Високо френско отличие за проф. д-р Иван Момчев

orden.png

За заслуги към образователната система, културата и френския език на тържествена церемония в посолството на Република Франция Н. Пр. Ерик Льобедел, посланик на страната у нас, връчи ( 27.01.) най-високата степен - Командор на ордена на Академичните палми на проф. д-р Иван Момчев, дългогодишен декан на Факултета за френско обучение по електроинженерство. Това е неговата втора награда. Първата е със степен рицар.

Орденът е третото по значимост отличие във Франция, след Ордена на Почетния легион и Националния орден за заслуги. Създаден е през 1808 г. от Наполеон и има три степени - рицар, офицер и командор. Проф. Иван Момчев е член на създадената през 1962 г. Асоциация на членовете на Ордена на Академичните палми (АМОРА). Институцията е под почетния патронаж на президента на Република Франция, на министъра на образованието и на Великия канцлер на Почетния легион. Тя има над 30 000 члена, сред които и много чужденци от 75 страни.
Поздравления!