
В края на 2020 година отбор от Техническия университет – София участва в хакатона GEMSS (GEo-Modelling for Integrated Mobility Solutions in Sofia) по програма на EIT Urban Mobility, съвместно със “Зелена София”, Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Центъра за градска мобилност.
Поканата бе отправена към студентите от всички университети, обучаващи се в специалностите - урбанизъм, транспортно инженерство и архитектура. Състезанието е за търсене на иновативни решения, които да спомогнат за справяне с проблеми като: прекомерния трафик и паркирането на автомобили.
В деня на хакатона се явяват отбори от УАСГ, СУ „Св. Климент Охридски“, и индивидуални участници. Техническият университет - София участва с отбор, а на самото състезание бе Исак Кантер, студент в първи курс на специалност „Мехатроника и информационна техника“, който спечели трето място.
Ние от отдел „Връзки с обществеността“ се срещнахме с него, за да ни разкаже повече за своето участие и естеството на поставените задачи за решаване. „Трябваше да се намери решение на предизвикателство по наш избор - намиране на паркоместа или оптимизиране на пътни маршрути с цел избягване на трафик в предварително избран голям район на София. На базата от реални данни - ортографни снимки, статистики за запълняемост на паркоместа в даден район, измервания на шумовото замърсяване през деня и др., трябваше да бъдат направени анализи и да се предложат реални решения. Аз избрах да работя по проблема за усъвършенстване на трафика в ж.к. „Люлин“ и спечелих трето място“- заяви с гордост Исак.
Наградата за второ и трето място бе от Центъра за градска мобилност – карта за градския транспорт. Наградата за първо място, която беше спечелена от много добре подготвения отбор на УАСГ, бе любителски дрон. „Благодаря на организаторите за вниманието и шанса, който дадоха на участващите. Интересно бе заедно да търсим и намираме нови иновативни решения на проблеми, като трафика и паркирането в София, с цел подобряване на градската среда. Благодаря и на гл.ас. д-р Димитър Гинчев, който бе мой ментор и който предложи да участваме в това състезание “- отбеляза студентът първи курс по специалност „Мехатроника и информационна техника“ във ФаГИОПМ.
Накрая той отправи апел към колегите си от всички специалности и курсове на ТУ-София да бъдат по-активни при участието си в такива форуми, където студентите могат да усетят приложимостта на академичните си знания и да участват в решаването на реални урбанистични, организационни и инженерни задачи. „От новосъздадения клуб „Дронове и изкуствен интелект“ при катедра „Въздушен транспорт“ на Факултета по транспорт с ръководител гл.ас. д-р инж. Гинчев тепърва ще се отварят възможности за това. Всеки, който има интерес е добре дошъл да ни посети и да разбере повече“ – каза накрая Исак.
Copyright © 2021 ТУ-София - ЦИР