
17 декември 2021 г.
Класациите на световните университети имат дълга история. За първи път такива класации се появяват в публикация във Великобритания през първото десетилетие на ХХ век. Публикацията е свързана с проучвания, базирани на професионалния и академичен произход на най-успешните за времето си хора. Изследването и съставянето на класациите за университети се основава на броя на известни професионалисти и бележити личности, дипломирали се в съответните университети. До голяма степен тази практика за класиране на университетите е затворена в академичните общности. През 1983 г. в САЩ и във Великобритания, а след 2003 г. и в целия свят, темата се популяризира с излизането на Shanghai класациите и тези на Times Higher Education.
Техническият университет – София е едно от двете акредитирани висши училища в България, включени в световната класация на университетите Times Higher Education World University Rankings за 2022 година и е поставен на позиция „1201+“ сред повече от 2000 университета от 99 държави. Другият български университет, който заема място в престижната класация, е Софийският университет „Св. Климент Охридски. В класацията ТУ – София е класиран по тематични направления в 3 области – Инженерни науки на “1001+”, Компютърни науки на „801+“ и Физически науки на „1001+“, като е високо оценен по показателите „Научноизследователска дейност“, „Обучение“, „Международен престиж“ и „Приходи от индустрията“ в съответните области. В специализираното издание на Times Higher Education за 2022г. – “Emerging Economies University Rankings”, Техническият университет София е класиран на „501+“ място.
При избора си на висше училище голяма част от кандидат-студентите разчитат на световните класации за университети. Times Higher Education и Quacquarelli Symonds (QS) са две от най-популярните такива класации. Рейтинговите системи използват изключително точни и взискателни показатели. Оценяват се силните страни на всяко висше училище по отношение на главните му цели – обучение, научноизследователска дейност, обмен на знания и международен престиж. Зад всяка от класациите стои прецизна методология, изработена на базата на строги критерии. Именно методологията зад тези две класации показва до каква степен те са важни в избора на университет и е показател за медийното влияние и рейтинга на университетите, като всеки от показателите има определена тежест върху крайния резултат в класацията. Times Higher Education класира само университети, които имат над 200 издадени научни статии и използва следните показатели:
Вижте ТУ – София в Times Higher Education World University Ranking тук
Последвайте ни на
Copyright © 2022 ТУ-София - ЦИР