Начало » Университетът » Факултети » Факултет Автоматика » Лаборатории » НИЛ "Биоавтоматика, биоинформатика и биоинженерни системи "
Лаборатория „Биоавтоматика, биоинформатика и биоинженерни системи“ е създадена в научно направление „Електротехника, електроника и автоматика“, като интердисциплинарно свързващо звено с научни направления "Биологически науки", "Биотехнологии", "Хранителни технологии", "Медицина", "Ветеринарна медицина", "Фармация" и др. Основните цели са подготвяне и изпълнение на проекти в областта на биотехнологиите, биологичното инженерство и биоинформатиката, които са от интерес както за членовете на катедрата, така и за цялостното развитие на факултета, в рамките на който се извършва обучение по модул Биоелектроинженерство от бакалавърския курс. Съществуването на такава лаборатория дава възможности за научно-приложни дейности, повишаване на квалификацията на преподавателския състав и участие в интердисциплинарни проекти съвместно с други академични институции в България и чужбина. Лабораторията е функционално свързана с лаборатория „БиоИнфоТех“ в СофияТехПарк.
Освен обичайното лабораторно обзавеждане в лабораторията на разположение са лабораторен биореактор с общ обем 3 л., с локална система за управление и управляваща система на Motorola; лабораторен ферментатор с обем 15 л. и система за управление APLICON; компютърни конфигурации и микропроцесорни системи за развойна дейност. По линия на сътрудничеството с лаборатория „БиоИнфоТех“ Лабораторията разполага и с достъп до цялото налично оборудване в СофияТехПарк. Това позволява Лабораторията да се използва за разработки в областта на нови биореактори и биопроцесни системи за метаногенеза, автоматизация на обработката на информация от биологични и биомедицински експерименти, нови материали и техники в областта на биоавтоматиката, в областта на системната биология и биоинформатиката с потенциално приложение в индустриалните биотехнологии, фармацията и синтеза на целеви вещества, базиран на ретросинтетични метаболитни пътища.
Освен за научно-изследователска работа Лабораторията се използва и за образователна и научно-популяризаторска дейност. Оказва логистична и експертна поддръжка на българския отбор за международното студентско състезание по синтетична биология iGEM, участва в Програма "Еразъм+", както и в други подобни инициативи. В учебния процес активно се използва по дисциплините „Ферментационни технологии“, „Оценяване и управление на биотехнологични процеси“, „Биосензорни системи и анализатори“, „Анализ на данни и системи за автоматизация на ферментационни процеси“, „БиоМЕМС“ от бакалавърския курс и „Биоинформатика“ от магистърския курс, както и за подготовка на докторанти и провеждане на курсове за следдипломна квалификация.
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР