Начало » Университетът » Факултети » Инженерно-педагогически факултет - Сливен » Специалности » Автотранспортна техника
Обучението на машинния инженер по специалност “Автотранспортна техника” е организирано на базата на съвременните достижения и изисквания за експлоатация и ремонт на автотранспортна техника.
Актуалност: Нарастналият интерес към тази специалност е продиктуван:
Приемът на студентите, за държавна поръчка, за специалност „Автотранспортна техника“, образователно-квалификационна степен (ОКС) „магистър“ е по документи, като следва да са завършили ОКС „бакалавър“ по специалности: „Автотранспортна техника” (АТ), „Транспортна техника и технологии” (ТТТ), както ОКС „професионален бакалавър“, специалност „Ремонт и експлоатация на автотранспортна техника“ след допълващо обучение. Кандидатите могат да бъдат и студенти, завършили в други университети.
Инженерната подготовка на магистъра по специалност е подчинена на принципа за последователно изучаване на няколко групи дисциплини:
· Фундаментални дисциплини – висша математика; физика; химия; информатика;
· Общоинженерни дисциплини – основи на конструирането и CAD; механика; материалознание; съпротивление на материалите; механика на флуидите; машинни елементи; електротехника и електроника; теория на машините и механизмите; топлотехника;
· Специални инженерни дисциплини
· Стопански и хуманитарни дисциплини - психология, педагогика, аудиовизуални и информационни технологии в обучението, методика на обучението, психология на общуването, педагогическа риторика, педагогическа етика, педагогическа социология, мениджмънт и маркетинг на автотранспортната техника.
Неразделна част от обучението е свързано с получаване на педагогически умения и навици за реализация като преподавател в системата на професионалното обучение.
Обучението на магистъра по специалност “Автотранспортна техника” разширява фундаменталната подготовка с приложна насоченост и задълбочава знанията по специалността.
Международната дейност е насочена към установяване и развитие на дълготрайно научно-образователно сътрудничество с различни университети, академии, международни фондации и други образователни, научни и културни институции.
Университетът членува в реномирани европейски и световни организации, участва в множество проекти по програми на Европейския съюз и др.
Приоритетни области на международната дейност са:
Студентска мобилност
Тази дейност дава възможност на студентите от висши училища да прекарат период на обучение или практика в други страни участнички в програми за обмен.
Целите са:
Реализация на завършилите специалисти: Завършилите специалност “Автотранспортна техника” се реализират успешно в различни фирми на управленски и изпълнителски длъжности, изискващи образователно-квалификационна степен “магистър” и професионална квалификация “машинен инженер” в сферата на производството, услугите, търговията, рекламата, образованието и държавната администрация, както и при реализацията на собствен бизнес.
Квалификацията “учител” позволява на завършилите специалността магистър реализация като учители и възпитатели в средните общообразователни и професионални училища.
Магистър-инженер
5.1. Машинно инженерство
Форма на обучение:
Редовно - 1.5 години
маг. инж. Ана Димитрова
Email: anidi@tu-sofia.bg
Кабинет: 202
Тел.:044 667 128
маг. инж. Миглена Шишкова
Email: mshishkova@tu-sofia.bg
Кабинет: 202
Тел.:044 667 552
маг. инж. Димка Русева
Email: dimka.ruseva@tu-sofia.bg
Кабинет: 202
Тел.:044 667 128
маг. инж. Мариана Димитрова
Email: mmdimitrova@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Невен Кръстев
Email: nkrystev@tu-sofia.bg
Кабинет: 1213
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР