logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Събитие » Нашите факултети
  • Новини
  • Събития

Нашите факултети

26 април 2021 г.

tu_sofia_faculteti.jpg

 

 

 

 

 


Проф. д-р инж. Валентин Колев,  Декан на Електротехнически факултет
 
„Днес младите хора искат да са на топло през зимата и на хладно през лятото.  А работата в енергийния сектор е на терен. Там се бориш с вятъра и слънцето. Но пък във високорисковата работа има друга тръпка“, казва проф. Валентин Колев
 
„Средното образование днес не обръща внимание на електротехниката. Не знам защо, но е факт. Студентите, които идват в нашия факултет не са завършили специализирани гимназии. Защото те се оттеглят от пазара и смятат, че специалностите „Електротехника“ и „Електроенергетика“ не са перспективни. Твърдо заявявам – енергетиката е структуроопределящ отрасъл в икономиката на една държава и съществен елемент от националната сигурност. Дано това се разбира. Ще дам един пример. Студентите в трети курс на специалността „Електротехника“, от 20 души, само един е завършил Електротехникум и то в Димитровград, Сърбия. Така, това момче надгражда знания и става добър в професията, а другите догонват. Трябва да има промяна. А именно държавата е тази, която трябва да стимулира обучението на младите специалисти. Те да идват при нас и да знаят, че ще имат добра и надеждна работа, ще могат да се развиват и ще вървят нагоре. Нашият прием е за 100 студенти. Мога да ги посъветвам, че това е специалност, която търпи всекидневно развитие, всеки се интересува от възобновяеми енергийни източници, електричество и енергия. Но за да си добър е важно да работиш денонощно върху материята. А никак не е лесно. Преди няколко години въведохме стипендиантски програми, в които се включиха Енергийния системен оператор, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, както и други електроразпределителни и частни компании. Подпомагаме студентите, макар, че част от тях ги е страх да се обвързват, но времето доказва, че тези, които се отдават на професията, намират добра реализация. Всеки ден ме питат колеги от държавни и частни компании в енергетиката за нови, надеждни кадри. Има реализация, има абсолютна необходимост от млади професионалисти, които да попълнят местата на по-възрастните колеги в системата. Приемствеността е задължителна! Вярвам, че бизнесът и държавата ще помогнат да дойдат нови, кадърни и заинтересовани студенти, които да станат отлични в професията си. Задачата е обща. Ако няма разбиране, процесът е пагубен“.

Проф. д-р инж. Тодор Тодоров – Декан на Машинно-технологичния факултет

"Продължаваме традицията Машинно-технологичният факултет да е водещ, технологично ориентиран, изследователски, учебен и приложен център"

Проф. Тодоров има богат административен опит и обществено активна позиция. Бил е Зам.–ръководител катедра „ТММ“, председател на ОС на МТФ, председател и член на Контролния съвет на ТУ-София, председател на синдикат „ДАСО“ към ТУ-София и кмет на с. Владая. Също така професионално свири на бас китара, затова цитира един от любимите си музиканти:

„Образованието е свобода, невежеството е робство“ – Майлс Дейвис

Какви са предизвикателствата пред Вас като Декан?

Осигуряване на качествено обучение, доразвиване и модернизация на съществуващата инфраструктура и стимулиране на изследователската работа. Това би намалило заплахите пред които е изправено машинното инженерство, а именно: намалелият интерес на кандидат-студентите към машинните специалности като цяло, вкл. поради демографската криза; ниското ниво на подготовка на кандидат-студентите; недостатъчната мотивация при студентите от бакалавърската степен; нарастващата възраст на преподавателите и липса на млади кадри. Реализиране на интердисциплинарно обучение в две интегрални интердисциплинарни програми съвместно съответно с ФКСТ и ФЕТТ и ФТК. Главна цел е реализирането на научни изследвания в МТФ. Повишаване на квалификацията на преподавателския и инженерния състав, разширяване на контактите с индустрията и научните центрове в страната и чужбина. Наличието на изследователски екипи и лаборатории е солидна база за осигуряване на изследователската работа и на учебния процес с модерна лабораторна база. Изключително добра основа е и за докторантско обучение.

 

Доц. д-р инж. Румен Николов, Декан на Машиностроителен факултет


„Съчетаваме традициите в инженерното образование с изискванията на бизнеса и пазара на труда, за да подготвим висококвалифицирани и конкурентоспособни кадри“

МФ е водещ факултет в областта на машиностроенето. Постоянно обновяваме съществуващите специалности и новаторски подхождаме при разкриване на нови специалности, които да отговорят на потребностите на пазара и обществото. Диапазонът на специалностите е голям – от проектиране на подемно-транспортна техника до прецизни устройства за измерване и управление на роботи, логистична техника и дизайн на промишлени продукти. Младите хора са търсещи, знаят много и лесно се „палят“ за наука. Ние сме тези, които трябва да ги мотивираме да горят за знания. Поддържаме постоянна връзка с нашите студенти и изграждаме доверие, което им осигурява добър старт в професията. Традиционна за МФ е специалността „Машиностроене“. Бизнесът все повече се нуждае от машинни инженери със задълбочени знания и умения в IT технологиите, компютърното проектиране и управление, инженерните анализи и симулации. Специалностите „Мехатроника“ и „Инженерна логистика“ са сравнително по-нови специалности, които в пълна степен покриват съвременните изисквания. „Инженерен дизайн“ е една уникална по своята същност специалност, която съчетава инженерните знания с въображението и таланта на художника. Магистърските програми са „Машиностроене и уредостроене“,“ Мехатроника“, „Инженерна логистика“, „Инженерен дизайн“, „Метрология и измервателна техника“, „Проектиране на иновативни инженерни продукти“, „Техническа безопасност на работно оборудване“, „Медицинска техника“, „Техническо законодателство и управление на качеството“ и “Машини и технологии в полимерната индустрия” Провеждаме и обучение на английски език – по специалностите „Машиностроене“ и „Мехатронни системи“ за бакалаври и магистри, в които се обучават студенти от различни страни от Европа, Азия и Африка. Факултетът организира ежегодна младежка конференция „Машини, иновации, технологии“ за студенти, докторанти и млади учени, както и национална олимпиада по техническо чертане – състезание за най-добрите ученици. МФ е водещ и в международните проекти и програми. По-важни и значими проекти на МФ са: 

1.EACEA на Европейския съюз Erasmus +, SMARTCITY: Иновативен подход за магистърска програма за технологии за интелигентни градове, 15.11.2018- 15.11.2021. , ръководител проф. д-р Панчо Томов.

2.Развитие на качеството на международното сътрудничество и управление на проекти QUADIC: 609786-EPP-1-2019-1-XK-EPPKA2-CBHE-JP, 15.01.2020- 15.01.2023, ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

3.Договор 6494-6 Cooperation Agreement between TU-Sofia and DESY - съвместно участие при изграждането на свръхвисокочестотен линеен ускорител по проект XFEL; 2011-2023, ръководител: проф. д-р Димитър Дяков.

4.CEEPUS CIII-BG-0722-01-1416 “Компютърно проектиране на автоматизирани системи за сглобяване“ , ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

5.EACEA на Европейския съюз Erasmus +, Европейски технологичен университет 15.11.2020- 15.11.2023, ръководител проф. дн Иван Кралов.

6.EACEA на Европейския съюз Erasmus +,Етико ”Етика и екология в технологичното образование, 01-09-2020 г. до 31-08-2023 г. GA Номер 2020-1-IE02-KA203-000762 1.2023, ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

7.EACEA на Европейския съюз Erasmus +, Универсален език за описание и обмен на академична информация от 01-09-2020 до 31-08-2023, ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

8.Програма на НАТО Наука за мир и сигурност (SPS) проект G5511„Cyber Defence for Intelligent Systems" 24.05.2018 - 24.05.2021, ръководител проф. д-р Константин Димитров.

 ​

Доц. д-р инж. Нина Николова, Декан на Факултет Автоматика

 „Младостта не е порок“
 

Във факултета работят млади и надеждни преподаватели. Те имат иновативни идеи, интересуват се от новостите и се разбират отлично със студентите. Привличаме запалени, отдадени на каузата млади хора, защото трябва да има приемственост, те да идват и да черпят от опита на утвърдените преподаватели и да предлагат нови и интересни идеи и програми на студентите. Така поддържаме високо ниво на знания. Факултет Автоматика има бакалавърски и магистърски програми. Модулите в бакалавърската специалност „Автоматика, информационна и управляваща техника“ са:  „Електрозадвижване и автоматизация на машини“, „Биоелектроинженерство“, „Индустриална управляваща техника“, „Информационно-измервателна техника“,  „Роботика“ и „Системи и управление“. Една от магистърските програми – „Вградени системи за управление“ се осъществява с подкрепата на фирма „Костал-България“. Фирмата инвестира в образованието и набляга на упражненията. Занимава се с автомобили и привлича много последователи.  Учебният план е привлекателен за студентите, с много практики в производството. Другите магистърски програми са „Автоматика, информационна и управляваща техника“ и „Системи за енергоефективно управление“. Хубавото на автоматиката е, че специалността е универсална като приложение в икономиката, селското стопанство, сградната автоматизация, строителството, транспорта и здравеопазването. Непрекъснато се работи за обновяване на материалната база и преподавателския състав. Откри се нова лаборатория по роботика и автоматика, а фирмите Mitsubishi Electric и  „Ехнатон България “ АД са спомоществователи за нейното изграждане. Освен това Факултет Автоматика има две лаборатории в „Технопарк София“. Едната е за изкуствен интелект с ръководител проф. д-р инж. Валери Младенов, а другата е по биоелектроинженерство с  ръководител, доц. д-р инж. Васил Гълъбов. Почти ежедневно много фирми се обаждат с покана за студентски стажове. Факултетът има договор с GS  Group – английска фирма, която разработва автоматизирани машини за селското стопанство.

 

Проф. д-р инж. Тотьо Тотев, Декан на Енерго-машиностроителен факултет

 „Обучението на студентите трябва непрекъснато да се адаптира към променящите се обществени и икономически условия“

Новият декан на ЕМФ е завършил специалността „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ в ТУ – София през 1985 г., последователно е бил асистент, старши асистент и главен асистент в едноименната катедра. През 1993 г. защитава докторска дисертация, през 2002 г. е избран за доцент, а през 2015 г. за професор. Ръководител на катедра „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ от 2010 г. до избирането му за декан на факултета през ноември 2019 г. 

„Енерго-машиностроителният факултет е безспорният лидер в страната при обучението на висококвалифицирани инженери в областта на топлотехниката, топлоенергетиката и ядрената енергетика, енергийната ефективност, възобновяемите източници на енергия, хидравликата и пневматиката, а също така и текстилната техника и технологии. Енергетиката е в основата на развитието на националната икономика. В Рейтинговата система на висшите училища ТУ – София за поредна година е водещ в направление 5.4 „Енергетика“, а това е заслуга на нашия факултет и разбира се на колегите от ИПФ Сливен и Колежа по енергетика и електроника, с които работим в тясно сътрудничество.  Европейският съюз пое решителен курс за преход към зелена икономика, която се базира на производството на енергия с нулеви въглеродни емисии. Ето защо и пред България стои стратегическата цел за повишаване дела на енергията - електрическа и топлинна - трансформирана чрез модерните технологии от възобновяеми енергийни източници. Потребността от квалифицирани кадри, които да познават в дълбочина енергопреобразуването от различните видове възобновяеми източници – вода, вятър, слънце, биогорива и геотермални източници в маханична работа, топлинна енергия или директно в електрическа енергия рязко ще нараства. Нашият факултет разполага с висококвалифицирани преподаватели и модерна материална база, за да отговори на тази належаща потребност. Още тази година  ще разкрием нова магистърска специалност „Технологии за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници“. Наред с това ние трябва да съхраним и развием знанието в областта на традиционните енергийни източници, дори по ядрена енергетика, защото въпреки нейното ограничаване или закриване,  още много години ще са нужни експерти в тази област. За нас определящо е търсенето на кадри от страна на бизнеса, показателен в това отношение е примерът на топлоелектрическите централи от „Марица – Изток“, които през  последните години финансират обучението на свои служители по нашите магистърски програми. Възнагражденията в отрасъл “Енергетика“ са доста високи и това още повече мотивира младите хора да изберат обучение именно в тази сфера. Проблемите на енергийната ефективност също са много актуални и ние предлагаме адекватни учебни програми. Тук трябва да отбележа, че се възвръща и интереса към специалността „Дизайн и технологии за облекло и текстил“ към катедра „Текстилна техника“. Освен това колегите от факултета работят по редица научно-изследователски проекти, финансирани от национални и международни програми или директно от бизнеса, а това допълнително обогатява и самия учебен процес.  Ако трябва да обобщя - пред нас като факултет стои задачата непрекъснато да следим държавната политика в отрасъла и потребностите на бизнеса, за да можем своевременно да адаптираме предлаганите от нас специалности и учебните планове към настъпващите промени, като едновременно с това внедряваме в тях най-новите постижения на науката и технологиите.“

 

Проф. дтн инж. Иво Илиев, Декан на Факултета по електронна техника и технологии
 
„В нашия факултет ние даваме здрава основа от знания и умения в областта на  електрониката, но успешната реализация изисква непрекъснато усъвършенстване и развитие в професията“
 
Това, което привлича кандидат-студентите в нашия факултет са перспективите за работа. Електрониката като отрасъл заема първо място в българския износ, благодарение най-вече на фирмите за автоелектроника. В обучението при нас се съчетават всички области на електрониката – от микро- и наноелектроника до силова електроника, изучават се дисциплини като електронни системи и устройства, вградени системи, биомедицинско инженерство и др. Електрониката е фундаментът за много други инженерни специалности – компютърни системи и технологии, телекомуникации, машиностроене, енергетика и т.н. Възпитаниците на ФЕТТ работят както в големи болници и фирма за медицинска апаратура, така и в специализирани фирми за микроелектронни компоненти, системи и приложения. Факултетът поддържа контаки с големи фирми като Вистеон, Мелексис, Смартком, Фесто, Сенсата, Сименс, Бер Хела Термоконтрол и много други. Специфичното за ФЕТТ е, че администрира и управлява Технологичното училище за електронни системи (ТУЕС) в София. Нашата цел е да постигнем интегрирано обучение – получаване на базови знания в средното образование и надграждане при нас във факултета. Ние се стремим към една проектно-ориентирана форма на обучение на студентите, а именно занятия с практическа насоченост, курсови проекти и дипломни работи по тематика, зададена от бизнеса. Определено има един ренесанс в търсенето на обучение по електроника. Но електрониката се развива изключително динамично и поставя все по-високи изисквания пред специалистите, затова ние се стремим да обучаваме нашите студенти съобразно най-новите тенденции.

Доц. д-р инж. Десислава Иванова

Декан на Факултета по приложна математика и информатика

Факултетът по приложна математика и информатика съчетава в себе си силния фундамент и иновациите, което е сигурна гаранция за успех на нашите студенти

Изключителна чест е за мен да бъда Декан на Факултета по приложна математика и информатика. Екипът на факултета е изграден от висококвалифицирани експерти в областта на математиката, физиката и информатиката. ФПМИ е пионер в успешното обединение на звена и е ядрото на университета. Практически това е факултетът, който подготвя всички студенти на Техническия университет - София, като ги зарежда със силни фундаментални знания и логическо мислене. Математика е основополагаща дисциплина, тя е основата на всяка една от специалностите в ТУ-София и подготвя студентите в практичност, целенасоченост и логичност. Физиката е другата фундаментална дисциплина, която е в основата на инженерното мислене. Информатиката и компютърните науки са в основата на иновациите. Те дават възможност на младите таланти да създават нови софтуерни продукти с висока добавена стойност за обществото.

Пред мен има доста предизвикателства, искам да продължа да поддържам и да стимулирам млади хора, които да се присъединят към академичния състав на факултета и които да израстват и да се развиват в академична среда, защото те са креативни, изключително активни в преподавателската и научно-изследователската дейност. Държа на приемствеността и на предаването на добри практики, натрупан опит и мъдрост от утвърдените професори. Тези две страни на монетата са в основата на успешното развитие на научните изследвания и осигуряване и поддържане на високото качество на обучението във факултета.

Работим активно с утвърдените в световен мащаб ИТ компании - Experian, Hewlett Packard, SAP, VMware и други. Винаги търсим обратна връзка и се стремим да изготвяме нашите учебни планове и програми в съответствие с изискванията на пазара на труда. Търсенето на специалисти в областта е огромно, а ние обучаваме едни от най-добре подготвените кадри със силни фунадаментални знания и практически умения. Нашите студенти от специалноста „Приложна математика и информатика“ са сред най-конкурентоспособните и най-високоплатените на трудовия пазар в България. Добър ход от страна на колегите от катедра „Приложна физика“ във факултета е актуализирането на наименованието на специалността „Приложна физика и компютърно моделиране“.

Нашият факултет разкри ново направление, 4.6 „Информатика и компютърни науки“, а специалностите са „Информатика и софтуерни науки“ за бакалаври и магистри и една магистърска специалност „Анализ на големи масиви и потоци данни“. Обучението в новите бакалавърски и магистърски специалности включва математически фундамент и силна софтуерна подготовка. Специализиращите дисциплини са съобразени с ключовите направления на Европейската комисия и проекта „Дигитална Европа“, свързани с придобиването на цифрови умения и развитие на цифрова икономика и цифрово общество посредством използване на модерни методи, средства и технологии за интелигентен анализ на големи данни.

Ще продължа да работя за утвърждаването и развитието на всички направления и специалности, които факултетът предлага. Като основни принципи на които ще се оповавам са приемственост, професионализъм, сътрудничество и академична свобода и израстване на академичния състав на факултета.

 



Проф. д-р инж. Ташо Ташев, Декан на Факултет
a за английско инженерно обучение (ФАИО)

„Гордеем се, че нашият факултет е интернационален по своя състав и дух“

Факултетът за английско инженерно обучение е основан през 1992 г. Обучението се провежда изцяло на английски език и се води по учебен план и учебни програми, които в голяма степен покриват съдържанието на специалността и специализациите към нея в Университета Брюнел, Великобритания и Университетския колеж в Дъблин, Ирландия. В учебния процес участват изявени преподаватели от почти всички факултети на ТУ-София, като повечето от тях са специализирали чрез съвместни проекти в чуждестранни университети. Във ФАИО се обучават студенти по широкопрофилната специалност "Индустриално инженерство" за бакалавърска и магистърска степен. Предлагат се още две магистърски програми-„Електронно управление“ и „Информационни технологии за управление на бизнеса“.  Интересен е фактът, че обучението по втората специалност се осъществява съвместно с фирмата Кока-Кола Хеленик Груп Ай Ти Сървисис, която изпраща свои преподаватели за определени дисциплини с практическа насоченост. Гордеем се, че нашият факултет е интернационален по своя състав и дух. Тук се обучават не само български студенти, но и от редица съседни и по-далечни страни. ФАИО е особено привлекателен за студенти, идващи по програма „Еразъм+“, по около 50 на семестър, предимно от страни на Европейския съюз. От своя страна ние също изпращаме студенти в чуждестранни университети и фирми за обучение и стажове по програма „Еразъм+“.

 

Проф. д-р инж. Илия Илиев,  Декан на Факултет по Телекомуникации
 

„Обучението във факултета по телекомуникации е адаптирано към бизнеса. Ние подготвяме младите хора да бъдат конкурентоспособни в своята работа и да имат самочувствие на европейско ниво“, е сигурен проф. Илиев
 
Факултетът по телекомуникации е един от най-желаните в Техническия университет-София. Областта на обучение е една от най-перспективните и даващи дългосрочна реализация. Студентите се подготвят и още в началото на обучението стартират своята кариера в компаниите „Виваком“, „А1“, „Теленор“, телевизии и телекомуникационни кабелни оператори. Те самите търсят младите специалисти и ги канят на студентски практики и стажове и допълнително им предоставят практическо обучение. От 16 студенти на практика тази година, двама директно са взети на работа, а още двама са харесани и ще постъпят следващата година. Факултетът е известен и с това, че през далечната 1953 г. се извършва първото кабелно излъчване на телевизионен сигнал от една аудитория до друга. Това е и рождената дата на българската телевизия. Първото официално телевизионно предаване в България,  по безжичен път, стартира в навечерието на 1-ви май 1954г. именно от тогавашната катедра по радиотехника и физика, сегашната катедра „Радиокомуникации и видеотехнологии“ към Факултета по телекомуникации. Тази година на 16 май, в ТУ-София, се честваха  65 години от началото на телевизията в България.  От началото на 1990 г. се създава широкопрофилната специалност „Телекомуникации“. Държавната поръчка е прием на 240 студенти, а желаещите да учат магистратура са към  70-80 студенти. „Времето е динамично и нашата специалност има широко приложение. Трябва да обичаш професията си, а тук виждаш бързо реализацията на способностите си. Наша е задачата да подадем ръка. После е лесно да обираш плодовете на труда си“, отбелязва проф. Илиев и държи да се знае, че тези, които са отдадени на професията си стават истински професионалисти в бранша.

 

Проф. д-р инж. Огнян Наков

Проф. Наков има зад гърба си 10 години като декан на Факултета Компютърни системи и технологии, още толкова като  зам.-декан и не е спирал да работи за успеха и развитието му.

„Добрите програмисти трябва да са добри по математика.“

„Най-голямото удоволетворение за мен е това, че колегите ме избраха отново за Декан на Факултета. Това е признание за 33 годишната ми работа, като преподавател и администратор.“

Какви са предизвикателствата пред Вас като Декан сега?

България се слави като страна с високо подготвени  IT кадри. А такива има,  защото тук при нас се е създала добра школа по програмиране. Преди 20 години в специалността в ТУ имаше само 2 софтуерни курса, сега поддържаме над 20. Именно тук са обучени софтуерните инженери, които са създали тази слава в световен мащаб. По отношение на имидж и социално признание едва ли има какво толкова да се прави за популяризиране на нашите специалности. Нямаме липса на кадидати. За едно място се борят 7-8 кандидат-студенти. Ние единствени в университета приемаме само с конкурсен изпит по математика или матура по математика. Това ограничение е полезно, защото добрите програмисти трябва да са добри по математика. Базата ни е добра и непрекъснато я обновяваме. Работим по много проекти: Европейски, национални, приложни и научни. Най големият ни проект по европейска програма в момента е създаването на „Център за върхови постижения“, където е заложена значителна  сума за преоборудване  и създаване на модерна инфраструктура, която ще се ползва от студенти и преподаватели за приложна, проектна и развойна дейност. Тук говорим за cloud изчисления, кибер-защита и клъстерни структури. По указание на министерството, работим като ментори за създаване на модел, при който да се ползват идеите на двете средни училища интегрирани към ТУ-София – ТУЕС, гр София и НПГ по КТС, гр. Правец. Идеята е този модел да се мултиплицира и в други средни училища.

 

Проф. д-р инж. Михаил Тодоров, Декан на Факултет по транспорта

„Специалността „Авиационна техника и технологии“ подготвя кадри за Lufthansa-technik. А това означава, че завършилите директно влизат в световния бизнес“

"При нас се подготвят инженери в областта на автомобилния, ж.п. и авио транспорт "

При нас се подготвят инженери в областта на автомобилния и ж.п. транспорт в три специалности-„Транспортна техника и технологии“, „Технология и управление на транспорта“ и „Автотранспортна техника“, както и инженери по специалност „Авиационна техника и технологии“. За студенти по програмата „Еразъм+“ и от страни извън Европейския съюз факултетът  предлага 2 специалности на английски език-„Авиационно инженерство“ и „Автомобилно инженерство“ - бакалавър и магистър. Второто нещо, с което се гордеем е, че в последните години голям интерес има от студенти по програмата „Еразъм+“. В момента имаме 5 чуждестранни студенти в катедра „Въздушен транспорт“. Тази година се обучаваха студенти от Германия и Турция и може да се каже, че международните ни връзки в това отношение са на ниво.

 

Проф. д-р инж. Огнян Андреев, Декан на Стопанския факултет

„Всеки, дори и добре да живее, в един момент иска да ръководи и/или да работи за себе си. В Стопанския факултет ще се научите да го правите добре!"

1. Какви са предизвикателствата пред Вас като Декан на Стопанския фа­кул­тет?

През 2021 г. се навършват 30 години от създаването на Стопанския фа­кул­тет на ТУ-София. Броят на завършилите през това време наши абсолвенти на­ближава 5000, реализирали се на много ръководни места в бизнеса, държав­на­та и общинската администрация. Предизвикателствата, пред които е изправен факултетът, са източник на нови идеи и възможности и ние ги приемаме и работим за тяхното реализиране. На първо място за мен като Декан на Стопанския факултет на ТУ-София е важно създаването на добра, плодотворна работна среда – както за колегите препода­ва­те­ли, така и за всички студенти, които обучаваме. Наравно с това новото деканско ръководство работи за постигането на от­лич­но взаимодействие с останалите факултети на ТУ-София, а от тук – и за пови­ша­ване конкурентоспособността на университета като цяло.

2. Какви са перспективите за развитие на Стопанския фа­кул­тет?

Първото направление разбира се e свързано с непрекъсната работа по създаването на нови интердисциплинарни специалности, съчетаващи знания и уме­ния от техническите, социалните науки и бизнеса. Продължаваме да разви­ва­ме и усъвършенстваме и вече утвърдените специалности „Индустриален ме­нидж­мънт“ и „Стопанско управление“ в ОКС „бакалавър“ и „магис­тър“, както и магистърските програми „Управление на проек­ти“, „Производствен и опера­цио­нен мениджмънт“, „Управле­ние на мар­ке­тинга“, „Мениджмънт на човешките ре­сур­си“, „Мениджмънт в електро­енерге­ти­ка­та“. За нас е важно да предоставим на младите хора възможности за качестве­но образование, адаптирано към изискванията на съвременните технологии и динамиката на социално-икономическата среда, което ще им позволи да бъдат по-гъвкави и конкурентни на пазара на труда. Всички заедно работим за издигане престижа на факултета, като основни­те ни цели и стремежи са:

  • Висококачествено обучение на студентите;
  • Изграждане на стабилни връзки с бизнеса;
  • Успешна реализация на нашите абсолвенти.

Тър­сим подкрепата на нашите възпи­та­ници и работим за създаване на Алум­ни мрежа на Стопанския факултет.

3. Какво ново в обучението предлага Стопанският фа­кул­тет на своите студенти?

Освен традиционно високият рейтинг на бакалавърските програми по „Ин­дус­триален мениджмънт“ и „Стопанско управление“, в нашия факултет скорост вече набира и новата „Ме­нидж­мънт и бизнес информационни системи“, в която се подготвят бакалаври с широк спектър от управленски знания и уме­ния, необ­хо­дими да отговорят на потребностите на динамичния и техно­ло­гич­но раз­гръщащ се бизнес в един нов дигитализи­ран свят. Показателен за значението, което отдаваме на това перспективно нап­рав­ле­ние, е и фактът, че през 2019 г. създадохме едноименна ка­тед­ра към СФ, която отговаря за обучението по тази специалност. В резултат от учебната 2020/21 г. във факултета ще започне и магистърско обучение по „Ме­нидж­мънт и бизнес информационни системи“ в 3 нови магистърски програми: „Инфор­мационно оси­гу­­ря­ва­­не на съвременния бизнес“, „Информационни сис­те­ми за от­да­лечено сът­руд­­ни­чество“ и „Интелигентни системи за бизнес анализи“. Отделно работим и по създаването на нова магистърска програма за топ-ме­ни­джъри от висшите ешелони в бизнеса и администрацията, както и по други пер­спек­тив­ни интердисциплинарни специалности, вписващи се в изискванията на Индус­трия 4.0 за една бъдеща среда от smart продукти/услуги, предприятия, градове и тяхното ефективно управление. Тепърва предстои да се чува за тях…

4. Защо кандидат-студентите да изберат именно Стопанския фа­кул­тет?

Предимството на завършилите при нас специалисти е в това, че тяхното обучение е широкопрофилно при бакалаврите и фокусирано в отделните функ­цио­нални направления на мениджмънта при магистрите (управление на проекти, производство, маркетинг, човешки ресурси, финанси, придобиване на знания и умения в об­ласт­та на предприема­чеството, иновациите и т.н.). По този начин те „пасват като дя­лан камък“ на своите работни места в съответните отдели, а пос­ле – и в низо­ви­те, средните и високите равнища на мениджмънта на компаниите. Стопанският факултет на ТУ-София залага на силната мотивация и актив­ност на студентите си, на разнообразието от учебни форми, както и на съвре­мен­ни и иновативни методи на обучение. Непрестанно се актуализират учебните пла­нове и програми в съответствие със съвременните изисквания на пазара на труда. Обу­че­нието в СФ дава възможност на студентите за изява, развитие и усъвършен­ства­не на придобитите знания и умения. От началото на моя мандат като Декан на СФ стартира инициативата „Гла­сът на студен­тите на СФ“, която цели чрез регулярно провеждани срещи меж­ду декана и студентите да се генерират нови идеи за развитието на факул­те­та и да се обсъждат всички въпроси, които засягат младите специалисти. СФ създава много възможности за кариерно развитие и израстване на сту­ден­ти­те си чрез провеждането на регулярни срещи с представители на бизнеса, Дни на отворените врати, състезания, практически семинари и др. под.

5. По какви научноизследователски проекти работите в Стопанския фа­кул­тет?

Преподавателите, докторантите и студентите от Стопанския факултет ра­бо­тят по редица национални и международни научноизследователски и образо­ва­телни проекти в областта на мениджмънта, информационните технологии в мениджмънта и развитието и управлението на човешките ресурси. Проектите се инициират и финансират от различни национални и европейски програми, като между последните по-големи са:

  • Проект 688520 „TeSLA – Trust-Based Authentication & Authorship E-Assessment Analysis“ с бюджет 7 000 000 евро, финан­сиран от Евро­пей­ската програма  “Horizon 2020” . Проектът включва 18 организации и университети от 11 страни;
  • Проект DTP1-1-115-4.1 „EDU-LAB – New Danubian Governance in Labour Market Relevance of Higher Education“ с бюджет от близо 2 530 000 евро. Проек­тът се финансира от Европейския съюз (ERDF and IPA) по Прог­ра­мата за транснационално сътрудничество – Програма „Дунав“. Проек­тът включва над 20 организации и университети от 10 страни;
  • Проект 2017-1-285 „NEETs’ Empowerment for Sustainable Employment in the Tourism sector (NESET)“ с бюджет над 1 300 000 евро, финан­сиран от Фонда за младежка заетост на Финансо­вия механизъм на Евро­пей­ско­то икономическо пространство и Норвежкия фи­нан­сов механизъм. Проектът включва 12 организации и университети от 7 страни.

6. Какви са връзките на Стопанския фа­кул­тет с бизнеса?

Към Стопанския факултет на ТУ-София функционира Съвещателен борд на работодателите. Той е съставен от бизнесмени, предприемачи и ръководи­тели на предприятия, които на свои заседания разглеждат въпроси, свързани с актуал­ност­та на учебните планове и програми, качеството на препо­да­ването и реализа­ция­та на студентите. Членове на Борда през годините са би­ли: „ФАЕ” ООД, гр. София; „Хюндай” АД, гр. София; „Трансвагон” АД, гр. Бургас; „Победа” АД,гр. Бургас; „Карина” АД, гр. Карнобат; „Вагоноремонтен завод” АД, гр. Карлово; „Славянка” АД, гр. Бургас; „Български мебелен клъстер”; Община Бургас, Община Козлодуй и др. СФ поддържа връзки и с много други представители на бизнеса, дър­жав­на­­та и об­щин­ска администрация. Подписали сме договори за сът­руд­ни­чест­во в под­готовката на техните бъдещи кадри по различни направления – произ­вод­стве­­ни практики, разработване на курсови проекти и дипломни работи, участие на техни представители в разработването и обсъж­да­не­то на учебните планове и про­грами по редица дисциплини, в комисиите по дип­ломни защити, провеждане на лекции и семинари като гост-лектори и др. под. Между орга­ни­за­ции­те, с които факултетът напоследък има или предстои да подпише договор, си за­служава да бъдат споменати: „“ Bulgarian Online Research“, „Ролпласт“ АД, Технологична ком­пания „LeadVision“, „Монтана Хидрауликс“ ООД, КК „Зарев, „Георгиев и парт­ньо­ри“ ООД, „Дронамикс“ ООД и др. През октомври 2019 г., по случай 50-годишнината на катедра „Икономика, ин­дус­триален инжене­ринг и мениджмънт“, В ТУ-София беше организирана кръг­ла маса на тема “Бъде­ще­то на катедра ИИИМ през погледа на бизнеса, ака­де­мич­ните среди, студентите и държавата“, на която присъстваха представители на го­лям брой български и чуждестранни компании. През 2021 г., по повод 30-годишнината на СФ, планираме да организираме Алумни бал на възпитаниците на факултета и по този начин да утвърдим създа­де­ните връзки до момента и да поставим началото на нови такива.

7. Как се развива международното сътрудничество на Стопанския фа­кул­тет?

Стопанският факултет има традиционно добри връзки с много универси­те­ти от Европа, САЩ, Южна Америка, между които са: Университетът в Нотин­гам, Англия; Университетът в Съндърланд, Ан­глия; Университетът в Суонзи, Уелс; Каледонският университет, Шотландия; Университетът в Шефилд, Ан­глия; Университетът в Дармщат, Германия; Университетът в Берлин, Германия; Уни­вер­ситетът в Брауншвайг, Германия; Университетът в Рощок, Германия; EHSAL – Брюксел, Белгия; KAHO – Гент, Белгия; Версайският университет в Па­­риж, Фран­ция; Вроцлавската политехника, Полша; Мишколу – Будапеща, Ун­га­рия; HANKEN – Swedish School of Economics, Швеция; МИУ „Серджо Ор­джо­никидзе“ – Москва, Ру­сия; ЛИЭИ Толиати – Санкт Петербург, Русия; По­ли­тех­ни­чес­кият Университет в Киев, Украйна; Политехническият Университет в Харков, Ук­рай­на; Универси­те­тът в Генуа, Италия; Университетът в Милано, Италия; Университетът в Скопие, Ма­кедония; University of Rijeka, Хърватска; University of HUUL, Сърбия; Вил­нюс­кият Политехнически Институт, Литва; Тех­ни­ческият уни­вер­ситет в Лисабон, Пор­тугалия; Университетът на Корсика, Франция; Мад­рид­ският университет, Ис­па­ния; Американският колеж в Кипър и др. Ежегодните международни научни конференции „Мениджмънт и инжене­ринг“ и „е-Управление и е-Комуникации“, организирани от СФ в гр. Созо­пол, предоставят възможности за участие на учени, преподаватели, студенти и докторанти и представители на бизнеса от България и чужбина, включи­тел­но дистанционно. През годините участие са вземали чуждестранни представители от Германия, Македония, Молдова, Англия, Чехия, Русия, Литва, Украйна, Тур­ция, Тринидад и Тобаго, Франция, Австрия и др. Стопанският факултет е сключил споразумения за научни и образо­ва­тел­ни проекти и изследвания с: Техническия университет – Рига, Факултет „Инже­нер­на икономика“; Националния технически университет на Украйна, Факултет „Ме­нидж­­мънт и маркетинг“; Белградския университет в Бор, Сърбия, Факултет „Ма­шин­но инженерство“, Лабораторията „Производствена метрология и Тотален ме­нид­ж­мънт на качеството“ на Русийския държавен хуманитарен университет в До­мо­де­­до­во, Москва и др.

 


Доц. д-р инж. Александър Ценов, Декан на Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ)

„Получете немска диплома в България“

Факултетът за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт подготвя  инженери,  инженер-мениджъри и докторанти по програми на немски партньорски университети.  Студентите във ФаГИОПМ  имат възможност за придобиване и на немска диплома. Обучението се провежда изцяло на немски език по специалностите „Компютърни системи и технологии“, „Мехатроника и информационни технологии“, „Общо машиностроене“, „Индустриален мениджмънт“ и „Стопанско управление“. Част от процеса на обучение са стажове, практики и един или два семестъра обучение в партньорски университети. Огромна част от нашите абсолвенти се реализират в България в немски фирми. Партньори на ФаГИОПМ са Технологичен институт Карлсруе, Университет „Ото фон Герике“-Магдебург, Технически университет Брауншвайг, Висше училище по икономика и мениджмънт - Есен. ФаГИОПМ  е създаден по силата на Междуправителствена спогодба през 1990 г. и през тези почти 30 години се финансира по проект от Германската служба за академичен обмен. 

​​

Проф. д.ик.н. инж. Кирил Ангелов,  Декан на Факултета  за френско обучение по електроинженерство (ФФОЕ)
 
"Нашите врати са широко отворени. Елатe при нас“
 
"Френският факултет в Техническия университет-София дава диплома, която Франция признава"

В същото време цените на семестриалните такси по държавната поръчка са български.  Съвсем допустими и нормални за нашия стандарт. Стажовете са във факултети и предприятия във Франция и младите специалисти, които завършват факултета имат 100% реализация в международни компании в България и чужбина. Нашите приоритети са – компютърно инженерство, телекомуникации, електроника, енергетика и мехатроника. Знанията са в различни и важни сфери на  производството, дават високо самочувствие и допринасят за успешно кариерно развитие. Техническият университет - София - единствен в България дава образование по високотехнологични специалности, които се признават във Франция и това е огромен плюс за младите. Те не трябва да пътуват, да търсят възможности да се издържат, като могат да се обучават в ТУ-София и да имат самочувствие на можещи и знаещи европейски специалисти.  Нашите врати са широко отворени. Елатe при нас.

Тиери Болоне, Заместник-директор  за развитие на международните  връзки  в Технологичен  университет Троа, Франция

„Френските дипломи отварят широки врати  за българските абсолвенти“

Много пъти съм бил в България и сътрудничеството между двата университета  е от години. Обучението тук  е на високо ниво и най-важното, излизат висококвалифицирани и конкурентни специалисти за индустрията. Получаването на френска диплома в България е голям плюс, защото тя е еднаква, както за българските, така и за френските абсолвенти. Има добре изградено взаимно сътрудничество  и много френски преподаватели, мои колеги преподават тук.  Уникалното е, че във ТУ-София има три чуждоезични факултета, които подготвят български студенти за световния бизнес. В бъдеще ние ще работим заедно в консорциум за създаване на европейски университет, в който да има студенти от цяла Европа, България  и други страни. Нашето верую е да обединим усилия в получаването на съвместни дипломи, да уеднаквим обучението и студентите да получават престижно  образование.  Световната индустрия има нужда от кадърни специалисти, които да движат техническия прогрес,  да имат отлични професионални умения и да вървят смело напред в света на технологиите и иновациите.

Доц. д-р Велизар Лозанов – Директор на Департамент по физическо възпитание и спорт

 „Изтъкнати състезатели и треньори са преподаватели в Департамента по физическо възпитание и спорт на Техническия университет – София“

В Департамента по физическо възпитание и спорт работят 22-ма щатни преподаватели, като голяма част от тях са бивши изтъкнати национални състезатели и треньори:

  • Добринка Шаламанова – студентски световен шампион по лека атлетика в дисциплина 3000 метра с препятствия;
  • Георги Божков – треньор на  Националния отбор по баскетбол жени;
  •  Ася Църова – национален състезател по баскетбол;
  • Милчо Узунов – национален състезател по тенис на маса;  
  • Георги Палазов – участник в Олимпиадата в Сидни и Атина и спечелил квота за олимпиадата в Пекин по плуване;
  • Иван Бозов – преподавател – доайен в Техническия университет – София по лека атлетика, треньор на Гинка Загорчева – Световен рекорд 100 м. препятствия – 12,25 – август 1987 год.  и Надежда Георгиева, участвали в европейски и световни първенства по лека атлетика.

Департаментът по физическо възпитание и спорт (ДФВС) е основан през 2000 г. като приемник на Центъра по физическо възпитание и спорт и катедра „Физическо възпитание”, създадена през 1953 г.

Департаментът съдържа две секции – „Водни и планински спортове” (ВПС) и „Индивидуални спортове и спортни игри” (ИССИ), които провеждат занимания по физическо възпитание и спорт със студентите на Техническия университет – София – бакалавърска степен съгласно изискванията на Закона за спорта.     В учебния план на всички факултети за I-ви и II-ри курс са предвидени по два академични часа два пъти в седмицата. Ежегодно се провежда изнесено обучение по снежни спортове и туризъм в УСОБ „Семково“ За горните курсове заниманията са по желание.

Департаментът разполага с най-функционалната спортна база от всички университети в България. В Спортния комплекс се намират:

  • плувен басейн с олимпийски размери;
  • игрища за футбол, хандбал, баскетбол, волейбол;
  • тенис кортове – открити и закрити;
  • зали за тенис на маса, дамски фитнес и мъжки бодибилдинг, комбинирана гимнастика;
  • гребен канал – за заниманията през зимните месеци. През летния семестър заниманията по гребане и ветроходство се провеждат на открито в гребната база „Панчарево”.

Студентите от I-ви и II-ри курс всеки семестър избират предпочитан спорт заедно с дните и часовете, в които ще спортуват.

В зависимост от материалната база, с която разполага Департаментът, спортовете, които могат да се практикуват са:

  • футбол на малки вратички;
  • хандбал;
  • баскетбол;
  • волейбол;
  • тенис на корт;
  • тенис на маса;
  • дамски фитнес и мъжки бодибилдинг;
  • комбинирана гимнастика – аеробика и каланетика;
  • боди дизайн;
  • плуване;
  • гребане;
  • ветроходство;
  • планинарство;
  • спортно катерене;
  • бадминтон;
  • спортно ориентиране.

 

Освен редовните занимания на студентите на Техническия университет – София в Спортния комплекс се провеждат тренировки на представителните отбори на университета, които взимат участие в спортния календар на Асоциацията за университетски спорт „Академик“ и държавни първенства.  Гордост за ТУ – София  са отборите – мъже и жени – по следните видове спорт:

  • баскетбол;
  • бадминтон;
  • волейбол;
  • хандбал;
  • тенис на корт;
  • тенис на маса;
  • чирлидинг и аеробика;
  • плуване;
  • гребане;
  • фехтовка;
  • лека атлетика;
  • спортно катерене;
  • спортно ориентиране;
  • ски алпийски дисциплини;
  • ски бягане;
  • сноуборд;
  • футбол (мъже).

Представителните отбори на Техническия университет – София от 2013 година до сега са завоювали многократно победи от участия в Университетски зимни игри в Боровец, Национални универсиади, Летни университетски спортни игри в Камчия и Кранево, в които състезателите печелят златни, сребърни и бронзови медали. Департаментът по физическо възпитание и спорт се гордее и със своите състезатели и медалисти по фехтовка, бадминтон, бойни изкуства и карате от национални, републикански и европейски първенства. В Департамента по физическо възпитание и спорт по традиция се провежда и откритият студентски турнир по плуване „За купата на Ректора“, в който в различни дисциплини участват студенти от университетите в страната.







  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Технически авангард
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2022 ТУ-София - ЦИР