logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Стопански факултет » Катедра Мениджмънт и бизнес информационни системи
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Икономика, индустриален инженеринг и мениджмънт
    • Правни и хуманитарни науки
    • Мениджмънт и бизнес информационни системи
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Мениджмънт и бизнес информационни системи"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

Катедра „Мениджмънт и бизнес информационни системи“ (МБИС) участва в осъществяването на мисията на Университета за широкопрофилна подготовка на специалисти с интердисциплинарни умения. Тя е създадена на 25.09.2019 г. с решение на АС на ТУ. Катедра МБИС се обособява тематично около едноименната специалност с все по-нарастващ интерес от страна на потребителите и специфични ИТ компетенции на редица преподаватели от бившата катедра ИИИМ.  Затова в състава на новата катедра се включват  преподаватели от съществуващата към момента катедра Икономика, индустриален инженеринг и мениджмънт. Така се формира нова трета структурна единица в редиците на Стопански факултет.  Катедра МБИС е иновативно свежо попълнение в композицията на СФ, откликвайки на все по-нарастващите потребности на бизнеса от висококвалифицирани кадри в областта на ИТ мениджмънт, бизнес информационни и хетерогенни интелигентни системи и др. Така тя в правилния момент успява да запълни огромната пазарна ниша за специализирана подготовка на качествени интердисциплинарни кадри, които владеят както модерни мениджърски умения, така и способността да усвояват своевременно нововъзникващите технологични иновации за гъвкава дигитална трансформация на бизнеса. Катедрата е една от най-динамично развиващите се с млад ентусиазиран академичен състав със свежи идеи за вплитане на най-новите постижения в областта на изкуствения интелект, машинното самообучение, умни устройства в споделени среди с разнообразните им интелигентни бизнес проявления за извличане на знания от големи информационни масиви, мултимедийни средства за симулации, добавяне на реалност и др.  

Ръководител на новосъздадената катедра от 01.10.2019 г. до 22.08.2020 г. е проф. д-р Светослав Велев. След това ръководството на катедра МБИС се поема от доц. д-р Румяна Илиева, която е един от създателите (2016 г.) и отговорник на едноименната специалност от 2017 г.

Членовете на колегиума са специализирали във водещи европейски университети. Те поддържат тясно сътрудничество с бизнеса като развиват сериозна научно-изследователска и публикационна дейност в световно признати индексирани и реферирани издания.

Дейността на катедра МБИС е съсредоточена в следните основни направления:

•         повишаване равнището на преподаването по ИТ мениджмънт, бизнес информационни дисциплини при следването на най-високите световни стандарти с оглед професионалната реализация на възпитаниците на Техническия университет и развитието на техния лидерски потенциал;

•         формиране на ценности, нагласи и личностни стратегии за непрекъснато самоусъвършенстване и развитие на творческите способности на студентите, които да са адекватни на динамичните условия за професионална реализация;

•         издигане качеството на изследователската дейност и пълноценното участие в научния живот на страната, което допринася за утвърждаването на Техническия университет като водеща образователна и културна институция в Република България.

Историческа ретроспекция на катедра МБИС

Създаването на катедра МБИС се яви като естествено продължение на новата едноименна бакалавърска специалност, която се оказа изключително успешен продукт, запълваща пазарна ниша, без аналог в българската действителност до този момент.

Бакалавърската специалност МБИС беше създадена в следствие от сериозна проучвателна дейност на световния опит в периода 2015-2016 г. от малък екип под егидата на тогавашния декан на СФ проф. М. Велев. Основни действащи лица в екипа бяха единствените преподаватели по ИТ дисциплини в СФ - доц. Р. Илиева и доц. О. Маринов, и двамата от катедра ИИИМ по това време. Необходимостта от тази специалност се породи от потребността да се намери достатъчно успешен нов продукт, който да запълни празнотата, породена от временното замразяване на специалност ПА. Доц. Р. Илиева, благодарение на международната си контактна мрежа, осигури достъп до тематично близки учебни планове и програми от водещи световни университети и разви в надграждаща логическа последователност веригите учебни дисциплини в 6 основни тематични направления като предложи тематично и разработи съдържанието на голяма част от ИТ мениджмънт дисциплините в горните учебни курсове, т.е. в напредналата втора част от съответната верига. Доц. О. Маринов, от своя страна, разработи някои основни бизнес ИТ учебни програми в първа част за началните курсове и проведе сериозни дебати и лобиране за проучване и подобряване на нагласите в университета, благодарение на контактите си във ФТК, което му позволи да осигури и подходящи преподаватели по основните ИКТ дисциплини в съответните вериги. За отговорник на специалността беше определена доц. Р. Илиева.

Специалността с появата си отбеляза небивал интерес, който нараства с всяка изминала година от първия випуск през 2017 г. като поддържа много висок бал на прием. Качествената подготовка и широката контактна мрежа на катедрата с бизнеса осигуряват стажантски и работни места още във втори курс на студентите във водещи ИКТ компании.

Така в края на 2019 г., в отговор на необходимостта от обособяване на трета катедра в СФ, която до менажира специалността и нарастващия брой студенти по нея, беше създадена едноименната катедра МБИС от преподаватели от катедра ИИИМ с изявена ИТ експертиза. За ръководител на катедрата бе определен преподавателят по старшинство проф. С. Димков, а след неговото пенсиониране в средата на 2020 г. за ръководител на катедрата бе избрана доц. Р. Илиева, която продължава да ръководи катедрата и до днес, избрана за втори мандат.

През 2020 г. към края на първия випуск дипломанти проф. дн К. Ангелов, тогавашен декан на ФФОЕ, инициира създаването на едноименна магистърска специалност, в отговор на запитвания от страна на студенти, които искат да продължат да се развиват в тази сфера. Магистърската специалност беше разработена от доайените на катедрата: проф. К. Ангелов,  доц. Р. Илиева и доц. О. Маринов в три специализиращи направления като всеки от тях пое управлението на своето. Тя беше развита както за редовна и за задочна форма, така и на английски език, като вече има значителен брой завършили както редовна, и задочна форма, така и на английски език чуждестранни студенти. Отново тази специалност с появата си отбеляза небивал интерес, който нараства с всяка изминала година от първия випуск през 2020 г. и привлича студенти, завършили бакалавърска степен предимно от ФКСТ и ФТК, работещи в ИКТ сектора, както и от други университети, а така също и от чужбина.

За да завърши цикълът от всички образователни степени проф. К. Ангелов през 2021 г. инициира създаването на едноименна докторска програма, която вече е факт, акредитирана от НАОА и предстои приемът на докторанти от следващата година.

Преподавателският състав на кадрата е малоброен, но се състои от международно признати учени с широка публикационна и научна активност. От 2016 г. проф. К. Ангелов е декан на ФФОЕ, а преди това от 2010 г. – Заместник-декан. От 2020 г. доц. О. Маринов е Заместник-декан по Научна и приложна дейност на СФ, вече втори мандат. От 2024 г. доц. М. Крумова е Заместник-декан на Стопанско управление на Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ).

 

Интернет страница:https://tu-sf.org/

24 юни 2025 г.

  • Ръководител катедра

    rilieva_19726.jpg
    Име: Румяна Илиева
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3651
    Кабинет: 3511A
    E-mail: rilieva@tu-sofia.bg

Академичен състав

Проф. д.ик.н инж. Кирил Ангелов
тел.:02 965-3651
каб.:3511-A
E-mail: ang@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Ивелина Хинова
тел.:02 965-3651
каб.:3511-А
E-mail: ihinova@tu-sofia.bg
доц. д-р д-р Милена Крумова
тел.:02 965-2259
каб.:3613A
E-mail: mkrumova@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Орлин Маринов
тел.:02 965-5743
каб.:3509А
E-mail: o.marinov@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Румяна Илиева
тел.:02 965-3651
каб.:3511A
E-mail: rilieva@tu-sofia.bg
ас. маг. инж. Антони Ангелов
тел.:02 965-31-91
каб.:2410
E-mail: antoniangelov@tu-sofia.bg
ас. маг. инж. Десислав Иванов
тел.:02 965-3743
каб.:3509A
E-mail: divanov@tu-sofia.bg
ас. маг. инж. Завен Астадуров
тел.:02 965-3651
каб.:3511А
E-mail: zastadurov@tu-sofia.bg
ас. маг. инж. Румяна Йорданова
тел.:02 965-3191
каб.:2410
E-mail: andru@tu-sofia.bg
маг. инж. Живко Русев
тел.:02 965-3743
каб.:3509A
E-mail: jrusev@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р Радослав Костев
тел.:02 965-3413
каб.:2410Б
E-mail: rkostev@tu-sofia.bg

Докторанти

Силвия Горанова
E-mail:silvia.goranova@tu-sofia.bg

Помощно-технически персонал

маг. инж. Елеонора Давкова
тел.:02 965-3739
каб.:3503
E-mail:eleonora.davkova@tu-sofia.bg

  • Open Data Benchmarking for Higher Education: Management and Technology Perspectives
  • Значение на контрола за приложението на бенчмаркинга при финансовия мениджмънт на индустриалното предприятие
  • Аспекти на приложението на бенчмаркинга при финансовия мениджмънт на индустриалното предприятие
  • Аспекти на бенчмаркинга спрямо видът и приложението му в индустриалното предприятие
  • Дейности по планиране и реализиране на бенчмаркинга в индустриалното предприятие
  • Опорни точки за реализирането на ефективен бенчмаркинг в предприятието, Списание
  • Определяне на ролята и способностите на лидера - бенчмаркинг гуру в екипа по бенчмаркинг
  • Differentiation of Priority Spheres for Application of Benchmarking at National Level in Bulgaria after Association in European Union
  • Ключови функционални области на финансовия мениджмънт в индустриалните предприятия
  • Бенчмаркингът като приоритет при усъвършенстване на технологиите за мениджмънт в предприятието
  • Анализ на източниците на информация за приложение на бенчмаркинга в предприятието
  • Аспекти и значение на организационната структура на отдела по финанси на индустриалното предприятие
  • Методика за бенчмаркинг на финансовия мениджмънт на предприятието
  • Сравнение на методи за оценка на ефективността приложими при бенчмаркинга
  • Знанието като фактор за подобряване на трансформационните процеси при управлението на организациите
  • Importance of the Networking and Benchmarking in Management of the Company
  • Аспекти на съответствие при бенчмаркинг на финансовите процеси при индустриалните предприятия
  • Researching Competency Models
  • Review of Competence Based Education Practices
  • Overview of the Occupational Information Network
  • ePortfolio – Identity аnd Professional Development
  • Enterprise 2.0 and Professional Development
  • Research and modeling of technology-enhanced learning processes focused on knowledge management
  • Knowledge Management, Personalised Learning and Professional Development Enhanced by Cloud Computing
  • Innovative learning scenario implementation: case studies @ Technical university – Sofia
  • Innovative Learning scenario Design
  • Innovative collaborative learning supported by web 2.0 applications @ PBworks platform
  • Competence Development Enhanced by Learning Paths Design and E-Portfolio Implementation within ILIAS
  • Technologies, Tools and Web 2.0 in support of public administration workplace communications
  • Research on Cloud-based tools 4 learning: Case study at TU-Sofia
  • Technology-Enhanced Social Learning and SECI 2.0
  • Models of training based on competencies 2.0
  • Knowledge Sharing & Collaboration 2.0
  • SOCIAL NETWORKS АТ BUSINESS
  • E-MARKETING IN TOURISM
  • E-MARKETING AND ADVERTISING 2.0
  • Модели на обучение, базирано на компетенции 2.0
  • Бизнес и ценови модели при компании от индустрията на облачните услуги
  • Learning in a Smart City Environment
  • Women Start-up Businesses Utilizing Web 2.0, MOOC, ePortfolio and Ice House Entrepreneurship Mindset
  • Web based face to face e-Governance Systems
  • Integration of an adaptive trust-based e-assessment system into virtual learning environments—The TeSLA project experience
  • ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ И СОФТУЕРНА ОБЕЗПЕЧЕНОСТ НА ЕДНОПЛАТКОВИ КОМПЮТРИ С НИСКА СТОЙНОСТ, БАЗИРАНИ НА ПРОЦЕСОРИ ARM И ТЯХНОТО ПРАКТИЧЕСКО ПРИЛОЖЕНИЕ В ОБУЧЕНИЕТО
  • ПРИЛОЖИМОСТ НА СЪРВЪРНА ВИРТУАЛИЗАЦИЯ В УСЛОВИЯТА НА ЕДНОПЛАТКОВ КОМПЮТЪР С НИСКА СТОЙНОСТ, БАЗИРАН НА ARM ПРОЦЕСОРИ
  • КИБЕР РЕАЛНОСТ – ТЕНДЕНЦИИ И ПЕРСПЕКТИВИ В ОБРАЗОВАНИЕТО И Е-УПРАВЛЕНИЕТО
  • A Conceptual Agenda for Agile Management
  • ОБЗОР ВЪРХУ МЕТОДИТЕ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА ДИНАМИЧНАТА АДАПТИВНОСТ НА СЪВРЕМЕННИ ОРГАНИЗАЦИОННИ СТРУКТУРИ
  • Monitoring and Optimization of e-Services in IT Service Desk Systems
  • AI Integration in Business Processes Management
  • Mathematical Algorithms for Artificial Intelligence
  • Neural Network Processing Model for Data Flow Optimization
  • Artificial Neural Networks with Java Implementation
  • Structural Approach for Organizational Agility Path Analysis
  • A Cynefin Framework for Agile Decision Making of AI Bots
  • The Impact of AI & ML in Agile Production
  • Enneagram Approach for Intelligent Agile Integration
  • Construction of Fuzzy-Classification Expert System in Cerebral Palsy for Learning Performance Facilitation
  • The Impact of Machine Vision in Additive Manufacturing
  • IT Service Management Framework to Improve Business Information Structure
  • Modelling in support of decision making in Business Intelligence
  • NextGen HighTech Solutions to Improve the QoL in Cerebral Stroke Consequences
  • Conceptual model for QoL path analysis in cerebral stroke
  • Students’ Unsupervised Experience in Eassessment With the Tesla System
  • Design of a DSLM-based cerebral palsy action rehabilitation training system
  • Virtual Gaming Platform Customer Experience Evaluation
  • Design of DCI-based robot assisted cerebral palsy rehabilitation facial expression training system
  • Template for Building Manageable Data Mining Autonomous Process with RapidMiner Studio
  • Study on spiral winding swimming motion control of a slender legless creature model
  • DSL-based optimization of intelligent rehabilitation system for cerebral palsy /基于DSL优化脑瘫康复智能训练系统
  • Ontology-based model of e-governance
  • Interactive Interface Module for Cerebral Palsy Rehabilitation: Study on the Performance through Machine Learning
  • Machine Learning for Performance Management of Robot-Assisted Cerebral Palsy Training System
  • The Never-Ending Story of Digital Transformation - How to Embed it in an Organization
  • Methods for Analysis of Manufacturing Process in Electronics
  • Small E-Gov Satellite Modeling and Simulation
  • E-Democracy and Open Government
  • Towards Security, Data Privacy and Learning Performance
  • Design of rehabilitation training system of social helpless shoulder shrugging movement for cerebral palsy based on human-computer interaction technology /基于人机交互技术的社交型无奈式耸肩动作脑瘫康复训练系统设计
  • Survey of key HCI technologies in social rehabilitation training system for cerebral palsy | 社交型脑瘫康复训练系统人机交互关键技术综述
  • Design of a BCI-based robot assisted system for facial expression rehabilitation of CP | 基于脑机接口的机器人辅助脑瘫康复面部表情训练系统设计
  • Survey of CPG-based motion control methods of hexapod robot | 基于 CPG 的六足机器人运动控制方法研究综述
  • Robot-assisted ECG signal detection and rehabilitation system
  • Интегрирани IT приложения в бизнеса
  • Mathematical approach for determining the optimal size of a logistic unit in case of high transport risk
  • Mathematical approach for estimating the choice of volume of orders
  • A mathematical approach to determine the financial portfolio of equal risky deposit financial assets
  • Opportunities for prevention of corruption in public procurement in electricity distribution companies in Bulgaria
  • Research studies for the efficiency of management in bulgarian electricity distribution companies
  • State of human capital development and working conditions in electrical distribution companies in Bulgaria
  • Motivation strategies of human resources in ict companies
  • Results and challenges to the implementation of european policy supporting creative business in bulgaria
  • Research for usefulness of agile methods in creative business
  • Research of the environmental development for implementation of European projects by the Bulgarian municipalities (Open Access)
  • Research of motivation of employees in the IT sector in Bulgaria
  • Challenges to HR Specialists in High-Tech Enterprises
  • Impact Factors in Implementation of EU-Funded Projects in Bulgarian Higher Education Institutions
  • Research and Evaluation of Factors and Sub-Factors that Affect on the Timeliness and Reliability of Deliveries and Their Importance for the Efficiency of the Logistic Processes
  • Risk based asset management of electrical distribution network
  • Methodology for evaluation effectiveness and efficiency in management of IT-projects
  • Adapted managerial mathematical model to study the functions and interactions between enterprises in high-tech cluster
  • Specificity of Training of Employees in High-technological Enterprises
  • Mathematical approach for ex-ante evaluation of projects funded by European funds in state university
  • Model for multi-objective optimization according to Pareto principle of business interactions in a production cluster composed by participant organizations with the same business activities
  • Application of stress strength analysis for investigation of investments in heterogeneous assets
  • Comparative Analysis of Alternatives for Bulgarian Energy System Development
  • Efficiency of the management of parallel activities in the business enterprise
  • Simulation Modeling of a Warehouse Logistics Department of a Medium-sized Company
  • Methodology for determining the socio-economic factors in the performance of Cost-Benefit Analysis for the production of electricity from biomass
  • Methodology for effectiveness in applying for grant funding for energy efficiency of enterprises
  • Indicators for the Effectiveness and Efficiency of the Implementation of an Enterprise Resource Planning System
  • Applications of Artificial Intelligence for Optimization of Business Processes in Enterprise Resource Planning Systems
  • Research of Interactions between Universities and High-Technological Enterprises on Employees Qualification
  • Mathematical model for research and analyze relations and functions between enterprises, members of cluster
  • Challenges for Bulgarian Industrial Small and Medium sized Enterprises to manage change effectively
  • Criteria at selection of method for job implementation evaluation in high-tech enterprises
  • Home office effects on the motivation of ICT companies' employees
  • Energy Planning in Bulgaria
  • Methodology for Teaching Human Resource Information Systems in the Training of Management Staff and Entrepreneurs
  • Methodology for Teaching Supply Chain Management Systems in the Training of Entrepreneurs
  • Modern methods of training in national security through Geographic Information Systems
  • Appropriation of International Standards for The Structuring of Engineering Training in West Africa
  • Trends in the Development of Business Information Systems of ERP Class
  • Основни тенденции при внедряванто на информационни системи за управление на взаимоотношенията с клиентите
  • Methodology for Evaluation the Effectiveness of Corporate Distance Training
  • Indicators for Evaluation the Effectiveness of Trainings through Educational Computer Games
  • Basic requirements for digitization of e-commerce
  • Basic principles in evaluation of fast-growing companies operating in innovation-intensive industries
  • Critical review of Bulgarian legislation related to circular economy
  • Issues with flicker detection and elimination for power distribution networks in Bulgaria
  • ASSESSING EMPLOYEE PERCEPTIONS OF INFORMATION TECHNOLOGIES IN PUBLIC SECTOR DIGITALISATION
  • Methodology for Effective Distribution of Manufacture Capacities in a High-Tech Enterprise
  • Comparative Post-Optimal Analysis to Effectively Forecasting the Subscriber's Daily Natural Gas Consumption
  • Common Methodology for Effectively Forecasting the Subscriber's Daily Natural Gas Consumption
  • Estimation of the error in forecasting the consumption of the natural gas of the freight schedule per subscriber according to the seasons
  • A Brief Overview of the Some Forecasting Methods in Energetics
  • Stochastic Method for Optimal Management of Short-Term Requests for Natural Gas Supply
  • Application of the Pontryagin Maximum Principle in the Optimal Management of Short-Term Requests for Natural Gas Supply
  • Risk Analysis and Assessment when Investing in Energy from Natural Gas and Photovoltaics
  • Most Favorable Results for Forecasting Methods for Natural Gas and Photovoltaic Energy Consumption
  • Basic guidelines in artificial intelligence (AI) applications in ERP systems in the last 5 years
  • Power Load Profiles and Subsequent Analysis for Combined Energy Sources
  • Overview of the Possibilities for Realization of the Interaction between RES and Natural Gas
  • Analysis of the Possibilities for Realization of the PTG Technology in RES
  • An Overview of Software of Design and Simulation of Photo Voltaic Systems
  • Development of ERP System Security
  • Тhe Role of Expert Systems on the Development of Business Processes
  • Functions and Trends for Harmful Emissions from the Main Environmental Pollutants in the Republic of Bulgaria
  • Основни тенденции в развитието на Географските информационни системи
  • Modern Training of Business Information Systems in E-Commerce
  • GIS-based model for the assessment of the smart sustainable development of municipalities of Northeast Bulgaria
  • Challenges and Problems of the MoSCoW Method Application in ERP System Implementation
  • Digitalization of Administrative Processes in Primary Schools using ERP System

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР