
19 май 2025 г.
На 19.05.2025 в Техническия университет – София се откри ежегодната Международна седмица с гости от 8 държави, партньори по програмата Еразъм+ 171 със страни извън Европейския съюз и по програмата CEEPUS. Гостите са от университети от Албания, Босна и Хецеговина, Косово, Молдова, Парагвай, Полша, Северна Македония и Черна гора. Четири от делегациите са ръководени от ректори. Срещата се организира от oтдел "Международни програми и обмен" и катедра „Технологии и мениджмънт на комуникационнитe системи” към Факултета по телекомуникации.
Програма "Еразъм+" е най-голямата и най-мащабна европейска програма за обмен на студенти, преподаватели и административен състав. С нея може да се пътува в различни държави, както в Европейския съюз, така и в цял свят. Програма „Еразъм+“ е изпълнена с възможности за обучение и нови знания, запознаване с различни култури, подобряване на езиковите познания и създаване на ползотворни контакти със студенти и колеги от различни точки по света.
Срещата бе открита от доц. д-р инж. Галя Маринова, която поздрави гостите с „Добре дошли!“ в България и в Техническия университет – София.
Проф. д-р Георги Венков, ректор на ТУ – София приветства участниците в срещата като изтъкна, че университет е водещото висше техническо училище в България и региона, което предлага висококачествено образование в областта на инженерните науки, математиката, физиката, информатиката, бизнес администрацията и управлението по програми, ориентирани към реалните нужди на индустрията и обществото. Проф. Венков добави, че ТУ – София е част от Европейския технологичен университет EUt+, алианс от девет технически университета в Европа, чиято цел е създаването на нова форма на европейска образователна институция, която до 2030 г. да предлага хармонизирани програми и единна европейска диплома. Проф. Венков пожела на всички участници ползотворна работа, една незабравима седмица в София и среща с българската култура и българското гостоприемство.
В своето приветствие ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България д-р Йорданка Чобанова заяви, че Европейският съюз е съюз на сътрудничество и уважение, където националната идентичност върви ръка за ръка с европейската солидарност. Д-р Чобанова добави, че в ЕС вярваме в науката и в положителната ѝ роля за обществото, а програмата „Еразъм+“ е една от най-успешните инициативи – тя не само създава възможности, но изгражда усещане за принадлежност. Европейската комисия планира да я разшири след 2027 г. и да улесни процедурите, така че още повече млади хора да могат да се възползват, за да трупат знания и опит чрез международен обмен. Тя пожела успешна работа по време на срещата, която да доведе до бъдещи проекти, включително в рамките на програмата Еразъм+“ и по този начин да се разшири сътрудничеството със страни извън ЕС.
Проф. д-р Лидия Гълъбова, зам.-ректор по международна дейност и интеграция представи ТУ – София, като подчерта, че това е най-старият и най-голям технически университет в страната, който от 2022 г. е един от 10-те изследователски университета, с фокус и допълнително държавно финансиране в стратегически научни области. Университетът има отлична акредитация от 9.29 пункта и редовно присъства в авторитетни международни класации като QS и Times Higher Education, добави тя. Проф. Гълъбова подробно запозна участниците със структурата, целите, дейностите и постиженията на университета в областта на обучението и научните изследвания. Тя изтъкна международното сътрудничество на ТУ – София, което се развива не само в рамките на Европейския технологичен университет EUt+, но и извън него по линия на редица европейски и национални програми и изрази убедеността си, че бъдещето е в сътрудничеството, иновациите и международния обмен.
През седмицата, която ще продължи до 23.05.2025 г. гостите ще изнесат лекции и презентации. В срещата ще участват и студенти от Грузия, Косово и Молдова, които в момента са на Еразъм+ мобилност в ТУ – София. Предвидени са посещения в Националния център по мехатроника и чисти технологии и в лаборатории, културна програма, срещи и дискусии за нови съвместни проекти.
Програмата на срещата може да видите ето тук .
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР