05 ноември 2024 г.
На 04.11.2024 г. в аулата на блок 7 на Технически университет-София, стартира хакатонът „Малки компоненти, големи идеи: Хакатон за утрешните електронни решения“, организиран от Факултета по телекомуникации съвместно с асоциация Paidea sas от Италия и Европейския глобален лидер в производството на електронни чипове - ST Microelectronics.
Хакатонът е подкрепен от проект отразяващ общия европейски интерес към микроелектрониката и комуникационните технологии (IPCEI ME/CT), като част от инициативите на STMicroelectronics за споделяне на техните технологии и иновации в различни екосистеми и насърчаване на дейности, свързани с микроелектрониката. Координатор и научен ръководител на хакатона е доц. д-р инж. Галя Маринова от катедра „Технологии и мениджмънт на комуникационни системи“ във ФТК, а от страна на съорганизаторите участват 5 представителя от Италия. Те са специализирани в организацията на серия хакатони на STMicroelectronics, инициирана след пандемията от COVID 19, в отговор на глобалната криза за чипове.
След процедура на кандидатстване и подбор са избрани 35 участници, от които ученици от последните класове на ТУЕС и студенти от факултетите по телекомуникации, електронна техника и технологии, индустриални технологии, автоматика, електроинженерство на френски език, компютърни системи и технологии, математика и информатика. Участниците са разделени в 7 отбора в зависимост от началните си познания, констатирани чрез онлайн тест. Представителите на STMicroelectronics предоставят на всеки отбор базисна развойна система с платка Nucleo F401RE и различни сензорни модули, които могат да се свържат към нея: инфрачервен сензор на препятствия и идентификация на пътна маркировка, детектор на вибрация, сензори за газ, налягане и температура, звук, наклон, дъжд, ултразвуков сензор, фоторезистор, сензор за влажност на почвата, миниатюрни светофарни уредби със светодиоди, серво-мотор. След семинар, на който представителите на STMicroelectronics представиха възможностите на компонентите на екипите се поставиха задачи за проектиране и реализация с предоставената техника на иновативни решения за приложение в интелигентен град. Проведе се и едночасова дискусия за интелигентните градове, като една от съвременните области на иновации.
Хакатонът беше открит официално от проф. д-р инж. Лидия Гълъбова - зам.-ректор на ТУ-София по международна дейност и интеграция. Представителят на ST Microelectronics от офиса в Рим – Николо Герини поздрави участниците и разказа за концепцията на фирмата и инициативата за хакатони за студенти и ученици. Инж. Мауро д‘Анжело представи правилата на хакатона.
Доц. д-р инж. Агата Манолова – декан на ФТК и проф. д-р инж. Петър Якимов от ФЕТТ и ТУЕС приветстваха участниците и им пожелаха успех.
В продължение на 2 дни, до 06.11.2024 г. екипите ще работят интензивно по иновативните си проекти и накрая в специална сесия ще ги представят на жури, в което освен италианските инженери участва и доц. д-р инж. Ростислав Русев от катедра ТМКС на ФТК. Журито ще оцени техническата стойност на проектите, като сред критериите са броя интегрирани сензори и актуатори в инженерното решение, както и качеството на презентацията, с която отборът представя решението. Всички участници в хакатона ще получат сертификати, а победителите – специални награди от организаторите.
Последвайте ни
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР