18 декември 2024 г.
В изпълнение на възложена от Министерството на образованието и науката иновативна задача за съвместна дейност на Технически университет – София с Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“ - Велико Търново, по която методическото ръководство от страна на ТУ – София се осъществява от Факултет „Компютърни системи и технологии“ на 16.12.2024 г. започна тридневното обучение на 50 ученици. Практическо обучение по „Информационни технологии“ ще се проведе в зали и лаборатории на ТУ – София съвместно с фирми, партньори на ФКСТ.
На официалното откриване, което се състоя в Центъра по дигитални технологии – УНИТе, в бл. 7 на ТУ – София присъстваха Наталия Михалевска, началник на кабинета на министъра на образованието и науката, проф. дн инж. Иван Кралов, ректор на Техническия университет – София, проф. д-р инж. Даниела Гоцевa, декан на Факултет „Компютърни системи и технологии“, проф. д-р инж. Огнян Наков, почетен декан на факултета, преподаватели от факултета, учители и ученици от гимназията.
Проф. д-р инж. Румен Трифонов, заместник-декан по учебна дейност на ФКСТ и ръководител на обучението поздрави присъстващите и заяви, че целта на програмата е да се подпомогнат учениците от Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“, Велико Търново, за да могат да се ориентират и да продължат своето развитие в областта на компютърните и софтуерни технологии, на информационните технологии, да видят, как се работи практически и каква професионална реализация ги очаква като бъдещи ИТ специалисти.
Наталия Михалевска поздрави учениците с думите, че на тяхното училище е поставена специална иновативна задача от министъра на образованието и науката, защото то има професионални паралелки, свързани с дигитализацията и изкуствения интелект, а обучението се осъществява по учебни програми, разработени от Технически университет – София, съвместно с ИТ бизнеса. В учебния процес активно участват преподаватели от ТУ – София и представители на компании от ИТ индустрията.
След това Наталия Михалевска връчи на гимназията почетни плакети от името на министъра на образованието и науката, проф. Галин Цоков.
Ректорът на ТУ – София, проф. Кралов приветства учениците с добре дошли в най-големия технически университет в страната и региона и им пожела максимално да се възползват от възможностите за придобиване на знания и умения, които им предоставя програмата и да направят информиран избор за своето бъдеще. “Поставяйте си високи цели, мечтайте и се стремете да претворите мечтите си в реалност, защото инженер означава човек, който твори, който създава, това са специалистите, които дават най-голяма добавена стойност за обществото и изграждат бъдещето”, изтъкна той. Проф. Кралов благодари на министерството, че е инициирало проект именно в най-съвременните области на науката и технологиите – дигитализация, информационни технологии, изкуствен интелект, киберсигурност – като е включило в него водещите училища. “Най-добрата инвестиция в живота на един човек е знанието, но да не забравяме също така, че студентският химн започва с думите „Гаудеамус игитур“, което означава да се веселим, докато сме млади” добави проф. Кралов.
От името на министъра на образованието и науката - проф. Галин Цоков, Наталия Михалевска връчи на ректора на ТУ – София почетен плакет.
Проф. Гоцева също приветства учениците и заяви, че тези модерни зали и лаборатории в учебен блок 7 на ТУ – София са изградени със средства по европейски проекти, но и с финансовата подкрепа на ИТ бизнеса и благодарение на усилията на Факултет „Компютърни системи и технологии“ и на Факултета по телекомуникации. Обучението, което ще се води от преподаватели от факултета и колеги от ИТ бизнеса е с практическа насоченост и ще покаже връзката между бизнес, наука и образование, добави тя. Проф. Гоцева припомни девиза на факултета – „Ние не само сме най добрите, но над нас е само небето“ и пожела на учениците да бъдат също мечтатели, желаещи да стигнат до небесни висини, да направят чудеса и живота на останалите хора прекрасен. Тя завърши своето приветствие с пожелание към учениците за успешно завършване не само на курса, но и на средното образование, а след това да станат студенти в Техническия университет – София.
Проф. Наков, инициаторът на тази иновативна задача посочи в своето изказване бурното развитие на ИТ индустрията през последните години, намерило израз в нарастващия брой заети в нея. Наред с това той представи данни от скорошно проучване на заплатите на различните специалисти в ИТ бранша, които са най-високи в страната и напълно съизмерими с тези в чужбина и също показват възходяща тенденция. Проф. Наков изтъкна предимствата на обучението в областта на компютърните науки, които предлага факултетът и ТУ – София в сравнение с други университети, а именно неговата тясна връзка с практиката и интердисциплинарност и пожела на учениците да направят правилния избор, като се запишат да следват в Техническия университет – София.
В края на официалното откриване на учениците от Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ - Велико Търново бяха връчени подаръци от Министерството на образованието и науката, след което започнаха и учебните занятия.
През следващите два дни обучението продължава, а след неговото приключване на учениците ще бъдат връчени сертификати.
Последвайте ни
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР