
01 април 2025 г.
Настоящият форум на Европейския технологичен университет е посветен на образованието. Основен въпрос на дискусиите ще бъде общата европейска диплома и уеднаквяване на критериите по отделните дисциплини.
Ректорът на Техническия университет – София проф. д-р Георги Венков поздрави всички участващи и отбеляза успехите и възможностите на българските студенти в общоевропейското образователно семейство. Той изтъкна предимствата на учебните планове в ТУ - София, модерните специалности и заяви, че предварителният кандидатстудентски изпит по математика е привлякъл над 1500 кандидати, което е с 25% повече от миналата година. Той каза, че кандидатстудентската кампания показва засиления интерес сред младите хора към качествено и перспективно образование. Проф. Венков подчерта пред гостите от Европейския технологичен университет, че Министерството на образованието и науката в България е поканило ТУ - София да бъде домакин на работно съвещание, на което министър Красимир Вълчев и ректорите на всички технически университети у нас ще обсъдят състоянието и перспективите на инженерното образование. Според него основен приоритет в новата стратегия за утвърждаването на инженерните науки е осигуряването на високо ниво на математическа подготовка за студентите.
Д-р Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България бе специален гост на откриването на Sofia Week 2025. В изказването си тя подчерта, че Техническият университет - София е водеща институция с постижения в енергийната ефективност, нанотехнологиите и виртуалното инженерство. Тя допълни, че според Евробарометър 83% от европейците вярват само на политики, които имат научна основа, а 87% смятат, че възобновяемите енергийни източници ще подобрят живота ни през следващите 20 години. Тя заяви, че „Зелената сделка“ се подкрепя основно от младите хора и учените, а общественото мнение в Европа силно подкрепя научните изследвания и иновациите. В поздравлението си към гостите от EUt+ тя изрази задоволство, че започва важна сесия на Европейския технологичен университет, с която се потвърждава ангажимента към технологично напредналото бъдеще на континента. В заключение тя отбеляза, че Европа разполага с 5000 висши учебни заведения и към 18 милиона студенти, като това разнообразие е ценно за повишаване на конкурентоспособността на европейската икономика и преодоляване на недостига на умения. Инициативата EUt+ има визия, която съчетава ценностите и технологичното развитие, но с мисъл първо за човека.
Проф. д-р инж. Лидия Гълъбова, заместник-ректор международна дейност и интеграция на ТУ – София потвърди в словото си, че основния фокус на срещата тази година е образованието, мобилността и устойчивото развитие, като част от визията за създаване на обща европейска диплома. Според нея се разширяват възможностите за студентска мобилност, съвместни учебни програми и практически обучения в партньорските университети. Проф. Гълъбова допълни, че екип на омбудсмани продължава да следи за академична справедливост и почтеност в рамките на алианса. Чрез тези усилия университетите от EUt+ изграждат нов модел на висше образование, основан на научните изследвания и европейско сътрудничество.
Тимоте Туре, генерален секретар на Европейския технологичен университет EUt+ направи кратък отчет на свършената работа, относно утвърждаването на общата европейска диплома. Той очерта пред присъстващите предстоящите за решаване задачи, които трябва да се разискват през дните на форума.
Водещ на церемонията бе доц. д-р инж. Агата Манолова, която покани в залата новата придобивка на ТУ – София, робот от ново поколение, програмиран от инженери на университета, който поздрави участниците на няколко езика и им пожела приятен престой и успешна работа.
Sofia Week 2025 ще продължи по работни групи до 4 април, с участие на над 100 преподаватели и изследователи на деветте университета от Алианса EUt +.
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР