Начало » Университетът » Факултети » Енергомашиностроителен Факултет » Специалности » Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти
„Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти“ е единствената по рода си магистърска програма в страната. Обуението по специалността е насочено основно към енергопреобразуващите технологии, енергийните характеристики и енергийната ефективност в сградите, индустрията и всички други крайни потребители на енергия за отопление, охлаждане, вентилация и климатизация.
Магистърската програма е естествено продължение на бакалавърската специалност „Топлинни и хладилни технологии и системи“, но е отворена за всички, завършили бакалавърска и/или магистърска степен по други специалности в областта на техническите науки. Обучението в магистърската специалност се предлага в редовна и задочна форма.
Всички жилищни, търговски, обществени, офис и други видове сгради, сървърните помещения, транспортните средства, логистичните центрове, промишлените предприятия и много други съоръжения изискват наличието на топлинни и хладилни технологии, за осигуряване на здравословна и комфортна среда за обитаване, поддържане на специфичен микроклимат или осъществяване на технологични процеси. Затова в световен мащаб тези технологии консумират огромни количества енергия. Oсигуряването на енергийноефективни, екологични и икономически ефективни решения за тях е основен елемент от устойчивото енергийно развитие. Обучението по специалността „Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти“ ще Ви подготви като висококвалифицирани специалисти, способни да създават, анализират, оценяват и прилагат такива решения.
Избирайки специалността „Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти“:
Катедра "Топлинна и хладилна техника" е водещото академично звено в България в тази област, с над 60-годишна история и традиции. Катедрата има установено сътрудничество с местни и чуждестранни университети, както и с предприятия в частния и държавния сектор. Това сътрудничество позволява на част от студентите да придобият стаж по специалността още по време на обучението си, да осъществят контакти с потенциални бъдещи работодатели и да разработват дипломните си проекти в реални условия и с реални задачи.
Катедра "Топлинна и хладилна техника" осъществява и научноизследователска дейност, в която могат да участват и студентите по специалността. Тази дейност е свързана с участието в научноизследователски проекти, финансирани от национални и международни източници, включително с международни партньори по програмите за научни изследвания и иновации на Европейския съюз. Катедрата разполага със съвременна, висококачествена експериментална база, изградена в последните десет години. Научноизследователските проекти предоставят допълнителна възможност за сътрудничество между преподавателите и студентите, и дават на студентите шанса да придобият ценен опит в планирането, провеждането и представянето на научни изследвания, както и в създаването на иновативни решения и продукти.
Основното изискване за прием в магистърската програма е наличието на диплома за висше образование (или съответната академична справка), като класирането на кандидат-студентите се основава на оценките от предходните етапи на обучение.
В зависимост от професионалното направление на предходно завършената образователно-квалификационна степен, потенциалните кандидати за прием в магистърската програма по „Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти“ се делят на три групи:
Обучението по специалността „Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти“ включва три основни компонента:
Специалността „Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти" дава възможност за провеждане на стажове и практики в партньорски организации на Технически университет – София. Ежегодно студенти участват в конкурси, конференции, специализирани обучения и стажове както в страната, така и в чужбина. Част от дипломантите имат възможност да разработват дипломните си проекти като част от стажантска програма.
Програмата на Европейския съюз за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм+” позволява на студенти и практиканти да специализират в европейски университети, партньори на Технически университет – София.
Магистърската степен осигурява по-високо ниво на знания и професионална квалификация от бакалавърската. Обучението в магистърската програма развива способностите на студентите за самостоятелно и критично мислене, анализ, формулиране на концепции, решаване на сложни задачи, както и за структурирането, писането и представянето на технически и научни публикации. Това дава възможност на завършилите я специалисти да осъществяват и ръководят дейности, изискващи по-висока квалификация, включително изследователска и развойна дейност.
Успешно завършилите тази специалност намират професионална реализация и кариерно развитие в различни предприятия и институции от частния и държавния сектор, например:
Магистърската степен по „Енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти“ е важна предпоставка за заемането на средни и висши ръководни позиции в компаниите и организациите, работещи в сферата на топлинните и хладилните технологии и системи и енергийната ефективност.
Магистър инженер
5.4. Енергетика
Форма на обучение:
Редовно - 1.5 години
Задочно - 1.5 години
Теодора Петкова
Email: emf-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 2346
Тел.:02 965 3292
Ася Стоянова
Email: emf-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 2346
Тел.:02 965 3292
маг. инж. Людмила Балтова
Email: lbaltova@tu-sofia.bg
Кабинет: 2344
Тел.:02 965 3290
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР