18 декември 2024 г.
Оспорваната надпревара за наградата от 30 000 лв. в седмото издание на конкурса „Предприемач в науката“ спечели Цветомир Гечев, докторант в Технически университет – София. За първи път носител на докторантската стипендия на Карол Знание печели и другия конкурс на фондацията. Той представи проект Methakyp - допълнителен мощностен агрегат с метанолова горивна клетка за тежкотоварни автомобили.
Участието си в „Предприемач в науката“ Цветомир Гечев спечели заедно с докторантската стипендия на фондация Карол Знание в един много силен конкурс, когато беше създаден прецедент и бяха връчени три награди.
Разработката Methakyp предлага решение за намаляване на емисиите от работа на място на тежкотоварни автомобили чрез вграждането на APU – auxiliary power unit, допълнителен мощностен агрегат, който може да се използва както в новопроизведени, така и в по-стари автомобили, работейки вместо двигател с вътрешно горене по време на почивката на водача на автомобила.
Избрана е горивна клетка, защото това е нова технология с високо КПД, ниски емисии на вредни газове, оползотворяваща горивото чрез електрохимична реакция, а не чрез горене като при ДВГ, а също така и с компактен дизайн и без движещи се части, обяснява амбициозният докторант.
Той е избрал метанол, защото при стандартна температура е в течно състояние и се съхранява като конвенционалните горива. Системата е пригодна както за нови, така и за стари автомобили, а използването на екологично гориво може да намали драстично емисиите на вредни газове. Според автора камионът е само пример за приложение. Система от типа на methakyp може да се използва във всякакви превозни средства, имащи необходимост от енергия извън периода на движение – каравани, моторни лодки, микробуси, влакове и др. Според предварителните изчисления, допълнителният мощностен агрегат с метанолова горивна клетка ще постигне 100% намаление на разходите за дизелово гориво при работа на място, 90% намаление на CO2, 100% намаление на NOx и 100% намаление на твърдите части при работа на двигателя на място, нисък шум и вибрации.
Тази година във финала на конкурса „Предприемач в науката“, бяха представени 15 проекта, 4 от които на участници от Технически университет – София. Наградата остана в Техническия университет, тъй като м.г. отличието спечелиха студенти от Клуба по роботика с проект SolarReviver - система за почистване на повърхността на соларни панели.
По традиция в конкурса допълнителни награди връчиха партньори на организаторите. Сред отличените е студентът от Технически университет – София Александър Дилчев, който спечели участие в инкубационната програма на София Тех Парк с проект „Зелен водород чрез хидроенергия“.
Кои бяха другите проекти в конкурса вижте тук.
Още за проекта и автора вижте тук.
Последвайте ни
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР