ФПМИ е наследник на Центъра по Приложна Математика на ТУ-София. Започнал началото си от катедра по Висша математика, преминал последователно през етапите на Център по приложна математика (ЦПМ) и Институт по приложна математика и информатика (ИПМИ), днес ФПМИ е един от основните факултети на ТУ. В него има 4 катедри: катедра „Математически анализ и диференциални уравнения”, катедра „Математически моделиране и числени методи”, катедра „Информатика”, катедра „Приложна физика” и научно-изследователска лаборатория по “Компютърна графика и геоинформационни системи” – софтуерна група АКСТЪР (https://www.acstre.com/).
Факултетът по приложна математика и информатика се присъединява към AWS Academy - програма за уеб услуги на Amazon (Amazon Web Services), която предоставя на висшите учебни заведения готова за преподаване учебна програма за облачни изчисления.
От академичната 2022/2023 година, студентите могат да се запишат в курсове, които ще ги подготвят да продължат кариерата си в бързо развиващото се пространство за облачни изчисления и признатите в индустрията AWS сертификати.
ФПМИ е член на европейската асоциация за развитие и иновации в областта на компютърните и софтуерни науки Informatics Europe.
Европейската асоциация Informatics Europe обединява университетски факултети, изследователски лаборатории и индустрия, която създава силен общ глас за защита и оформяне на качествени изследвания и образование в областта на информатиката и компютърните науки в Европа. С над 160 институции-членове в 33 държави, Informatics Europe свързва над 15 000 изследователи, насърчава съгласувани позиции и действа по споделени приоритети в областта на образованието, научните изследвания, трансфера на знания и социалното въздействие на информатиката.
Преподавателите на ФПМИ подготвят висококвалифицирани специалисти по Приложна математика и информатика и провеждат обучението по математика във всички факултети на ТУ– София на български, английски, немски и френски език.
Със създаването на ЦПМ през 1970 г. се открива специализирано редовно обучение за допълнителна математическа подготовка на инженери, показали интерес към математическите знания, със срок една година – така нареченият блок Б. Обучението в Блок Б съществува 28 години - от 1970 до 1998 г. Випускници на това обучение са стотици талантливи млади хора, които сега са водещи преподаватели във Висшите технически училища, в научни институти, имат ръководни позиции в административни, финансови и застрахователни институции - както в страната, така и в чужбина. Опитът в обучението в Блок Б доведе до идеята това обучение да се обособи като отделна специалност за ОКС “Бакалавър” и “Магистър”. От 1999 г. ФПМИ започна обучението по специалност “Приложна математика” в Технически университет – София, преобразувана през 2013 г. в "Приложна математика и информатика". Днес в специалностите "Приложна математика" и "Приложна математика и информатика" на ФПМИ се обучават студенти за придобиване на образователно-квалификационните степени бакалавър-математик и магистър-математик. В тези специалности се подготвят специалисти с висше образование с математическа квалификация, със значителни познания в компютърните науки и с умения в съвременните информационни технологии, базирайки се на опита, постиженията и традициите на Технически университет – София, на използването на съвременни материална база и методи за обучение, на активна научно-изследователска дейност. В процеса на обучение се създават умения за анализиране и изграждане на математически модели, за оценка на адекватността им и за прилагане на съвременни информационни технологии при решаване на приложни задачи за индустриални, технически и икономически процеси. Дават се знания за основните идеи и закономерности в приложни области на математиката - техника, бизнес, финанси, управление.
За да отговори на непрекъснато растящата потребност от високо квалифицирани специалисти в областта на информационните технологии беше създадена и специалността „Информатика и софтуерни науки”. Учебният план за специалността „Информатика и софтуерни науки” е разработен с отчитане на съвременните национални, европейски и световни стандарти в обучението на специалисти в информационните технологии. Той включва от фундаментални математически и информатични дисциплини, които създават знания, умения и нагласи за аналитично и логическо мислене, през основите на компютърните науки като компютърни архитектури и системи, принципи и парадигми на езиците за програмиране, среди и средства за програмиране, операционни системи и системи за управление на бази данни, до обобщаващи дисциплини като софтуерни архитектури и технологии.
Специалността "Приложна физика и компютърно моделиране" е насочена към задълбочено изучаване на физичната същност на процесите и явленията, чрез които се развиват и реализират модерните фотонни, лазерни, оптични, електронни и нано- технологии и други области на съвременната техника. Друга основна насока на специалността са компютърното моделиране и симулации, които в наши дни заместват много от скъпите физични експерименти и същевременно позволяват да се получи необходимата за дадена технология информация за свойствата на изследваните обекти и системи и процесите протичащи в тях. Обучаващите се в специалността усвояват използването на компютърни технологии и професионални софтуерни продукти от високо ниво за решаването на практически задачи с инженерно приложение. Обучението включва и задължителния комплекс от инженерни, езикови и икономически и бизнес знания и умения, нужни за успешна реализация в индустрията.Повече информация за специалността може да бъде намерена на http://phys.tu-sofia.bg
ФПМИ е в тясно сътрудничество с много университети и институти в страната и чужбина. В това число са водещи научни институции като Факултета по математика и информатика на Софийски университет „Св. Климент Охридски” и Института по математика и информатика на БАН. Следва да се отбележи и силното участие на Лаборатория АКСТЪР към ФПМИ с договори за софтуерно обслужване на държавната администрация, бизнес организации и общински власти в България. В международно отношение се работи по договор с ФПМИ на Беларуския държавен университет (Минск, Беларус), както и с Факултета по математика, механика и компютърни науки при Южно-Уралски държавен университет, гр. Челябинск (Русия). Отделни членове на колектива на ФПМИ са включени в двустранен научен договор между БАН и Сръбската академия на науките и изкуствата (SANU). Факултетът има успешен опит и с програма „Еразъм+” (http://oldweb.tu-sofia.bg/Erasmus/index.html) за обмен на студенти и служители с Политехнически институт – Гренобъл (за подробности вж. вмъкнатия pdf файл).
Повече информация за програмата Еразъм може да намерите на: https://fpmi.bg/cms/bg/erasmus/
Научните резултати на преподавателите от ФПМИ се представят ежегодно на международната конференция Applications of Mathematics in Engineering and Economics (AMEE), организирана и провеждана от ФПМИ в продължение на повече от 40 години. Резултатите, докладвани там се публикуват след рецензиране в American Institute of Physics Conference Proceedings.
11 януари 2023 г.
Технически университет-София
София 1000,
бул."Кл. Охридски" 8
Блок: 2 Етаж: 2 Кабинет: 28А
Ирина Стоянова
Email: i.stoyanova@tu-sofia.bg
Кабинет: 2226
Тел.:02 965 2478
Иванка Дурчова
Email: ipmi-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 2228-А
Тел.:02 965 3379
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР