, Nо NS-R-2. Венна, Австрия, 2001; 6. E. J Henley, H. Kumamoto, “Reliability engineering and risk assessment”, Prentice-Hall Inc. 1987; 7. “An Approach for Using Probabilistic Risk Assessment in Risk-Informed Decisions on Plant Specific Changes to the Licensing Basis”, U.S.NRC Regulatory Guide 1.174, Revision 1, November 2002; 8. Други издания на МААЕ по безопасност, www.iaea.org.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Калин Филипов

  • Ядрена техника и технологии
    • Код: BTNPE32

      Семестър: 5

       

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнени

      Часове за седмица: Л-2часа, ЛУ-2 час

      Брой кредити: 6
      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА:  Предлагат се основни знания за ядрените горивни цикли: получаване, изгаряне в ядрените реактори, съхранение, транспорт. Изучават се конструктивните особености на реактори с топлинни неотрони, както и принципите на безопасната им експлоатация.

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика”на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината “Ядрена техника и технологии” е основна дисциплина в която се дават познания за физичните процеси на превръщане на ядрената енергия в топлинна в ядрените реактори. Изучават се условията за критичност на хомогенни и хетерогенни реактори, както и кинетиката на енергийните реактори.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити от предходни или съпътствуващи дисциплини: Физика, Термодинамика.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с използване на презентационна техника и лабораторни упражнения в лабораторията по Ядрена енергетика.

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Текущ контрол  в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Лаков М., Глухов Г., Основи на ядрената техника”, Сиела, София, 2000г.; 2. Лаков М., Теория на ядрените реактори, Сиела, София, 2002г.

       

      Лектори:

  • Ядрени горива, материали и термомеханични процеси в ядрените реактори
    • Код: МNPE04

      Семестър: 1

      Вид на обучението: Лекции и Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: Л-2 часа, ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта е студентите да изучат специфичните свойства и характеристики на ядрените горива и на материалите, използвани в ядрените реактори, както и на физикохимичните и термомеханичните процеси, които протичат в тях.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината разглежда технологията на добиване, проектиране, изготвяне, монтаж, експлоатация и съхраняване на ядрените горива и материали. Създават се умения за моделиране и изследване на процесите в ядрените горива и реакторните материали.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания, придобити от предходни или съпътствуващи дисциплини: Ядрена техника и технологии, Ядрени енергийни реактори, Радиационна защита, Ядрена безопасност, ЯЕЦ, Водоподготовка и водохимичен режим на ЯЕЦ.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции – изнасяни по класически метод на черна дъска и презентационна техника. Лабораторни упражнения – провеждат се в компютърната лаборатория по Ядрена енергетика (използват се компютърни симулатори на ядрени реактори и специализиран софтуер).

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Велев В., Филипов К., Ядрени горива, Ифо Дизайн, София, 2007г.; 2. Frank J. Rahn, Achelles Admantiades, A Guide to Nuclear Power Technology, A Wiley-Interscience Publication, John Wiley and Sons, 1986; 3. Лаков М., Теория на ядрените реактори, Сиела, София, 2002г.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Калин Филипов

  • Ядрени енергийни реактори
    • Код: BTNPE36

      Семестър: 6

      Вид на обучението: Лекции, Лабораторни упражнения, Курсова работа

      Часове за седмица: Л-3 часа, ЛУ-2 часа, КР

      Брой кредити: 6

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Топло и ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Студентите придобиват знания за физическите и топлофизическите процеси в ядрените реактори.

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА: Дисциплината запознава студентите от специалност “Топло и ядрена енергетика” с неутронно – физическите и топлофизически процеси в ядрените енергийни реактори и с методите за тяхното пресмятане лекционния материал обхваща три основни раздела: неутронно – физически процеси, топлофизически процеси, конструкции на реактори. Лабораторните упражнения са върху лекционния материал. Курсовата работа има за задача да се усвои приложението на получените знания по дисциплината.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания придобити в: Горивна техника и технологии, Химия, Термодинамика, Топлопренасяне, Металознание, Хидро и аеродинамика.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лекции с използване на презентационна техника. Лабораторни упражнения в лабораторията по Ядрена енергетика. Курсова работа

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ  И  ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на VI семестър.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Глухов Г., Ядрени енергийни реактори, Ифо Дизайн, С., 2004. 2. Глухов Г., В. Палазов. Ръководство за курсово проектиране на ядрени енергийни реактори, С., 1990г.

      Лектори:

  • Ядрени реактори – проект
    • Код: МNPE12

      Семестър: 2

      Вид на обучението:Лекции и Лабораторни упражнения

      Часове за седмица: ЛУ-2 часа

      Брой кредити: 3

      СТАТУТ НА ДИСЦИПЛИНАТА В УЧЕБНИЯ ПЛАН: Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Ядрена енергетика” на Енерго-машиностроителния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен “магистър”.

      ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА: Целта е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите и методите на реакторната физика и топлофизиката на реакторите, както и конструктивните особености и експлоатационните характеристики на реакторите с вода под налягане..

      ОПИСАНИЕ НА ДИСЦИПЛИНАТА:  Дисциплината “ Ядрени реактори – проект” дава възможност на студентите да придобият знания за неутронно-физичните и топлофизичните процеси в ядрените енергийни реактори и методите за тяхното пресмятане и конструиране. Учебният материал обхваща три основни раздела: неутронно-физични процеси, топлофизични процеси и конструкции на реактори. Дават се знания и за конструктивните материали и биологична защита на реакторите.

      ПРЕДПОСТАВКИ: Необходими са знания, придобити от предходни или съпътствуващи дисциплини: Ядрена техника и технологии, Ядрени енергийни реактори, Ядрена безопасност.

      МЕТОД ЗА ПРЕПОДАВАНЕ: Лабораторни упражнения – провеждат се в компютърната лаборатория по Ядрена енергетика (използват се компютърни симулатори на ядрени реактори и специализиран софтуер).

      МЕТОДИ НА ИЗПИТВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ: Писмен изпит в края на семестъра.

      ЕЗИК НА ПРЕПОДАВАНЕ: Български

      ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: 1. Бартоломей Г.Г. и др. Основы теории и методы расчета ядерных энергетических реакторов, М., Энергоиздат, 1982, 1988г., 2. Лаков М. Основи на ядрената техника, С., Сиела, 1999г., 3.        Лаков М., Теория на ядрените реактори, С., Сиела, 2002.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Калин Филипов

  • On the numerical study of air curtains
  • Двигател на Stirling – същност и приложение
  • Симулационни изследвания на хибриден двигател на Stirling-Ringbom при вариране на параметрите
  • A Review Of The Technologies For Hydrogen Supfide Removal And Utilization From Biogas Installation
  • ОТНОСНО АНАЛИЗА НА ПРИРОДНИТЕ БЕДСТВИЯ
  • Contamination of soils by heavy metals and their influence on the environment in Bulgaria
  • The application of brain activity as a method for assessment of the human thermophysiological comfort and performance in cold indoor environment
  • Accumulation of metabolic carbon dioxide (CO2) in a vehicle cabin
  • Analysis of metabolic CO2 concentration field in a small mechanically ventilated occupied enclosure
  • Utilzation of Wave Energy by Hybrid System
  • Evaluation of Theoretical and Accessible Wave Power Resources along the Bulgarian Littoral (Western Black Sea)
  • Utilization of Hydrogen Sulfide from Biogas Installation
  • On the Energy Efficiency of Ventilation Systems
  • Influence of the Indoor Air Pollution and Parameters on Human Health
  • Designing a Small Climate Chamber to Characterize People as a Source of Deterioration of Indoor Air Quality by Respiration
  • The Human as a Physiological Source of Deterioration of the Air Quality and Comfort Conditions Indoors
  • Estimating the Effect of Torso Clothing Insulation on Body Skin and Clothing Temperatures in a Cold Environment Using Infrared Thermography
  • CFD based design of a ventilated space
  • Validity of CO2 based ventilation design (Open Access)
  • Evaluation of mean velocity and mean speed for test ventilated room from RANS and LES CFD modeling (Open Access)
  • HVAC control based on CFD analysis of room airflow
  • Modified procedure for assessment of the indoor environment impact over productivity and performance of students in laboratory conditions
  • A study on performance assessment of students in controlled indoor environment conditions
  • Analyses of CO2 time variation records in naturally ventilated occupied spaces
  • On the Influence of Indoor Temperature on Occupant’s Performance
  • Експериментално охарактеризиране на скоростно поле на струйно течение в работния участък на аеродинамичен тунел към катедра „Хидроаеродинамика и хидравлични машини”, при ТУ София
  • Experimental study of the velocity field characteristics of jet flow in the work zone of small aerodynamic tunnel
  • Integrated study on indoor environment impact on human performance, comfort and health, and effective energy utilization
  • Adjustment of the practical steps in the assessment of the indoor environment impact over occupant productivity and performance
  • On the control of indoor environmnet quality and energy efficiency
  • Numerical simulation and a mathematical model of pressure losses depending on geometric parameters of drip emitter labyrinth channel
  • Mathematical modelling of drip emitter discharge of triangular labyrinth channel
  • Regression equations of pressure losses of rectangular labyrinth channel and bi-objective optimization
  • A regression equation of drip emitter discharge depending on the geometric parameters of rectangular labyrinth channel
  • On the procedure of draught rate assessment in indoor spaces
  • Hydraulic power take off system for wave energy utilization
  • Simulation of water turbine with oscilating blades
  • On the prodcedure of draught rate assessment in indoor spaces
  • Simulation of water turbine with oscillating blades
  • The effect of metabolic CO2 source distribution in a mechanically ventilated classroom on the CO2 concentration in the breathing zone
  • Integrated System for Wave Energy Harvesting
  • Thermal Manikins–General Features and Applications
  • Draught Rate Assessment in a Ventilated Classroom Based on Eight Hours Long Monitoring of Indoor Thermal Environment Parameters
  • Flow Characteristics at The Outlets of Air Terminal Devices
  • Draught Rate Assessment in a Ventilated Classroom, Based on One Hour-Long Records of Air Velocity and Air Temperature
  • Numerical Modelling of the Draught Rate in a Mechanically Ventilated Climate Chamber
  • Modelling a test- rig for influence of acid rain on crops, soils and people
  • Water Resource Management in Bulgaria
  • Modelling indoor pollutant distribution via passive scalar and virtual box approach
  • Method for Measurement of the Metabolic CO 2 Concentration through a Small Climate Chamber
  • Exhaled Carbon Dioxide as a Physiological Source of Deterioration of Indoor Air Quality in Non-Industrial Environments: Influence of Air Temperature
  • The Influence of the Air Temperature on the CO2 Emissions by Occupants Indoors
  • Modeling the Stirling- Ringbom engine cycle
  • Numerical investigation of a Stirling – Ringbom engine with an elastic element
  • Numerical investigation of the spring constant impact on the work of a Stirling-Ringbom engine with an elastic element
  • Possibility for Using Biochar for Sustainable Agriculture: a Case Study in Bulgaria
  • Intermittent occupancy combined with ventilation: An efficient strategy for the reduction of airborne transmission indoors
  • Exploring the potential of straw biochar for environmentally friendly fertilizer
  • Exploring the Potential of Straw Biochar for Environmentally Friendly Fertilizers
  • Determination of the Morphological Characteristics of Eight Types of Protective Face Masks and Respirators
  • Influence Of Indoor Pollution And Parameters On Human Health
  • Numerical Modelling of an Air Turbine for a Hybrid System for Sea Wave Energy Utilization,
  • Determination of Operating Parameters of Hybrid System for Wave Energy Utilization
  • Verification of the capacity of lubricating oil cooler system of turbine bearings
  • Production of Biochar From Wheat Straw With Muffle Furnace and Flow Reactor
  • Mathematical Models of the Energy Characteristics of a Backpressure Steam Turbine Based on a Simulation Study
  • Influence of temperature of return district water on the performance of a backpressure steam turbine installation
  • Моделиране на вътрешно наводнение на блокове в АЕЦ „Козлодуй“ с реактори ВВЕР-1000
  • ЗАГУБА НА ЯДРЕНИ ЗНАНИЯ ОЧАКВАНИ ЗАТРУДНЕНИЯ И ВЪЗМОЖНИ ПОДХОДИ ЗА ТЯХНОТО ПРЕОДОЛЯВАНЕ
  • ЗАЩИТА ОТ РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ДЕЛЯЩИ СЕ ИЗОТОПИ ПРИ ЕКСПЛОАТИРАНЕТО НА ЕНЕРГИЙНИ РЕАКТОРИ НА ТОПЛИННИ НЕУТРОНИ
  • ОЦЕНКА НА СТАРЕЕНЕТО НА ПАРОГЕНЕРАТОРИ ЗА ЯДРЕНИ ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛИ
  • ПОЛУЧАВАНЕ НА МИНОРНИ АКТИНИДИ В РЕАКТОРИ С ВОДА ПОД НАЛЯГАНЕ (II) – ИЗПОЛЗВАНЕ НА СМЕСЕНО U-PU ГОРИВО
  • ПОЛУЧАВАНЕ НА МИНОРНИ АКТИНИДИ В РЕАКТОРИ С ВОДА ПОД НАЛЯГАНЕ (I) – ИЗПОЛЗВАНЕ НА УРАНОВО ГОРИВО
  • ОПРОСТЕН МАТЕМАТИЧЕСКИ МОДЕЛ НА ПАРОГЕНЕРАТОР ПГВ – 1000
  • Simulation and integrated uncertainty analysis of the OECD/NEA V1000CT2 vessel mixing problem with RELAP/SCDAPSIM mod3.5
  • Comparative Studies on the Determination of Specific Surface Area of Solids by Adsorption of Different Gases
  • Влияние на отказите по обща причина върху безопасността на ЯЕЦ
  • Sensitivity study of oxidation models in QUENCH-12 experiment simulations with RELAP/SCDAPSIM mod3.5+IUA
  • Fly ash zeolites as a dual system for simultaneous CO2 capture and its utilization in the production of synthetic gas
  • Possibility for Production of Biogas from Manure in Bulgaria
  • Моделиране на двуетапно рециклиране на минорни актиниди в реактори от типа ВВЕР-1000
  • Възможности за енергийни и неенергийни приложения на изотопа калифорний-252
  • Управление на биоразградимите отпадъци, генерирани в животновъдните стопанства, като елемент от кръговата икономика
  • Mathematical modeling of steamgeneator PGV-1000, used in nuclear power plant with WWER-1000 nuclear reactor
  • Прилагане на трансмутацията като метод за повишаване на защитата от разпространение на делящи се материали при реакторите на топлинни неутрони
  • Разработване на стенд за изследване на термохимично съхранение на топлина чрез адсорбция/десорбция на вода в порьозни и хигроскопични материали
  • Studies on the thermochemical energy storage in the coal ash zeolite/water system
  • „Ефективностни и екологични показатели при експлоатацията на котел П-62 изгарящ нискокачествени лигнитни въглища от басейна „Марица изток“
  • Possible solutions for the reduction of carbon emissions during operation of lignite power unit
  • Изследвания за определяне на гориво- техническите характеристики на продукти от растителна биомаса
  • ТЕРМИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ЛЕТЯЩА ПЕПЕЛ ОТ ИЗГАРЯНЕТО НА ЛИГНИТНИ ВЪГ¬ЛИЩА В ТОПЛОЕ-ЛЕКТРИЧЕСКА ЦЕНТРАЛА
  • NOVEL TECHNICAL AND ECONOMICAL SUPERIOR APPROACH FOR SYNTHESIS OF ZEOLITES FROM COAL FLY ASH
  • Сравнителни изследвания върху зеолитизацията на летяща пепел от ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Марица Изток 2"
  • Изследване на повърхностните характеристики на зеолити от летяща пепел като адсорбенти на въглеродни емисии
  • Surface studies of fly ash zeolites via adsorption/desorption isotherms
  • Kinetic and thermodynamic studies on the thermal behaviour of fly ash from lignite coals
  • Synthesis of carbon dioxide adsorbents by zeolitization of fly ash
  • Synthetic micro- and nanocrystalline zeolites for environmental protection systems
  • Synthesis of highly porous micro- and nanocrystalline zeolites from aluminosilicate by-products
  • Synthesis of highly porous micro- and nanocrystalline zeolites from aluminosilicate by-products
  • Silver and quercetin loaded nanostructured silica materials as potential dermal formulation
  • Polymer-coated mesoporous silica nanoparticles for controlled release of the prodrug sulfasalazine
  • Zeolites from fly ash embedded in a thin niobium oxide matrix for optical and sensing applications
  • VOC oxidation and CO2 adsorption on dual adsorption/catalytic system based on fly ash zeolites
  • Studies on non-modified and copper-modified coal ash zeolites as heterogeneous catalysts for VOCs oxidation
  • Conversion of coal fly ash into nanozeolite Na-X by applying ultrasound assisted hydrothermal and fusion-hydrothermal alkaline activation
  • Experimental and model investigations of CO2 adsorption onto fly ash zeolite surface in dynamic conditions
  • Characterization of fly ashes from thermal power plants in Bulgaria supplied by lignite coal
  • Application of coal ash zeolites for removal of heavy metals and dyes from polluted waters
  • Оползотворяване на летящата пепел за получаването на синтетични зеолити
  • Utilization of fly ash by-products from the coal combustion in environmental protection systems
  • Recycling of Lignite Coal Fly Ash by its Conversion into Zeolites
  • Оползотворяване на летящата пепел от изгаряне на твърди горива за синтез на зеолитни материали
  • Novel technical and economical approach for synthesis of zeolites from coal fly ash
  • Synthetic Zeolitic Ion-Exchangers from Coal Ash for Decontamination of Nuclear Wastewaters
  • Coal ash zeolite as a self-catalytic-chemisorption system for conversion of carbon dioxide to hydrocarbons
  • Conversion of coal fly ash by-products into high-grade zeolites by a quasi natural crystallization process
  • Progress in the utilization of coal fly ash by conversion to zeolites with green energy applications
  • Smart- and zero-energy utilization of coal ash from Thermal Power Plants in the context of circular economy and related to soil recovery
  • Processing of high-grade zeolite nanocomposites from solid fuel combustion by-products as critical raw materials substitutes
  • Studies on the potential of nonmodified and metal oxide-modified coal fly ash zeolites for adsorption of heavy metals and catalytic degradation of organics for waste water recovery
  • Синтез на високопорьозни зеолитни материали от летяща пепел, получена при изгарянето на лигнитни въглища
  • Glass formation and physicochemical properties of the GeSe2-Sb2Se3-Ag2Se(ZnSe) systems
  • Topological transition and rigidity percolation in Ge-Se(S)-Cd glasses
  • Electrical and optical properties of thin films in the Ag2Te-CdTe system
  • On the glass formation in the semiconducting GeSe2-Sb2Se3-ZnTe, As2Se3-Sb2Se3-ZnSe and GeSe2-ZnTe-ZnSe systems
  • New semiconducting GeSe3-FeSe2-Ag2Se glasses as membranes for Fe(III) ion-selective electrodes
  • Glass formation in the GeSe2 (As2Se3)-Sb2Se3-CdTe systems
  • A Zn(II) ion-selective electrode based on chalcogenide As2Se3-Sb2Se3-ZnSe and GeSe2-ZnSe-ZnTe glasses
  • Electrode-limited conductivity of amorphous chalcogenide thin films from the GeSe2-Sb2Se3-ZnSe system
  • Thermomechanical and structural characterization of GeSe2-Sb2Se3-ZnSe glasses
  • Mechanical properties of nanocrystalline diamond/amorphous carbon composite films prepared by microwave plasma chemical vapour deposition
  • Structural investigation of nanocrystalline diamond/amorphous carbon composite films
  • Transparent and conductive Al-doped ZnO films for solar cells applications
  • Optical characterization of As2Se3-Ag4SSe-SnTe amorphous thin films
  • Zn(II)-ion-selective electrodes based on GeSe2-Sb 2Se3-ZnSe glasses
  • Influence of the gas phase composition on nanocrystalline diamond films prepared by MWCVD
  • Optical properties of nanocrystalline diamond/amorphous carbon composite films
  • Chemical sensors with chalcogenide glassy membranes
  • Influence of the substrate temperature on the properties of nanocrystalline diamond/amorphous carbon composite films
  • Chemical bonding study of nanocrystalline diamond films prepared by plasma techniques
  • Optical, electrical, structural and microstructural characteristics of rf sputtered ITO films developed for art protection coatings
  • Structural, optical and electrical peculiarities of r.f. plasma sputtered indium tin oxide films
  • Fly ash from thermal power plants burning domestic lignite coals as a silicate material for zeolite synthesis
  • Pb(II)-ion-selective electrodes based on chalcogenide glasses
  • Glassy phases in the GeSe3-ZnSe-AgI system
  • New chalcogenide glasses in the GeSe2-As2Se3-CdTe system
  • New chalcohalide glasses from the GeSe2-Ag2Se-AgI system for nanostructured sensors
  • Glass-formation in the GeSe2-Sb2Te3-CdSe system
  • Cd(II)-ion-selective electrode based on chalcogenide glasses
  • Glass-formation in the GeSe2-Sb2Se3-SnSe system
  • Sn(II)-ion-selective electrodes based on chalcogenide glasses for water media analyzes
  • Nanocrystalline diamond/amorphous carbon composite coatings for biomedical applications
  • Optical and electrical characterization of r.f. sputtered ITO films developed as art protection coatings
  • Изследване на система за термохимично съхранение на слънчева енергия и отпадъчна топлина с приложение в сградни отоплителни инсталации
  • Оползотворяване на въглеродните емисии от конвенционални електрически централи за производство на синтетични горива - обзор
  • Quasi natural approach for crystallization of zeolites from different fly ashes and their application as adsorbent media for malachite green removal from polluted waters
  • Comparative studies of carbon capture onto coal fly ash zeolites Na-X and Na–Ca-X
  • Studies on the activated carbon replacement by zeolite Na-X in the gas purification system of 1000 MWe nuclear power plant to improve nuclear safety
  • Studies on the CO2 capture by coal fly ash zeolites: Process design and simulation
  • Acetone-sensitive thin films comprising coal fly ash Na-X zeolites and Sol–Gel Nb2O5 matrix
  • Glass formation in the As2Se3-As2Te 3-Sb2Te3 system
  • Plasma-modified coal fly ash zeolites with enhanced catalytic efficiency toward the total oxidation of volatile organic compounds as low-cost substitutes for platinum group metals catalysts
  • Effect of calcium on enhanced carbon capture potential of coal fly ash zeolites. Part II: a study on the adsorption mechanisms
  • Coal Fly Ash Zeolites—From Synthesis to Application in Acetone Optical Detection
  • ТЕЦ С НУЛЕВИ ЕМИСИИ - СЪВМЕСТИ¬МОСТ НА POSTCOMBUSTION-ТЕХНОЛОГИИТЕ ЗА РЕ¬ДУЦИРАНЕ НА ВЪГЛЕРОДНИТЕ ЕМИСИИ ОТ ТЕЦ С ДИРЕКТИВА 1996/61 НА ЕВРОПЕЙСКЯ СЪЮЗ
  • АМИННИ ТЕХНОЛОГИИ ЗА УЛАВЯНЕ НА СО2 ВЪВ ВЪГЛЕ¬РОДОЧИСТВАЩИТЕ ИНСТАЛАЦИИ НА ТЕР-МИЧНИТЕ ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛИ – ТЕХНОЛОГИЯ НА ФИРМА „CANSOLV TECHNOLOGIES Inc.“ (CTI) – КАНА-ДА
  • Анализ и синтез на хибридна геотермална електроцентрала
  • Технологични особености и параметри на малка бинарна геотермална ТЕЦ с нискотемпературен топлинен източник
  • Иновативно преобразуване на отпадна ниско-потенциална топлина в електроенергия
  • Cryogenic heat exchangers for process cooling and renewable energy storage: A review
  • Cryogenic energy storage systems as a synergistic contributor to the cooling and heating supply of a refrigerated warehouse or food factory
  • SIMULATION OF A ROD EJECTION TRANSIENT IN VVER-1000 WITH COBAYA4-CTF
  • Simulation of a hypothetical MSLB core transient in VVER-1000 with several stuck rods
  • Modeling and simulation of the QUENCH 12 experiment with the RELAP/SCDAPSIM/MOD3.5 code
  • QUENCH-06 Experiment Post-Test Calculations and Integrated Uncertainty Analysis With RELAP/SCDAPSIM/MOD3.4 and MOD3.5
  • Best-estimate simulation of a VVER MSLB core transient using the NURESIM platform codes
  • Thermal-hydraulic analysis of a VVER-1000 core in MSLB conditions
  • Quench-06 Analysis Using RELAP/SCDAPSIM/MOD3.5
  • Modeling and Simulation of Thermal-Hydraulic Processes in General PWR Core in MATLAB Environment
  • Reassessment of the importance of the safety systems availability in the NPP accident progression
  • Cost analysis at different energy sources for heating of an air-supported dome for indoor tennis

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2023 ТУ-София - ЦИР