Начало » Университетът » Факултети » Енергомашиностроителен Факултет » Специалности » Възобновяеми енергийни технологии и флуидна техника
Флуидната техника, хидравлични и пневматична, се използва практически във всички сфери на човешката дейност: енергетика, транспорт, машиностроене, авиационна техника, водоснабдяване, екология и пречистване на води, хранително-вкусова промишленост, минна промишленост, металургия, градоустройство, комунално-битово стопанство и др. Тя намира приложение и в редица специфични области като например медицинската техника, техническите съоръжения в шоу-бизнеса и киноиндустрията, машини за бита и др.
Системите за хидро- и пневмозадвижване са основата на задвижващото технологично оборудване. Те се използват в транспортните средства, в строителните машини, подемно-транспортната техника, за задвижване на манипулатори и роботи, за механизация и автоматизация на множество производствени процеси, в селскостопанската техника и редица др.
Екологичните проблеми и ограничеността на природните горива – въглища, нефт, газ, налагат като актуален приоритет в световен мащаб и у нас, преобразуването и оползотворяването на енергията на природните източници. В основата на повечето възобновяеми енергийни технологии са флуидните машини. Произведената енергия от вода и вятър е над 80% от общото количество получено от възобновяемите енергийни източници, което показва централното място на хидроенергетиката и ветроенергетиката в този сектор.
Приемът се извършва по общите правила за прием на студенти в степен бакалавър на Технически университет – София.
Обучението по специалността “Възобновяеми енергийни технологии и флуидна техника” е планирано и се провежда така, че да даде на студентите общообразователни, общоинженерни и специални инженерни знания.
Общотеоретичната подготовка се осъществява основно през първите две години, чрез изучаването на фундаментални и общотехнически дисциплини като: Математика, Физика, Химия, Материалознание, Механика, Машинни елементи, Теория на механизмите и машините, Основи на конструирането и CAD системи, Информатика и чуждоезиково обучение. Тя дава възможност на специалиста да решава широк кръг основни инженерни задачи.
Широкопрофилната инженерна подготовка включва знания по Механика на флуидите, Топлотехника, Електротехника и електроника, Отоплителна, вентилационна и климатичната техника, Инженерна метрология, Подемно-транспортна и строителна техника, Традиционни и алтернативни двигатели с вътрешно горене, Дигитални и производствени технологии, Термични и ядрени централи. Тя дава възможност на обучаващите се специалисти да се запознаят с теоретичните основи на възобновяемите енергийни технологии и на различните области на приложение на флуидната техника.
Специализиращата инженерна подготовка се формира от дисциплините: Възобновяеми енергийни технологии, Хидроенергетика, Водни турбини, Ветроенергетика и вятърни турбини, Възобновяеми енергийни технологии и околна среда, Обемни флуидни машини, Турбопомпи, турбокомпресори и вентилатори, Водопречистващи съоръжения и тръбен транспорт, Специални помпи в индустрията, Хидропредаватели, Хидравлични елементи и системи, Пневматични системи и автоматика, Автоматично регулиране и управление на флуидна техника, Приложна хидроаеродинамика, Измерване на хидравлични, пневматични и топлинни величини, Технология на производството на флуидна техника, Електрообзавеждане на флуидна техника и Експлоатация и диагностика на хидравлични машини и системи. Нейното предназначение е обучаващите се да получат специализирани знания за усвояване на енергията на водата и вятъра, проектирането, работата и експлоатацията на флуидната техника в различните й приложения.
По време на обучението си в България студентите имат възможност за практики в известни фирми от областта у нас, което ги запознава с реалния бизнес.По линия на международни програми за академична мобилност, студентите от специалността могат да проведат част от обучението си в чужбина. Катедрата има договорни отношения и много добро сътрудничество с университети в Германия и Дания.
Търсенето на квалифицирани машинни инженери в България нараства непрестанно и това определя тяхното много добро заплащане.
Бакалавърът по “Възобновяеми енергийни технологии и флуидна техника” придобива следните професионални умения:
Завършилите специалността „Възобновяеми енергийни технологии и флуидна техника” намират професионална реализация във всички стопански отрасли, в които се създава или използва флуидна техника. Някои от главните направления, в които се реализират специалистите са:
Машинен инженер
5.1. Машинно инженерство
Форма на обучение:
Редовно - 4 години
Теодора Петкова
Email: emf-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 2346
Тел.:02 965 3292
Ася Стоянова
Email: emf-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 2346
Тел.:02 965 3292
маг. инж. Людмила Балтова
Email: lbaltova@tu-sofia.bg
Кабинет: 2344
Тел.:02 965 3290
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР