Поход в Пирин планина

Ректорът на Техническия университет - София чл.-кор. проф. д.т.н. инж. Георги Славчев Михов кани всички преподаватели, служители и докторанти от Техническия университет, заедно с техни близки, да участват в
ПОХОД В ПИРИН С ИЗКАЧВАНЕ НА ВРЪХ ВИХРЕН И ПОСЕЩЕНИЕ НА БЪНДЕРИШКИ ЕЗЕРА НА 06.07.2019 И 07.07.2019 г.

ПЪРВИ ДЕН (06.07.2019 г.) – Тръгване в 8.00 часа с автобуси зад блок 2 на ТУ-София. Около 11:30 часа автобусите ще достигнат до паркинга, разпо­ложен в близост до Байкушевата мура над гр. Банско. След това по асфалтовия път продължаване пеша към х. „Вихрен”, като по пътя ще минем да видим Байкушевата мура. Разстоянието от паркинга до х. „Вихрен” е около 2 km. Наста­няване в хижата, след което по желание ще направим едно приятно посещение на Бънде­риш­ките езера. Преходът е около 2:00 ч. в едната посока. След като се приберем в хижата предстои вечеря и кратка забава.

ВТОРИ ДЕН (07.07.2019 г.) – Закуска 6:30 - 7:00 ч. В 7:00 часа тръгване към нашата главна цел – връх Вихрен (н.в. 2914 м.). Преходът до върха e около 4:00 ч. при нормално темпо. Оставаме на върха около половин час, за да направим снимки и със знамето на университета, както и да се полюбуваме на невероятната панорама. След това поемаме обратно към хижата. Времето за слизане от върха е около 3 часа. След кратка почивка тръгваме към автобусите и после към гр. София. Прибиране в гр. София след 20:00 ч.
За 07.07.2019 г. при изкачване на връх Вихрен добре е да се предвиди суха храна и вода за из път. С оглед на предишния ни опит е препоръчително наличието на дъждобрани и допълнителни сухи дрехи, както и торбички за събиране на отпадъци за изхвърляне на подходящи места.

По-слабо подготвените туристи на 07.07.2019 г., след напускане на хижата в 11 ч. ще отпътуват с автобус за гр. Банско. След обяд и разглеждане на града и около 17:00 часа заедно с групата изкачвала връх Вихрен ще отпътуваме за гр. София.

Кратко описание на посещаваните обекти:

Бъндеришки езера се нарича голяма езерна група в Централен Северен Пирин, разположена в Бъндеришкия циркус и даваща началото на река Бъндерица. Имат ледников произход и са разположени върху гранитна основа. Обща площ - 126,7 дка. Температурата на водата през юли е 10-12 °С. Тя е слабо минерализирана с натриеви и хлорни йони. Езерата са общо 16, като от тях само пет имат свои имена. Окото (Равнашкото езеро) е малко езеро, намиращо се на скален праг над хижа „Вихрен” - най-ниското езеро от групата (н.в. 2062 м.). Кръглата му форма и блестящата повърхност дават основание да бъда наречено така. До Окото се достига за около 30 мин. пеша от хижа Вихрен в южна посока. Над него се ширва местността Равнако, през която протича река Бъндерица. Поляните наоколо са като дебел тревно-цветен килим. След излизане на равното, езерото Окото се намира зад малко възвишение източно от реката. Други езера, които ще видим са Дългото езеро, което е второ по дълбочина и по площ сред Бъндеришките езера, Жабешкото езеро пък е най-високо разположеното от Бъндеришките езера и др.
Връх Вихрен е истинско предизвикателство за любителите на екстремния алпинизъм. Той е най-високият връх на Пирин и със своите 2914 м. заема гордото второ място след вр. Мусала в Рила планина и трето на Балканския полуостров след вр. Митикас в Олимп (Р. Гърция). Неговите впечатляващи мраморни склонове се свързват с върховете Муратов и Кутело (трети по височина в страната) и разкриват прелестни гледки към Бъндеришките и Влахинските езера. В североизточното му подножие се намират двата циркуса Големият и Малкият Казан, около които расте рядкото цвете еделвайс. Според легендата, на върха се е намирал тронът на славянския гръмовержец Перун, затова хората със страх и почит го наричали Елтепе - връх на бурите.
Записване, заплащане и попълване на договор за организирано пътуване
в бл.1, стая 1151-3, тел. 02/965 20 20 – Отдел „Социално обслужване".
Заплащане и резервации от 18.04.2019 г. до 31.05.2019 г. вкл.
    Цена:
– При нощувка в хижа „Вихрен”, малка хижа или бунгала: 65 лв.;
– 35 лв. за деца до 11 год. включително;
– 45 лв. при нощувка в собствена палатка в района на хижата.
В цената са включени: една нощувка в хижите, бунгалата или палатките, транспорт по маршрута с лицен­зиран автобус, планински водачи и планинска застраховка до 3000лв (за лица до 70 г.).

При възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия, се допуска промяна в програмата. В този случай ще се посети село Лещен и село Ковачевица /доплащане от 5 лв., заради допълнителното разстояние в километри/.
Отговорници на мероприятието от страна на ТУ-София:
доц. д-р инж. Ивайло Пандиев (ФЕТТ) – каб.1351-A, тел.: 0895 588 834, 02/965-3027;ipandiev@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Мартин Раденков (МФ) – каб. 2235, тел.: 0895 581 351, 02/965-2404; radenkov@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Калин Димитров (ФТК) – каб. 1257; тел.: 0892 231 031, 02/ 965-3145; kld@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Любомир Ласков (ФТК) – каб. 1256; тел.: 0888 982 406, 02/965-3998, llaskov@tu-sofia.bg