
03 април 2025 г.
Над 120 представители от 9-те партньорски университета ще дискутират по важни теми, касаещи по-нататъшното развитие на програмите заложени в проекта.
Четвъртото издание на „Седмицата на София“ започна с много усмивки. В деня на шегата, но не на шега, Судо откри събитието и приветства присъстващите в залата на няколко езика. Судо е робот – симпатичен, сладък, приятелски настроен – и с появяването си предизвика въодушевление у гостите.
Ректорът на ТУ - София проф. Георги Венков пожела доброто настроение да се запази през цялата работна седмица. В своето първо изявление пред участниците в EUt+, той подчерта значението на съвместните усилия за изграждане на по-свързана и устойчива академична среда в Европа. Първите резултати от инициативата вече са налице, като броят на кандидат-студентите, явяващи се на предварителни приемни изпити, продължава да нараства.
Д-р Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България изтъкна нарастващата роля на изследователите в европейски контекст и представи данни от Евробарометър, според които 83% от европейците се доверяват единствено на политики, основани на научни доказателства, а 87% вярват, че възобновяемите енергийни източници ще подобрят качеството на живот през следващите 20 години. Тя изтъкна и значението на програмата „ЕРАЗЪМ+“, която дава възможност за академична мобилност и междукултурен обмен.
Техническият университет – София продължава да утвърждава позицията си на динамична и привлекателна академична институция, предлагаща отлични възможности за обучение и научна дейност. През настоящата академична година по програма „ЕРАЗЪМ+“ университетът приема 80 студенти, като 70% от тях идват от партньорски университети в алианса EUt+.
Тазгодишната среща на партньорите от EUt+ е посветена на образованието, студентската мобилност и устойчивото развитие – ключови теми, които оформят бъдещето на европейското висше образование. Членовете на алианса споделят амбициозната визия за създаване на общи образователни програми и единна европейска диплома. Чрез съвместното обучение в тематични клъстери студентите от EUt+ получават възможност да прекарат семестър в различни университети от мрежата, което не само обогатява академичния им опит, но и насърчава междукултурния обмен.
Друг важен аспект на срещата е дейността на „Зеления офис“, който има за цел да координира инициативите на „зелените офиси“ в партньорските университети и да споделя най-добрите практики за устойчиво развитие. Част от неговата мисия е разработването на обща методология за измерване на въздействието и постигането на Целите за устойчиво развитие (SDG), като акцент се поставя върху екологичната и социалната отговорност.
Освен фокус върху студентите, EUt+ се ангажира и с подобряване на условията за преподавателите и служителите в институциите-партньори. Екипът от омбудсмани на алианса продължава да работи за осигуряване на справедливи, етични и прозрачни условия на обучение и работа.
Генералният секретар на EUt+, Тимоте Туре, представи отчет за постигнатите резултати в утвърждаването на общата европейска диплома и очерта следващите стъпки в тази насока.
Чрез своето сътрудничество и амбициозни цели, членовете на EUt+ утвърждават визията за бъдещето на европейското образование, основано на научна достоверност, иновации и сътрудничество. Алиансът продължава да бъде движеща сила в развитието на новото поколение инженери и учени, които ще формират бъдещето на Европа.
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР