
30 November -1 г.
3,500 студенти от няколко европейски университета вземат участие във втори пилотен експеримент по проекта TeSLA
Понастоящем, в рамките на летен семестър на 2016/2017 учебна година по проекта TeSLA се провежда вторият пилотен експеримент, който включва 3,500 студенти от няколко европейски университета. Целта на проекта е да се разработи система за онлайн изпитване, която валидира идентичността на студентите и потвърждава или не авторството на техните изпитни дейности.
Проектът се разработва от консорциум, включващ 18 организации и над 60 професионалсти, като водещ партньор е Свободният университет в Каталуния. Изпълнението на проекта се подпомага и насърчава от Европейската Комисия. Бюджетът на проекта TeSLA е над седем милиона евро и е с продължителност три години (ще завърши през 2018 г.), през който период ще се проведат три пилотни експеримента, в които ще вземат участие общо четиринадесет хиляди студенти.
Освен водещият Свободен университет на Каталуния, другите участващи университети са: Свободен университет в Холандия, Свободен университет във Великобритания, Университет Юваскюля (Финландия), Технически университет – София, Софийски университет и Анатолийски университет (Турция).
Във втория пилотен експеримент вземат участие студенти от бакалавърски и магистърски програми на университетите- партньори. По време на изпитните дейности се използват инструменти за лицево и гласово разпознаване, за динамика на писане, за проверка на авторството, като резултатите от инструментите се анализират от системата. По време на изпитния процес, системата TeSLA гарантира анонимност на данните, които се съхраняват, съгласно европейските регулаторни стандарти за защита на данните.
От страна на Технически университет – София, участие вземат 530 студенти и 9 преподаватели от три факултета: Стопански факултет, Факултет по приложна математика и информатика и Факултет Електронна техника и технологии. Учебните дисциплини, включени във втори пилот са петнадесет: Информационни технологии, Дискретна математика, Електронна търговия, Интернет приложения в публичната администрация, Автоматизация на проектирането в електрониката, Автоматизация на електронното производство, Аналогова схемотехника, Електронно правителство, Електронно обслужване в публичната администрация, Мултимедийни приложения в публичната администрация, Естетика, Философия, Изследователски методи при електронното управление, Финансови анализи и инвестиции, Електронно конфериране.
От страна на Софийския университет във втория пилот участват 548 студенти и 8 преподаватели от три факултета: Факултет по педагогика, Факултет по начална и предучилищна педагогика и Факултет по математика и информатика. В пилота са включени общо 22 учебни дисциплини, предимно в областта на информационните технологии в обучението и електронното обучение. Девет от дисциплините са част от магистърски програми, дванадесет се преподават в бакалавърски програми и една в докторска програма.
Положителни резултати от първи пилотен експеримент
Първият пилотен експеримент приключи успешно през февруари тази година, като участваха 637 студенти от седем университета. 24 от студентите са със специални образователни нужди. От Технически университет – София бяха включени 126 студенти и 5 преподаватели.
Copyright © 2023 ТУ-София - ЦИР