Ректорът на Техническия университет–София бе член на българската делегация при подписване на споразумение за сътрудничество с Катар

CS_Katar_WEB.jpg

Проф. дн инж. Иван Кралов, ректор на Техническия университет – София участва в официалната делегация, водена от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев за подписване на споразумение за сътрудничество с Държавата Катар. В столицата Доха, министър Вълчев и катарският министър на образованието и висшето образование, д-р Мохамед Абдул Уахед Ал Хамади подписаха Споразумение за сътрудничество в областта на образованието, научните изследвания и технологиите между двете държави. „През последните години в страната ни се поставя акцент върху научните изследвания и иновациите“ – заяви министър Вълчев. „Насърчава се и задълбочаването на взаимодействието между висшите училища, чрез включването им в европейски университетски мрежи. В тази насока е възможно засилване на сътрудничеството, с двустранни споразумения, между нашите и катарските университети“, допълни министър Вълчев. Подписаният документ урежда възможности за сътрудничество в областта на магистърските и докторските програми и научните изследвания. Ще се обменя информация за нормативната уредба, регламентираща академичното признаване на образованието, придобито в чужбина, а също и по въпроси, свързани с оценяването на качеството и акредитацията във висшите училища. В българската  делегация бяха и проф. дфн Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет, проф. Виктор Златков, ректор на Медицинския университет-София и проф. Николай Изов, ректор на Национална спортна академия „Васил Левски“. Българската делегация проведе работни срещи и с ректора на Катарския университет, със заместник-ректора на университета „Хамад бин Халифа“, който се намира в Града на образованието, както и с деканите на факултетите по обществено здраве и по инженерни науки. В Града на образованието се намират и кампусите на осем международни университета, както и училищните и изследователски сгради на фондация „Катар“. Важна част от програмата бе посещението на Спортната академия „Аспайър“.

Снимка: Спортна академия „Аспайър“, Катар