Начало » Университетът » Факултети » Факултет Компютърни системи и технологии » Специалности » Компютърни технологии и приложно програмиране
Основната цел е завършилите специалисти да бъдат качествено подготвени за работа и да бъдат привлекателни за работодателите. Специалността осигурява овладяване на основни умения, които ще бъдат оценени при реализацията на завършилите специалисти.
Завършилите ще разбират фундаментални области от компютърните технологии и информационни системи, компютри, мрежи и бази от данни и ще могат да демонстрират практически умения в управлението на тези технологии; ще познават нови технологии и тяхното влияние върху бизнес стратегиите; ще могат да комуникират ефективно със софтуерни инженери, системни анализатори, хардуерни инженери, инженери по комуникационна техника и крайни потребители, за да осигурят подходящи решения на бизнес проблеми; да демонстрират умения за ефективна работа като член на екип и като ръководител на проект.
Обучението е интердисциплинарно, изградено е на базата на опита на редица курсове за следдипломно обучение, както и с активното участие и съдействие на чуждестранни университети – партньори.
Преподавателите, ангажирани с провеждане на обучението по специалността, членуват в български и чуждестранни професионални и научни организации, като IEEE, ACM, EAAI и др. Много от тях гостуват в чуждестранни висши учебни заведения.
Специалността е изключително актуална в съвременния свят на компютри и комуникации. Тя изгражда специалисти, които могат да разработват висококачествени системи, използвайки сложни компоненти и техники.
Приемът се извършва на общо основание по документи, съгласно действащите Правилници на Технически университет–София.
Обучението включва четири задължителни дисциплини, шест избираеми дисциплини, проекти, курсови работи и дипломен проект. Фундаменталната подготовка се осъществява чрез изучаване на следните задължителни дисциплини: Софтуерно инженерство, Софтуерни архитектури и шаблони, Валидация и верификация на програмни системи, Разпределени системи и приложения. Задължителните дисциплини осигуряват необходимите за всеки инженер фундаментални знания и модели за създаване на компютърни приложения, за ръководство на проекти в тази предметна област и за оценка на качеството на съществуващи компютърни приложения и системи.
Студентите изучават избираеми дисциплини от представени списъци и се насърчават да разработват дипломни проекти по задания, предложени от външни индустриални или търговски организации.
Избираемите списъци за първи семестър са насочени към трите основни научни направления на звеното: Информационни системи, Приложно програмиране и Интелигентни системи. За всяко от предлаганите направления се предвиждат по три дисциплини, обхващащи трите най-важни области на приложение на завършващите магистри.
Избираемите списъци за втори семестър са насочени към трите основни компютърни платформи: Компютърни игри, Интернет технологии и Съвременни технологии. За всяко от предлаганите направления се предвиждат по три дисциплини, обхващащи трите най-перспективни технологични направления.
Дипломният проект се разработва в рамките на втората половина от втория семестър.
По програма Socrates/ERASMUS се осъществява студентска мобилност във Fachhochschule Würzburg (Deutschland), Université de Méditerranée (Marseille, France), Technical University (Tbilissi, Georgia), University of Portsmouth (UK), Universita di Pavia (Italy), Политехнически университет Мадрид, Университет в Карлсруе и др.
Завършилите магистърската специалност имат възможност да променят насоката на своята кариера и да станат професионалисти в областта на информационните технологии. Те могат да продължат своята работа в предишните си специалности, а могат да продължат и с изследователска работа, включвайки използването на компютърни технологии.
След завършването на обучението специалистите ще владеят необходимите знания и умения за реализация и управление на цялостен проект, както и управление на колектив за разработка на компютърни приложения.
Магистър - инженер
5.3. Комуникационна и компютърна техника
Форма на обучение:
Редовно - 1 година
Задочно - 1 година
Ани Кочева
Email: ak@tu-sofia.bg
Кабинет: 1327
Тел.:02 965 3139
маг. инж. Даниела Бочева-Янчева
Email: dbocheva@tu-sofia.bg
Кабинет: 1322-A
Тел.:02 965 2054
Самира Алиман
Email: samira@tu-sofia.bg
Кабинет: 1322-A
Тел.:02 965 2054
маг. инж. Росица Георгиева
Email: georgieva.rosy@tu-sofia.bg
Кабинет: 1327
Тел.:02 965 3139
маг. инж. Таня Георгиева
Email: fksu-k@tu-sofia.bg
Кабинет: 1443-А
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР