
11 април 2025 г.
Награждаването се състоя в Националния център за върхови постижения „Мехатроника и чисти технологии“ – Кампус Студентски град към Техническия университет - София.
Студентските отбори на "Сенсата Технолоджис България" (Sensata Technologies Bulgaria) и на "Къртис Балкан" (Curtis Balkan) са големите победители в тазгодишното издание на AmCham Bulgaria Hackathon 2025. Хакатонът бе съвместно организиран от Американската търговска камара в България в партньорство с Техническия университет – София, Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Физико-технологичния факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
Отличията на победителите връчи Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България, която в сътрудничество с трите университета и с подкрепата на девет компании от България, организира за втори път състезанието за студенти.
Ректорът на Техническия университет - София проф. д-р Георги Венков поздрави победителите и отбеляза, че е голяма чест, че отново ТУ – София е домакин на AmCham Bulgaria Hackathon 2025, където през целия период на състезанието спортния дух е допринесъл младите хора активно да общуват и да развиват своите идеи. Работата на трите университета и деветте компании, които подкрепиха събитието доказват, че има отлично партньорство между отделните учебни заведения и най-вече събитието е доказателство за изключителната подкрепа на бизнеса към студентите и тяхното професионално развитие.
Разработки и награди
Отборът "Sensata Technologies" разработи система за управление, чрез която се автоматизира събирането, съхранението и визуализацията на производствени данни и се улеснява последващия техен анализ с цел намаляване на аналоговото време за този процес, повишаване на ефективността и продуктивността на производствените линии в реална фабрика.
Отборът на "Curtis Balkan", именуван APQ – разработи дигитален близнак на фабриката за производство на високотехнологични компоненти в София, като екипа обработи реални данни за производството и приложи редица дигитални инструменти, за да се създаде решение, което има шанс за бъде внедрено в производството.
Наградата за най-добър екип бе връчена на отбор „Sparse” на „Каменица“, който разработи система за управление на складовите наличности и плавното управление на доставки, ремонти с цел по-висока ефективност на производството в бирена фабрика.
Наградата за най-иновативно решение отиде при “Best of Both Worlds” на IBM, който разработи приложение за свързване на български производители на храни – мляко, месо, зеленчуци – с ресторанти и магазини, като по този начин се скъсява веригата на доставките, намаляват се разходите на двете основни страни в тази верига и се увеличават приходите и реализацията на родна продукция на местния пазар.
Финалната церемония събра ръководителите на трите висши училища, преподаватели, голяма част от участвалите 65 студенти, представители на компаниите, менторите на отборите и журито, което оцени проектите.
Участниците от страна на бизнеса бяха фирмите “Къртис Балкан" (Curtis Balkan); "АйБиЕм" (IBM); "Каменица" (Kamenitza); "Мото-Пфое" (Moto-Pfohe); "Пейсейф" (Paysafe); "РингСентрал" (RingCentral); "Сенсата Технолоджис" (Sensata Technologies) и "Софмедика" (Sofmedica) и "СторПул" (StorPool).
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР