logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Факултет по телекомуникации » Катедра Технологии и мениджмънт на комуникационни системи
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Радиокомуникации и видеотехнологии
    • Комуникационни мрежи
    • Технологии и мениджмънт на комуникационни системи
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Технологии и мениджмънт на комуникационни системи"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

Катедра "Технологии и мениджмънт на комуникационни системи" е създадена през 1988г. Със създаването на катедрата се цели да се поеме обучението по новооткритата специалност "Технологии и мениджмънт на комуникационни системи". При създаването й в нея влизат преподаватели от катедра "Радиокомуникации и видеотехнологии" и катедра "Комуникационни мрежи". Активно участие при изграждане на новата катедра взема известният български учен и специалист в областта на конструирането и технологията на радиоелектронната апаратура проф. Георги Григоров Савов, който е и ръководител на създадената преди това аналогична специалност. Заслужава да се отбележи и ролята на доц. д-р Боян Илиев Илиев.

Преподавателите от катедра "Технологии и мениджмънт на комуникационни системи" обучават студенти с образователна степен "бакалавър" от модул Г по специализацията "Комуникационни технологии".

Преподавателите от катедрата участват активно в разработването на научно-изследователски проекти по вътрешни научно-изследователски договори, сервизни договори, научно-изследователски договори по научни програми на Нато и SOCRATES.

От 2006г. към катедрата се числи НИЛ "Електронизация и автоматизация на жп транспорт" с ръководител доц. д-р Ташко Николов. Отрасловите договори на Лабораторията в последните години са част от международни проекти в раздела "Осигурителна техника" и са свързани с най-големите търгове в БДЖ - "Изграждане на система за контрол на движението на влаковете (ETCS) в участъка Пловдив – Бургас", "Реконструкция и модернизация на участъка Пловдив – Свиленград", "Изграждане на Дунав мост 2 Видин – Калафат".

 

Последна редакция: 02.2023

Интернет страница:

15 февруари 2023 г.

  • Ръководител катедра

    boianka_nikolova_704.jpg
    Име: Боянка Николова
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3135
    Кабинет: 1301
    E-mail: bnikol@tu-sofia.bg

    Заместник ръководител

    tashko_nikolov_705.jpg
    Име: Ташко Николов
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3203
    Кабинет: 1302
    E-mail: tan@tu-sofia.bg

Академичен състав

доц. д-р инж. Боянка Николова
тел.:02 965-3135
каб.:1301
E-mail: bnikol@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Галя Маринова
тел.:02 965-3188
каб.:1305
E-mail: gim@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Ростислав Русев
каб.:1505
E-mail: rusev@ecad.tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Ташко Николов
тел.:02 965-3203
каб.:1302
E-mail: tan@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Тихомир Брусев
тел.:02 965-3544
каб.:1306-Б
E-mail: brusev@ecad.tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Деница Кирева-Михова
тел.:02 965-3544
каб.:1306-Б
E-mail: kireva@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Здравка Симеонов
тел.:02 965-3133
каб.:1304
E-mail: zsimeonov@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Милен Тодоров
тел.:02 965-3203
каб.:1302
E-mail: m.todorov@tu-sofia.bg
ас. маг. инж. Катерина Костова
тел.:02 965-3133
каб.:1304
E-mail: kmkostova@tu-sofia.bg

Помощно-технически персонал

техн.изпълнител Милена Стоянова
тел.:02 965-3194
каб.:1306
E-mail:mstoyanova@tu-sofia.bg

  • BTC40 Конструиране на комуникационна апаратура
    • „Конструиране на комуникационна апаратура” е задължителен фундаментален учебен курс от бакалавърската програма на специалността “Телекомуникации”. Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат и да могат да прилагат различните методи за конструиране на комуникационни апаратури, предназначени за различни честотни обхвати, техническите средства за осигуряване на техните нормални топлинни режими и електромагнитна съвместимост, както и в съответствие със своите потребности и интереси да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област.

      В края на обучението си по този университетски курс студентът ще познава: принципите на конструиране на елементи, възли и устройства за различни честотни обхвати и технологиите за тяхното производство; методите за определяне на топлинния режим на комуникационни апаратури и възможните конструктивни средства за неговото осигуряване; методите за осигуряване на електромагнитна съвместимост на комуникационни възли и устройства и изискванията към реализиращите ги възли.

       

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лидия Йорданова

      доц. д-р инж.  Боянка Николова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

  • BTC29 Импулсни и цифрови устройства
    • Дисциплината „Импулсни и цифрови устройства” е задължителен основен учебен курс от бакалавърската програма на специалността “Телекомуникации”. Целта на дисциплината е да даде задълбочени познания на студентите в проблематиката на логическото проектиране на импулсни и цифрови устройства, основано на теорията на Булевата алгебра и теорията на автоматите, както и приложението на тези устройства  за реализацията на цифрови системи.

      След приключване на курса студентът ще получи познания в областта на: Булевата алгебра и произтичащите от нея правила и закономерности на свързване на логическите променливи и математическите отношения между входните и изходните величини на комбинационните логически схеми; приложението на обобщените модели на автоматите и практически средства за описание; създаването на обобщени методи за синтез и реализация на синхронни и асинхронни автомати, работещи както в статичен, така и в динамичен режим; методите и средствата за откриване и отстраняване на състезанията, а също и на функционалните и структурни хазарти при комбинационните и последователни цифрови системи; хибридните системи с аналогови и цифрови устройства; специализираните средства за съхранение на информация; алгоритмични методи за проектиране на базата на модерните схемотехнически решения като програмируеми логически матрици.

       

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

      доц. д-р инж. Росен Милетиев

      доц. д-р инж. Рангел Динов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

      Лектори:

  • BTC47 Практикум по автоматизация на проектирането
    • Дисциплината „Практикум по автоматизация на проектирането” е задължителен фундаментален учебен курс от бакалавърската програма на специалността „Телекомуникации”. Тя запознава студентите със съществуващите универсални и специализирани програми за изследване на комуникационни схеми и устройства, като ползва придобитите от студентите познания по курса „Теоретична електротехника”. Проследяват се принципите, организацията и програмното осигуряване на системите за интегрирано инженерно и конструктивно проектиране, основните йерархични нива на моделиране на аналогови, цифрови и смесени аналогово-цифрови схеми и системи, методологията на проектиране на комуникационни схеми и устройства и най-разпространените универсални методи и алгоритми за осъществяване на различните етапи на автоматизираното проектиране. Специално внимание се обръща на програмата Cadence OrCAD Design Suite 16.6,  включително и симулатора  PSPICE за моделиране и симулация на аналогови, цифрови  и смесени анологово-цифрови схеми и системи. Дисциплината дава познания и практически умения за автоматизирано изследване на комуникационни схеми по постоянен ток, за определяне на коефициенти на предаване, анализ на чувствителности, устойчивост, честотен анализ и времеви анализ, анализ в най-тежък случай и статистически Монте-Карло анализ. Разглеждат се принципите и средствата за функционално-логическо моделиране и симулация на логически схеми и устройства, както и основните възможности на системите за конструктивно проектиране за  на печатни платки. Обърнато е специално внимание на практическите правила за интерактивно проектиране на печатни платки с отчитане на електромагнитната съвместимост. Знанията от дисциплината „Практикум по автоматизация на проектирането” са необходими за изучаването на редица следващи дисциплини, като: Автоматизирано проектиране на цифрови комуникационни схеми с VHDL, Автоматизирано проектиране в ИНТЕРНЕТ.

      Водещ преподавател:  доц. д-р инж. Галя Маринова, e-mail:gim@tu-sofia.bg,  

                                             тел:02-965-3188

      Лектори:

      доц. д-р инж. Галя Маринова

  • BTC51.4 Компютърно проектиране в комуникациите
    • Дисциплината „Компютърно проектиране в комуникациите” е задължително избираема дисциплина за студенти по специалност “Телекомуникации”, на Факултета по телекомуникации за образователно-квалификационната степен “бакалавър”. За изучаването й са необходими знания по Математика,  Теоретична електротехника,  Комуникационни вериги,  Практикум по автоматизация на проектирането. Целта на дисциплината е да разшири знанията и практическите умения на студентите, преминали общия Практикум по Автоматизация на проектирането, като ги подготви за използуване на професионални CAD системи за симулация и проектиране на устройства за комуникационната техника.

      Дисциплината запознава студентите с методологичните, алгоритмичните, технологичните и схемотехничните основи на електронните програмируеми схеми (CPLD, FPGA). Изграждат се умения за бързото осъществяване на несложни проекти от идея до практическа реализация. Обръща се внимание на системния подход на проектиране в комуникациите, създаване на спецификация с езици за описание от високо ниво (VHDL). Студентите придобиват практически умения за цялостната реализация на несложни проекти с програмируеми схеми. Втората част на дисциплината разглежда съвременните комуникационни технологии за съхранение, управление и защита на информацията, които се използват при изграждането на центровете за компютърно проектиране. Разширяват се практическите знания и умения на студентите, като им се дава базата от съвременни хардуерни и софтуерни градивни компоненти, принципи и познания, необходими при изграждане на SAN решения, решения за бекъп, архивиране и документооборот.

       

      Лектор:

      доц. д-р инж. Людмила Райковска

      Лектори:

  • BTC53.4 Автоматизирани технологични системи
    • Дисциплината „Автоматизирани технологични системи” е задължителна избираема учебна дисциплина в седми семестър от бакалавърската програма на специалността“Телекомуникации”. Курсът създава предпоставки за успешна реализация на студентите в условията на високотехнологично компютърно производство и по-специално производство на комуникационна, компютърна, електронна, аерокосмическа и друга техника, обединени под общото наименование електронно производство.

      Целта на учебната дисциплина е студентите да придобият познания за: особеностите на електронното производство като обект на автоматизация; систематичното проектиране на автоматизирани технологични системи; основните положения от теорията на автоматичното управление; роботите и робототехническите технологични модули и комплекси; автоматизацията на монтажа - конвенционален и повърхностен; принципните и организационните решения при преминаване към компютърно интегрирано производство.

       

      Лектор:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

  • BTC56 Надеждност и сигурност на комуникациите
    • Дисциплината “ Надеждност и сигурност на комуника­циите ” е задължителен фундаментален учебен курс от бакалавърската програма на специалност “Телекомуникации”. Изучаването й цели да даде на студентите знания и умения за работа с инструментариум за реализация и моделиране на Надеждност и сигурност в комуникациите. Чрез нея се създават предпоставки за многостранна реализация на студените в традиционните телекомуникации и в специализираните области на сигурността на комуникационните и компютърните системи за управление на отговорни технологични процеси.

      Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите, методите и техническите средства за анализ, моделиране, осигуряване и повишаване на надеждността и сигурността на комуникационните системи и в съответствие със своите потребности и интереси да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област. Курсът е разделен на два основни модула – единият касае надеждността на комуникационни системи, а вторият модул сигурността им.

      В края на обучението си студентите ще могат да познават понятийния апарат на надеждността и сигурността, определят основните понятия, величини, показатели и зависимости в теорията на надеждността и сигурността и ще могат да ги моделират, ще могат да сравняват по надеждност и сигурност различни технически решения в комуникациите и компютърните системи, ще познават методите и средствата за защита от неоторизиран достъп до компютърни и комуникационни ресурси и ще могат да ги прилагат на практика.

      Екип по дисциплината “Надеждност и сигурност в комуникациите”:

      доц. д-р инж. Ташко Николов,

      доц. д-р инж. Мария Ненова,

      доц. д-р инж. Венцислав Трифонов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ташко Николов

  • BTC59.4 Диагностика и отказоустойчивост в комуникациите
    •  

      „Диагностика и отказоустойчивост  в комуникациите” e задължително избираема дисциплина за редовни студенти по специалност “Телекомуникации”, за образователно-квалификационната степен “бакалавър”. След завършване на курса студентите трябва да имат знания и умения за многостранна реализация не само в областта  на комуникационната техника, но и  в сфери, които, въпреки че не са непосредствено свързани с традиционните телекомуникации, се основават на знанията, получени по тази специалност. Основните теми засегнати в дисциплината са понятия за методите и техническите средства за диагностиката на комуникационните устройства и системи, третиране на отказите с цел тяхното маскиране, постигане на висока надеждност на устройствата. Особено внимание се отделя на методите и техническите средства за изграждане на автоматизирани системи за диагностика и отказоустойчивост на широкия спектър от съвременни телекомуникационни и системи.

      Лектор:

      доц. д-р инж. Ташко Николов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ташко Николов

  • BTC60.7 Автоматизирано проектиране на цифрови комуникационни схеми с VHDL
    • Дисциплината Автоматизирано проектиране на цифрови комуникационни схеми с VHDL е свободно избираем учебен курс от бакалавърската програма на специалността „Телекомуникации”. Тя дава познания за проектиране на комуникационни схеми директно приложими в съвременните цифрови комуникационни устройства като се базира на придобитите от студентите познания по курсовете „Импусни и цифрови устройства”,  „Компютърно проектиране в комуникациите” и „Цифрова обработка на сигналите”. Дисциплината дава знания  за основните цифрови комуникационни схеми на модеми, аудио-карти, софтуерно радио (SDR), мобилни телефони GSM, устройства за хардуерна защита  и биолегитимиране, като проектирането е основано на стандартите в комуникациите. Разгледани са средствата за автоматизирано проектиране на цифрови схеми – моделно-базирания подход на проектиране и връзката на системна спецификация описана на MATLAB, с крайни автомати или графично, със стандартните езици за описание на хардуер VHDL и VERILOG. Дисциплината включва и познания за програмируемите  схеми FPGA на XILINX, ALTERA и др.,  както и съответните системи за развитие  ISE, VIVADO, QUARTUS II, баланса при разделението на функциите между схемите FPGA, сигналните процесори DSP и процесорите с общо предназначение GPP. От друга страна са представени възможностите за реализация на комуникационни системи с помощта на хардуерната платформа за софтуерно радио USRP и графичния софтуер с отворен код GNU Radio. Разгледани са методите за тестване на реализираните цифрови комуникационни схеми и са предложени примерни проекти  на блокове интелектуална собственост IP и схеми за комуникационни устройства, описани на VHDL.

      Водещ преподавател:  доц. д-р инж. Галя Маринова, e-mail:gim@tu-sofia.bg,  

                                             тел:02-965-3188

      Лектори:

      доц. д-р инж. Галя Маринова

  • BTC60.8 Проектиране на интегрални схеми за безжични комуникации
    • “Проектиране на интегрални схеми за безжични комуникации” е свободно избираема учебна дисциплина в осми семестър от бакалавърската програма на специалността “Телекомуникациии”. Курсът дава възможност на студентите да натрупат познания и умения по проектиране и приложение на интегрални схеми за безжични комуникации, както и да усвоят базови умения за използване на наложили се като световен индустриален стандарт автоматизирани системи за проектиране на интегрални схеми (например CADENCE). Придобиването на тези знания ще даде възможност на студентите да се реализират както в сферата на телекомуникациите, така и в сферата на електрониката и приложение на компютърната техника. Целта на учебната дисциплина е студентите да се запознаят и усвоят методите за пълно проектиране на интегрални схеми, преминавайки през всички нива на проектиране.

       

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

      гл. ас. д-р инж. Тихомир Брусев

       

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Тихомир Брусев

  • BTC61.11 Нанотехнологии и наноелектроника в телекомуникациите
    • „Нанотехнологии и наноелектроника в телекомуникациите” е свободно избираема учебна дисциплина в осми семестър от бакалавърската програма на специалността “Телекомуникациии”. Курсът по Нанотехнологии и наноелектроника в телекомуникациите дава подготовка на студентите в областта на развитие на нанотехнологиите и практическо приложение на наноматериалите. Придобиването на тези знания ще даде възможност на студентите да се реализират както в сферата на телекомуникациите, така и в сферата на наноматериалите и нанотехнологиите.

      Целта на учебната дисциплина е студентите да се запознаят и добият обща представа за основните принципи и тенденции в развитието на нанотехнологиите. Също така да получат базови знания за това революционно направление в науката и техниката и някой негови актуални приложения, основно в телекомуникациите.

       

      Лектори:

      чл.-кор. проф. дфн  Георги Младенов

       доц. д-р инж. Боянка Николова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

  • BTC61.12 Телекомуникационно право
    • Дисциплината “Телекомуникационно право” е свободно избираема учебна дисциплина в осми семестър от бакалавърската програма на специалността “Телекомуникации”.

      Целта на учебната дисциплина е да създаде у студентите задълбочени познания по отношение на правния режим на телекомуникациите в България. При завършване на курса студентът ще познава подхода на държавата при регулиране на обществените отношения, свързани с електронните съобщения в България, ще познава режимът на предоставяне на електронни съобщителни услуги, изискванията към предприятията, предоставящи електронни съобщителни услуги, правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията, особеностите при предоставяне на различните електронни съобщителни услуги и др.

       

      Лектор:

      проф. д-р Георги Димитров

      Лектори:

      проф. д-р Георги Димитров

  • FBE12 Материалознание
    • Дисциплината “Материалознание” е задължителен фундаментален учебен курс във втори семестър от бакалавърската програма на специалността “Телекомуникациии”. Целта на учебната дисциплина е студентите да познават основните свойства на материалите, съобразно тяхното поведение под влияние на електромагнитно поле, както и параметрите и конструктивните особености на резистори, кондензатори и магнитни сърцевини.

      В края на обучението си по този курс студентът ще: може да класифицира различните видове материали според поведението им в електромагнитно поле; да познава базовите електрически свойства на диелектричните, проводниковите, полупроводниковите и магнитните материали, както и основните им характеристики; да определя характерните особености на най-разпространените представители на диелектричните, проводниковите, полупроводниковите и магнитните материали, както и типичните им приложения; да познава свойствата и параметрите на резисторите, кондензаторите и магнитните сърцевини за индуктивни бобини, както и основните особености на различните им видове.

       

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

      гл. ас. д-р инж. Тихомир Брусев

      гл. ас. д-р инж. Ростислав Русев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Боянка Николова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Тихомир Брусев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ростислав Русев

  • MICTE18.2 Моделиране и оптимизация на телекомуникационни процеси и системи
    • „Моделиране и оптимизация на телекомуникационни процеси и системи” е избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Иновативни комуникационни технологии и предприемачество”, ФТК на Технически Университет - София, образователно-квалификационна степен “магистър”. Изучаваните в дисциплината методи за моделиране са: мрежи на Петри,  Марковско моделиране, ER моделиране, теория на графите, UML. Методите за оптимизация, които намират място в дисциплината са: безградиентни методи за оптимизация при много управляващи параметри, градиентни методи за търсене на екстремум, както и методи за екстремална оптимизация. Целта на обучението е да създаде системен подход в мисленето на бъдещите магистри. Тя трябва да свърже теоретичния материал за моделиране и оптимизация с реални телекомуникационни процеси – маршрутизация в мрежите, управление на мрежи, борба с претоварванията и управление на опашките, всякакъв вид протоколи, проектиране на мрежи и др. Осъзнаването на проблема за декомпозиция на синтезираната или анализираната система – оптимум между опростяване и детайлизиране на разглеждането е също обект на този курс. Създаване на способност за дефиниране на техническо задание, ръководене на проекти.

      Лектор:

      доц. д-р инж. Ташко Николов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ташко Николов

  • MTC12.7 Автоматизирано проектиране в Интернет
    • Дисциплината Автоматизирано проектиране в ИНТЕРНЕТ е свободно избираем учебен курс от магистърската програма на специалността „Телекомуникации”. Тя разглежда основните онлайн платформи и програми, приложими за автоматизирано проектиране на комуникационни схеми и устройства, възможностите за верификация и комплексно проектиране при комбинирането им със стандартни симулатори (ORCAD/PSpice A/D и др.)  и дава основните насоки за създаване на онлайн програми, портали, форуми и материали в помощ на автоматизираното проектиране в комуникациите, като се базира на придобитите от студентите познания в бакалавърските курсове по „Практикум по автоматизация на проектирането”,   „Компютърно проектиране в комуникациите” и „Автоматизирано проектиране на цифрови комуникационни схеми с VHDL“. Включени са познания свързани с основните онлайн платформи и програми за автоматизирано проектиране  на схеми и системи – WEBENCH DESIGN CENTER (Power/FPGA/LED Designer и ActiveFilter/Amplifiers/PLL Architect), POWERESIM,  ALTERA QUARTUS II Online;  платформите с отворен код като OSSIE,  свободно заредимите програми за автоматизирано проектиране като LTSpice и  SATURN;  набор от онлайн програми за проектиране на елементи, схеми и платки в комуникационните устройства – в помощ на проектирането на радио-, аудио- схеми, захранващи схеми, платки, индикации, драйвери. Разгледани са и възможностите за верификация на проект получен в средата на онлайн платформа с помощта на стандартните симулатори: ORCAD Capture/PSpice A/D Advanced /Layout/, FilterCAD, MMiCAD, PAC Designer, MATLAB. Представени са методи за оценка на надеждността на онлайн средствата.

      Водещ преподавател:  доц. д-р инж. Галя Маринова, e-mail:gim@tu-sofia.bg,  

                                             тел:02-965-3188

      Лектори:

      доц. д-р инж. Галя Маринова

  • МТС06 Технологии за проектиране в телекомуникациите
    • Технологии за проектиране в телекомуникациите (Моделиране и оптимизация на телекомуникационни процеси и системи) e задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност “Телекомуникации”, ФТК на Технически университет - София, образователно-квалификационна степен “магистър”. Изучаваните в дисциплината методи за моделиране са: мрежи на Петри,  Марковско моделиране, ER моделиране, теория на графите, UML. Методите за оптимизация, които намират място в дисциплината са: безградиентни методи за оптимизация при много управляващи параметри, градиентни методи за търсене на екстремум, както и методи за екстремална оптимизация. Целта на обучението е да създаде системен подход в мисленето на бъдещите магистри. Тя трябва да свърже теоретичния материал за моделиране и оптимизация с реални телекомуникационни процеси – маршрутизация в мрежите, управление на мрежи, борба с претоварванията и управление на опашките, всякакъв вид протоколи, проектиране на мрежи и др. Осъзнаването на проблема за декомпозиция на синтезираната или анализираната система – оптимум между опростяване и детайлизиране на разглеждането е също обект на този курс. Създаване на способност за дефиниране на техническо задание, ръководене на проекти.

      Лектор:

      доц. д-р инж. Ташко Николов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Ташко Николов

  • MECHANICAL PROPERTIES INVESTIGATIONS OF PB - FREE SOLDER ALLOYS
  • VIRTUAL UNIVERSAL COUNTER
  • DATA LOGGING SYSTEM FOR PRESSURE MONITORING
  • Resistor Temperature Coefficients Extraction Using myDAQ
  • SPICE modelling of magnetoresistive sensors
  • Methodology for Custom Analog Monolithic Block Design in CADENCE Environment
  • Design and Fabrication of a Precision CMOS Operational Amplifier
  • A 2um CMOS Operational Amplifier for Mixed Circuits Standard Cell Library
  • Arduino-based Wireless Sensor Nodes
  • Cross-platform Sensor Networks
  • Functional Inks for Inkjet Printed Sensors
  • Sintering Temperature Influence over Sheet Resistance of Inkjet Printed Layers
  • Influence of temperature over impedance of different inkjet printed patterns and substrates
  • Virtual System for Sheet Resistance Measurement of Inkjet Printed Conductive Layers
  • Temperature Sensing with Inkjet Printed Structures
  • Virtual System for Measurement of Inkjet Printed Resistive and Capacitive Structures
  • Dielectric Properties Measurement of Flexible Substrates
  • Resistive Properties of Carbon Black Inkjet Printed Layers
  • Impedance Measurement of Inkjet Printed Planar Structures
  • Sintering Temperature Impact on Sheet Resistance of Inkjet Printed Layers
  • System for multi-frequency capacitance-voltage characterization
  • Extraction of solar cell parameters using source measure unit
  • INKJET PRINTED SENSORS FOR ABIOTIC FACTORS MEASUREMENT
  • The Effect of a Pattern of Capacitive Sensors for Liquid Level Measurements
  • Sheet Resistance Measurement of Inkjet Printed Layers
  • Efficiency Investigations of DC-DC Converter Supplying Power Amplifiers
  • Investigation of Power Losses in Off-Chip and On-Chip Inductors
  • Reliability and Power Supply Voltages of Embedded System Platforms
  • Control System Modeling for DC-DC Converter
  • Over Voltage and Over Current Protection for Electronic Devices
  • Investigation of Over Voltage Protection Circuit for Low Power Applications
  • Soil Moisture Measurement with Flexible Sensors
  • COMSOL Modelling of Interdigital Capacitive Sensors
  • Characterization of different types of photovoltaic cells using remote virtual system
  • Virtual colorimeter for water analysis
  • Layout Design of Switching-Mode Amplifier for LTE Applications
  • Hysteresis Controlled Switching-Mode Amplifier for LTE Applications
  • Power supply circuits for mobile wireless applications
  • Design of Two-Phase Switching-Mode Concerter for Communication Applications with Cadence on CMOS 0.35 µm Technology
  • Investigation of Power Losses in Synchronous Buck
  • Low Power Ramp Generator with MOSFET and CNTFET Transistors
  • Еfficiency investigation of buck dc-dc converter for RF applications
  • Capacitors dc-dc converters for RF implementation
  • Investigation of ZCS resonant-switch dc-dc converter for fully monolithic ic implementation
  • Behavior modeling of DC/DC buck converter
  • Buck Converter for Low Power Applications
  • Monolithic buck converter for CMOS process technologies
  • PWM and PFM Controlled Buck Converter designed for Wearable Electronic Devices
  • Investigation of Parallel Hybrid CMOS Envelope Amplifier Designed on AMS 0.35 μm Proces
  • Two-Phase Switching-Mode Converter with Zero Voltage Switching Designed on CMOS 0.35 µm Technology
  • Power Losses in Monolithic Buck DC-DC Converter Designed on CMOS 0.35 µm Technology
  • DC – DC Converter Integrated on CMOS 0.35 μm Technology
  • Multiphase Buck DC-DC Converter with Zero Voltage Switching
  • Stability Investigation using SPICE of BUCK DC-DC Converter
  • Buck Converter Modeling with MATLAB Simulink
  • Investigation of Colpitts VCO Designed on 0.35 µm Technology
  • Inductors Influence over the DC-DC Converter Performance
  • Multiphase ZVS BUCK DC-DC Converter with Voltage Mode Peak Current Control
  • Design of Integrated Switching-Mode Amplifier on CMOS 0.35 µm Process
  • Efficiency Investigation of BUCK DC-DC Converter with ZVS Using SPICE
  • Integrated DC-DC Converter for IoT Applications
  • Buck-Boost DC-DC Converter Designed for PCB Applications
  • High-Current Buck-Boost DC-DC Converter Implemented on PCB
  • Power Losses in High Frequency Switching-Mode Regulator for Integrated Circuit Applications
  • SAFETY MODELLING IN MOBILE SAFETY-RELATED SYSTEMS IN RAILWAYS
  • Interoperable and Safety Aspects of the Platform-Train Interface
  • Deployment of Mobile Edge Radio Network Information Service
  • RESTful Interfaces for Multimedia Broadcasting
  • Certification and Authorisation for Placing in Service of Control-Command and Signalling Subsystems in Bulgaria
  • An Approach on Applying the CSM for Risk Evaluation and Assessment of Significant Changes of the Railway System
  • Control-Command and Signalling Subsystems – Testing Framework within the APIS Process
  • An Extension of Mobile Edge Computing Bandwidth Management API
  • Authorization Concept in the 4th Railway Package
  • Autorization Processes and Procedures for the Railway Structural Subsystems
  • Mobile edge service for intersystem handover
  • Enhanced mobile edge bandwidth management service
  • Open Access to Intersystem Handover Control Using Multi-access Edge Computing
  • Third Party Initiated WLAN Offloading
  • RESTful Interfaces for Application Initiated D2D Communications
  • Adaptive Routing with Probability Response Function of the Service Time
  • Methodology for tools integration in the Online assisted Platform for Computer-aided design in communications
  • MVC Framework Approach in the Online assisted platform for Computer-aided Design in Communications – Online-CADCOM
  • E-content Development and Task Solution Using the Content Management System of Online-CADCOM
  • Телекомуникационни Системи за Зелена Икономика – Обзор
  • Circuit Design for Green Communications – Methods, Tools and Examples
  • Telecommunication System for green economy - a survey
  • Study of the factors influencing power consumption of FPGA-based designs
  • Multi-objective optimization approach for energy efficiency in microgrids
  • Multi-Objective Flexible Job Shop Scheduling Optimization by Means of Promethee i Method
  • Study for Randomness of Diverse Pseudo-Random Bit Generators Oriented to Telecommunication Applications
  • E-content and tool selection in the cloud-based online-CADCOM platform for computer-aided design in communications
  • DVFS Technique on a Zynq SoC-based System for Low Power Consumption
  • Identifying Business Models characteristics through Business Model Canvas: A Case of Electronic Design Automation Industry, New Approaches in Innovation, Technology, Education and Development
  • Expert Tool for Filter Design Program Selection in Online-CADCOM Platform
  • Innovative e-Management Platform for Academic Network
  • Optimization Approach for Improvement of Energy Efficiency of Buildings in a Microgrid
  • Ръководство за лабораторни упражнения и курсови работи по автоматизация на проектирането
  • Review on Formalization of Business Model Evaluation for Technological Companies with Focus on the Electronic Design Automation Industry
  • Data Analysis Environment to Study the Dynamics in Electronic Design Automation Industry
  • The Role of Women in the Digital Age: Balancing professional and personal challenges during the COVID-19 pandemic
  • The State of Play in Diversity and Inclusion in STEM – a Review of Empirical Evidence, Focusing on Gender
  • Сборник с 81 задания за курсови работи по автоматизация на проектирането, Как да изследваме различни схеми ORCAD/PSpice?
  • Review on Hardware Solutions for Cybersecurity of Communication Systems
  • Review on Low-Power Consumption Techniques for FPGA-based designs in IoT technology
  • A Comparative Analysis of Different Feature Selection Methods on Parkinson Data
  • Simulation and Test of RSA algorithm on Mail Server device
  • Adaptive IIR Filtering for System Identification applying the method by Nelder and Mead
  • Multi-tool environment with an online assistant for teaching Direct Digital Synthesis
  • Empiric Study of International Academic Mobility and Its Impact on Development
  • Results from the Probation of the IMA-NET Platform in the framework of a Flexible Course at UBR Summer Academia, UBT – International Conference’2021
  • Identification of Macroeconomic Level Factors for the Electronic Design Automation Industry
  • Optimization of energy flow in a microgrid application with a photovoltaic electricity supply
  • Direct Digital Synthesis (DDS) optimization based on VHDL language
  • Challenges and opportunities for semiconductor and Electronic Design Automation industry in post-covid-19 years
  • Literature review on FPGA-based e-learning: power consumption design methodologies perspective
  • An Approach for Coefficients Optimization in Adaptive Filter Signal Equalization
  • Experimental setup for Hardware Encryption logic evaluation for e-learning
  • Hardware Encryption logic on FPGA and Power Consumption
  • Review on E-management Approach, Methods, and Implementation Platforms
  • Data Analytics, Viability Modeling and Investment Plan Optimization of EDA Companies in Case of Disruptive Technological Event
  • Assessment and forecast of EDA Company Viability in Case of Disruptive Technological Events
  • Behavioral model of hydrogen bonding network with Verilog-A and analogues with microelectronic circuits
  • Behavioral modeling of polycrystalline module ET-P660230WW
  • Overview of Carbon Nanotube Field-Effect Transistors
  • Behavioral Model of Hydrogen Bonding Network for Digital Signal Processing
  • Proteins application in electronics
  • MATLAB Model of Polymer-Fullerene Solar Cell
  • Verilog-A Behavioral Model of Hydrogen Bonding Network
  • Microelectronic Circuit Analogous to Hydrogen Bonding Network in Active Site of B-lactamase
  • Microelectronic Circuit Analogous to Hydrogen Bonding Network in Michaelis Complex of beta-lactamase Protein
  • Green Fluorescent Protein Hydrogen Bonds Compared to Microelectronic Devices
  • Transient Analysis of Electronic Circuit Derived from the Active Site β-lactamase Hydrogen Bonding Network
  • Microelectronic Circuit Emulating Hydrogen Bonding Network of Green Fluorescent Protein
  • A model for reverse electrowetting with cost-effective materials
  • Extraction of Model Parameters for 14-nm Bulk FinFET
  • Analysis of Experimental Data for 14-nm FinFETs
  • Verilog-A modeling of electrical circuit with adding element based on branched hydrogen bonding network
  • Study of Process Variability-Sensitive Local Device Parameters for 14-nm Bulk FinFETs
  • Study of p-type FinFETs' Parameter Variability Depending on Wafer Location
  • Energy Harvesting System Model Based on Reverse Electrowetting(
  • Energy harvesting power supply for an autonomous environmental sensor node
  • Study of Nanowire Characteristics of a Junctionless Transistor Depending on the Gate Length
  • Analogy between hydrogen bonding network and microelectronic circuit
  • Microelectronic differential amplifier functionally analogous to hydrogen bonding network
  • Hydrogen bonding network emulating frequency driven source of triangular pulses
  • Verilog-A model of a high-k HfO2-Ta2O5 capacitor
  • Modified DRAM cell design using high-k MOS capacitor
  • Protein hydrogen bonding network electrical model and simulation in Verilog-A
  • Simulation of branching hydrogen bonding network in Cadence
  • Surface Potential Model of a High-k HfO2-Ta2O5 Capacitor
  • Microelectronic aspects of hydrogen bond characteristics in active site of beta-lactamase during the acylenzyme reaction
  • Digital operation of microelectronic circuits analogous to protein hydrogen bonding networks
  • COMSOL Model of a Three-Gate Junctionless Transistor
  • Energy Harvesting System Model Based on Reverse Electrowetting
  • Electrophoretic Deposition of Rochelle Salt on Cu2O Plate
  • Identifying of Delamination in Integrated Circuits using Surface Acoustic Microscopy
  • Piezo Effect of Collagen Layer with Rochelle Salt Nanocrystals
  • Improving Piezo Effect of Egg Shell Composition by Rochelle Salt Nanocrystals
  • Application of B-Scan for identification of delamination in Integrated Circuits
  • Digital interference in monolithic integrated antennas
  • On-Chip Monolithic Integrated Antennas Using CMOS Ground Supply Planes
  • Maximizing Throughput in Chip to Chip Communications
  • Software development of Content Management System in Online-CADCOM platform
  • Responsive Web Design in Online-CADCOM platform
  • Remote Access and Management of Linux-based Sensor Nodes
  • Design and Deployment of Kubernetes Cluster on Raspberry Pi OS
  • Deploying Different Lightweight Kubernetes on Raspberry Pi Cluster

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2023 ТУ-София - ЦИР