"Телекомуникации" е широкопрофилна специалност с изключителна популярност сред кандидат-студентите и фирмите. Специалността е една от най-търсените на пазара на труда. Във ФТК работи отличен колектив от висококвалифицирани специалисти.
ФТК обучава значителен брой докторанти и студенти в областта на телекомуникациите - радио, аудио, видео, кабелни и оптични комуникационни мрежи, системи и технологии, екологичен и енергиен мониторинг и др. Възпитаници на ФТК създадоха и в момента ръководят и обслужват българската комуникационна промишленост, фирмите и научните звена в сектора. Благодарение на широкопрофилната си подготовка те успешно се реализират и в близки до комуникациите области – компютри, електроника, автоматика и др. В чужбина нашите випускници се радват на изключителни успехи и в много случаи стигат до най-високите етажи на кариерата и бизнеса.
Телекомуникациите е една от най-модерните и динамично развиващите се области на техниката и технологиите в днешно време. Област, в която се влагат огромни инвестиции и работят водещи технологични компании в света, в която има най-ниска безработица и постоянна нужда от квалифицирани кадри. Факултетът поддържа тесни връзки с водещите български телекомуникационни оператори, както и наши и чужди фирми в областта на информационните и комуникационни технологии, които предлагат стажантски програми и стипендии на студентите, както и различни видове допълнително специализирано обучение.
Български граждани и граждани на страните членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, притежаващи диплома за завършено средно образование, могат да кандидатстват за студенти в Техническия университет – София по специалността Телекомуникации.
Кандидатстването се извършва чрез подаване на кандидатстудентски доку-менти и класиране по специалности. В класирането участват само кандидатите, които са издържали успешно конкурсните изпити (тестове) и/или държавните зрелостни изпити (матури) по предметите, предвидени за съответните специалности.
Бакалавърът, завършил Факултета по Телекомуникации, има базова широкопрофилна подготовка в областта на телекомуникациите, притежава способност чрез самоподготовка да усъвършенства знанията и уменията си, има добра езикова култура, владее компютърни технологии и поддържа подготовката си на нивото на съвременните изисквания на информационното общество.
Получаването на бакалавърска степен по телекомуникации е свързано с придобиване на знания и умения за работа, за проектиране, производство, поддръжка, експлоатация, инженеринг и техническо осигуряване на комуникационни компоненти, възли, устройства, системи и мрежи.
Студентите завършили бакалавър могат да продължат своето образование като магистри по същата специалност.
Някои от областите за професионална реализация на завършилите студенти са:
системи за спътниково и кабелно разпространение на радио- и телевизионни програми;
фиксирани и мобилни комуникационни системи и мрежи;
информационни технологии в телекомуникациите; надеждност и сигурност на комуникациите;
аудио и видео технологии;
лазерни и световодни комуникационни системи;
радиолокационни и радионавигационни устройства и системи;
автоматизирани системи за проектиране, производство, контрол и диагностика, системи за радио-управление;
системи за контрол и управление;
системи за технологичен контрол, схеми и системи и проектиране на печатни платки;
технически средства за изграждане на автоматизирани технологични системи в комуникациите и др.
бакалавър
5.3. Комуникационна и компютърна техника
Форма на обучение:
Редовно - 4 години
Ани Кръстева
Email: a_krasteva@tu-sofia.bg
Кабинет: 1440
Тел.:02 965 3107
Мила Николова-Цветкова
Email: milan@tu-sofia.bg
Кабинет: 1440
Тел.:02 965 3107
Яна Цанкова
Email: fktt-dekan@tu-sofia.bg
Кабинет: 1439-Б
Тел.:02 965 3095
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР