
14 май 2025 г.
Конференцията с международно участие се организира от Енергомашиностроителен факултет и е част от „Дни на науката на ТУ – София 2025“. Тематичните направления са:
Деканът на факултета, проф. д-р инж. Ангел Терзиев откри юбилейната 30-та конференция с думите, че тя съвпада с 60-годишнината на ЕМФ и с 80-годишнината на Техническия университет – София. Основната идея на конференцията е да обедини изследователи, разработчици и учени в областта на енергетиката, както и да предостави платформа на млади учени да представят своите проектни дейности, добави той. От 2002 г. материалите от конференцията се публикуват в Scopus и Web of Science. Проф. Терзиев благодари на спонсорите, чийто принос прави конференцията възможна – не само финансово, но и чрез значимото им въздействие върху научните изследвания в тази област.
В своето приветствие към участниците и гостите, ректорът на ТУ – София, проф. д-р Георги Венков заяви, че конференцията е посветена на изграждането на едно по-устойчиво бъдеще, защото предизвикателствата на климатичните промени и енергийната сигурност изискват решителни действия. Това е мястото, където експерти, изследователи, иноватори и лидери, ще търсят решения, ще споделят знания и ще стимулират напредъка в областта на възобновяемата енергия, добави той. Целта е да се ускори прехода към чиста енергия, да се родят нови идеи и да се изгради бъдеще, основано на устойчивост, иновации и напредък чрез научни изследвания и споделен опит.
Проф. д-р инж. Лидия Гълъбова, зам.-ректор международна дейност и интеграция открои в своето приветствие, че конференцията е част от над 30 форума в рамките на уникалния формат „Дни на науката“ на Техническия университет – София. Този формат създава платформа за споделяне на най-новите научни постижения, за партньорство с индустрията и възможност за младите учени да работят заедно с утвърдени експерти. Проф. Гълъбова изтъкна, че Техническият университет – София е най-големият и най-стар технически университет в страната и наскоро Министерството на образованието го е обявило за най-бързо развиващия се университет не само в България, но и на международно ниво. Науката и образованието вървят ръка за ръка и са в основата на развитието на университета и на българската икономика, защото сътрудничеството с индустрията е както в подготовка на бъдещите инженери, така и в редица научноизследователски проекти, добави тя.
След откриването започна същинската работа с изнасянето на пленарните доклади. Конференцията продължава и в утрешния ден.
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР