logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Факултет по електроника и автоматика » Катедра Електроника
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Компютърни системи и технологии
    • Електротехника
    • Електроника
    • Системи за управление
    • Център "Физическо възпитание и спорт"
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Електроника"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

Катедра “Електроника” е водеща за едноименната специалност, в която се обучават студенти в трите образователни степени – бакалавър, магистър и доктор. Като самостоятелна катедра тя се отделя от Научно-учебен център по електроника и електронни технологии през 1995 г. През 1999 г. се преименува в катедра “Електроника”. В катедрата работят 13 преподаватели (7 доцента и 3 главни асистента, от които 2 с образователна и научна степен доктор), обучението подпомагат един технолог и технически изпълнител. Квалификацията на всички е на високо ниво. Освен в различни научни области преподавателите имат и много добра езикова, педагогическа и практическа подготовка. Като гост-преподаватели се канят изтъкнати учени и специалисти от практиката.

 

Преподавателите водят обучение и на студенти от различни специалности в двата факултета (Факултет по електроника и автоматика и Факултет по машиностроене и уредостроене) на ТУ-София, Филиал Пловдив, като за специалност "Електроника" катедрата е основно водещо звено. 

Преподавателите от катедра „Електроника” участват в редица договори по национални и международни програми, както и в стопански договори с национални и международни фирми, като:

  1. BG051PO001-3.3.07-0002 „Студентски практики”, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” – участие на доц. д-р инж. Цветана Григорова, доц. д-р инж. Боряна Пачеджиева, доц. д-р инж. Бойко Петров
  2. По Фонд научни изследвания към МОН - договор ВУ-МИ-108/2005-2009 “Интегриране на Web услуги и данни в разпределени информационни системи за автоматизация в Интернет среда”- участие на доц. д-р инж. Галидия Петрова
  3. По Фонд научни изследвания към МОН - договор ВУ-ТН- 101/2005-2009 “Разработване и изследване на  телеметрична система за продължително наблюдение на високорискови пациенти” - участие на доц. д-р инж. Галидия Петрова
  4. По Фонд научни изследвания към МОН - договор DVU-10-0100/2010 “Съвременни подходи за изграждане на e-health система за проследяване на патологични заболявания в отделение по детска хирургия” - участие на доц. д-р инж. Галидия Петрова.
  5. По Фонд научни изследвания към МОН - договор DVU-10-0134/2010 “Разработване и изследване на адаптивна асистираща система за възрастни и хора с увреждания” - участие на доц. д-р инж. Галидия Петрова.
  6. Modern optics and spectroscopy: from research to education. SCOPES JRP № IZ73Z0_127942/1 2010, Swiss National Science Foundation (SNSF) – участие на доц. д-р инж. Цветана Григорова, доц. д-р инж. Антон Лечков.
  7. Modern optics and spectroscopy: from research to education. SCOPES JRP № IZ76Z0_147548/1 2013, Swiss National Science Foundation (SNSF) – участие на доц. д-р инж. Цветана Григорова, доц. д-р инж. Антон Лечков.
  8. По Фонд научни изследвания към МОН - договор №  НИ  МУ Ин 7/92 "Изследване на възможността за създаване на единна методика при конструиране на влакнесто оптични  системи за управление" - ръководител доц. д-р инж. Светослав Иванов
  9. По Фонд научни изследвания към МОН - договор ВУ-И-304-3/2007г "Термично управление на микросистеми- ТУМС" - участие на доц. д-р инж. Светослав Иванов

Интернет страница:

  • Ръководител катедра

    CCrigorova_1261.jpg
    Име: Цветана Григорова
    Научна степен: проф. д-р инж.
    Телефон: 032-659711
    Кабинет: 1211
    E-mail: c_gr@tu-plovdiv.bg

Академичен състав

проф. д-р инж. Галидия Петрова
тел.:032-659713
каб.:1213
E-mail: gip@tu-plovdiv.bg
проф. д-р инж. Цветана Григорова
тел.:032-659711
каб.:1211
E-mail: c_gr@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Александър Вучев
тел.:032-659713
каб.:1213
E-mail: a_vuchev@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Бойко Петров
тел.:032-659761
каб.:2209
E-mail: bpetrov@tu-plovdiv.bg
доц. д-р инж. Боряна Пачеджиева
тел.:032-659708
каб.:1208
E-mail: pachedjieva@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Ангел Личев
тел.:032-659713
каб.:1213
E-mail: alichev@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Димитър Янков
тел.:032-659776
каб.:2402
E-mail: d.yankov@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Иван Мараджиев
тел.:032-659776
каб.:2402
E-mail: iv_mar@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Илия Петров
тел.:032-659718
каб.:1218
E-mail: ilpetrov@tu-plovdiv.bg
гл. ас. д-р инж. Росен Божилов
тел.:032-659764
каб.:2213
E-mail: rossen_chi@tu-plovdiv.bg
ас. маг. инж. Георги Бодуров
тел.:032-659721
каб.:1221
E-mail: gbodurov@tu-plovdiv.bg
ас. маг. инж. Христо Радев
тел.:032-659618
каб.:1218
E-mail: h_radev@tu-plovdiv.bg
ст. преп. д-р Борис Спасов
тел.:032-659648
каб.:3127
E-mail: boris_spassov@tu-plovdiv.bg
ст. преп. д-р Даниел Владимиров
тел.:032-659646
каб.:3130
E-mail: danielv@tu-plovdiv.bg
ст. преп. д-р Петър Доганов
тел.:032-659647
каб.:3125
E-mail: pdoganov@tu-plovdiv.bg

Хоноруван преподавател

доц. д-р инж. Антон Лечков
тел.:032-659713
каб.:1213
доц. д-р инж. Светослав Иванов
тел.:032-659720
каб.:1220
E-mail:blueflam@tu-plovdiv.bg
доц. д-р Валентин Владимиров
тел.:032-659646
каб.:3130
E-mail:valdesv@tu-plovdiv.bg

Помощно-технически персонал

Иванка Атанасова
тел.:032-659717
каб.:1217

  • Автоматизация на електронното производство
    • Дисциплината дава знания и умения на студентите в областта на автоматизацията на електронното производство. Учебния материал обхваща въпросите свързани с гъвкавите автоматизирани производствени системи, цифровото и програмно управление, програмируемите логически (промишлени) контролери, интерфейси и локални мрежи, използвани за автоматизация на производството, структурата на електронното производство и диагностиката на електронните изделия.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Александър Вучев

  • Автоматизирано проектиране в електрониката
    • Автоматизирано проектиране в електрониката е задължителен курс в бакалавърския учебен план на специалността “Електроника”. Целта на дисциплината е студентите да познават основните методи и алгоритми, залегнали в основата на съвременните системи за автоматизирано проектиране в електрониката; да придобият умения, свързани с автоматизираното проектиране на печатни платки с помощта на всички необходими за целта модули от системата OrCAD; да подготви и научи студентите как самостоятелно да обновят и разширят професионалните си знания и умения, използвайки съвременните информационни технологии. Знанията и уменията по Автоматизирано проектиране в електрониката са добър инструмент както в процеса на дипломно проектиране, така и в последващата инженерна дейност в областта на електрониката.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Пачеджиева

  • Анализ, моделиране и проектиране на преобразувателни устройства
    • Дисциплина "Анализ, моделиране и проектиране на преобразувателни устройства" има за цел да задълбочи и разшири знанията на студентите, получени в курса по „Преобразувателна техника”. Обучението по дисциплината засяга следните области: методи за регулиране на изходното напрежение при еднофазни и трифазни автономни инвертори на напрежение, както и постигането на подходящ хармоничен състав на изходното напрежение. Разглеждат се и системи за управление на инверторите на напрежение; методи за регулиране на изходния ток при еднофазни и трифазни инвертори на ток; преобразуватели с резонансен обмен на енергия между входния захранващ източник и товара. Специализирани контролери за управление на резонансни преобразуватели.

      За детайлно изследване на електромагнитните процеси в изброените класове преобразуватели е удобно прилагането на професионални компютърно интегрирани среди за изследване и проектиране на електронни схеми. Основно внимание се отделеня на програмния симулатор OrCad PSpice.

      Лабораторните упражнения и курсовият проект (по избор) разширяват знанията на студентите и дават възможност за самостоятелна работа.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Цветана Григорова

  • Аналогова схемотехника
    • След завършване на курса по дисциплината, студентите трябва да познават инженерните подходи за анализ на готови и синтез (проектиране) на нови аналогови схеми с дискретни електронни компоненти и интегрални схеми. 

      Основни теми: Същност, класификация и основни модели на усилвателите. Основни параметри и характеристики. Влияние на обратните връзки върху параметрите на усилвателите. Еднотранзисторни, променливотокови усилвателни стъпала с биполярни и полеви транзистори. Многостъпални усилватели и транзисторни каскоди. Постояннотокови и диференциални усилватели. Усилватели на мощност – режими и класове на работа, схемни решения, приложения; Операционни усилватели – параметри и характеристики; Основни схеми на свързване на операционните усилватели, приложения;

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Иван Мараджиев

  • Аналогова схемотехника - II част
    • След завършване на курса по дисциплина "Аналогова схемотехника - II част", студентите да получат теоретична и практическа подготовка при анализ, проектиране и настройка на аналогови електронни схеми с дискретни електронни компоненти и интегрални схеми.

      Основни теми: Измервателни усилватели; Аналогови схеми за диференцирани и интегриране; Аналогови умножители;  Схеми следене-запомняне; Линейни и нелинейни функционални преобразуватели; RC генератори на синусоидални колебания; Триточкови LC генератри; Функционални генератори.

      Лектори:

  • Електронни енергийни преобразуватели
    • Дисциплината “Електронни енергийни преобразуватели” има за цел да запознае студентите с теоретичните основи, моделите, методите, алгоритмите, приложните програми за анализ  на преобразуватели на електрическа енергия.

      Основни теми: Транзисторни ключови преобразуватели; Транзисторни преобразуватели с мека комутация;  Схеми за корекция на фактор на мощността; Защити от пренапрежение на преобразуватели и мрежа-товар; Ключови преобразуватели със самовъзбуждане; Ключови преобразуватели за електротехнологии; Преобразуватели за електрозадвижване;  Преобразуватели за  заваръчни устройства; Управляващи и драйверни схеми; Токови защити при преобразувателите; Измервания при електрони преобразуватели.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Цветана Григорова

  • Електронни преобразуватели за управление на електрически двигатели
    •             Дисциплината е основополагаща за знанията и уменията на студентите в областта на силовите електронни схеми и устройства за управление на електродвигатели. В нея се изучават основните методи и принципните схеми за изграждане на електрозадвижвания за управление на постояннотокови, асинхронни и стъпкови двигатели. Моделират се и изследват схеми на тиристорни постояннотокови и променливотокови регулатори, схеми на еднофазни и трифазни автономни инвертори на напрежение, както и на специализирани схеми за управление на стъпкови двигатели. В лабораторните упражнения студентите изследват съвместната работа на силовата схема и на електрическата машина и се въвеждат в практическото решаване на реален инженерен проект.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Цветана Григорова

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Иван Мараджиев

  • Електронни регулатори
      •           Дисциплината е основополагаща за знанията и уменията в областта на автоматизацията на производствените процеси. Учебния материал обхваща въпросите свързани с индентификацията на технологичните обекти на базата на експериментално снети динамични характеристики, избора на закон за регулиране и регулатор, оптимална настройка на регулаторите и синтеза на системи за управление на едномерни и многомерни технологични обекти. Студентите получават подготовка при проектиране на цифрови системи за управление на технологични процеси.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Александър Вучев

  • Електронни технологични устройства
    •               Дисциплината дава знания на студентите в специфичните области на приложение на електронните устройства, в технологичните и производствените процеси.Учебния материал обхваща въпросите свързани с управлението на електромеханични устройства, като асинхронни, постояннотокови и стъпкови двигатели, както и на съвременната елементна база за тяхното управление. Студентите се запознават с теорията на индукционното и диелектричното нагряване, както и с теорията и приложението на ултразвуковите генератори. Студентите ще получават подготовка за проектирането на електронни технологични устройства.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Александър Вучев

  • Електронни устройства за измерване на неелектрични величини
    •           Дисциплината запознава студентите със съвременните сензорни елементи, намиращи приложение в електроните технологични устройства и в различни области на промишлеността. Те получават знания за съвременните схемни решения и методи за обработка на сигналите от изхода на сензорите. В курса от лекции са включени основните първични преобразователи за измерване на физични величини в индустрията – температура, влажност, сили на налягане, дебит на течности, механични премествания, интензитет на светлината и др. Студентите получават подготовка за проектирането на електронни схеми необходими за усилване и преобразуване на сигналите от изхода на сензорите.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светослав Иванов

  • Измервания в електрониката
    • Целта на дисциплината е изучаване на принципите за изграждане на електронно-измервателната апаратура, нейните конструктивно-технологични и схемотехнични особености.

      Основни теми: Класификация на  грешките при измерване и начините за тяхното намаляване;Определяне на систематичните и случайни съставки на общата грешка на разработваните електронни измервателни системи; Измервателните възможности и схеми на действие на  осцилоскопи (аналогов и цифров), Принцип на действие на различните видове измервателни генератори, методите за измерване и видовете грешки на електронните системи заизмерване на постоянно напрежение и ток по аналогов и цифров път; аналогово и цифрово измерване на параметрите на двуполюсници и източниците на грешки при различните методи и схемотехнични решения; аналогово и цифрово измерване на времеви параметри и източниците на грешки при различните методи и схемотехнични решения; анализатори на спектри; виртуални компютърни измервателни системи на примера на програмния продукт и хардуер LabView на фирмата National Instruments. За всички разглеждани схеми се прави задълбочен анализ на източниците на грешки и методи за отстраняването им.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Росен Божилов

  • Импулсна схемотехника
    • Дисциплината е основополагаща за знанията и уменията в областта на проектирането на импулсни схеми и устройства. Учебния материал обхваща въпросите свързани с анализа на преходните процеси в импулсните схеми, техните разновидности и методите за тяхното проектиране Студентите получават знания и за областите на приложение на импулсните схеми. Придобиват опит за анализ и синтез на импулсни схеми и устройства, както и на методите за тяхната настройка.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светослав Иванов

  • Информационни системи с лазерно излъчване
    • Информационни системи с лазерно излъчване е избираем курс в бакалавърския учебен план на специалността “Електроника”. Целта на учебната дисциплина е да запознае студентите със съвременните новости в областта на информационните системи с лазерно лъчение, както и с тенденциите в развитието на тези системи. Теоретичните знания и подготовката за творческа инженерна дейност, които се осигуряват от лекционния курс, се допълват и използват в упражненията за изследване на характеристиките на отделни структурни звена, както и за цялостно практическо проектиране на различните видове оптични информационни системи. Знанията и уменията по Информационни системи с лазерно излъчване създават предпоставки за реализация на студените в областта на оптоелектрониката, а така също и в областта на оптичните комуникации.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Пачеджиева

  • Качество и надеждност на електронна апаратура
    • Целта на учебната дисциплина е бъдещите бакалаври да изучат  и да могат да прилагат подходите и техническите средства за осигуряване на качеството и надеждността на електронните изделия. В края на обучението студентите ще могат да извършват статистически контрол на качеството, да прогнозират надеждността и да прилагат методите за извадков контрол и ускорени методи на изпитване.

       Основни теми: Показатели за качество и надеждност, системи за управление на качеството, статистически методи за контрол на качеството на електронните изделия, осигуряване качеството на изделията през целия жизнен цикъл: проектиране, разработка и масово производство на изделията,методи за изпитвания на надеждност чрез прилагане на различни вероятностни закони.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Пачеджиева

  • Компютризирани устройства и системи за работа в реално време
    • Дисциплината изучава методи за проектиране на цифрови регулатори на базата на аналогов прототип, устройства за аналого-цифрово преобразуване на едномерни сигнали,  особеностите на архитектурата и специализираните периферни устройства за непосредствено управление на силови електронни устройства, както и методи за програмна реализация на дискретни автомати с краен брой състояния. Разглеждат се и методи за проектиране и реализация на операционни системи за реално време. Лекциите са илюстрирани с примери за приложение на различни микроконтролери в областите на управление на силови устройства и системи.

      Водещият преподавател има издаден курс лекции по дисциплината, както и публикувани редица статии и доклади с използване на илюстративните микроконтролери, както и богат практически опит при внедряването на електронни устройства, базирани на тяхна основа.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Бойко Петров

  • Конструиране и технология на електронна апаратура
    • Задължителна дисциплина от бакалавърския учебен план за специалност “Електроника”. Основни обобщени теми: Методи за конструиране на електронна апаратура (ЕА). Приложение на стандартизацията при конструиране на ЕА. Конструктивно-технологични показатели за качество на ЕА. Същност на системния подход при конструиране на ЕА. Топлинен режим в ЕА, методи за топлообмен, проектиране и за осигуряване на топлинния режим Същност и значение на електромагнитната съвместимост, методи и средства за нейното обезпечаване. Система за заземяване в ЕА и предаване на сигнали между две ЕА. Конструктивно-технологични параметри диакретни електронни елементи.

      След завършване на курса студентите трябва да притежават знания, инженерните подходи и практически умения по посочените по-горе основни теми в дисциплината.

      Лектори:

  • Математически методи за цифрова обработка
    • Математически методи за цифрова обработка е задължителен фундаментален курс в магистърския учебен план на специалността “Електроника”. Целта на учебната дисциплина е да осигури теоретични знания и практически умения при използването на математически методи за цифрова обработка и в частност вероятностни и статистически методи при решаването на най-важните теоретични и практически проблеми на електрониката – в частност статистическа обработка на данни от измервания и изследвания, както и творчески да интерпретира получените резултати. Знанията и уменията по Математически методи за цифрова обработка са добър инструмент както при разработването на курсови работи, на курсови и дипломни проекти, или на отделни дисертационни въпроси, така и в инженерната дейност в областта на електрониката.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Пачеджиева

  • Медицинска електронна апаратура
    • Дисциплината е предназначена да запознае студентите с теоретичните основи и принципите на действие на съвременните медицински апарати за регистриране на био-потенциали. Изучават се характеристиките и параметрите на биосигналите, генерирани от сърцето, кората на главния мозък и мускулите в тялото на пациента, системите на отвеждания, особеностите и техническите изисквания към апаратурата  за тяхното достоверно отвеждане, усилване и регистриране. Разглеждат се блоковите схеми на апаратите, както и принципни схеми и специфични особености на отделните блокове. Студентите се запознават с различни клинични приложения на Био-импедансните измервания, особеностите и техническите изисквания към отделните блокове, както и конкретни схемни решения. Изучават се особеностите на въздействие с електрически ток и електромагнитни полета върху живи тъкани и органи. Разглеждат се методите и апаратурата за въздействие с постоянен ток, променливи токове с ниска честота и токови импулси.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галидия Петрова

  • Методи, устройства и системи за събиране и обработка на информация
    • Дисциплината изучава методи и устройства за аналого-цифрово преобразуване на едномерни и двумерни сигнали, математически методи за проектиране на цифрови филтри, класически и специални методи за цифрова обработка на едномерни и двумерни сигнали, особеностите на архитектурата и специализираните интерфейси за въвеждане и извеждане на непрекъснати цифрови потоци от едномерни и двумерни дискретизирани сигнали в специализирани микропроцесори за цифрова обработка DSP. Разглеждат се методи за компресия на звукови и видео сигнали. Лекциите са илюстрирани с примери от областите на медицинската електроника и комуникациите.

      Водещият преподавател е съавтор на ръководство за лаборторни упражнения и има публикувани редица статии и доклади с използване на илюстративните DSP процесори, както и богат практически опит при внедряването на електронни устройства, базирани на тяхна основа.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Бойко Петров

  • Микроелектроника
    • Целта на дисциплината "Микроелектроника" е да запознае студентите с основните технологични процеси и методи в микроелектрониката; основните микроелектронни елементи; да даде основни познания по микроелектронна схемотехника, както и по микроелектромеханичните системи /МЕМС/.

      Основни теми: Въведение: Обща характеристика. Основни понятия. Етапи на развитие. Перспективи. Материали в микроелектронното производство. Технологични процеси и методи в микроелектрониката: Класификация на технологичните процеси. Създаване на полупроводникови преходи и слоеве.  Създаване на тънки изолационни и проводящи слоеве. Почистване и отнемане на тънки слоеве. Пренасяне на топологичното изображение върху работните подложки. Монтаж и корпусиране на елементи. Микроелектронни елементи: Класификация и структура. Елементи на ХИС. Пасивни слойни елементи. Обемни елементи. Биполярни интегрални елементи.  MOS интегрални елементи. Микроелектронна схемотехника: Основни елементи и стъпала. Аналогови интегрални схеми. Цифрови интегрални схеми.  Памети – видове, организация. Специализирани схеми и модули. Микроелектромеханични системи /МЕМС/: Общи сведения, видове. МЕМС сензори  и изпълнителни устройства. Производство и перспективи.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димитър Янков

  • Микропроцесорна схемотехника
    • Дисциплината изучава архитектурата, функционирането и програмирането на  микропроцесори и микроконтролери. Подробно се разглеждат програмният модел, системата инструкции, методите за адресация, както и особеностите на използването на подсистемите за прекъсване, таймерна система, интерфейси за вътрешносхемен и междусистемен обмен на данни. Студентите получават:

                  - теоретични знания и практически умения за схемотехниката на микропроцесорни и микроконтролерни интегрални схеми за изграждане на електронни устройства;

                  - практически умения за използване на програмен език Асемблер;

                  - практически опит в проектирането на принципна електрическа схема и оживяване на електронни устройства с микропроцесорно управление.

      Водещият преподавател има публикувани редица статии и доклади с използване на илюстративните микропроцесори и микроконтролери, както и богат практически опит при внедряването на електронни устройства, базирани на тяхна основа.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Бойко Петров

  • Оптични комуникационни системи
    • Оптични комуникационни системи е избираем курс в  магистърския  учебен план  на специалността “Електроника”. Целта на учебната дисциплина е да запознае студентите с основните количествени зависимости между параметрите на стуктурните звена и техните връзки с качествените показатели на световодните, трансатмосферните и космичните оптични комуникационни системи; да се усвоят методите и алгоритмите за инженерно проектиране на горе изброените видове оптични комуникационни системи. Знанията по Оптични комуникационни системи създават предпоставки за добра реализация на студените в областта на електрониката и оптичните комуникации.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боряна Пачеджиева

  • Оптоелектронни системи
    • Избираема учебна дисциплина за студенти от образователно-квалификационна степен "магистър" по специалност "Електроника".

      Основни теми: Графично построяване и изчисляване на хода на лъчите в идеална оптична система. Методики за описание на излъчването на реални източници на светлина. Основни параметри и характеристики на фотоприемниците, както и тяхното съгласуване с електронния и оптичния блок. Описание на случайните сигнали и шума в ОЕС. Регистриране (откриване) на полезния сигнал на фона на шум и смущения и определяне на вероятностите за грешки. Оценка на параметър на полезния сигнал, приеман на фона на шум. Енергетично проектиране на ОЕС.

      В края на обучението си студентите ще могат да определят параметри и характеристики на оптоелектронните системи (ОЕС), ще познават съвременната елементна база, използвана в оптоелектрониката и ще могат да сравняват по оптималност в зависимост от предварително зададен критерий различни технически решения в ОЕС.

      Лектори:

  • Полупроводникови елементи
    • Целта на дисциплината е изучаване на физическите принципи на действие, устройство, параметри и характеристики на основните полупроводниковите елементи, както и най-характерните им приложения. Разглеждат се   Основни зависимости от физиката на полупроводниците. Полупроводникови диоди. Биполярни транзистори. Тиристори. Полеви транзистори. MOS транзистори. IGBT транзистори.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Иван Мараджиев

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димитър Янков

  • Полупроводникови елементи - II част
    • Целта на дисциплината е усвояване на знания и придобиване на професионална компетентност по оптоелектронни и специални елементи - да се познават принципа на работа, параметрите, характеристиките и особеностите, свързани с използуването на оптоелектронните и специални компоненти. Основните теми, които се разглеждат са: характ­е­ристика на оптичния обхват на електромагнитното лъчение; основните системи величини и единици за измерване на оптичното лъчение; оптичните ефекти, на които се основават оптоелектронните компоненти; Полупроводникови  оптични източници- некохерентни и кохерентни; Приемници на оптични сигнали; Други елементи.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Антон Лечков

  • Практикум по схемотехника
    •            Практикум по схемотехника е задължителна учебна дисциплина за студентите от специалност "Електроника", на образувателно-квалификационна степен "бакалавър". Целта на дисциплината е студентите да придобият практически умения и инжинерен опит за реализиране на конкретно електронно устройство, приложимо в бъдещата им работа.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Росен Божилов

  • Преобразувателна техника
    • Целта на дисциплина “Преобразувателна техника” е да даде знания на студентите от специалност “Електроника” за основните схеми на електронни преобразуватели на електрическа енергия, изградени на базата на силови полупроводникови елементи, за системите им за управление и за областите им на приложение. Изучават се специфичните особености на компютърното моделиране и на методите за анализ и проектиране на силови преобразувателни схеми.

      Лабораторните упражнения и курсовата работа разширяват знанията на студентите и дават възможност за самостоятелна работа.

      В резултат от обучените по дисциплината „Преобразувателна техника” студентът ще:  познава основните принципи и схеми за преобразуване на електрическа енергия; ще знае принципите на действие на силови електронни преобразуватели на променливо в постоянно напрежение, на постоянно в постоянно напрежение, на променливо в променливо напрежение и на постоянно в променливо напрежение; ще може да анализира, проектира и моделира силови енергийни преобразуватели;  ще може да синтезира системи за управление на преобразувателни схеми.

       

      Лектори:

      проф. д-р инж. Цветана Григорова

  • Приложение на разпределени системи в медицината
    • Основни теми: Архитектури на разпределени системи – модели клиент/сървър. Комуникационни аспекти на разпределените системи – компютърни мрежи. Безжични компютърни мрежи. Сензорни мрежи - мрежи от вградени устройства. Безжични сензори за снемане на физиологични сигнали. Мобилна система за телемедицина, използваща различни безжични мрежи. Системи за персонализирано здравеопазване.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галидия Петрова

  • Приложна фотоволтаика
    • По време на курса студентите магистри придобиват специализирани знания и умения по практично приложение на фотоволтаични системи за конвертиране на слънчевата енергия в елекроенергия. Получените знания са по диференциално слънчев отид; материали, слънчеви елементи и модули за фотовлтаични системи; основи на проектирането на фотовлтаични генератори и централи; мониторинг на фотоволтаични системи и ефективно използване на електроенергията  получена от тях; умения за работа със специализирани програмни продукти по приложна фотоволтаика; критичен анализ на получените резултати получени от изполване на програмните продукти; оценка на риска и препоръки за реализиране на ефективни фотоволтаични системи.

      Основните теми са: Съвременна устойчива енергетика базираща се на фотоволтаичния ефект и енергия от слънцето като възобновяем енергиен източник, материали и технологии използвани във фотоволтаиката, дизайн на слънчеви елементи и фотоволтаични модули, проектиране на фотоволтаични генератори до 100 kWp, интегриране на фотоволтаични системи в сгради и автомобили, хибридни фотоволтаични системи, мониторинг на фотоволтаични системи и нормативна база в страните на ЕС за фотоволтаични системи и свързването им с енергийната мрежа.

      Лектори:

  • Приложни електронни схеми и устройства
    • Целта на учебната дисциплина е да се задълбочат знанията на студентите в областта на приложната схемотехника, да се разширят уменията им по проектиране и разработка на електронни устройства, да се запознаят с решения, чрез които се удовлетворяват изискванията на международните стандарти за електромагнитна съвместимост.

      Разглеждат се конкретни конструкции на серийно произвеждани уреди за работа в хранително-вкусовата, химическата промишленост, машиностроенето, в бита и др. Съпоставени са варианти на схемни решения. Студентите се запознават и с основните принципи на работа на устройствата, използвани в електронното оборудване за офиси, устройства с общо приложение, предимно в битовата електроника, в рекламната дейност и др.

      Лектори:

  • Програмиране на вградeни микропроцесорни системи
    • Дисциплината изучава методи за описание на програмни функции за реализиране на приложения под управление на операционна система за вградени приложения. Разглеждат се етапите на стартиране и методите за използване на вградени функции в операционната система. Съществено място в лекционния курс заемат въпросите с изграждането и функционирането на локални мрежи. Разглеждат се подробно протоколите IP, UDP и TCP. В рамките на курса всеки студент подробно и самостоятелно изучава един от следните протоколи:  ARP, RARP, NAT, DNS, ICMP, HTTP, FTP, RTP, RTCP, SMTP.

             Водещите преподаватели имат публикувани редица статии и доклади с използване на илюстративните микропроцесори и реализирани с тях електронни устройства с вградени операционни системи за вградени приложения и мрежови интерфейси.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Бойко Баев Петров,доц. д-р инж. Николай Каканаков

  • Програмируеми логически устройства
    • Дисциплината изучава методи за описание, тестване и верификация на цифрови устройства посредством езици за описание на поведение (HDL Verilog). Разглеждат се начини за описание на последователностни и регистрови структури, автомати с краен брой състояния (FSM), памети с еднопортов и двупортов достъп, устройства за синтез и управление на тактови сигнали (DLL, DCM), методи за синхронизация на потоци от данни между области с различни тактови еталони. В рамките на курса се разглеждат методите за синтез на програмируеми цифрови устойства с последователно действие - микропроцесорни ядра, устройства за цифрова филтрация, интерфейсни устройства за сериен обмен на данни.

                Водещият преподавател има публикувани редица статии и доклади с използване на илюстративните програмируеми логически устройства, както и богат практически опит при внедряването на електронни устройства, базирани на тяхна основа.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Бойко Петров

  • Проектиране на вградeни микропроцесорни системи
    • Дисциплината изучава методи за осигуряване на функционирането, програмирането, тестването и настройката на микропроцесорни устройства за вградени приложения. Разглеждат се методите за използване на системни ресурси като памет с голям обем - SDRAM, FLASH, SD CARD, междусистемни интерфейси - LAN, подсистеми за директен достъп до паметта, подсистема за прекъсвания и системните таймери на различни илюстративни микропроцесори. Разгледани са особеностите на работа с вградени PLL синтезатори и външни JTAG емулатори. Лекциите акцентират върху комуникационните възможности на разглежданите микропроцесори и подготвят студентите за изучаване на операционни системи за вградени приложения.

                 В рамките на курса студентите проектират вградена система на избран от тях базов микропроцесор.

                 Водещият преподавател има публикувани редица статии и доклади с използване на илюстративните микропроцесори, както и богат практически опит при внедряването на електронни устройства, базирани на тяхна основа.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Бойко Петров

  • Сигнали и системи
    •  Базова дисциплина за инженерната подготовка на студенти от специалност „Електроника” и „Компютърни системи и технологии”, в която са засегнати теми от областта на теория на сигналите, спектрален анализ, Лапласово и z-преобразуване, методи за формиране на радиосигнали, методи за анализ и синтез на непрекъснати и дискретни системи, теория на информацията и др.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Илия Петров

  • Системи за проектиране в микроелектрониката
    •             Дисциплината е основополагаща за знанията и уменията в областта на системите за автоматизирано проектиране в микроелектрониката. В нея се изучават начини за представяне на интегралните схеми, етапите при проектиране на микроелектронните изделия и основните изисквания към системите за автоматизирано проектиране. За всяка система се разглеждат основните етапи на проектирането: въвеждане на проекта, симулация и откриване на грешки, оптимизация, проверка на проекта, формиране на изходен файл. Дисциплината се базира на знанията, получени от дисциплините: микроелектроника, теория на електронните схеми, аналогова и цифрова електроника. В лабораторните упражнения студентите се въвеждат в практическото решаване на реален инженерен проект.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Светослав Иванов

  • Теория на електронните схеми
    • Курсът по дисциплината "ТЕОРИЯ НА ЕЛЕКТРОННИТЕ СХЕМИ" е задължителен фундаментален учебен курс от бакалавърската програма на специалността “Електроника”. Теорията на електронните схеми е една от основните дисциплини, които оформят теоретичната подготовка на студентите от специалност “Електроника” към Факултета по „Електроника и автоматика”. Студентите придобиват теоретични знания и практически умения по: методология на функционалното проектиране на електронни схеми; разработване на  проекти по електроника, чрез използване на професионални системи и средства за автоматизирано проектиране; моделиране на полупроводникови елементи; макромоделиране на операционни усилватели; анализ и синтез на активни филтри.

      В края на обучението си студентът ще: придобие умения, свързани със създаването и модифицирането на принципни електронни схеми и подготовка им за симулации, чрез графичен схемен редактор от програмния пакет OrCad; познава методите и средствата за анализ и числени симулации на електронни схеми; да идентифицират модели, методи и системи, подходящи за практически проекти в областта на електрониката; ще умее да прилага системния подход за проектиране.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Цветана Григорова

  • Токозахранващи устройства
    • Изучаването   на   дисциплината   “Токозахранващи устройства” има за задача да се придобият теоретични и практически знания и умения в областта на захранващите устройства, както и тяхното приложение. В курса на обучение студентите се запознават с съвременните постижения на схемотехниката, елементната база и устройствата в тази област.

       Целта на  лекциите и на лабораторните упражнения е студентите да получат представа за работата и режимите на ТЗУ, както и да добият практически опит за работата на такива устройства.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Цветана Григорова

  • Цифрова схемотехника
    • Кур­сът е пре­д­на­з­на­чен да за­по­з­нае сту­ден­ти­те с ос­но­в­ни­те ци­ф­ро­ви схе­ми и устройства, с ме­то­ди­те на про­е­к­ти­ра­не­то и из­чи­с­ля­ва­не­то им и с при­н­ци­пи­те на из­г­ра­ж­да­не­то им. Раз­г­ле­да­ни са ос­но­в­ни­те еле­мен­ти на ци­ф­ро­ва­та еле­к­т­ро­ни­ка, видовете логически фамилии – TTL, CMOS, ECL, BiCMOS, I2L, из­г­ра­ж­да­не­то на ус­т­рой­с­т­ва с ком­би­на­ци­он­на и по­с­ле­до­ва­тел­но­с­т­на ло­ги­ка, при­н­ци­пи­те на дей­с­т­вие на фор­ми­ро­ва­тел­ни и ре­ла­к­са­ци­он­ни схе­ми и уп­ра­в­ле­ни­е­то на ин­ди­ка­тор­ни еле­мен­ти. В последният раздел се разглежда из­г­ра­ж­да­не­то и при­ло­же­ни­е­то на ус­т­рой­с­т­ва с ком­би­ни­ра­но ци­ф­ро­во и ана­ло­го­во действие, ка­то ци­ф­ро­во-ана­ло­го­ви и ана­ло­го­во-ци­ф­ро­ви пре­об­ра­зу­ва­те­ли, устройство Следене/Запомняне.

      Семинарните и лабораторните упражнения целят да създадат умения за експериментално изследване и практическо приложение на съвременните цифрови схеми.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галидия Петрова

  • SUB-MASTER MICROCONTROLLER FOR “HOME CONTROL ON FINGERTIPS”
  • Modeling and analysis of the gateway node in body sensor networks
  • Architectural models for realization of Web-based Personal Health Systems
  • IoT solution for monitoring of data in the visible and infrared spectrum
  • A Smart Solution for Electrical Power Monitoring Based on MCP39F501 Sensor
  • On the use of blockchain technologies in Smart home applications
  • Experimental study of Cloud Computing based SCADA in Electrical Power Systems
  • Influence of electrode impedance changes on the common-mode rejection ratio in bioimpedance measurements
  • Inductively coupled wideband transceiver for bioimpedance spectroscopy (IBIS)
  • Privacy preserving fall detection based on simple human silhouette extraction and a linear support vector machine
  • A practical implementation of smart home energy data storage and control application based on cloud services
  • Arduino based module for return electrode contact quality monitoring in the electrosurgical instruments
  • Using IR array MLX90640 to build an IoT solution for ALL and security smart systems
  • Implementation of Internet of Things based solutionof wireless infrared camera with MLX90621 senzor
  • Power efficiency estimation of two alternative modulation techniques for diffuse infrared channels
  • International journal of online and biomedical engineering 17(11), pp. 103-123
  • A Review on Applications of Low-resolution IR Array Sensors in Ambient-Assisted Living
  • Mobile Low-cost Air Pollution Data Logger
  • An Approach for Improving the Older people’s Perception of Video-Based Applications in AAL Systems – Initial Study
  • State of the Art of Audio- and Video-Based Solutions for AAL
  • Медицинска електронна апаратура
  • Цифрова и микропроцесорна техника
  • Development kit for recording and processing of EOG signals for eye tracking
  • Comparative research the efficiency of algorithmic procedure for special post-determination of incompletely defined logical functions using integer numeric tables
  • Audio-Conversion of Biomedical Signals - A Possible Approach to Improve Remote Monitoring of Elderly and Visually Impaired People
  • Ръководство за семинарни упражнения по Цифрова схемотехника
  • Air parameters monitoring in urban area based on LoRaWAN: Data collection for environmental assessment
  • 50 questions on Active Assisted Living technologies. Global edition.
  • Driver physiological parameters monitoring-initial study in real-road driving
  • ANALYSIS OF THE ACCURACY OF DIGITAL SINEWAVE GENERATOR WITH STEP-LINEAR APPROXIMATION
  • LARGE CAPACITY FIFO-ORGANIZED SDRAM-BASED MEMORY BLOCK
  • Using of Bfloat16 Format in Deep Learning Embedded Accelerators based on FPGA with Limited Quantity of Dedicated Multipliers
  • Using of Integrated Daemon Module for Internal Processing Cells Addressing in Systolic Architecture
  • Methods and Techniques for real-time audio data streaming to and from high capacity local DSP SDRAM memory
  • Application of the programmable logic devices for implementation of in-circuit tester for microprocessor system
  • Предварителна обработка на данните при измерване на дрейфови скорости по метода на времевите изменчивости
  • Comparison of the Time Mutability and the Correlation-Extremal Methods for Stohastic Objects Drift Velocity Measurements
  • Methodology for numerical assessments of the quality of cloud fields images used in time mutability method
  • Stochastic objects velocity estimation using Modified Time Mutability Method, based on two-dimensional images
  • Joint Influence of Heterogeneous Stochastic Factors on Bit-Error Rate of ground-to-ground Free-Space Laser Communication Systems
  • Investigation on the possibilities of tracking dynamic visibility changes in images
  • Huang Xiaoyan, et al. Application of Shapley-fuzzy neural network method in long-term rolling prediction of typhoon satellite cloud images in South China. Chinese Journal of Meteorology, 2021, 79.2: 309-327.
  • Study of Limiting Factors in the Selection of a Learning Sample of Images for Automatic Tracking of Changes in Weather Conditions
  • Derivation of numerical criteria for the occurrence of natural phenomena in video sequences
  • Влияние на флуктуациите на атмосферната прозрачност върху Bit-Error Rate на откритите лазерни комуникационни системи от типа "земя-земя"
  • Математичен модел на инфрачервен радиометър – отношение сигнал-шум
  • Математичен модел на инфрачервен радиометър – разделителна способност по температура
  • Investigation of the influence of the inertia of the photon counting system on the acceptance accuracy in photon counting mode
  • An Automatic Control System Behavioral Modeling and Parametrized Spice Model of a Full-Bridge Resonant Inverter Operating above Resonant Frequency
  • Оптимални коефициенти на умножение при използване на лавинни фотодиоди в оптичните комуникационни системи
  • Ръководство за лабораторни упражнения по Оптични комуникационни системи
  • A Power Loss Analysis of a Three-Phase 12/8 Switched Reluctance Motor Fed from Asymmetric Power Converter in MATLAB/SIMULINK
  • Analysis and Investigation of Methods for Energy Recovering from BLDC Motor
  • Improvement of the approximation accuracy of LED radiation patterns
  • Portable air purifier with air quality monitoring sensor
  • ERROR IN SIMULATION OF ANALOG CIRCUIT IN PROTEUS
  • Investigation of error in simulation of analogue part of voltage measurement system in Proteus
  • Control of Impulse Converter with Reverse Energy Transmission with Active Driver Circuit
  • Reducing Energy Losses in Realising MOSFET Control by an Active du/dt Feedback Driver
  • LED Transmitter for Plastic Optical Fibers
  • Research of the Impact of the Active Driver Circuit with a dv/dt Feedback on the Speed of a DC Motor
  • Active gate drivers for mosfets with circuit for dv/dt control
  • Impulse Control of DC Motor with Addition of Energy
  • IGBT SPICE BEHAVIORAL MODEL USING THE HAMMERSTEIN CONFIGURATION
  • LOAD CHARACTERISTICS UNDER OPTIMAL TRAJECTORY CONTROL OF SERIES RESONANT DC/DC CONVERTERS OPERATING ABOVE RESONANT FREQUENCY
  • MODELING OF THE OPTIMAL TRAJECTORY CONTROL SYSTEM OF RESONANT DC/DC CONVERTERS OPERATING ABOVE RESONANT FREQUENCY
  • IGBT Behavioral PSPICE Model
  • Modeling of a Tree-Phase 12/8 Pole Switched Reluctance Motor in MATLAB
  • Analysis and Investigation of an Asymmetric Bridge Converter for a Three-Phase 12/8 SRM in Generating Mode
  • Output and Control Characteristics of an LLC Resonant DC/DC Converter
  • A Unified Analysis of LLC Resonant DC/DC Converter with Capacitive Output Filter
  • A Study of the Boundary Modes of an LLC DC/DC Converter Operating above Resonant Frequency
  • Steady-State Analysis and Modified Control Technique of a Capacitor Voltage Clamped Dual Half-Bridge Series Resonant Inverter
  • Investigation of an LLC resonant DC/DC converter with a capacitive output filter, Part I - Load Characteristics
  • Investigation of an LLC resonant DC/DC converter with a capacitive output filter, Part II – Design Considerations
  • Static Characteristics of a Phase-Shift Controlled Series Resonant DC-DC Converter
  • DC characteristics of a series resonant DC/DC converter at variable-frequency control method
  • Industry 4.0 and the Challenges Faced by STEM Education
  • Unified Method for Behavioral Modeling of IGBT
  • IGBT high accuracy behavioral macromodel
  • Output and Control Characteristics of an LLC DC-DC Converter Operating above Resonant Frequency based on State Plane Analysis
  • Extending the Zero Voltage Switching Range of a Phase-Shift Controlled Series Resonant DC/DC Converter
  • State Plane Analysis of an LLC DC-DC Converter Operating above the Resonant Frequency
  • RMS Current Values in an LLC DC-DC Converter Operating above the Resonant Frequency
  • A Design Methodology for an LLC DC-DC Converter Operating above the Resonant Frequency
  • FPGA Implementation of Microstepping Control of Stepper Motor with Advanced Mixed Current Decay
  • Loss Power Investigation in an LLC DC-DC Converter Operating Above the Resonant Frequency
  • РЪКОВОДСТВО ЗА ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ ПО АНАЛИЗ, МОДЕЛИРАНЕ И ПРОЕКТИРАНЕ НА ПРЕОБРАЗУВАТЕЛНИ УСТРОЙСТВА
  • A study of energy recovery in an asymmetric bridge converter for a three-phase 12/8 SRM in generating mode
  • Behavioural modelling of an average current-mode control of a boost DC/DC converter
  • A nonlinear model for a three-phase 12/8 switched reluctance machine
  • Analysis of Continuous Current Mode of an LLC Resonant DC-DC Converter at ZVS
  • A Study of a Phase-Shifted Full-Bridge LLC Resonant Converter Operating in Continuous Conduction Mode with ZVS
  • A Study of a Phase-Shifted Full-Bridge LLC Resonant Converter Operating at ZVS/ZCS
  • Output Characteristics for Continuous Current Mode of a Phase-Shift Controlled LLC DC-DC Converter
  • Basic Dependencies of a Phase-Shift Controlled LLC DC-DC Converter at Continuous Current Mode
  • LLC Resonant Converter as a Current Source Using Simple Trajectory Control
  • Design Considerations of Multi-Phase Buck DC-DC Converter
  • Theoretical Analysis of an LLC Resonant DC-DC Converter at Boost Mode
  • Comparative Analysis of Control Algorithms for a Power converter - Switched Reluctance Motor System in Motoring Mode
  • Modeling and Simulation of a Phase-Shift Controlled LLC Resonant Converter
  • Analytical and Simulation Study of the Power Losses of a Switched Reluctance Motor
  • Simulation and Experimental Study of Static Torque Characteristics of a 12/8 Three-Phase SRM
  • Simulation Study of Control Strategies for a Converter-Switched Reluctance Motor System in Motoring Mode Using Bipolar Modulation
  • A Study of the Influence of Phase-Shift Controlled LLC Converter Parameters on the Commutating Mechanisms in Continuous Conduction Mode
  • Improving the print quality of a budget 3D FDM printer by replacing the factory-installed stepper motor drivers
  • Using ESP32 and Air Quality Sensor in Engineering Student Education
  • ВЪЗПРИЗВОДИМОСТ НА ПАРАМЕТРИТЕ ТОНУС, СКОВАНОСТ, ЕЛАСТИЧНОСТ И РЕЛАКСАЦИЯ НА СКЕЛЕТНИТЕ МУСКУЛИ НА ЗДРАВИ ХОРА С МИОТОНОМЕТЪР МиотонПРО
  • ПРОУЧВАНЕ ЧЕСТОТАТА НА ТИПОВЕТЕ ТЕЛЕСНИ СТОЙКИ, НЕПРАВИЛНОТО ТЕЛОДЪРЖАНЕ , ГРЪБНАЧНИТЕ ИЗКРИВЯВАНИЯ И ПЛОСКОСТЪПИЕТО ПРИ СТУДЕНТИ ОТ ТУ СОФИЯ- ФИЛИАЛ ПЛОВДИВ
  • Анкетно проучване за предполагаемите фактори, оказващи влияние на формирането на неправилното телодържане при студенти от ТУ София – филиал Пловдив
  • Анализ на количествените промени на торакалната кифоза и силата на паравертебралната мускулатура след прилагане на специализирана методика за физическо натоварване при студенти от ТУ София-Филиал Пловдив

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР