MOSE-FIC е проект за Изпълнение на европейските стандарти в полза на обучението на инженери в Република Камерун .
Република Камерун е избрана поради влиянието си във висшето образование в Централна Африка, където са необходими инженери, обучени по европейски стандарти и модели.
Сътрудничеството се осъществява в обмен на студенти и преподаватели, благодарение на европейската програма за обмен ERASMUS+
Камерунските студенти и фирми изискват по-високо ниво на качество и са припознали европейските университети за надеждни партньори в обучението на инженери. Ето защо участници в проекта са:
Проектът MOSE-FIC ще подкрепи три различни институции, за да определи своя собствен метод за подобряване на качеството, за да достигне международните стандарти (CTI акредитация и етикет EUR-ACE, които са елементи на проекта) за инженери.
Очаквани въздействия на проекта
Създаване на мрежа от камерунски инженерни училища за разширяване на мрежата от Африка-Европа. Устойчиво технологично развитие на Африканския регион. Въздействие върху местния икономически сектор: Развитие на предприемачеството, насърчаване на приобщаващ растеж, постигане на целите за устойчиво развитие на Програмата на ООН за 2030 г. (енергия, цифровизация, преход към климата).
Официален уебсайт: https://mose-fic.utt.fr/
Проектът е в съответствие с принципите на Болонския процес, който има за цел създаване на Европейско пространство за висше образование чрез обща нова степенна система, европейско измерение за осигуряване на качеството и признаване на степените и периодите на обучение в чужбина. По-широката цел на проекта е да се създаде нова категория мултидисциплинарни инженери по информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в технологиите на интелигентния град (ИГ) чрез хармонизиране на казахстанското, монголското и руското образование с образованието в Европейския съюз (ЕС) и да се осигури признаване на двойна степен чрез разработване и въвеждане на двойна магистърска програма в ИГ. Специфичната цел на проекта е да се хармонизират магистърските програми на Казахстан, Монголия и Русия в ИГ с магистърските програми на ЕС в ИГ и да се даде възможност на студентите от казахстански, монголски и руски университети да изучават двойна магистърска програма в ИГ както в Русия, Казахстан и Монголия така и в ЕС.
Партньорите в проекта са:
Technical University of Sofia – Bulgaria, coordinator
Alexandreio Technologiko Ekpaideitiko Idryma Thessalonikis -
Chemnitz University of Technology - Germany
Asociatia Pentru Tehnologia Informatiei Si Comunicatii Din Rom – Romania
Yuri Gagarin State Technical University of Saratov – Russian Federation
Novosibirsk State Technical University – Russian Federation
National University of Mongolia – Mongolia
Mongolian University of Science and Technology – Mongolia
Al-Farabi Kazakh National University – Kazakhstan
L.N. Gumilyov Eurasian National University – Kazakhstan
Rucio – Russian Federation
Kazakhstan Association of Engineering Education Kazsee – Kazakhstan
Intec LLC –Mongolia
Rigas Tehniska Universitate – Latvia
Очаквани въздействия на проекта:
Създаване на нови ИКТ инженери чрез интернационализация на казахстански, монголски и руски учебни програми в технологиите на Интелигентния град.
Разработване на нова магистърска програма в технологиите на Интелигентния град и повишаване на уменията на преподавателите с модерни методи на преподаване и учене.
Създаване на международно хибридно учебно пространство, основано на съвременно съдържание, образователни технологии и методи.
Разработване на механизми за осигуряване на качеството, гарантиращи качеството на обучението по Интелигентни градове.
Укрепване на сътрудничеството между бизнеса и университетите в страните партньори.
Резултатите от проекта ще бъдат използвани от управленския, административния, академичния състав на висшите учебни заведения, магистърските студенти и техните ръководители; държавни органи; бизнес компании, занимаващи се с разработване и внедряване на технологиите в Интелигентния град (ТИГ), градски общности, използващи подобрение на качеството на живот след развитието на ТИГ.
Официален уебсайт: http://smrcity-erasmus.sstu.ru/
ERASMUS+ Project N 2020-1-BG01-KA203-079237
Joint undergrAduate coUrses for smart eNergy managemenT sYstems (JAUNTY)
Проектът се фокусира върху прехвърлянето на най-новите изследователски резултати, генерирани от проектите „Secure and PrivatE smArt gRid” (SPEAR) и „SDN - microShrid reSilient Electrical eNergy SystEm” (SDNmicroSENSE), финансирани по програма Н2020 обратно в образованието. Чрез присъединяване на студенти и инструктори от различни страни, и използващи възможностите предоставени от цифровите технологии, получените резултати, заложени в проекта, ще бъдат използвани на европейско образователно ниво. Знанията и уменията на студентите за интелигентни системи за управление на енергията (SEMS) ще бъдат подобрени, за да може да се даде отговор на спешните технологични предизвикателства и нуждите от висококвалифициран персонал в областта на информационните технологии и енергийния сектор. Студентите ще получат представа за SEMS, чрез осигуряване на съвместни дистанционни курсове и отдалечени лаборатории, които ще бъдат предложени също така и на студентите в неравностойно положение, които ще могат да придобият международен образователен опит от дома си. Чрез приемането на нови образователни инструменти и разработването на нови курсове, представляващи силен интерес за енергийния пазар, ще се задейства и модернизацията на учебните програми във висшите училища.
Уебсайт: https://www.jaunty.eu/
Участници:
TECHNICAL UNIVERSITY OF SOFIA, Bulgaria - COORDINATOR
UNIVERSITY OF WESTERN MACEDONIA, Greece
INTERNATIONAL HELLENIC UNIVERSITY, Greece
UNIVERSITY OF CYPRUS, Cyprus
PUBLIC POWER CORPORATION S.A., Greece
K3Y Ltd, Bulgaria
SOFTWARE COMPANY Ltd, Bulgaria
Drones for GREEn iNdustry
Проектът Drones for GREEn Industry (Drones4GREEN - No 2022-1-BG01-KA220-HED-000090004) произтича от осъзнатата необходимост от насърчаване на нови бизнес възможности в областта на дрон технологиите. Проектът обединява висши учени заведения, ИКТ компании, МСП, осигурявайки солидна база за обучение за по-нататъшно използване на технологията за дронове в индустрията със създаването на:
Уебсайт: https://drones4green.eu/
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР