
14 април 2025 г.
Техническият университет – София има традиции в организацията на срещите между работодатели и бъдещи инженери, които намират своя стаж и стартират своята професионална кариера. Представители на над 110 компании презентираха възможностите за стажове на студентите от ТУ – София. Форумът протича при огромен интерес и дава директен контакт между студенти и фирми. Форум „Стажове 2025“ се проведе и във Филиал Пловдив и в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.
Очаква се на трите места да участват над 140 фирми. Присъствието на толкова много работодатели е рекорд за последните години и същевременно шанс за студентите на университета да намерят подходящо място, където да приложат знанията си в реалния бизнес и да разберат, какво още трябва да научат, за да бъдат конкурентоспособни и надеждни специалисти.
Форуми като настоящия показват, че възпитаниците на ТУ – София са търсени и желани кадри и са свидетелство за многобройните възможности за професионалната им реализация. Ректорското ръководство и преподавателите от ТУ - София, всекидневно следят и се гордеят с постиженията на студентите, някои от които вече са топ мениджъри на големи български и световни корпорации. С много от тях се поддържат контакти чрез Алумни мрежата на университета.
Учебният процес в Техническия университет - София отговаря на потребностите и изискванията на бизнеса. Има съвместни програми за обучение с редица компании като например тази с IBM и се набляга на стабилно сътрудничество между академичната общност и бизнеса. Съвместната работа с индустрията спомага за изграждането на съвременни лаборатории в ТУ – София, а модерното обучение стимулира подготовката на студентите, за да могат резултатите плътно да следват потребностите на съвременния свят и изискванията за високотехнологично развитие.
Приоритет в обучението на университета остава утвърждаването на новите специалности, които отговарят на днешните предизвикателства в областта на бързо развиващите се сектори – изкуствен интелект, киберсигурност, IT сектора и много други.
На откриването на Форум „Стажове 2025“ присъстваха ректорът на ТУ – София, проф. д-р Георги Венков, зам.-ректори, преподаватели и студенти, Председателят на Съвета на настоятелите на Техническия университет – София Васил Велев, директорът на иновационния център на IBM Bulgaria Димитър Баирев и Светослава Симеонова, докторант на ТУ – София и български младежки делегат в ООН - Ню Йорк.
52 от най-големите работодатели в страната участваха в тазгодишното издание на Форум „Стажове 2025“ и във Филиал Пловдив на Техническия университет - София.
Форумът в Пловдив бе открит от заместник-ректора по международна дейност и интеграция проф. д-р инж. Лидия Гълъбова, която определи кариерното изложение като прекрасна възможност за студентите да намерят практическа ориентация на знанията получени в университета. Проф. Гълъбова поздрави представителите на бизнеса, които се включиха в кариерния форум и припомни, че сътрудничеството между университета и фирмите не се изразява само в организирането на подобни форуми. Тя отбеляза, че много от компаниите участват пряко в обучението на студентите в бакалавърските и магистърските програми на Техническия университет - София, инвестират в обзавеждането на лаборатории и даряват оборудване. По този начин, допълни тя, се обучават студенти в реалните изисквания на пазара на труда, с най-съвременните машини и технологии, което превръща възпитаниците на университета в много желани кадри. Проф. Гълъбова заяви, че доказателство за успешната съвместна работа е, че между 50 и 60 процента от инженерите в големите компании в България са възпитаници на Техническия университет - София.
Директорът на Филиал Пловдив на ТУ - София доц. Никола Шакев също приветства участниците във „Форум Стажове 2025“ и пожела да се работи пълноценно заедно с бизнеса, за да се създаде единна екосистема, за да могат студентите да получат най-добрата професионална реализация.
Водещи компании от различни сектори на индустрията представиха в Пловдив своите стажантски програми, свободни работни позиции и възможности за професионално развитие. Сред тях са „Луфтханза техник груп“ – световен лидер в основния ремонт и поддръжка на самолети, самолетни компоненти и двигатели, „Оптикоелектрон груп“ – лидер в производството на оптични устройства, „Електроенергиен системен оператор“ – независимият електропреносен оператор на България, БТЛ Индъстрийз – лидер в разработка, производство, търговия и сервиз на съвременна медицинска апаратура, Централна енергоремонтна база, „Лакрима млечна индустрия“, АББ – производство на електрически компоненти ниско и средно напрежение. Свои щандове подредиха също „Арексим инженеринг“ – компания за преработка на полимери и производство на инструментална екипировка, „Дунапак Родина“ – водеща компания за производство на хартия и ефективни решения за опаковане, фирмата за бяла техника „Либхер“, КЦМ, TELUS, “Сенсата Технолоджис” – лидер в производството и продажбата на сензори и системи за контрол и др.
Студентите провеждаха интервюта на място, което им помогна да се ориентират в пазара на труда, да придобият опит в процеса на кандидатстване за стаж и да направят оценка за шансовете си за успешна кариера.
През третия ден от Форум "Стажове 2025" във Факултет и Колеж – Сливен към Техническия университет – София се включиха 22 водещи компании от региона.
Те представиха своята дейност, актуални възможности за стаж и кариерно развитие и студентите използваха възможността да зададат своите въпроси, да изградят полезни контакти и да направят първите стъпки към професионалната си реализация.
Форумът във Факултет и Колеж – Сливен се проведе при голям интерес и насърчи обмяната на опит, представянето на добри практики и създаването на възможности за директен контакт между студентите и представителите на бизнеса.
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР