Начало » Университетът » Факултети » Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт » Специалности » Стопанска информатика (на немски език)
Обучението по специалност "Стопанска информатика" има за цел да подготви висококвалифицирани специалисти, с широкопрофилна, интердисциплинарна подготовка, които да посрещнат многопластовите предизвикателства на развитието на информационните технологии на българския пазар. Тези специалисти трябва да са в състояние да извършват както организационно-управленска дейност, включваща както разработване, планиране и ръководство на проекти, така и инженерна дейност, включваща проектиране и конструиране на хардуер и разработка на програмно осигуряване. Поради отличната си езикова подготовка се очаква завършилите специалисти да служат и като посредници в многото немско-говорящи фирми, които създадоха през последните години производствени предприятия в България.
Специалността "Стопанска информатика" е изградена на високо европейско ниво, тъй като в изпълнение на споразумението с Германската Служба за Академичен Обмен, обучението се провежда по учебните планове на Otto von Guericke Universität (OvGU) Magdeburg. Това е условие, за да могат завършилите студенти освен диплома от ТУ-София, да получат и германска диплома за висше образование от Университета в Магдебург. Обучението се провежда изцяло на немски език. Специалността "Стопанска информатика" е от професионално направление 5.13 Общо инженерство.
В отговор на високите изисквания от пазара на труда, необходимостта от развитие на компетенциите на 21-ви век, както и образователните стандарти, обучението по "Компютърни системи и технологии" обхваща комплекс от компетенции - базови, технически и професионални. Обучението се провежда в рамките на 2325 часа аудиторна и 4875 извън аудиторна заетост, с продължителност от 7 семестъра на обучение и 1 семестър дипломно проектиране. Наборът от избираеми дисциплини създава предпоставки за приложение на персонализиран подход в обучението.
Обучението активно се фокусира върху иновациите в учебния процес, практическата подготовка и сътрудничеството с организации от практиката. Лекциите, семинарните занятия и консултирането за разработване на дипломна работа се провеждат от преподаватели от Германия и България.
При успешно завършване на обучението в България, студентите се получават българска и немска диплома за "Бакалавър по стопанска информатика". Немската диплома се издава от Otto von Guericke Universität (OvGU) Magdeburg.
В резултат от обучението по специалност "Стопанска информатика" се придобиват знания в областта на: съвременните икономически теории и модели, и тяхното приложение в управленската практика на организациите | видовете организационно-управленски структури, с оглед на българската, европейската и световната практика | разработване, планиране и управление на проекти | внедряване на съвременните информационни и комуникационни технологии в различните области на човешка дейност | архитектури на компютърни системи, микропроцесорна техника, компютърни мрежи и комуникационни системи | синтез и анализ на алгоритми; алгоритмично, структурно, обектно-ориентирано, компонентно и функционално програмиране; бази данни и информационни системи; операционни системи; интернет технологии; информационна сигурност и защита на информацията | висша математика, като фундаментална дисциплина. Обучението се осъществява само в редовна форма и включва 32 задължителни, 12 избираеми и 10 факултативни дисциплини.
Студентите могат да се обучават в рамките на два семестъра в партньорския университет в Германия Otto von Guericke Universität (OvGU) Magdeburg, със стипендия от Германската Служба за Академичен Обмен, да разработват дипломната си работа, както и да участват в студентска мобилност по програма Еразъм.
Завършилите специалност "Стопанска информатика" намират своята реализация в български и чуждестранни фирми в областта на Информационните технологии, като FESTO, Liebherr, Siemens, BASF, BOSCH, Würth, BLUBITO, Musala Soft, Microsoft, HP и много други. Многообразието от възможности за професионална реализация е следствие от придобитите по време на следването умения и компетенции по: формулиране комплексни задачи в областта на информационните технологии, и намиране на оптималния подход за тяхното решаване | анализ, синтез и решаване на ситуационни бизнес казуси и модели | анализиране на необходимостта от и прилагане на информационните технологии в различни области на човешка дейност | разработване, планиране и управление на проекти предимно в областта на информационните технологии | управление на проектирането, разработването, тестването, внедряването и поддръжката на хардуерни устройства и програмни продукти | разработване на стратегии за управление на бизнес организацията в условията на непрекъснато пременящата се външна среда.
Инженер мениджър
5.13. Общо инженерство
Форма на обучение:
Редовно - 4 години
Детелина Станчева
Email: detelina.stancheva@fdiba.tu-sofia.bg
Кабинет: 10213
Тел.:02 965 3213
Детелина Станчева
Email: detelina.stancheva@fdiba.tu-sofia.bg
Кабинет: 10213
Тел.:02 965 3213
маг. инж. Татяна Младенова
Email: tatyana.mladenova@fdiba.tu-sofia.bg
Кабинет: 10213
Тел.:02 965 3213
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР