Начало » Университетът » Факултети » Инженерно-педагогически факултет - Сливен » Специалности » Електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници
Тази магистърска специалност е предназначена за обучение на студентите в модерните направления на производство, проектиране, присъединяване, съхранение, управление и рационално използване на електрическата енергия. Специалността предлага високо ниво на образование, съгласувано с индустрията и енергетиката. Студентите ще получат възможността да научат как да се справят с различни проблеми на електрическата енергия - от прилагането на новите научни открития за генериране, транспортиране и използването на електрическа енергия, до създаването на нови архитектури на електрическите мрежи (вкл.”smart”), включващи класически и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Студентите ще придобият навици как да приложат знанията си за решаването на проблемите по развитието на възобновяемите енергийни източници и енергетиката като цяло, а така също и за ефективното използване на електроенергията в инженерния, социалния и икономическия контекст на нашето и европейското развитие.
Продължителността на обучението е:
Защото моят професионален живот ще се простира до 70-те години на 21-ви век.
Обучението по специалността „Електрическа енергия от ВЕИ“ подготвя магистри – инженери, които притежават солидни знания както в конкретната област на възобновяемите енергийни източници, така и по широк кръг от проблеми, свързани с рационалното производство, преобразуване и потребление на електрическа енергия и на техническите средства, необходими за това.
Тази подготовка ги прави водещи специалисти в изброените области и им дава възможност за многостранна реализация в български фирми, международни компании, научно-изследователски организации с много добри позиции и възможности за кариерно развитие.
За специалността „Електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници” се приемат кандидати завършили ОКС „бакалавър” и/или „магистър” по всички специалности от професионално направление 5.2.„Електротехника, електроника и автоматика”, което включва специалностите: “Електротехника”, “Електроенергетика и електрообзавеждане”, „Електроника”, „Автоматика, информационна и управляваща техника” и всички специалности от професионално направление 5.3.”Комуникационна и компютърна техника”.
Обединяващото звено на обучението по специалността е производството, преобразуването и ефективното потребление на електрическа енергия от ВЕИ. Обучението е интердисциплинарно и засяга широк кръг от проблеми на рационалното производство и потребление на електроенергия. Студентите получават знания в следните области:
Продължителността на обучението е редовна форма - 1,5 години: 2 семестъра с учебни занятия и 1 семестър за дипломно проектиране.
Обучението по дисциплините се провежда както чрез използване на традиционни методи - аудиторни занятия под формата на лекции и упражнения, така и на електронни форми за дистанционно обучение чрез достъп до обучителната платформа през Internet - Blackboard на Центъра за дистанционно обучение на ИПФ-Сливен.
В учебния план на специалността е предвидено индивидуално изработване и представяне от студентите на два курсови проекта и на две курсови работи.
Обучението по специалността „Електрическа енергия от ВЕИ“ завършва с изработване и защита на дипломна работа. По време на дипломното проектиране студентите се обучават в самостоятелно решаване на инженерни проблеми, поставени от практиката, или на такива с изследователска цел. Особено внимание се обръща на качественото изработване на дипломния проект и неговото атрактивно представяне пред държавната изпитна комисия по време на дипломната защита.
Студентите от ИПФ - Сливен имат възможност да проведат част от обучението си (до един семестър) по международни програми за обмен на студенти (Еразъм+, Леонардо и др.) в страни от Европейския съюз и Република Турция;
Завършилите инженери от специалността „Електрическа енергия от ВЕИ“ имат възможност да работят в научно-изследователски, проектантски, инженерингови и консултантски фирми и организации, чиято дейност е свързана с:
Освен това завършилите студенти могат успешно да продължат професионалното си развитие като докторанти и изследователи в научни и изследователски центрове, университети и др.
Електроинженер
5.2. Електротехника, електроника и автоматика
Форма на обучение:
Редовно - 1.5 години
маг. инж. Ана Димитрова
Email: anidi@tu-sofia.bg
Кабинет: 202
Тел.:044 667 128
маг. инж. Миглена Шишкова
Email: mshishkova@tu-sofia.bg
Кабинет: 202
Тел.:044 667 552
маг. инж. Димка Русева
Email: dimka.ruseva@tu-sofia.bg
Кабинет: 202
Тел.:044 667 128
маг. инж. Мариана Димитрова
Email: mmdimitrova@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Невен Кръстев
Email: nkrystev@tu-sofia.bg
Кабинет: 1213
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР